PDA

Επιστροφή στο Forum : Eurovision 2006



leosedf
18-05-06, 19:27
Συνέχεια απο εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=22369#22369)

Aλήθεια πώς ήταν η Ισλανδία?? :) :) :) :D

Giannis511
18-05-06, 22:00
Mία (ο θεός να την κάνει) καραγκιόζω που η Ρίτα Σακελλαρίου μαζί με το Φλωρινιώτη δεν τη φτάνουν. Τέλως πάντων τα πήρα άγρια όταν σε μία πρόβα είπε προς την ελληνική παραγωγή:Βάλε τη γ@@@μένη τη μουσική! Οι Έλληνες γ**ιόσαστε κλπ κλπ.

Μηπως θέλει να την κεράσουμε τίποτα μπας και ηρεμήσει λίγο?

gsmaster
18-05-06, 22:24
Κατά τα άλλα... όταν εγώ πω κάτι εκτός θέματος... βγαίνει όλο το μαγαζί και με βρίζει... επειδή κάνω χιούμορ (και είμαι off topic)!

Εγώ τι πρέπει να κάνω που ξεκίνησα το ποστ για τον Μαστοράκη και το μόνο που δεν σχολιάσατε, είναι την εμφάνιση της Ισλανδίας στην Eurovision!

Ορίστε μας!
Tώρα τσαντίστηκα!

Βασίλη, εδώ είναι φόρουμ ηλεκτρονικών, φυσικά και θα υπάρχουν θέματα που δεν έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενο, γι αυτό υπάρχει και η κατηγορία "γενική συζήτηση", για πιο χαλαρή κουβεντούλα.


ΥΓ Ποιος σε έβρισε?
ΥΓ2 Για την ισλανδία βγήκε η Λουκά (καιρό είχε να βγεί...) και έλεγε τα δικά της πριν λίγο, που αλλού, στις ειδήσεις του STAR ;)

iosifidisgiorgos
19-05-06, 00:19
ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ

ολοι οι ανθρωποι εχουν αναγκη απο επικοινωνια στη ζουγλα του ταρζαν

deksterr
19-05-06, 19:37
Συμφωνώ φίλιε aoratos ότι η ελληνική τηλεόραση έχει γεμίσει με σκουπίδια που πλασάρουν νέους τρόπους ζωής και σκέψης
και κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι τώρα τελευταία με τα πανευρωπαϊκά στο ποδόσφαιρο, Ολυμπιάδες, Παπαρυζες και Βίσσες
όλα τα πιτσιρίκια έχουνε γίνει εθνικιστές και είναι υπερήφανοι για την Ελλαδαρα η οποία πήρε το τιμημένο lol
και κανείς τους δεν μπορεί να είναι περήφανος για τις δυσκολίες που ξεπέρασε η Ελλάδα από τον φασισμό ή για την γενοκτονία των ποντίων.
Είμαστε τραγικοί στην Eurovision βάλανε τον τενεκέ τον Ρουβα και την Αμερικάνα LOL
Οι ΤσοπάναRAVE θα έπρεπε να μας εκπροσωπήσουν όχι η Βίσση. :o

ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Ε.E. EXOYME
KAI ΕUROVISION ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ



-------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΠΩΣ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ

Η «ΑΛΗΘΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ»

Να μην ακούω και να μη βλέπω να πατώ.
Να μη νογάω και να' χω το στόμα βουλωτό.
Να μη με φαρμακών' η μπόχα του καιρού μου.
Χωρίς αυτιά και μάτια, μύτη και μυαλό,
μουγκός να πηαίνω, όποτε μου 'ρθει, προς νερού μου,
κι άμα τσινάει ο Γάιδαρος να μη γελώ.
Και σα με καρυδώνουνε μουνούχο σκλάβο
οι Αμερικάνοι, εγώ να βλαστημάω το Σλάβο.

K.Βάρναλης

radiodj105
19-05-06, 19:55
Οι ΤσοπάναRAVE θα έπρεπε να μας εκπροσωπήσουν όχι οι Βίσση. :o
Μία είναι ρε κουμπάρε! Δεν είναι συγκρότημα!

antonis_p
19-05-06, 22:54
Βασίλη,
καλύτερα δεν ειναι ο Μαστοράκης;

aeonios
19-05-06, 22:56
Οι ΤσοπάναRAVE θα έπρεπε να μας εκπροσωπήσουν όχι οι Βίσση. :o
Μία είναι ρε κουμπάρε! Δεν είναι συγκρότημα!

