PDA

Επιστροφή στο Forum : Νίκος Μαστοράκης - Μου την σπάει η εκπομπή του!



radiodj105
17-05-06, 17:16
Παρακολούθησα προχτές (Δευτέρα) το βράδυ την εκπομπή του Μαστοράκη στον ALPHA. Πραγματικά ο άνθρωπος (δυστυχώς) δεν έχει αλλάξει καθόλου από το 1994 όπου και πάλι στον ALPHA (Σκάϊ τότε) έκανε την ίδια εκπομπή. Ναι σωστά. Μιλάμε για εκείνη την εκπομπή που οι καλεσμένοι είχαν στα χέρια τους διάφορα μπαλάκια (επειδή είναι αγχολυτικά).
Χτες λοιπόν, στην καινούργια του εκπομπή, είχε καλέσει αυτή την κοπελίτσα που μιλάει τα ελληνικά με ιταλική προφορά (και που ήταν συνεργάτης του από όσο θυμάμαι). Η κοπελίτσα αυτή που δεν φοράει ποτέ σουτιέν (ή είναι αόρατο) είναι αυτή που ακούγεται η φωνή της στον ΣΠΟΡ FM διαφημίζοντας το «αρτίτσι μακαρόνι».

Επιστρέφοντας στον Μαστοράκη θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου δίνοντάς σας ένα σύντομο βιογραφικό που σίγουρα θα έχω παραλείψει πράγματα.
Από όσο ξέρω (είμαι 35 ετών) ο Μαστοράκης την εποχή της Χούντας είχε «δώσει» πολλούς φοιτητές (ο ίδιος υποστήριξε άθελά του έγινε αυτό) και κάποια στιγμή έφυγε από την Ελλάδα.
Στην Αμερική όπου πήγε, γύρισε κάποιες ταινίες. ‘Οχι κάτι ιδιαίτερο, απλά μέτριες (κατ’εμέ). Επιστρέφει λοιπόν στις αρχές της δεκαετίας του ’90 αφού ο ίδιος πίστευε ότι μπορούσε να δώσει πολλά στην ελληνική τηλεόραση. Συνεργάστηκε στην αρχή με τον ΑΝΤ1 (όχι τα «νέα του ΑΝΤ1 με την Ε. Ράντου & Ντάνο Λυγίζο), με τον Σκάι, το Star, τον ΑΝΤ1. Κάθε φορά, μετά από ολιγόμηνη συνεργασία, αποχωρούσε. Παράλληλα στήνει και ένα ραδιόφωνο που αν και προσπαθεί να πείσει ότι έχει πάρα πολύ προσωπικό που δουλεύει εκεί, εγώ νομίζω ότι το δουλεύει μόνος του (άντε και με 2-3 άτομα το πολύ). Στο site του βλέπω στην «virtual ξενάγηση» μηχανήματα που δεν έχει λόγο να τα έχει ένας ραδ. σταθμός (αλλά εταιρεία παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων). Δικαίωμά του θα μου πείτε. Μάλιστα όταν του είχαν κλείσει το ραδιόφωνο, του είχα στείλει και e-mail υποστήριξης που μου απάντησε προσωπικά (μετά από αρκετό καιρό). Να τονίσω ότι την περίοδο που του είχαν κλείσει το ραδιόφωνο (από Υμηττό) και έπαιζε από δορυφόρο, ο ίδιος υποστήριζε ότι έδινε 1 εκατομμύριο δραχμές το μήνα (για να παίζει), ενώ όλοι ξέραμε το πιλοτικό πρόγραμμα του ΟΤΕ στον Hotbird (που ήταν δωρεάν).

Τελειώνοντας αυτό το σύντομο βιογραφικό... επιστρέφω στο λόγο που γράφω εδώ. Δεν είναι άλλος από το να εκφράσω τη γνώμη μου περί της σημερινής εκπομπής του.

Ο Μαστοράκης, μπορεί να ξέρει τι θα πει τηλεόραση (ή κατά άλλους να είναι ατάλαντος), αλλά προσωπικά νομίζω ότι έχει μεγαλώσει πολύ και δεν περνάνε πια οι ιδέες του. Το ότι πρόσθεσε στην τωρινή εκπομπή του 20 όμορφες κοπέλες (σαν κοινό), όπου χειροκροτούν 2 και τα υπόλοιπα παλαμάκια είναι «κονσέρβα»... αυτό είναι κάτι που το έχει «διδάξει» πρώτος στην ελληνική τηλεόραση, επηρεασμένος όμως από την τηλεόραση της Αμερικής.

