PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗΣ ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ - ΕΡΩΤΗΣΗ



tzitzikas
19-05-06, 11:37
Εχω ενα πομπο Ef-89 (ταλάντωση) και μετα ακολουθουν σταδια 6v6GT , 807, 813.
η EF-89 που ειναι η ταλαντωτρια ειναι μια πεντοδος πολυ μικρης ισχυς.πρεπει να βγαζει κατω απο μισο βατ.
το ανασταλτικο τηε πλεγμα G3 δε το εχω συνδεδεμενο πουθενα. Ταλαντωση κανει με τα κλασικα κυκλωματα ταλαντωσης μεσεων οπου η μεσαια ληψη του πηνιου συνδεεται στην καθοδο.
Θελω να ρωτησω αν θα ηταν καλυτερα να γειωνα το ανασταλτικο πλεγμα G3 απο το να ειναι ασυνδετο.
Θα βοηθησει σε κατι? Να σημειωσω οτι τωρα το κυκλωμα εχει σχετικα καλη σταθεροτητα συχνοτητας αλλα μετα απο μερικες ωρες λειτουργειας μπορει να φυγει και κανα 2 KHz.

ReFas
19-05-06, 20:19
Φίλε τζιτζικα...
H ταλάντωση αυτή όπως έχω ξαναπεί ανήκει στη κατηγορία Electron Coupled Oscillator (ECO).
Στην περίπτωση της EF-89 το 3ο πλέγμα μπορείς είτε να το γειώσεις είτε να το ενώσεις με το σκριν είτε με την άνοδο.
Όχι όμως και με την κάθοδο που βρίσκεται σε RF τάση.
Στον ταλαντωτή BFO σε δέκτη της Collins, στην πεντοδο λυχνία που χρησιμοποιεί (6BA6) το έχει γειωμένο για παράδειγμα.
Τα 2KHz που είπες, είναι φτωχή σταθερότητα, μπορείς να πετύχεις μερικές 10αδες Hz μόνο ολίσθηση.
Αρκεί να κατασκευάσεις μόνος σου το πηνίο ταλάντωσης έτσι ώστε να μπορείς να αλλάξεις το σημείο που κάνει λήψη για την κάθοδο, για να βρεις το καλύτερο σημείο.
Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις τάση σκριν, διαμέσου ενός διαιρέτη, από το ίδιο τροφοδοτικό που δίνεις και στην άνοδο.
Αλλάζοντας αντιστάσεις στον διαιρέτη μπορείς να βρεις την τάση στο σκριν εκείνη που θα δίνει την καλύτερη σταθερότητα ως προς την μεταβολή της τάσης.

Giannis511
20-05-06, 17:20
Τζίτζικα, δώσε τάση στην αναστολή με μία αντίσταση 3,3 kΩ το έχω δεί έτσι και δουλεύει πολύ καλά.

Ειδάλως πιστεύω θα ήταν καλό να το βάλεις μαζί με την άνοδο και να παίζει σαν τετράοδος :)

tzitzikas
20-05-06, 21:47
ReFas γενικα το πηνιο ταλαντωσης περιπου ποσες σπειρες πρεπει να ειναι και σε πιο σημειο παιρνω ληψη για την καθοδο?το να πειραματιστεις με πηνιοσυρμα ειναι φασαρια (αντε να βγαζεις μονωσεις-κοβεται και συχνα το συρμα).στο πηνιο ταλαντωσης λες να οφειλεται αυτη η αλισθηση (γενικα ασταθεια δεν υπαρχει πολυ αλλα μετα απο μερικες ωρες λειτουργειας σιγα-σιγα παρουσιαζει αυτην την ολισθηση)

μπορεις να πετυχεις τοσο μικρη ολισθηση οπως ανεφερες με ταλαντωση με λυχνια??υπαρχει κανα αλλο tip που πρεπει να προσεξω?

Giannis511
21-05-06, 00:44
Φίλε μου σε νιώθω σχετικά με το πηνίο να κρατήσεις τώρα 80 σπείρες πηνίο είναι πραγματικός μπελάαας! Δοκίμασε σταθεροποιώντας την τάση με διοδάκια zener 24 volt σε σειρά αναλόγως με την τάση ή αλλιώς από τον 741 αν υπάρχουν λυχνίες 0Α2 (μηδεν αλφα δυο) δυο σε σειρά αντέχουν 300 V.Το έχω δοκιμάσει σε δέκτη με λυχνίες στον τοπικό ταλαντωτή του και δούλεψε άψογα.
ReFas αυτό νομίζω χρησιμοποιείται στα BFO για να μη γλυστράνε και χάνεις την πλευρική...