Εννοεί μάλλον πως όλες οι εξηντάρες και άνω στο δρόμο προσπαθούν αποτυχημένα να μοιάσουν στη Βίσση!

Ευτυχώς που δεν υπάρχει ακόμα Fashion Police!

antonis_p
19-05-06, 23:01
Οι ΤσοπάναRAVE θα έπρεπε να μας εκπροσωπήσουν όχι οι Βίσση. :o
Μία είναι ρε κουμπάρε! Δεν είναι συγκρότημα! ενταξει ρε Βασιλη, οταν λεει "οι" εννοει :"η" (και η Βισση δεν ειναι συγκροτημα).

Κοιτα εσυ να ξανανοιξεις κανα καινουριο "Δεν μου αρεσει ο Θεμος"

σταμ7
20-05-06, 02:28
καλημέρα,συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω.Έχετε όμως παρατηρήσει οτι δεν έχουν ξεφύγει μόνο οι πιτσιρικάδες αλλα και άνω των 60;!!!!!!!!Πάντως πιστεύω οτι ο νεοπλουτισμός χαζεύει και αποχαυνώνει τον κοσμο.Όσοι έχουν χρήματα δεν έχουν ιδανικά και όνειρα έκτος από ένα γρήγορο και πολυτελέστατο αυτοκίνητο!!!

Giannis511
20-05-06, 17:04
Mε λίγα λόγια: η αντίσταση και ο πυκνωτής (απλό φίλτρο RC)(οίτινες όλοι αυτή που διαμορφώνουν την δημοσιότητα) :D που πολώνουν τη κάθοδο (το λαό δηλαδή) έχουν καεί με αποτέλεσμα η άνοδος να μην έχει τυπικό Ια...

Αν ρωτήσεις ένα από αυτά που κάθονται και ρεμπελεύουν όλη μέρα αν ξέρουν πότε αρχίσαμε να υπάρχουμε σαν κράτος, θα σου απαντήσουν ότι το 1940 είπε ο Παύλος Μελάς το όχι στους Ιάπωνες :hammer:

Τέλος πάντων όπως πολύ σωστά είπαν άλοι εδώ από ΕΛΛΑΔΑ έχουμε καταντήσει σαν βορειοανατολική Ναμίμπια με τους έλληνες να παίζουν με την ηλεκτρική τους σβούρα, οπουδήποτε θεωρείται τρέντι!Τα σχολεία και η ιστορία που διδάσκεται εκεί φτάνουν μέχρι τους Βαλκανικούς πολέμους μόνο για τους τυχερούς.Έχουμε να ασχοληθούμε πιο σοβαρά με τους Εβραίους και τους Φοίνικες λες και θα κάνουμε ανασκαφές στη Μεσοποταμία.Δεν είμαι μοιρολάτρης αλλά όλο αυτό το πράγμα με εξαγριώνει!

Φίλε deksterr συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήξερε κανένας αυτήν τη κοπελιά εδώ?Λίγο δύσκολο μου φαίνεται.Αλλά αφού έτσι θέλει η αξιότιμη κα ΕΡΤ έτσι θα κάνουμε.Τυφλή υπακοή στο σύστημα τους!

deksterr
20-05-06, 23:07
http://www.tsopanarave.gr/
http://www.tsopanarave.gr/tsopananew/images/offstage/13.jpg
:roll:
http://www.tsopanarave.gr/

panos_panopoulos
21-05-06, 00:19
Οχ!
Μόλις παρακολούθησα την συμμετοχή μας, τον σωσσία του Σωτήρη Μουστάκα (την Άννα). Τα πήγε πιο χάλια απο τα δοκιμαστικά, μάλλον πάτος θα πάμε. Δέν πειράζει Σωτηράκη.. μια άλλη φορα. :cry:

Giannis511
21-05-06, 00:34
Δαγκωτό στη Φιλανδία παίδες, οι σύντροφοι αληθινά πρωτοτύπησαν! :D :D :D

antonis_p
21-05-06, 01:37
τί εγινε σημερα;
ολοι οι 12χρονοι χεβυμεταλαδες,
εμειναν ξυπνιοι αργα
και ψηφισαν τα ζομπι;

αυτα δεν τα ακουγαμε το 80-85;

deksterr
21-05-06, 03:41
Φίλιε antonis_p όχι ότι μου άρεσαν οι μεταλάδες ούτε μεταλάς δεν είμαι αλλά δεν νομίζω
πως οι άλλοι ήταν καλύτεροι και όσο για τον δικό μας ''εθνικό ήρωα'' ήταν εντελώς για το
αντρικό πουλάκι.

