PDA

Επιστροφή στο Forum : Γλωσσες Προγραμματισμου



NUKE
21-05-06, 14:21
Γεια σας.Σκεφτομαι σε καναν μηνα να ξεκινησω να μαθαινω καμοια γλωσσα προγραμματισμου.

Αλλα δεν ξερω ποια.Δεν θελω να ξεκινησω με την πιο δυσκολη που υπαρχει αλλα ουτε με καμοια γελοια.
Με ενδοιαφερει κυριως για να προγραμματιζω ολοκληρωμενα (pic,avr) και για να ελενχω τις θυρες του υπολογιστη.

Εχετε καμοια ιδεα?

Lykos1986
21-05-06, 18:35
Αρχισε με την γλώσσα C.

NUKE
22-05-06, 10:24
Λιγα λογια για την C?

Τι μπορω να κανω με αυτην(δυνατοτητες)?Ποια σε?Εχω ακουσει για C++...

Μπορω με αυτην να προγραμματισω μικροελενκτες?

Lykos1986
22-05-06, 19:23
Θα αρχίσεις με την C και μετά θα πας στην C++ αν θέλεις. Δεν είναι δύσκολη γλώσσα άσχετα με τα λεγόμενα μερικών. Μπορείς, πιστεύω να μάθεις τα βασικά της πολύ γρήγορα και σιγά σιγά να γράφεις προγράμματα. Όσο για το αν μπορείς να προγραμματίσεις μC. Η απάντηση φυσικά είναι θετική. Για την ακρίβεια είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείτε πιο πολύ για την κατασκευή compiler και άμεσος μετά έρχεται η γλώσσα basic.

Τώρα για το πώς είναι δεν μπορώ να σου πω και πολλά. Όχι γιατί δεν την χρησιμοποιώ αλλά γιατί θα πρέπει να γράφω αρκετές σελίδες. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσει το google και να μάθεις ότι θέλεις. Επίσης πήγαινε σε ένα βιβιλοπολείο και πάρε ένα βιβλίο με σχετικό θέμα. Θα μου πεις πως δε έχεις ιδέα τι να πάρεις, αλλά εγώ θα σου απαντούσα να πάρεις αυτό που σου φαίνετε πιο κατανοητό από τον τρόπο γραφής του. Διαβάζοντας το θα μπεις αμέσως στο νόημα.

Αυτά. Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε

stendor
22-05-06, 22:25
δομημένη γλώσσα και τέλεια! με απίθανο ide. παντρεύεται και με delphi και είναι δύναμη μεγάλη.

Lykos1986
23-05-06, 14:45
Τι;;;;;;;;;; :shock:

stendor
25-05-06, 01:36
στο πακέτο developer studio 2006 της borland περιέχονται delphi, delphi .net, c++, c#(net).

η delphi (visual μετεξέλιξη της pascal) συνεργάζεται με c++ .

είναι πολύ καλή γλώσσα και την αγαπούν οι ευρωπαίοι κυρίως.

πάντως τα σκήπτρα μάλλον τα έχει η java.

NUKE
05-06-06, 03:05
Εχετε να μου προτεινεται και κανενα βιβλιο για την C?

vergis
05-06-06, 22:52
αν μπεις στο www.amazon.com ή sto papasotiriou.gr θα βρεις κάμποσα
αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι τα περισσότερα ελληνικά βιβλία,ως μεταφράσεις ξένων είναι κακογραμμένα
αν στο google βάλεις ως κριτήριο c ή c++ tutoria ή basics θα βρεις πληθώρα δωρεάν συγγραμάτων.
Και κάτι άλλο
επειδή κάναμε c στο τει όταν πριν απο κανα δυο μήνες ασχολήθηκα με java η μετάβαση ήταν πολύ εύκολη
δηλ. με την c ανοίγεις παράθυρα και για άλλες γλώσσες υψηλού επιπέδου

PiCBuRn3r
06-06-06, 00:10
στο πακέτο developer studio 2006 της borland περιέχονται delphi, delphi .net, c++, c#(net).

η delphi (visual μετεξέλιξη της pascal) συνεργάζεται με c++ .

είναι πολύ καλή γλώσσα και την αγαπούν οι ευρωπαίοι κυρίως.

πάντως τα σκήπτρα μάλλον τα έχει η java.

Γιατί μεταφέρεται εύκολα από το ένα λειτουργικό σύστημα στο άλλο...

stendor
06-06-06, 09:01
pic οι απανταχού delphiτες έχουμε έντονο προβληματισμό μιάς και η borland δεν δείχνει διάθεση για την εξέλιξη της γλώσσας. ο νύν διευθυντής ήταν πρώην στέλεχος της microsoft(!) και ήδη κατηγορείται οτι "θάβει" τη γλώσσα.
θα δούμε τι θα γίνει μιάς και βρισκόμαστε στο σταυροδρόμι των 64bit.
πάντως συνφωνώ οτι η πλέον ευέλικτη cross platform γλώσσα είναι η Java. εξάλλου γι' αυτό φτιάχτηκε.

PiCBuRn3r
06-06-06, 13:20
Γι' αυτό υπάρχουν και άλλες όπως python κλπ. Εγώ χωρίς να ξέρω καθόλου python μέσα σε 5 λεπτά είχα στήσει ολόκληρο gui στα linux. Μιλάμε για πολύ εύκολη γλώσσα...

stendor
06-06-06, 13:46
αα, θα την δώ!