Στα πόσα βολτ ανόδου δουλεύει η EF89?

ReFas
21-05-06, 10:43
Να φτιάξεις ένα πηνίο δε το βρίσκω και τόσο δύσκολο!!!
Με σύρμα 0.5mm τυλίγεις 60 σπείρες, σε 1 ίντσα πλαστικό σωλήνα και για περίπου 1 ίντσα μήκος.
Όσο δηλαδή είναι η διάμετρος είναι και το μήκος.
Οι διαστάσεις είναι στο περίπου δεν είναι κρίσιμες, μέχρι ένα σημείο βέβαια, δε χρησιμοποιούμαι στυλό μπικ για παράδειγμα για να τυλίξουμε πηνίο ταλάντωσης!
Κάνεις μια μικρή τρυπούλα, στη μια άκρη του πλαστικού, περνάς τη μια άκρη από το σύρμα για λίγο, για να στερεωθεί και να μη κουνιέται και ξεκινάς να τυλίγεις.
Στο σημείο που θες να κάνεις λήψεις διπλώνεις το σύρμα ανάμεσα στα δάχτυλα σου και το στρίβεις με ένα πενσακι 5-7 φορές. Τόσο ώστε να μπορείς να συνεχίσεις το τύλιγμα χωρίς να χαλάσει το στρίψιμο.
Έτσι δημιουργείς μια ακίδα από στριμενο σύρμα που εξέχει κάθετα από το πηνίο.
Κάνεις αρκετές λήψεις έτσι ώστε να μπορείς να πειραματιστείς, ας πούμε στις 6 σπείρες στις 12 στις 18 στις 25 στις 35.
Αφού τελειώσεις περνάς την άλλη άκρη από μια άλλη τρυπούλα και βάζεις και λίγη κόλλα στις άκρες, εποξικη ας πούμε και λίγη στις σπείρες ενδιάμεσα για να είναι σταθερό το πηνίο.
Ξύνεις και τις ακίδες με ένα ψαλίδι η μαχαιράκι να φανεί ο χαλκός, περνάς και καλαϊ με το κολλητήρι και είσαι έτοιμος.
Σύρμα παλιά έβρισκες από RF choke για τα FM, δε βάζεις και πολύ ψιλό να μη σου κόβεται.

ReFas
21-05-06, 11:11
Για την ολίσθηση δεν νομίζω ότι φταίει βασικά το πηνίο, εγώ σου λέω τι χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά αυτή η ταλάντωση.
Και για να λειτουργήσει σωστά ένα από αυτά που πρέπει να κάνει κάποιος είναι ρυθμίσει την λήψη που γίνεται στη κάθοδο.
Γιάννης στο BFO του Collins δεν έχει OA2 γιατί δε χρειάζεται, αν ρυθμιστεί σωστά η σχέση τάσης σκριν με άνοδο δεν μεταβάλλεται η συχνότητα με μεταβολή της τάσης, για αυτόν τον τύπο ταλάντωσης…
Τζίτζικας με 6L6 τραβώντας την πρίζα έμενε στη συχνότητα συν πλην 200Hz για περίπου 1.5 λεπτό.
Σχεδόν πρώτα έσβηναν τα νήματα και μετά χανόταν η ταλάντωση.

tzitzikas
22-05-06, 17:45
λοιπον το κυκλωμα ειναι αυτο που φορτωσα. ανοδο ef-89 δινω 180 βολτ.ο 1ος πυκνωτης μετα την 6v6 και ο πυκνωτης μετα την 807 εχουν αλλαχτει σε 470p. το G3 ειναι οπως βλεπετε στον αερα.λετε οτι ειναι καλυτερα να το γειωσω ε? μηπως αυτο παιζει ρολο στην ολισθηση?
Giannis511 εχω μια 0Α2 μια μονο με τα 180 βολτ κανει δουλεια?η χρειαζεται και δευτερη? παραλληλα με την ανοδο πριν το τσοκ πρεπει να μπει ε?απο οτι ξερω εχει ανοδο και καθοδο.την ανοδο στο + πριν το τσοκ ανοδου και την καθοδο στη γη ε?αντεχει 180 βολτ η να την βαλω σε σειρα με καμια αντισταση?(θυμαμε παλια που την χρησιμοποιουσα για τα αρνητικα της 4-400 δεν εντεχε τα 200 βολτ και εσκαγε μεσα και γι αυτο της ειχα βαλει μια αντισταση σε σειρα 4,7 ΚΩ.
Giannis511 με zener πως ασκριβως θα σταθεροποιησω? θα βαλω σε σειρα 7 ζενερ 24 βολτ για να σταθεροποιησω στα 170 βολτ περιπου? (Αν θυμαμε καλα η ανοδος της σειρας αυτης θα μπει στην γη ε και η καθοδος στο + , αναστροφα δηλαδη.?)
το screen της ef-89 χρειαζεται να το σταθεροποιησω? παιζει ρολο στην ευσταθεια?