Καλά λέω οι τσοπάναRAVE θα έπρεπε να πάνε.

ok1gr
21-05-06, 04:05
Η φιλανδία ήταν πολύ καλή, την άξιζαν την πρωτιά...
Για την Βίσση όλοι ήταν σίγουροι από την αρχή ότι θα πιάσει πάτω....
Για μένα τα πήγε καλά... Την περίμενα ποιό κάτω :)
Να δούμε τι θα πούν αύριο στις ειδήσεις.....
;)

antonis_p
21-05-06, 09:15
Φίλιε antonis_p όχι ότι μου άρεσαν οι μεταλάδες ούτε μεταλάς δεν είμαι αλλά δεν νομίζω
πως οι άλλοι ήταν καλύτεροι και όσο για τον δικό μας ''εθνικό ήρωα'' ήταν εντελώς για το
αντρικό πουλάκι.
Καλά λέω οι τσοπάναRAVE θα έπρεπε να πάνε.
Εφοσον βγηκαν τα ζομπι, σημαινει οτι δεν προκειται για μουσικο διαγωνισμο. Τί ηταν αυτο που τους ανεδειξε;
1.η φωνη τους; αυτοι ουρλιαζαν οσο πιο βραχνιασμενα μπορουσαν.
2.η σκηνικη παρουσια τους; ταινια τρομου
3.τα χορευτικα τους; ανασταση νεκρων
μονο μουσικη δεν ηταν, μια εκτος χρονου αναπαραγωγη αυτων που επαιζε ο Οζυ και οι Black Sabbath πριν απο 20-25 χρονια. Νυχτεριδες και κετσαπ για αιμα...
Αυτο που κανει την eurovision αναξιοπιστο μουσικο διαγωνισμο ειναι οτι κρινουν μουσικη και μουσικους ολοι οι ασχετοι, με εμενα μεσα: οι αλβανοι ψηφιζουν τους αλβανους, εμεις τους Κυπριους, οι Κυπριοι εμας και γενικως ολοι οι γνωστοι και φιλοι αλληλοψηφιζονται... Δεν θα επρεπε να υπηρχε σε καθε χωρα μια επιτροπη που να αποτελουταν απο μουσικους και αλλους του μουσικου χωρου (σκηνοθετες, χορευτες κλπ) που να ξερουν τι ψηφιζουν;
Τωρα ολοι οι πικραμενοι πιτσιρικαδες χεβυμεταλαδες που τους εχουν ολοι στην απεξω, στειλαν εκατομμυρια sms (αυτο δεν κανουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ; sms στελνουν...) και εβγαλαν τους σιχαμενους. Φετος ψηφισαν και νικησαν οι εφηβοι!
Οσο αφορα την δικη μας συμμετοχη, η Αννα ειναι η κορυφαια pop τραγουδιστρια στην Ελλαδα οπως για πολλους η Madonna στην Αμερικη. Οι μομφες εναντιων της και ο κακιες για την ηλικια της (ειναι κατω απο 50) δεν ειναι σοβαρες, δεν βλεπω ποιος νεος της μιας σεζον ειναι καλυτερος. Ειναι διαχρονικη, καταφερνει να ειναι στην κορυφη για πολλα χρονια, εχει πουλησει τοσους δισκους οσο ολοι οι αλλοι μαζι και ειναι απο τις πλεον γνωστες εξω απο τα συνορα την ωρα που οι Ευρωπαιοι τραγουδιστες δεν κανουν καριερα εξω απο τα συνορα τους. Και σιγουρα η βαθμολογια που εισεπραξε ηταν απο τις καλυτερες που εχει εισπραξει η Ελλαδα. Θυμιζω οτι αν εξαιρεσουμε τις κορυφαιες του Ρουβα και της Ελενας, παντα ειμασταν στο τελος της βαθμολογιας ακομα και οταν ειχαμε στειλει φωνες σαν της Μαντω ή της Βοσσου!