Εκτίμησή μου είναι ότι, καλό είναι να στον ALPHA να λέει τη γνώμη του, αλλά το να κάνει εκπομπή είναι μάλλον κακό για το σταθμό παρά καλό!

antonis_p
17-05-06, 17:28
είχε καλέσει αυτή την κοπελίτσα που μιλάει τα ελληνικά με ιταλική προφορά (και που ήταν συνεργάτης του από όσο θυμάμαι). Η κοπελίτσα αυτή που δεν φοράει ποτέ σουτιέν (ή είναι αόρατο)...Για μενα παλι, αυτος ειναι ενας πολυ καλος λογος για να δω την εκπομπη του. Θα την εγραφα και στο video μαλιστα! Καποια τετοια εχει και ο Θεμος! Ολα τα λεφτα...

leosedf
17-05-06, 18:19
Βαρετός καταντάει, ξεπερασμένος. Τον βαριέμαι απίστευτα.
Δεν δείχνει κάτι καινούριο, ολα αντιγραφές απο ξένες εκπομπές (βλ. Saturday night) αλλα δυστηχώς φτηνές κινέζικες αντιγραφές.

moutoulos
17-05-06, 23:26
Η αλήθεια είναι οτι έχει "μείνει" στην εποχή των 80΄ακόμα.

aoratos
18-05-06, 11:18
Και να ήταν μόνο αυτός λίγο το κακό! Δυστυχώς η ελληνική τηλεόραση έχει γεμίσει με σκουπίδια που πλασάρουν νέους τρόπους ζωής και σκέψης. Και καλά εμείς που έχουμε κάποια ηλικία και ένα άλφα κριτικό επίπεδο. Τα πιτσιρίκια λυπάμε που μεγαλώνουν με λάθος πρότυπα και ψευδαισθήσεις. Κοιτάξτε γύρω σας και θα καταλάβετε τι εννοώ. Στο σχολείο, στο δρόμο, στις καφετέριες. Κοριτσάκια 13-14-15 χρονών που βρίζουν χειρότερα και απο βαρκάρηδες, αγόρια της ίδιας ηλικίας με ''τρέντυ'' ντύσιμο για να είναι ''ιn'' και ''out''.
Και η ελληνική πολιτεία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Βάβαια θα μου πείτε έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει. Βλέπε Eurovision.
Είναι μεγάλη η πληγή δυστυχώς και όταν θα το έχουμε καταλάβει θα έχει αρχίσει πλέον να σαπίζει για τα καλά.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα :)

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
18-05-06, 11:25
Συμφωνώ απολύτως!!

aeonios
18-05-06, 11:38
Καλώς ήλθες αόρατε!

Στην τηλεόραση βλέπουμε το σύστημα να μας μιλάει και να μας υποβάλει το τι θέλει για μας:

Να γινόμαστε τραγουδιστές και ποδοσφαιριστές, μοντέλα και μπουρζουάρ πολεμιστές του τηλεκοντρόλ . Οτι και νάμαστε πάντως να μην ενδιαφερόμαστε για τα δικαιώματά μας και για μας τους ίδιους. Το μοντέλο αυτό βολεύει πολλούς και παίζει σε κάθε κουλτούρα....με άλλο προσωπείο.

Καλά λένε οι αναρχικοί "Οταν κλείνει η τιβί τότε αρχίζει η ζωή".

Ο Μαστοράκης είναι ακόμα ένας που έγινε γρανάζι του μηχανισμού λήθαργου και με το αζημίωτο φυσικά (βλ. ΣΤΑΡ κ.α)

Τίποτε παραπάνω, πολλά παρακάτω !

Να μην πω για τις φήμες που ακούγονται για τα όσα έγιναν όταν του έκλεισαν τον ραδιοφωνικό του σταθμό πριν 2 χρόνια....όσοι είναι στα πράγματα ξέρουν ;)

Οσο για τα πιτσιρίκια, για μένα, η ευθύνη στο μεγαλύτερο μέρος είναι στην μέση ελληνική οικογένεια που με την ανοχή/άγνοια της εμπιστεύεται τα παιδιά της στον κάθε σκουπιδοντενεκέ (δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένο, αναφέρομαι στους περισσότερους) για την διασκέδαση/ηθοπλασία τους που παίρνει ένα κανάλι/ποδοσφαιρική ομάδα/εφημερίδα για να ξεπλύνει χρήματα.

Πέρα όμως από τον Μαστοράκη υπάρχουν και πιο κραγμένα παραδείγματα που θα τα αφήσω ως κουιζ:

Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής του, όπου και διαμένει, επειδή έχει αποκτήσει ξένη (Κολομβιανή) υπηκοότητα;

1. Απελαύνεται από την χώρα.
2. Φυλακίζεται.
3. Του στερούνται τα πολιτικά του δικαιώματα.
4. Πληρώνει βαρύ χρηματικό πρόστιμο.
5. Πληρώνει 14.000 δρχ. στη χώρα αυτή και....