επισης μου κανει εντυπωση η τοσο μεγαλη ολισθηση γιατι το κυκλωμα ταλαντωσης ειναι αρκετα θωρακισμενο.

ReFas μετα με το πηνιο πειραματιζεσαι με της ληψεις για καλυτερη ευσταθεια η μετρας κατι αλλο?
αυτα ευχαριστω για τις απαντισεις σας.

Giannis511
22-05-06, 18:11
H 0A2 θέλει αντίσταση στην άνοδο.Όταν έρθει σε σωστή λειτουργία φωτίζει κάπως μπλέ.Οι ζένερ σωστά όπως είπες συνδέονται ανάστροφα(με την άνοδο να γειώνεται).Αυτού του είδους οι συνδεσμολογίες και της ψυχρής καθόδου (και των ζενερ αν δεν κάνω λάθος) γίνεται παράλληλα με την τροφοδοσία.

ReFas
22-05-06, 18:35
Τζίτζικας...η EF89 παιρνει τάσεις απο ξεχωριστά τροφοδοτικά????????
Απο το σχημα αυτο καταλαβαίνω, αν ειναι ετσι κανε μια δοκιμη και βαλε ενα τροφοδοτικό, εκει που λεει 310 και 180 βολτ ενωσετα και δωσε ταση απο ενα τροφοδοτικο.
Ειναι σημαντικο και αυτο ...οχι απο ξεχωριστο τροφοδοτικο.

Η ολισθηση δεν ειναι απο το G3, αν και μιας και υπαρχει !!! συνδεσετο καπου....
Ειναι απο θερμοκρασια, κατα μεγαλυτερο ποσοστο για μενα τα ρευματα της ΕΦ89,αλλα και η θερμοκρασια στο μεταβλητο στο πηνιο κτλ.. και δεν ειναι ευκολο να δωσεις λυση, για μενα τουλαχιστον αφου δεν βλεπω την κατασκευη.

Παντως μια καλη κινηση ειναι ενα το τροφοδοτικο(αν το εχεις οπως στο σχεδιο) και
2) το πηνειο που ναι πειραζεις τις ληψεις ....

ReFas
22-05-06, 19:54
Ταλάντωση γίνεται από την Κάθοδο (Κ) οδηγό (G1) και σκρην (G2) ένα κλασικό κύκλωμα χαρτλεϊ (το σκριν κλίνει κύκλωμα διαμέσου του πυκνωτή 10nF με το σημείο Β).
Το πηνίο με την λήψη είναι ένας απλός διαιρέτης τάσης (RF τάσης) όσο πιο πολύ κοντά στο σημείο Α τόσο πιο λίγο οδηγείται η λυχνία.
Η τάση οδήγησης, μιλάμε πάντα για RF, είναι αυτή μεταξύ G1 και Κ οπότε όσο απομακρύνεται από το Α τόσο περισσότερο τάση βάζουμε.
Στην πράξη βάζουμε την λήψη όσο πιο κοντά γίνεται στο Α έτσι ώστε να έχουμε πιο λίγη οδήγηση στη λυχνία, μικρότερα ρεύματα, λιγωτερη θερμοκρασια, καλύτερη σταθερότητα.
Μειονέκτημα ότι πέφτει η ισχύς εξόδου, αλλά δε μας ενοχλεί και πολύ αυτό.
Ο πυκνωτής 100pf στο G1 πρέπει να είναι κάπως αντοχής σε θερμοκρασίες, δεν βάζουμε δηλαδή κάποιον με μέγεθος πολύ μικρό.
Υπάρχουν και λίγα ακόμα σχετικά με την αντίσταση στο σκριν και ένα τελευταίο με τον πυκνωτή στην άνοδο της EF89- 330pf και το πώς φορτίζεται η άνοδος της ταλάντωσης.