Συμπερασμα (προσωπικο): Οι γονεις πρεπει να στελνουν νωρις τα παιδια τους στο κρεβατι γιατι οταν δεν γινεται αυτο, δημιουργουνται προβληματα!

panos_panopoulos
21-05-06, 09:56
Η φιλανδία ήταν πολύ καλή, την άξιζαν την πρωτιά...
Για την Βίσση όλοι ήταν σίγουροι από την αρχή ότι θα πιάσει πάτω....
Για μένα τα πήγε καλά... Την περίμενα ποιό κάτω :)
Να δούμε τι θα πούν αύριο στις ειδήσεις.....
;)
Και εγώ το ίδιο πίστευα εχτές όμως η Άννα πλασαρίστηκε καλά. Βοήθεισε που ήμασταν διοργανωτές και πήραμε κανα ψιλό.
Αννούλα αν το διαβάζεις αυτό καλά έκανες στο τέλος του τραγουδιού σου και έκατσες κάτω για να τους χe@είς δέν έχουνε μουσική παιδεία αυτοί ! :twisted:

Giannis511
21-05-06, 11:37
<Υποτίθεται ότι συζητάμε για το Μαστοράκη>

Αντώνη ξέρεις πόσο εκτιμώ εσένα και όλο το forum, αλλά η κα Βίσση και αυτή δεν έκανε τις μεγαλύτερες επιτυχίες της στα 80's και στα 90's.Η παπαρίζου πέρυσι πιστεύω πως κέρδισε ακριβώς επειδή είναι νέα και το τραγούδι της είχε ζωντάνια.Με τη Βίσση κόντεψα να κοιμηθώ.Οι Φιλανδοί πόνταραν στην εμφάνιση και στην πρωτοτυπία.Αν είχαν βγει κανονικά με το ίδιο τραγούδι θα είχαν φάει την ίδια φόλα με το Ρακιντζή.

Μπράβο τους!

radiodj105
21-05-06, 13:08
ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΟΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΟΣΤ.... ;

σκόπιμα γράφω κεφαλαία, για πρώτη φορά στη ζωή μου

antonis_p
21-05-06, 13:58
Βασιλη,
δεν ειναι βολικο να ανοιγουν νεες θεματικες ενοτητες, χανεται η μπαλα,
ειναι πιο βολικο να συνεχιζεται ενα θεμα
ακομα και αν εχει βγει απο το αρχικο νοημα!

Γιαννη,
Η Παπαριζου περσι πηρα την πρωτια γιατι
1.ειναι φωναρα
2.ειναι γυναικαρα
3.ειχε φοβερο χορευτικο
4.ειχε προμοταρει το τραγουδι της πολυ καλα
5.την ψηφισαν απο 2 πατριδες, δεν ειναι πανω απο 4-5 χρονια που ηρθε απο την Σκανδιναβια

Οι Φιλανδοι εκαναν μια στρατηγικη κινηση, απευθυνθηκαν σε ενα κοινο στερημενο, οι 13 χρονοι που ακουνε Ozzy και Black Sabbath ειναι αυτοι που καθε μερα στελνουν απο το κινητο τους εκατονταδες sms εκαστος, σε ποιους απευθυνονται οι διαφημισεις των πακετων με τα απειρα τσαμπα sms; Αυτα τα παιδια δεν ειναι οπως το 80-85 που οι μισοι ειμασταν χεβυμεταλαδες και οι αλλοι μισοι καρεκλαδες; Απο τοτε μεχρι σημερα εχει κυλησει πολυ νερο στο αυλακι και ο κοσμος ακουει αλλα πραγματα (r'n'b κλπ). Γνωριζοντας οι Φιλανδοι οτι δεν θα τους κρινουν μουσικοι αλλα τα Goody's εκαναν αυτο που εκαναν και τους βγηκε. Αν τους εκρινε ο Κατσαρος, η Μουσχουρη και ο Θεοδωρακης φανταζεσαι οτι θα τους κρεμουσαν!!!
Σκεψου την περιπτωση να υπηρχε σε καθε χωρα ενα team ανθρωπων του τραγουδιου οπως τραγουδιστες, συνθετες, χορευτες, οργανοπαιχτες και τελος παντων ανθρωποι της τεχνης. Τι θεση θα επαιρνε αυτο το συγκροτημα; Αλλα σκεψου, δεν θα γινοταν η μεγαλη μπαζα που εγινε τωρα με τα sms και το televoting!
Δεν ειναι οτι δεν ειμαστε πρωτοι γιατι ολοι εχουν δικαιωμα στην πρωτια! Δεν αξιωνω να ειμαστε πανω απο 35 χωρες γιατι σαν λαος δεν εχουμε μουσικη παιδεια αλλωστε, ποσοι νεαροι πηγαν σε ωδειο στην Ελλαδα; Οι μισοι Αυστριακοι καποια στιγμη πηγαν ομως!!! Και πολλοι αλλοι! Αλλα το γεγονος οτι σε μουσικο διαγωνισμο βγηκε πρωτη αυτη η καταντια, σημαινει οτι η eurovision δεν ειναι μουσικος διαγωνισμος αλλα πανηγυρι χειριστου ειδους.

