PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κύκλωμα με φωτοτρανσίστορ.



Lord_Rutherford
22-05-06, 19:40
Κατ' αρχάς χαιρετίζω το φόρουμ!

Έχω να κάνω μια εργασία για το πανεπιστήμιο που θέλει να κάνουμε συσκευή για μέτρηση γωνιακής θέσης ενός άξονα....
Έχωκάνει μια πολύ απλή υλοποίηση με 2 λεντάκια 7 τμημάτων, 2 7447, 2 απαριθμητές 74192 και 2 σετάκια φωτοδιόδων-φωτοτρανσιστόρων... Το κύκλωμα δουλεύει σύμφωνα με τη θεωρητική προσέγγιση που έγινε αλλα τα κωλοεξαρτήματα δημιουργούν προβληματάκια....

Δηλαδή έχω ένα πρόβλημα... Τέλος πάντως με την κατάλληλη συνδεσμολογία τα αισθητήρια είναι σε θέση να συνεργάζονται με τους απαριθμητές και προς τα πάνω και προς τα κάτω...
Το θέμα είναι οτι το 74192 θέλει παλμό για να δουλέψει αλλά τα αισθητήρια δεν στέλνουν καθαρό παλμό....... με αποτέλεσμα ο μετρητής πολλές φορές να πάει απο το 1 π.χ. στο 7 δλδ να διαβάζει 6 παλμούς π.χ. ... ήταν ανάγκη να είναι τόσο γρήγορο....
Κανα τσιπάκι να ομαλοποιεί τα ρεύματα; έβαλα και πυκνωτάκι να γειώνει τπτ αυξομειώσεις αλλα τπτ....

Όταν είναι ανοικτό το μέρος μεταξύ φωτοδιόδου-φωτοτρανσίστορ έχω έξοδο απο το αισθητήριο κάτι μίλιβόλτ, ενώ όταν παρεμβάλω κάτι πάει κάπου στα 5. Φαντάζομαι κατα την είσοδο του εμποδίου γίνεται κάτι τέτοιο... που φαίνεται στην εικόνα.

Να δίνω ένα παράδειγμα που φαντάζομαι οτι γίνεται στη φάση της μετάβασης.... και μου φαίνεται λογικό.
Η κόκκινη γραμμή είναι το output του αισθητηρίου και η μαύρη οριζόντια το όριο διέγερσης του απαριθμητή μου σ' αυτο το παράδειγμα τραβάει 4 παλμούς.... ενώ εγώ θέλω 1 ας πούμε....

Σκέφτηκα πατέντα με καταχωρητή και 555. Δλδ ο καταχωρητής να ρουφάει απο το αισθητήριο και να δίνει αυτος στον μετρητή. Το 555 που θα δίνει παλμό στον καταχωρητή να έχει πχ περίοδο παλμών μεγαλύτερη απο το χρόνο που διαρκούν τα σκαμπανεβάσματα που φαίνονται....

http://users.auth.gr/lvrysis/palmoi.jpeg

gsmaster
22-05-06, 23:37
Το κλασσικό πρόβλημα της αναπήδησης του διακόπτη (bouncing), στην περίπτωσή σου στην ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ κόρου και αποκοπής του φωτοτρανζίστορ


Ένας μονοσταθής πολυδονητής με το 555 θα είναι μια καλή λύση

Lord_Rutherford
23-05-06, 00:25
Ναι το θέμα είναι οτι δε μου κάνει το 555 γιατί δε θέλω να στέλνει τον παλμό μόνο. Θέλω να κάθεται στο HI .... κανα τσιπάκι;

gsmaster
23-05-06, 00:31
Βάλε ένα RC σε σειρά αντίσταση και πυκνωτής προς την γείωση απο την πλευρά της εισόδου. αντίσταση 10kΩ πυκνωτή δοκίμασε 10μF ή και λιγότερο, πειραματίσου λίγο με τις τιμές...