tzitzikas
22-05-06, 22:45
απο ξεχωριστα τροφοδοτικα παιρνουν ανοδος ef-89 & screen.παλια τα ειχα μαζι στο ιδιο νομιζω ειχε μικροτερη ολισθηση αλλα και παλι ειχε.
Ο πυκνωτής 100pf στο G1 ειναι μπλε φακη στα 2-3 kv
τα εχω σε ξεχωριστο τροφοδοτικο για να δινω μικρη ταση στην ανοδο.
στο screen μπορω να δωσω απο τα 180 βολτ του τροφοδοτικου ανοδου η ειναι πολλα? η να δωσω απο του screen στην ανοδο μεσω αντιστασης για να εχω λιγοτερα βολτ.
τελικα Giannis να σταθεροποιησω με την 0Α2 την ταση ανοδου λες? αντισταση ποσε λετε να βαλω σε σειρα με την 0A2 .
για σταθεροποιηση με zener νομιζω οτι πριν βαλεις της zener παραλληλα (το συστημα των zener σε σειρα ενοω) στην ταση σου υπαρχει μια αντισταση που ειναι σε σειρα με το + της γεφυρας ανορθωσης.και μετα μπανει παραλληλα η ζενερ.
οποιος μπορει ας μου δωσει παραπανω πληροφοριες για της παραπανω σταθεροποιησεις.θα προτιμουσα με την 0Α2 μιας και υπαρχει.τι ελαχιστη ταση πρεπει να εχει στα ακρα της η 0Α2 για να κανει απο οτι ειδα σταθεροποιηση στα 150 βολτ?

sv9cvk
23-05-06, 02:13
Tzitzika κατ'αρχην πρέπει να ενωσειςτο ανασταλτικό <g3> με την καθοδο και να δώσεις όπως στο σχέδιο από ένα τροφοδοτικό τάση στην ταλαντωτρια αλλά κάνε το εξής :
δώσε την από τα 310V και κάνε το κύκλωμα που θα σου βάλω πιο κάτω
Για το πηνειο ταλαντωσης ισχυοθν αυτα που σου ειπε ο Refas
Τώρα η ολίσθηση έχει πολλούς παράγοντες αλλά στην δικιά σου περίπτωση πιο επικίνδυνος μου φαίνεται ο 100pf ο οποίος με την μεταβολή της θερμοκρασίας έχει μια αύξηση της χωρητικότητας του με συνέπεια την μεταβολή της συχνότητας του ταλαντωτή .τώρα η λύση είναι να βάλεις έναν πυκνωτή NPO η κάποιον άλλον καλύτερης ποιότητας (κάνε μερικές αλλαγές και δες αν έχεις διάφορα)
Κοίταξε οι αντιστάσεις που βάζεις να μην είναι σύρματος σε καμία περίπτωση τουλάχιστον στον ταλαντωτή.
Επίσης για καλύτερη σταθερότητα του ταλαντωτή καλό θα ήταν να υπάρχει ανάμεσα σε αυτόν και την επόμενη βαθμίδα μια buffer (απομονωτρια)για να μην επηρεάζεται από τις όποιες μεταβολές της επόμενης βαθμίδας .Και να εξηγήσω ότι buffer είναι η ορολογία στην προκείμενη περίπτωση για μια βαθμίδα η οποία μπαίνει ανάμεσα στην ταλάντωση και στην πρώτη driver (οδηγήτρια )βαθμίδα και απομονώνει την μια από την άλλη για καλύτερη σταθερότητα .στο παρακάτω σχέδιο είναι ο ταλαντωτής που χρησιμοποιούσα πριν 20 χρόνια και η buffer που ανάφερα αυτό είναι φτιαγμένο για EL84 αλλά εσύ μπορείς να βάλεις στην θέση της την EF89 αλλά να ξέρεις ότι η EF89 θέλει 250V στην άνοδο και 100V στο g2 όποτε άλλαξε τις αντιστάσεις ώστε να έχεις αυτές τις τάσεις.
Αυτό το σχέδιο είναι από τα καλύτερα που έχω φτιάξει με τρομερή σταθερότητα και είναι μέρος ενός ραδιοερασιτεχνικου πομπού τηλεγραφίας τηλεφωνίας για όλες τις μπάντες με EL84 για ταλαντωτρια buffer και Driver και σαν έξοδο έχει 2Χ807
Καλή επιτυχία Χρήστος