marios
21-05-06, 16:38
h++p&#58;//r@pidsh@re.de/files/21008406/H_KORNHLIA.mp3.html
Nαί, η Κορνηλία...
Όμορφη μικρή τσοπάνα! :lol:
(3554Kb)

deksterr
21-05-06, 16:39
Προσωπικά δεν δέχομαι πως η Βίσση έχει μουσική παιδεία και κανείς στην eurovision.
Ούτε καλλιτέχνης δεν είναι με την κυριολεκτική έννοια.
H eurovision είναι ένας διαγωνισμός στον οποίο κερδίζει αυτός που έχει την μεγαλύτερη
ξενομανία και προοδοπληκτεία.
Η eurovision δημιουργήθηκε με βασική προϋπόθεση να προβάλλονται τα πολιτιστικά και γενικά την κουλτούρα
κάθε χώρας. Πλέον υπάρχει τόση ομογενοποίηση που αυτό που παρουσιάζετε δεν είναι τίποτα άλλο από
φυσαλίδες μικρής διάρκειας.
Όσο για τον εθνικό σας ήρωα την Βίσση ήταν επιεικώς τραγικά άθλια στο χθεσινό πανηγύρι των ηλιθίων.

Με εκτίμηση και σεβασμό deksterr.

radiodj105
21-05-06, 20:03
Προσωπικά δεν δέχομαι πως η Βίσση έχει μουσική παιδεία και κανείς στην eurovision.
Ούτε καλλιτέχνης δεν είναι με την κυριολεκτική έννοια.
H eurovision είναι ένας διαγωνισμός στον οποίο κερδίζει αυτός που έχει την μεγαλύτερη
ξενομανία και προοδοπληκτεία.
Η eurovision δημιουργήθηκε με βασική προϋπόθεση να προβάλλονται τα πολιτιστικά και γενικά την κουλτούρα
κάθε χώρας. Πλέον υπάρχει τόση ομογενοποίηση που αυτό που παρουσιάζετε δεν είναι τίποτα άλλο από
φυσαλίδες μικρής διάρκειας.
Όσο για τον εθνικό σας ήρωα την Βίσση ήταν επιεικώς τραγικά άθλια στο χθεσινό πανηγύρι των ηλιθίων.

Με εκτίμηση και σεβασμό deksterr.

Με εκτίμηση και σεβασμό επίσης φίλε μου θα σου πρότεινα κάτι! Να φύγεις από την Ελλάδα γιατί από ότι δείχνει δεν σου κάνουμε εμείς οι 'Ελληνες!
'Ασε που έτσι όπως το λες "ο εθνικός σας ήρωας" μου κάνει ατάκα Αλβανού και όχι έλληνα!

Πράγματι είμαι από αυτούς που είδαν με προσοχή χτες την Eurovission (όχι όμως για τα τραγούδια) αλλά για να δω αν η Ελλάδα στάθηκε στο ύψος της.
Την Βϊσση την θεωρώ ξεπερασμένη και σίγουρα δεν την εξυψώνω (άρα δεν ανήκω στο φαν κλαμπ της)!

'Ομως... όταν αυτή η εκδήλωση χτυπάει τρελά νούμερα τηλεθέασης (το είδαν όλοι εκτός από εσένα προφανώς), προσπάθησε να βρεις τι φταίει! Φταίει όλη η Ελλάδα ή φταις εσύ που δεν σε γεμίζει η Eurovision.

'Ισως να μην το πρόσεξες, αλλά πριν από κάθε τραγούδι έδειχναν κλιπ από Ελλάδα. Κλείνοντας... εκτιμώ ότι σαν χώρα, κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να τους θυμήσουμε την ύπαρξη της χώρας μας. Μην ξεχνάς ότι το καλοκαίρι είναι κοντά και έχουμε ανάγκη τον τουρισμό. Εκτός και αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει να έχουμε τουρισμό. οπότε πάω πάσσο!