Γίνεται Πρόεδρος Τμήματος Οικονομικών Επιστημών,
Πανεπιστήμιου Αθηνών, Υπουργός Αναπληρωτής Εθνικής
Οικονομίας (1982-1985), Διοικητής Εμπορικής Τράπεζας
(1981-1982), Πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και
Τεχνολογίας (1979-1981), διευθυντής του διεθνούς
αερολιμένα Αθηνών(2001 έως σήμερα).
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ
ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!
Το όνομα αυτού ????????????

Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής;

1. Στιγματίζεται ως φυγόστρατος.
2. Δεν του επιτρέπεται να εργαστεί στο
δημόσιο.
3. Δεν του επιτρέπεται η κατοχή όπλου.
4. Πληρώνει για να μην υπηρετήσει 29.000δρχ.

Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΜΥΝΗΣ και έχει υπό της εντολές του
ολόκληρο το στράτευμα, προχωρεί σε συμφωνίες αγορών
πολεμικού υλικού πολλών εκατομμυρίων Ευρώ, την ώρα
που εάν του δώσουν ένα G3, θα το πιάσει από την κάννη.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ
ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!
Το όνομα αυτού ?????????

Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του προφασιζόμενος όπως ομολόγησε, δύο φορές τον επικίνδυνο τρελό ώστε
Να τον βγάλουν Ι-5 για βαριά ψυχικά νοσήματα με τάσεις αυτοκτονίας; (Πράγμα που έγινε)

1. Οδηγείται σε ψυχιατρική κλινική έως να θεραπευτεί.
2. Δεν του δίνεται άδεια οδήγησης
3. Δεν του επιτρέπεται να αποκτήσει άδεια οπλοφορίας / οπλοκατοχής

Γίνεται ο πιο καλοπληρωμένος δημοσιογράφος
της Ελλάδος με 80.000.000 δρχ. συμβόλαιο τον μήνα,
οδηγεί πανάκριβα JEEP, απέκτησε όπλο χωρίς προφανώς
χαρτί ψυχιάτρου, απέκτησε δεύτερο όπλο, δήλωσε
απώλεια του πρώτου όπλου, μετά από λίγο διάστημα δήλωσε
απώλεια του δεύτερου όπλου, και τελικά το κράτος του
έδωσε άδεια για τρίτο!
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ
ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!
Το όνομα αυτού ??????????????(ΑΚΑ ΤΑΡΖΑΝ)

Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του παριστάνοντας επίσης τον τρελό;

1. Εισάγεται σε κλινική για θεραπεία.
2.Του χορηγούνται ψυχοφάρμακα.
3. Δεν μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο.
4. Δεν μπορεί να καταλάβει υπεύθυνη διοικητική θέση οπουδήποτε.

Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ
ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!


Το όνομα αυτού ??????????????(

leosedf
18-05-06, 12:40
aeonios μπορείς μέσω ΡΜ να μου δώσεις να ονόματα? Πεθαίνω απο την περιέργεια σοβαρά ! :P
Ποιοι ειναι ρε? έχω μεσάνυχτα καθώς και ποτέ δεν ασχολούμαι.

aoratos
18-05-06, 12:51
Και να ήταν μόνο αυτοί πάει στα κομμάτια! Έχει βρωμίσει ο τόπος απο ''αδερφές'' και ''νοσοκόμες'', απο ''τρελούς'' και ''προβληματικούς''. Όχι ότι έιναι όλοι τους αλλά οι περισσότεροι το δηλώνουν γιατί τους βολεύει.
Ελλάς το μεγαλείο σου.

nitako
18-05-06, 12:51
Και να ήταν μόνο αυτός λίγο το κακό! Δυστυχώς η ελληνική τηλεόραση έχει γεμίσει με σκουπίδια που πλασάρουν νέους τρόπους ζωής και σκέψης. Και καλά εμείς που έχουμε κάποια ηλικία και ένα άλφα κριτικό επίπεδο. Τα πιτσιρίκια λυπάμε που μεγαλώνουν με λάθος πρότυπα και ψευδαισθήσεις. Κοιτάξτε γύρω σας και θα καταλάβετε τι εννοώ. Στο σχολείο, στο δρόμο, στις καφετέριες. Κοριτσάκια 13-14-15 χρονών που βρίζουν χειρότερα και απο βαρκάρηδες, αγόρια της ίδιας ηλικίας με ''τρέντυ'' ντύσιμο για να είναι ''ιn'' και ''out''.
Και η ελληνική πολιτεία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Βάβαια θα μου πείτε έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει. Βλέπε Eurovision.
Είναι μεγάλη η πληγή δυστυχώς και όταν θα το έχουμε καταλάβει θα έχει αρχίσει πλέον να σαπίζει για τα καλά.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα :)



Συμφωνώ! :cry: :roll:

aoratos
18-05-06, 12:57
Πάρτε τα κολλητήρια και βγείτε στούς δρόμους :P

Giannis511
18-05-06, 13:04
Δεν αξίζει να ασχολείται κανείς με όλα αυτά τα δηθεν που με κάνουν να νιώθω ανάξιος επειδή δε γουστάρω να τα ακολουθώ.Τι νομίζουν ότι θα μας βγάλουν τον καρκίνο?Η τηλεόρασή μου είναι μία ασπρόμαυρη Loewe Opta (full tube) που ανοίγει μόνο συντονισμένη σε δύο αξιόλογα κανάλια.