Giannis511
23-05-06, 09:43
Nαι παιδιά αυτό ήθελα να περιγράψω.Ξέρετε αν οι 0Α2 κυκλοφορούν ακόμα καινούριες?

tzitzikas
23-05-06, 10:51
θελω να κανω μια ερωτηση για το πηνιο ταλαντωσης.
ο REFAS ειπε οτι κανω τις εξης ληψεις : 6 σπείρες στις 12 στις 18 στις 25 στις 35 ---> ενοεις απο την πλευρα ου πηνιου που γειωνεται η απο την πλευρα που συνδεεται με τον πυκνωτη 100p?. επίσης 0,5mm που λες πνιοσυρμα ενοεις διαμετρο η διατομη?

sv9cvk : στο δικο σου κυκλωμα ταλαντωσης βλεπω μια παραλλαγη. ο πυκνωτης 47p (εμενα ειναι 100p) ειναι παραλληλος με την αντισταση.παιζει κανα ρολο αυτο??
επισης ποσο σημαντικες ειναι οι τιμες αυτου του πυκνωτη και της αντιστασης του G1?? πως προκυπτουν οι καλυτερες τιμεσ??
αντισταση ανθρακος?? τον πυκνωτη NPO τον ζηταω?
κατι τελευτεο...τη ταση πρεπει να εχω στα ακρα της 0Α2 στπ σχεδιο σου sv9cvk .?επειδη ειναι δυσκολο να βρω ποντεσιομετρο 10Κ/2 βατ λεω να δοκιμαζω αντιστασεις.η ανοδος της 0Α2 παει στην γη ε??

ReFas
23-05-06, 16:57
Προς τη πλευρα της γειωσης ναι και αν δεις οτι στις 35 παιζει καλυτερα,πανω απο τη μεση του πηνιου δηλαδη, το γυρνας αναποδα και εχεις τις ληψεις προς την αλλη πλευρα.
Ο πυκνωτης που λες με την αντισταση στο οδηγο, στη λειτουργεια δεν εχει διαφορα πως θα συνδεθει, απο οσο εχω δει.
Ουτε εχω διαβασει καπου για αυτο.
Το μονο που εχω διαβασει ειναι οτι δε θελει μεγαλη τιμη στον πυκνωτη γιατι μπορει να δημιουργηθει διακοπτομενη λειτουργεια στην ταλαντωση, θελει μικρο σχετικα.
Το συρμα ειναι 0.5mm διαμετρο οχι διατομη, στο περιπου αρκει να μπορεις να το χειριστεις χωρις να σου κοβεται και χωρις να ειναι πολυ χοντρο.
Η ολισθηση προερχεται απο την μεταβολη της θερμοκρασιας, αλλα δε μπορεις να πεις κανε αυτο η το αλλο ευκολα, κανεις δοκιμες και βλεπεις.
Μπορει να χρειαζεται να βαλεις ενα πυκνωτη που μεταβαλεται με τη θερμοκρασία τόσο ώστε να εξισορροπεί την αντίθετη μεταβολή από ένα άλλο υλικό με αποτέλεσμα η συχνότητα να σταθεροποιείται στην αλλαγή της θερμοκρασίας.
Το ίδιο γίνεται και με τις τάσεις, σε αυτόν τον τύπο ταλάντωσης, η αλλαγή στην άνοδο και στο σκριν έχουν αντίθετη μεταβολή στη συχνότητα, πράγμα που σημαίνει ότι αν βρεις την κατάλληλη σχέση ανάμεσα στις τάσεις τότε η ολίσθηση από μεταβολή της τάσης ελαχιστοποιείται.
Sv9cvk το ανασταλτικό δεν πρέπει να ενωθεί με την κάθοδο μιας και βρίσκεται σε RF τάση και αυτό θα χαλάσει τα χαρακτηριστικά αυτού του τύπου ταλάντωσης.