Φιλικά πάντα - Βασίλης

antonis_p
21-05-06, 22:13
'Ισως να μην το πρόσεξες, αλλά πριν από κάθε τραγούδι έδειχναν κλιπ από Ελλάδα. Κλείνοντας... εκτιμώ ότι σαν χώρα, κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε...
Φιλικά πάντα - Βασίλης
Τα κλιπς ηταν υπεροχα,
η προετοιμασια και η οργανωση ηταν υπεροχη,
τα χορευτικα με την μουσικη ιστορικη αναδρομη το ιδιο,
Τα τραγουδια ηταν αυτα που ψηφισε ο κοσμος με televoting στην πατριδα του,
δεν ειμαστε και στον 19ο αιωνα, τοτε θα εγραφε ο Mozart!
H οργανωση εγινε ετσι γιατι ετσι εχει πιο πολλα εσοδα,
προφανως εκει ειναι το κλειδι.

Μηπως τελικα η Ιταλια που απαξιει να παιρνει μερος, προστατευει τον εαυτο της;
(Αμα ειναι να στελνεις το καλυτερο σου και να περνουν μπροστα τα ζομπι...)

Εδω υπηρξε γκρινια περυσι με την πρωτια γιατι:
1.δεν ειχε ελληνικο στιχο
2.δεν ειχε σουβλακι/τζατζικι/μουσακα
3.δεν ειχε τσολιά
δεν θα ειχε γκρινια φετος;
Το μονο που δεν ακουσα ηταν καποια προταση, ποιος θα ηταν καλυτερος απο την Βισση;
Το θετικο ειναι οτι σε γενικες γραμμες ολοι οι επωνυμοι του χωρου συγχαιρουν την Βισση,
η οποια σταθηκε κυρια, σας θυμιζω τα απεριγραπτα που ειπωθηκαν πριν λιγα χρονια
απο τον S.A.G.A.P.O οταν γυρισε και τελικα δεν ετριψε την πρωτια σε κανενος τα μουτρα!

Για να μην ειμαι γενικως αρνητικος,
μου αρεσαν 1.Βρετανοι 2.Ουκρανοι 3.Τουρκοι

deksterr
22-05-06, 00:05
Έλληνας είμαι όπως και εσύ.
Δεν ξέρω αν σε πρόσβαλα με αυτά που είπα και αν το έκανα συγνώμη.
Το ''εθνικός σας ήρωας'' είναι για αυτούς που τον νιώθουν εθνικό ήρωα δεν απευθύνομε σε κανέναν προσωπικά.
Όσο για την οικονομική κατάσταση της χώρας ενδιαφέρομε και πίστεψε με θέλω να έχουμε τουρισμό γιατί και εγώ από
αυτό ζω το καλοκαίρι. Θεωρώ καλό το να προβάλλετε η Ελλάδα αλλά έχω το δικαίωμα να θεωρώ τον Σάκη και την Βίσση
άτομα τα οποία δεν θυμίζουν καν καλλιτέχνες και ότι δεν εκπροσωπούν την Ελλάδα και τον πολιτισμό μας αλλά
συμβάλλουν στο να καταστρέψουμε ότι μας έχει απομείνει (μιλάω γενικότερα για την μουσική παιδεία του νεοέλληνα)
αν διαφωνείτε ότι δεν εκπροσωπούν την Ελλάδα πείτε μου ένα ελληνικό στοιχείο στο ''τραγούδι'' της Βίσσης
το μόνο ελληνικό στοιχείο της Βίσσης στην eurovision είναι ότι δίπλα από το όνομά της είχε την Ελληνική σημαία.
Τι να λέμε ρε παιδιά αφού είναι φανερό ότι η φάση της eurovision είναι ξεφτίλα είναι ελάχιστοι οι καλλιτέχνες σήμερα με αξίες και ιδανικά όπως ήταν ο Ξυλούρης κτλ

radiodj105
22-05-06, 00:41
Επειδή όμως, ο Ξυλούρης και αρκετοί άλλοι έλληνες τραγουδιστές (βλ. Καζαντζίδης) έγραψαν την ιστορία της ελληνικής μουσικής... και δεν είναι εν ζωή (δυστυχώς) δεν θα πρέπει να κολλάμε εκεί, αλλά να προχωρούμε. Δυστυχώς τον Ξυλούρη και τον Καζαντζίδη είναι αδύνατον να τους στείλουμε στην Eurovision.
Μπορούμε φυσικά να στείλουμε άλλους κλασσικούς έλληνες τραγουδιστές που ζουν ακόμη και ασχολούνται με το "ποιοτικό" ελληνικό τραγούδι.

