PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης με δυνατότητα επανέναρξης



xristos86
20-05-06, 15:47
Λοιπόν,όπως βλέπετε είμαι καινούριος στο forum!
Συγκεκριμένα το βρήκα τυχαία ψάχνοντας για τον χρονοδιακόπτη που σας περιγράφω παρακάτω:

ΕΧΩ:
Έχω βάλει ένα έτοιμο σύστημα του εμπορίου,το οποίο έχει έναν ανιχνευτή κίνησης.Αυτός με την σειρά του όποτε ανιχνεύσει κίνηση δίνει σήμα σε ένα κύκλωμα τηλεφωνητή και καλεί ένα προκαθορισμένο τηλέφωνο.

ΘΕΛΩ:
Θέλω όμως στο παραπάνω κύκλωμα να παρεμβάλω έναν χρονοδιακόπτη ο οποίος όταν δεν υπάρξει κίνηση για x ώρες(να μπορώ να τον ρυθμίσω π.χ. στις 6 ή τις 12 ώρες) δηλαδή όταν δεν δεχθεί σήμα από τον ανιχνευτή κίνησης για αυτόν τον χρόνο,ΤΟΤΕ μόνο να δίνει σήμα στο κύκλωμα που παίρνει τηλέφωνο,ώστε να ειδοποιούμαι μόνο όταν δεν έχει περάσει κανείς από εκεί για x ώρες...

(Δηλαδή αν σας διευκολύνει,φανταστείτε το ως εξής:Ένας χρονοδιακόπτης ο οποίος κάνει αντίστροφη μέτρηση από έναν συγκεκριμένο χρόνο και όταν δεχθεί ένα σήμα στην είσοδό του,ξαναρχίζει την αντίστροφη μέτρηση από την αρχή.Όταν πάλι δεν δεχθεί και μηδενίσει,να δίνει σήμα σ' ένα άλλο κύκλωμα.)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να με βοηθήσετε...
Ό,τι ερωτήσεις έχετε,εδώ είμαι!
Ευχαριστώ πολύ και εκ των προτέρων!

edit:Θα ήθελα (αν είναι δυνατό),αφού μηδενίσει,να ξαναρχίζει την αντίστροφη μέτρηση από την αρχή.

Επιστήμων
20-05-06, 17:59
Αρχικά θα πρέπει να φτιάξεις έναν κύκλωμα που θα σου δίνει ένα σταθερό
παλμό ρολογιού.Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με χρήση μικροελεγκτή
είτε με ένα κύκλωμα με κρύσταλλο.

Έπειτα θα βάλεις σε "σειρά" μερικά τσιπάκια 7493 έτσι ώστε το πρώτο να
τριγγάρει το δεύτερο , το δεύτερο το τρίτο κ.ο.κ.Εννοείται πως το πρώτο
θα τριγγάρεται απο το παραπάνω κύκλωμα ρολογιού.

Από το ποδαράκι του τελευταίου 7493 θα πάρεις το παλμό που θα δώσεις
στον τηλεφωνητή σου.

Όσο για τον μηδενισμό θα ενώσεις όλα τα ποδαράκια RESET των 7493 μαζί
και θα συνδέσεις με το σήμα που θα πάρεις απο τον ανιχνευτή κίνησης.

Ελπίζω να βοήθησα ! :wink:

xristos86
20-05-06, 20:22
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια Επιστήμονα,αλλά για κακή σου τύχη είμαι μόνο 1ο έτος πληροφορικής και δεν έχω ιδιαίτερη σχετική εμπειρία,οπότε θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο(ακόμα και κάτι του εμπορίου αν υπάρχει) γιατί είναι σημαντικό το θέμα και δεν με παίρνει να γίνει κανένα λάθος...
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει plz..!!

xristos86
21-05-06, 17:13
Λοιπόν,έκατσα και έβγαλα το κύκλωμα που θέλω μετά από πολύ σκέψη σήμερα χρησιμοποιώντας 2 8-bit μετρητές (ο ένας αντίστροφος για να μπορώ να ρυθμίζω εύκολα τον χρόνο του χρονοδιακόπτη).Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καθόλου από που μπορώ να πάρω ένα παλμό ρολογιού ώστε να μετράει ο 1ος μετρητής δευτερόλεπτα...Ας βοηθήσει κάποιος παρακαλώ.!Μήπως υπάρχει κάποιο έτοιμο τσιπάκι όπως π.χ. αυτά των μετρητών??Ευχαριστώ πολύ!

gsmaster
21-05-06, 18:35
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κύκλωμα χρονιστή με το 555 Εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=1) Θα βρεις μερικά calculator για να υπολογίσεις τα στοιχεία που χρειάζονται για να φτιάξεις το κύκλω,α.

xristos86
21-05-06, 19:11
Μήπως υπάρχει τρόπος να το πάρω έτοιμο το ολοκληρωμένο,χωρίς να μπλέξω με μεμονωμένες αντιστάσεις,πυκνωτές κτλ.?

Επιστήμων
22-05-06, 23:55
Το κύκλωμα που σου προτείνει ο gsmaster δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.
Απλά δεν είναι και πολύ σταθερό όσον αφορά το χρόνο.
Για κάτι του εμπορίου δεν έχω υπ'όψιν μου.
Ο χρονο-παλμός που θα πάρεις δεν είναι ανάγκη να είναι
1 δευτερόλεπτο ακρίβώς απλά θα πρέπει να είναι στεθερός.
Εκεί είναι η δυσκολία. Αν νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις ...
στείλε μου ένα e-mail : stselebis@hotmail.com να μπορέσουμε
να συνεννοηθούμε.