Giannis511
23-05-06, 18:09
Με ανεμιστηράκι από CPU γίνεται τίποτα όσο αναφορά την απαγωγή θερμότητας ή δεν θα κάνει τίποτα?

sv9cvk
23-05-06, 18:23
Στα ακρα της 0Α2 με την καταληλη αντισταση (την οποια θα την βρεις μιας και δεν εχεις βατικο ποτενσιομετρο με δοκιμη αλλα ξεκινα απο μεγαλη τιμη!!!!!)πρεπει να ειναι 150VOLT περιπου
Ο πυκνωτης οπως ειπε και ο Refas ειναι ΟΚ και 100p.
Σου φαινεται παραξενο η αντισταση ανθρακος? ναι η μεγαλυτερη ισχυς αντιστασεως που θες στον ταλαντωτη δεν ειναι μεγαλυτερη απο 2 watt (σε αυτην την ισχυ υπαρχουν αφθονες) ετσι γλυτωνεις τις αυτεπαγωγες που μπαινουν στο κυκλωμα γιατι η αντισταση συρματος λογω της κατασκευης της ειναι ενα πολυ ωραιο πηνειο!!!! :P :P :P

23-05-06, 21:10
Ο πυκνωτής 100pf στο G1 ειναι μπλε φακη στα 2-3 kv

Μια αποψη απο εμπειρεια... Αν ειναι ΜΠΛΕ (λιγο ανοικτο) φακη απο αυτους που οι επαφες των οπλισμων του 'πετανε' αρκετα στα πλαγια... ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ αμεσως! Ειναι οι χειροτερης ποιοτητας κεραμικοι πυκνωτες που υπηρξαν :!:
Βαλε καμμια φακη οπως ειπαν και αλλοι NPO ακομα και αν ειναι των 100V :!: αφου αλλωστε ΔΕΝ εχεις υψηλη ταση RF εκει...

tzitzikas
24-05-06, 16:57
θελω τελος να ρωτησω τα εξης.επειδη δεν βρηκα τουμπο 1 ιντσα αλλα 1,7cm ποσες σπειρες πρεπει να τυλιξω?σε βιβλιο με σχεδια λεει για 2cm τουμπο θελει 80 σπειρες.
επισης αν ξερει καποιος για να εχω σταθεροποιημενη ταση 150 volt με την 0Α2 ποσο πρεπει περιπου να ειναι η ταση στα ακρα της? (minimum και maximum).τελος λογικα η ανοδος της 0Α2 πρεπει να ειναι στην γειωση και η καθοδος της στο +??για να ειναι αναστροφα.

Giannis511
24-05-06, 18:47
Όχι φίλε μου στις διόδους ψυχρής καθόδου όπως και η 0Α2 συνδέονται κανονικά(φαντάσου σαν ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές).Σου παραθέτω και δύο σχέδια για να πάρεις μια ιδέα.Παρατήρησε πως είναι συνδεδεμένες στα τροφοδοτικά.Στο πρώτο υπάρχει μία 0Β2 που αντέχει μέχρι 105 Volt και το δεύτερο έχει δύο τέτοιες και μάλιστα διαφορετικές.

Γιάννης 511

Giannis511
24-05-06, 18:50
Oι δύο λυχνίες αερίου εδώ σηκώνουν 255 V

ReFas
25-05-06, 00:16
θελω τελος να ρωτησω τα εξης.επειδη δεν βρηκα τουμπο 1 ιντσα αλλα 1,7cm ποσες σπειρες πρεπει να τυλιξω?σε βιβλιο με σχεδια λεει για 2cm τουμπο θελει 80 σπειρες.

φιλε τζιτζικα, μη πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό...ενα μπουκαλάκι μπλανκο που μετραω τώρα εχει 27mm διάμετρο και 46mm μηκος, μια ωραια φορμα.
επίσης ενα μπουκαλακι απο ασετον 40mm διαμετρο ακομα μια ωραια φορμα!!!
ειμαι σιγουρος αν ψαξεις γυρω σου θα βρεις πολλα τουμπο να τυλιξεις ενα πηνιο, πιθανον και ενα κομματι απο λαμπαδα να κανει, δε ξερω τη διηλεκτρικη σταθερα εχει το κερι, αν και ειναι χαμηλη η συχνοτητα και μαλλον δε θα εχει προβλημα.
επισης και καποιο μπικουτί πιθανον να κανει....
Τωρα για τις διαστασεις, απο καπου εχω διαβασει οτι ενα πηνιο εχει το μεγαλυτερο Q οταν η διαμετρος ειναι ιση με το μηκος, για αυτο σου προτεινα αυτες.
Θες περιπου 50μH και σε συνδιασμο με ενα 500pF που μαλλον εχεις συντονιζεσαι με καπου στη μεση τον μεταβλητο,τωρα αν τυλιξεις σε μεγαλυτερη διαμετρο, βάλε λιγοτερες σπειρες 50 ας πουμε.
Τυπους να υπολογιζεις που συντονιζει ενα παραλληλο κυκλωμα LC θα βρεις παντου, οπως και για να υπολογιζεις πηνια, οποτε αναλογα προσαρμοζεις και την κατασκευη σου.