Ας πούμε λοιπόν... ότι του χρόνου στέλνουμε την Χάρις Αλεξίου ή την Ελευθερία Αρβανιτάκη ή τον Γιώργο Νταλάρα για να μας εκπροσωπήσουν. 'Ολοι αυτοί οι τραγουδιστές (που εδώ στην Ελλάδα είναι διάσημοι αλλά στο εξωτερικό όχι*), αποκλείω την περίπτωση να τραγουδήσουν ένα τραγούδι με αγγλικό στίχο. 'Αρα, θα πρέπει να τραγουδήσουν ένα τραγούδι με ελληνικό! Αυτόματα μιλάμε για ένα τραγούδι που στην Ελλάδα θα σκίσει δισκογραφικά αλλά στο εξωτερικό θα μας κατατάξει στις γνώριμες θέσεις... δηλαδή 2 πριν το τέλος!

Επειδή έχεις άποψη και την τεκμηριώνεις σωστά... εσύ ποιον καλλιτέχνη (ΕΝ ΖΩΗ ΦΥΣΙΚΑ) θα πρότεινες για του χρόνου;

*όταν λέω "όχι" εννοώ σε σχέση με Βισσο-Βανδή!

Σόρυ για τα 2 Edit (που βγάζει από κάτω ο ρουφιάνος) αλλά είδα ορθογραφικά!

antonis_p
22-05-06, 00:43
Θεωρώ καλό το να προβάλεται η Ελλάδα αλλά έχω το δικαίωμα να θεωρώ τον Σάκη και την Βίσση
άτομα τα οποία δεν θυμίζουν καν καλλιτέχνες και ότι δεν εκπροσωπούν την Ελλάδα και τον πολιτισμό μας αλλά
συμβάλλουν στο να καταστρέψουμε ότι μας έχει απομείνει (μιλάω γενικότερα για την μουσική παιδεία του νεοέλληνα)
αν διαφωνείτε ότι δεν εκπροσωπούν την Ελλάδα πείτε μου ένα ελληνικό στοιχείο στο ''τραγούδι'' της Βίσσης
το μόνο ελληνικό στοιχείο της Βίσσης στην eurovision είναι ότι δίπλα από το όνομά της είχε την Ελληνική σημαία.
Τι να λέμε ρε παιδιά αφού είναι φανερό ότι η φάση της eurovision είναι ξεφτίλα είναι ελάχιστοι οι καλλιτέχνες σήμερα με αξίες και ιδανικά όπως ήταν ο Ξυλούρης κτλ
1.Αντε και η Βισση ή ο Σακης δεν σου θυμιζουν κατι απο τον πολιτισμο μας, ποιος θα μπορουσε να το κανει καλυτερα;
2.ε, οχι και μουσικη παιδεια η Ελλαδα...
3.Και εγω θαυμαζω τον Ξυλουρη αλλα τεχνικα δεν μπορει να μας εκπροσωπησει στην eurovision.
Η eurovision ειναι pop τραγουδι (τελευταια και heavy metal), δεν μπορουμε να παμε εκει με σαρακατσανεϊκο,
να εχουμε συναισθηση τι συμβαινει εκει και τι μπορουμε να κανουμε, οχι μονο ευκολη κριτικη "δεν μου αρεσει τιποτα και ολα ειναι λαθος", αλλα προτασεις. Τί θα προτεινες εσυ για το 2007;

leosedf
22-05-06, 02:02
Δεν πιστεύω να χάσατε το σημείο που ο καραφλός απ το netherlands ήθελε να δώσει το κινητό του και ο sakis έλεγε "696969" κλπ ε?
Λωλ! :P

radiodj105
22-05-06, 02:09
Δεν πιστεύω να χάσατε το σημείο που ο καραφλός απ το netherlands ήθελε να δώσει το κινητό του και ο sakis έλεγε "696969" κλπ ε?
Λωλ! :P
Δεν πιστεύω να χάσατε που μόλις μερικά δεύτερα αργότερα.. πήγαν σε διαφημιστικό break αφήνοντας το μικρόφωνο της Ζέτας ανοιχτό;
Ευτυχώς δεν είπε κανένα κουλό η Μακρυπούλια και είπε μόνο (προφανώς στον Καπουτζίδη) : "καλά ρε; τι έκανε το άτομο;"

kostas30
22-05-06, 02:34
εγω θα ηθελα να παει η βερα λαμπρου η ο αλλος ευαγελοπουλος ο εθνικος μας σταρ.
καλα τους τα χωνει ο τζιμακος ο πανουσης

goldeneagle
22-05-06, 09:55
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα.
Λοιπων για οσους δεν με ξερουν εγω δουλευω στην ΕΡΤ. Τι λετε οτι σκεφτονται για να στειλουν του χρονο στην Εurovision???
Oeo??? Ti?????
Μα φυσικα την μια την ανεπαναλιπτη την θεα την την την την.......................