Του Μαστοράκη του είχα γράψει και εγώ ένα μύνημα στον οποίο τον υποστήριξα όταν του κλείσαν το σταθμό... δε βαριέσαι.

Πολύ σωστά αυτά που λέτε. Όταν προσπαθούμε να ξεφύγουμε από όλη αυτή τη @@@@κία που λέγεται μόδα, ελληνικό (α)κράτος της Ζιμπάμπουε, τηλεόραση και οτιδήποτε άλλο δε γουστάρουμε και θέλουμε να ξεχωρίσουμε τα τσανάκια μας από ότι εν τέλει μας αποκοιμίζει και τα μόνα πράγματα που ακουμε είναι η σοφία τύπου "Που ναι η γυάλα οεο" τα οικονομικά προγράμματα της Πόδαφον και το γ@@@τράγουδο της κυρίας τάδε 6000 φορές τη μέρα μου βγαίνει να χτυπηθεί σαν 4χρονο παιδάκι στην "εκδήλωση" που κάνουν με τα λεφτά μας θέλουμε δε θέλουμε.

Και χωρίς ευχαριστώ!

Μου μάθαν όλα τα ακατανόμαστα και μου θέλουν και παντελόνι με το D στην κωλότσεπη, αλλιώς θα τους πέσει ο μώλος. Ιστορία για αυτούς δεν υπάρχει θέλουν να την αφανήσουν γιατί τους πειράζει αλλά και εμένα με ενοχλεί το υφάκι τους και η αντιμετώπισή τους. Μου το παίζουν όλοι και καλά ροκάδες αλλά το κάνουν γιατί ζηλεύουν τον τρόπο ζωής αυτών που είναι πραγματικά, αλήθεια ξέρουν τι είναι το ροκ/μέταλ τι αντιπροσωπεύει και ποια η ελληνική αντιστοιχία του? Αυτό που θεωρούν αρχαίο!Τους χαλάει να πάνε φαντάροι γιατί θα χάσουν το clubing και κρίμα ρε μαμώτο τα παιδιά.Όταν όμως θα φάνε το πρώτο χαστούκι θα βάλουν τα κλάματα και θα πάνε στν μαμάκα τους.Δεν θέλουμε άλλο Μαστοράκη ούτε Αρναούτογλου ούτε κανέναν τους. Τέτοια μυαλά έχουν και τόσο χαμηλά θα μείνουν.Το άβατάρ μου με αντιπροσωπεύει δεν το βάζω για να προκαλέσω.
Περασα προχτες έξω από μια καφετέρια, διεθνής αλυσίδα φυσικά και είδα οχτώ από αυτούς και αυτές που έχουν ίδια μαλλιά και ρούχα!Στην ηλικία τους είμαι αλλά δεν θα πάρω και εγώ...

Τους χαλάει γιατί δεν ελιναι τρεντυ να κάνεις αυτό που αγαπάς.Ήρθε ένας σπίτι μου και είδε κατασκευές μου και νόμιζε ότι μπήκε σε πυρηνικό εργαστήριο!

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

antonis_p
18-05-06, 15:57
Κοιτα Βασιλη που πηγε η κουβεντα
(σε forum ηλεκτρονικων κατασκευων)
οταν δηλωσες οτι δεν σου παει ο Μαστορακης!!

Λοιπον, και σε εμενα δεν αρεσει ο Χίος!!!
Μου αρεσει ομως η Κλαρα!!!

radiodj105
18-05-06, 19:04
Κατά τα άλλα... όταν εγώ πω κάτι εκτός θέματος... βγαίνει όλο το μαγαζί και με βρίζει... επειδή κάνω χιούμορ (και είμαι off topic)!

Εγώ τι πρέπει να κάνω που ξεκίνησα το ποστ για τον Μαστοράκη και το μόνο που δεν σχολιάσατε, είναι την εμφάνιση της Ισλανδίας στην Eurovision!

Ορίστε μας!
Tώρα τσαντίστηκα!

gsmaster
21-05-06, 14:30
Τα μηνύματα για το θέμα της eurovision μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3323)
Η συζήτηση για την εκπομπή του Μαστοράκη μπορεί να συνεχιστεί εδώ.


ΥΓ Ώρε καλλιτεχνικό φόρουμ γίναμε... :P