tzitzikas
25-05-06, 12:45
για αυτο που ειπατε για το ανασταλτικο πλεγμα για το αν συνδεεται η οχι στην καθοδοεπειδη εχει R.F ταση...οι
λυχνιες 6v6, 6L6 που χρησιμοποιουνται σε ταλαντωσεις εσωτερικα εχουν συνδεδεμενο το ανασταλτικο G3 με την καθοδο.
τελικα που να προτιμισω να το συνδεσω το G3 στην γειωση η στην καθοδο?

ReFas
25-05-06, 16:41
Οι 6L6 κτλ. είναι Beam λυχνίες και αυτό που φαίνεται σαν 3ο πλέγμα σε ένα κύκλωμα, είναι το Beam-forming plate δεν είναι το ίδιο με το κανονικό 3ο πλέγμα που έχουν οι πεντοδοι.
Για να πούμε ποιες λυχνίες είναι καταλληλότερες για electron coupled oscillator είναι μεγάλο θέμα, πάντως το σίγουρο είναι ότι αν έχεις πεντοδο λυχνία το ανασταλτικό δεν το ενώνεις με την κάθοδο(σε αυτή τη συνδεσμολογία γιατί μπορείς να κάνεις άλλη που η κάθοδος γειώνεται οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λυχνία που ενώνεται εσωτερικά το ανασταλτικό με την κάθοδο).

tzitzikas
26-05-06, 00:34
τη ταση πρεπει να δωσω ελαχιστη στην 0Α2 για να σταθεροποιησει στα 150 βολτ? καπου ειδα μια τιμη 185 βολτ (ελεγε min supply volts). ισχυει? εγω εχω τροφοδοτικο 180 βολτ.
βρηκα ομως και το παρακατω κυκλωμα που εχει τροφοδοσια 162 βολτ και με μια αντισταση 1ΚΩ τροφοδοτει την 0Α2.
εγω διαθετω 2 τροφοδοτικα το 1 ειναι 320 βολτ και το αλλο 180 βολτ.θελω να σταθεροποιησω στα 150 βολτ και μετα με μια αντισταση να τροφοδοτησω το σκρην της ef-89 με 100 βολτ . καμια προταση?

Giannis511
26-05-06, 11:43
Βάλε μια αντισταση στην άνοδο της 0Α2 δεν σε πειραζει τη σταθεροποίηση πτώση τάσης θα κάνεις μόνο για την λυχνία όπως εκεί με τις δύο σε σειρά που έχει στο σχέδιο.

tzitzikas
26-05-06, 19:55
σε ενα site για τις σταθεροποιητριες λυχνιες διαβασα πως υπολογιζεται η αντισταση που βαζουμε στην ανοδο. Το παραθετω:

In this example, a 0D3 (VR150) will be used. To calculate the dropping resistor value, lets say the input power is 200V, but 150V regulation is desired. First, look at the maximum current draw of the voltage regulator, in this case, 40mA. The tube is a 150-volt regulator, so the resistor has to drop 200V to 150V. Therefore, the resistor has 50V 40mA across it, and with Ohm's law equals 1,250 ohms. Generally, a 1.5K resistor would suffice.


αρα απο 180 βολτ σε 150 βολτ που θελω για Ιmax=30 mA που εχει η 0Α2 βγαινει περιπου 1ΚΩ. κι επειδη το φορτιο πρεπει να κυμαινεται (απο οτι καταλαβα) απο 5-30 mA για την 0Α2 για να κανει καλη σταθεροποιηση και το πλεγμα της ef-89 τραβαει μονο 2 mA σκεφτομαι να βαλω μια αντισταση παραλληλα με την 0Α2 η οποια απο μονη της θα καταναλωνει 5 mA.