ΑΝΝΟΥΛΑ ΚΑΛΟΥΤΑ!!!!!!!!

antonis_p
22-05-06, 10:16
Αφου δουλευεις στην ΕΡΤ,
ο Κωσταλας εχει παρει εργολαβια την eurovision;
(Μηπως ειναι ιδρυτικο μελος; )

Παντως οι μομφες για την ηλικια καθε γυναικας
και ο χλευασμος αυτης δεν ειναι κατι που διακρινει
τους κατα τα αλλα πολιτισμενους και ευγενεις Ελληνες.

Giannis511
22-05-06, 10:44
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω και το τραγουδάκι της Βίσση και των Φιλανδών στην τηλεόραση (και ραδιόφωνο).Εντάξει, βγήκε το αποτέλεσμα, δεν πήγαμε όπως περιμέναμε, δε βαριέσαι...
Ας σκεφτούμε όμως τώρα για τον επόμενο διαγωνισμό εφόσον θέλουμε να πετάμε τα λεφτά μας.Οι Ιταλοί για παράδειγμα λένε οτι ξέρετε εμείς έχουμε μουσική παράδοση(βλ.Αl Bano, Ennio Morricone κλπ) με στιβαρό υπόβαθρο και επειδή αυτό το πανηγύρι που γίνεται δεν το πολυγουστάρουμε δεν συμμετέχουμε.Το καλύτερο από όλα.Και η Ελλάδα δεν έχει και την παράδοση στην Pop που αρμόζει στη Eurovision.

Mε εκτίμηση Γιάννης 511.

radiodj105
22-05-06, 11:15
Αφου δουλευεις στην ΕΡΤ,
ο Κωσταλας εχει παρει εργολαβια την eurovision;
(Μηπως ειναι ιδρυτικο μελος; )
Πάντως παιδιά ο Κωστάλας... πέρα από φοβερή φωνή που έχει, έχει απίστευτη εμπειρία.
Πέρυσι... ηχογραφούσαμε ένα ντοκιμαντέρ και το "πήγε ο άτιμος σερί 24 λεπτά χωρίς να σταματατήσει για σαρδάμ. Απίστευτη εμπειρία.
Επιπλέον, πρέπει να πω (επειδή τον γνώρισα) ότι είναι απίστευτα ευγενικό άτομο. Δεν έχω συναντήσει όμοιό του!

radiodj105
22-05-06, 11:17
Οι Ιταλοί για παράδειγμα λένε οτι ξέρετε εμείς έχουμε μουσική παράδοση(βλ.Αl Bano, Ennio Morricone κλπ) με στιβαρό υπόβαθρο και επειδή αυτό το πανηγύρι που γίνεται δεν το πολυγουστάρουμε δεν συμμετέχουμε.
Επιπλέον οι Ιταλοί έχουν το διαγωνισμό τραγουδιού του Σαν Ρέμο (καμμία σχέση με τον Αντώνη Ρέμο) και δεν συμμετέχουν λοιπόν στην Eurovision.
Χτες που με πήρε τηλέφωνο φίλος που σπουδάζει στο Καμερίνο μου είπε "το είδαμε από τη δορυφορική". Η Ιταλική τηλεόραση, ούτε καν είπαν ποιός νίκησε.

antonis_p
22-05-06, 11:36
Καλος ο Κωσταλας αλλα αλλο να παρουσιαζει την Καμερατα
στο Μεγαρο και αλλο την eurovision,
ο,τι κανει η ΕΡΤ, αυτος το παρουσιαζει....

Οι Ιταλοι κανουν υψηλη μουσικη απο τον Μεσαιωνα!!!
πριν απο οποιονδηποτε αλλο στην Ευρωπη (και φυσικα στον κοσμο...).

Προκειμενου να στελνουν το καλυτερο τους
και να ψηφιζεται η Φιλανδια (αυτα που εφτιαχναν οι Αμερικανοι το 80)
καλα κανουν και απεχουν.

Το θετικο ειναι οτι ΟΛΟΙ στην τηλεοραση σημερα
εχουν μονο καλα λογια να πουν για την δικη μας συμμετοχη.

Αν δεν βαλουν ανθρωπους του τραγουδιου και γενικα της τεχνης
να κρινουν, τουλαχιστον σε καποιο ποσοστο,
ο θεσμος θα ξεφτιλιστει γενικως.