ReFas
28-05-06, 02:05
Αν και για μενα δε θα κερδίσεις τίποτα να βαλεις μια 0Α2 ως προς τη σταθερότητα της ταλάντωσης....
Βαζω ενα αρχειακι για την ταλαντωση αυτη απο ενα βιβλίο, πιστευω τα Αγγλικα τα καταλαβαίνουμε καλύτερα απο τα Ελληνικά :)
Αν επιμενεις για 0Α2 καλύτερα θα είναι να τροφοδοτεις όλη την λυχνια και το σκριν να παίρνει απο ενα διαιρέτη οπως εξηγεί μέσα στο κειμενάκι.

Πιστευω να άλλαξε σε zip..
Το σχεδιο αυτο δεν ειναι το μοναδικο που κάποιος μπορει να πειραματιστεί, μονοπωλεί τις κατασκευές στην Ελλαδα γιατι ήταν σε όλα τα σχέδια για ΑΜ, απόσο γνωρίζω...
Για να καταλάβεις για τι μιλάμε, η ταλαντωση αυτη πρωτοπαρουσιάστηκε καπου στο 1932 λίγο μετά την κατασκευή των τετροδων λυχνιων και ήταν μία βελτίωση σε σχεση με τισ ταλαντώσεις με τρίοδους.
Με την προοδο της τεχνολογιας όμως όλα αυτά πήγαν περίπατο η ξεχάστηκαν, και είναι δύσκολο να βρείς πηγές τουλάχιστον στο ιντερνετ.
Για την ταλαντωση που έχεις τα εξαρτήματα που παίζουν ρόλο στη ταλάντωση ειναι πολύ λίγα, η λυχνια το πηνιο και ο μεταβλητος ειναι τα βασικα.
για δωσει κάποιος λύση δεν είναι εύκολο αν δε βλέπει μπροστα του και την κατασκευή, για παράδειγμα η συχνοτητα μπορει να τσουλήσει αν ζεσταθει ο μεταβλητος, ετσι άν ο μεταβλητος έχει τοποθετηθει κοντα στη λυχνία και θερμαίνεται είναι ενα προβλημα...
Η γνωμη μου πάντως είναι ότι η ολίσθηση προέρχεται απο την λυχνία η οποία δέν είναι μια κοινή πέντοδος αλλα μια remote-cutoff για χρήση σε ενισχυτες IF με πολυ μικρά ρεύματα και τάση οδηγου μολις -2βολτ..
Αν θες σώνει και καλα να πειραματιστεις με αυτη τη λυχνια θα σου πρότεινα ενα να φτιάξεις το πηνιο για να μπορεις να ρυθμισεις τη ληψη αλλα και γιατι ειναι πολυ καλυτερο απο θερμικη συμπεριφορα..
και δεύτερο να βαλεις μεγαλυτερη αντίσταση σε σκριν και τροφοδοσια ανοδου την 180 που έχεις.

tzitzikas
29-05-06, 10:59
παιδια σταθεροποιησα την ταση σκρην με 0Α2, εβαλλα NPO πυκνωτες αλλα τιποτα, παλι εχει μεγαλη ολισθηση
προς τα πανω παντα.δηλαδη ολο ανεβαινει και μεσα σε μιση μερα απο 1431 μπορει να εχει παει 1434-1437
δοκιμασα πηνιο δικο μου αλλα εβγενε 1700-1800 και πρεπει να του προσθεσω σπειρες.
στην 0Α2 οταν τισ εδινα 180 βολτ μεσω αντιστασης 1ΚΩ μου εδινε ταση 146 βολτ και οταν τις
εδινα παλι 180 βολτ μεσω αντιστασης 500Ω μου εδινε 153 βολτ.
τι μπορει να φταιει τελικα?
οι αντιστασεις οι 2 βατ με τις γραμμες τα χρωαματα δηλαδη ανθρακος δεν ειναι?

ReFas αν μπορεις να βαλεις το αρχειο σε μορφη zip θα με διευκολυνες πολυ.

ReFas
30-05-06, 14:09
Για την αντισταση 2W μαλλον μεταλ φιλμ ειναι , καπως δυσκολο να βρεις ανθρακα τωρα.
Αυτες με ανθρακα έχουν ενα κεραμικο σωμα δεν ειναι το γυαλιστερο βερνικι των φιλμ.
Για την σταθεροποιηση με λυχνιες αεριου μη περιμενεις και καμια σπουδαια σταθεροτητα, στα κανονικα πλαισια παιζει η ταση.


Δες πιο πανω εχω αλαξει το αρχειακι σε ζιπ.