PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια χαζή ερώτηση



Lykos1986
23-05-06, 23:13
Αν συνδέσω μέσο USB δύο υπολογιστές ως τι θα δει ο ένας τον άλλο; Θα μπορέσω να βλέπω τους δίσκους για να κάνω ανταλλαγή αρχείων χωρίς να στήσω ένα μικρό δίκτυο ή απλά δεν θα κάνω τίποτα;

Θα μου πείτε γιατί δεν το δοκιμάζω, αλλά αυτήν την στιγμή δεν έχω κανένα πρόχειρο καλώδιο!

Danza
23-05-06, 23:41
Υπάρχει μια περιπτωση να δουν οι υπολογιστες ενα lan δικτυο μεσω usb, υπαρχουν ετοιμα καλωδια που κανουν αυτη τη δουλεια εως 10mbps :shock: δοκιμασε το παντως, αν δεν δουλεψει αμεσως τσεκαρισε διευθυνσεις IP :wink:

antonis_p
23-05-06, 23:51
δεν ειναι χαζη η ερωτηση,
πρεπει να τρεξεις καποια εφαρμογη οπως το LanLink
ή κατι αντιστοιχο & θα συνδεθουν,
και φυσικα το usb καλωδιο θα ειναι για αυτη την δουλεια,
πουλιεται μαζι με το cd με την εφαρμογη.
g l.

Lykos1986
24-05-06, 00:09
Που να ψάξω; Μπήκα για λίγο στο πλαίσιο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι!

Danza
24-05-06, 00:26
Αρχικα παρε ενα απλο καλωδιο και συνδεσε τα pc μεταξυ τους και μετα κοιτας για software... μπορει να μην χρειαστει προγραμμα, αν εχουν ιδιο λειτουργικο μπορει να μην χρειαστει προγραμμα.

gsmaster
24-05-06, 01:47
Αρχικα παρε ενα απλο καλωδιο και συνδεσε τα pc μεταξυ τους και μετα κοιτας για software... μπορει να μην χρειαστει προγραμμα, αν εχουν ιδιο λειτουργικο μπορει να μην χρειαστει προγραμμα.

Δεν γίνεται να συνδεθούν απλά κια μόνο με καλώδιο. Το απλούστερο επιχείρημα που μπορώ να σου πώ είναι ότι θα συνδέσεις 2 πηγές τάσης 5V παράλληλα, με αποτέλεσμα όχι και τόσο καλό...

antonis_p
24-05-06, 07:56
Ετσι ειναι,
θα παρεις στο πλαισιο 8001112345
και θα ψαξεις για το lap link και ενα lap link cable.
Πιο παλια το ειχα δει εκει.
Ερ: Γιατι δεν βαζεις δυο φτηνες καρτουλες LAN 10/100 που ειναι πολυ πιο γρηγορες?
Πιο παλια που οι usb δεν ηταν δεδομενες, καναμε ανταλλαγες αρχειων με (cross) serial & lpt cables,
υπηρχε και το σχετικο wizard στα win98.
Παντως οπως λεει και ο gsmaster, η απλη συνδεση με usb θα ειναι καταστροφικη.

amiga
24-05-06, 12:12
με cross lpt και serial καλλώδια έκανα μεταφορές την εποχή του 8088 και 286!!!! και για 10 ΜΒ ήθελε 2 ώρες!!!!

Lykos1986
24-05-06, 13:50
Βασικά δε το θέλω για να στήσω ένα δίκτυο. Από την άλλη ούτε η ιδέα ήταν δικιά μου αλλά ενός φίλου και έπεσε στο τραπέζι συζητώντας για διάφορα. Έτσι είπα να ρωτήσω αφού δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ.

Giannis511
24-05-06, 15:10
Δε νομίζω να μπορέσεις φίλε μου να κάνεις κάτι.Πιστεύω πως αν θες να συνδέσεις τους υπολογιστές καλύτερα να βάλεις δύο LAN 10/100 που είναι και φτηνές και δοκιμασμένο, πάντα με το λογισμικό και στους δύο υπολογιστές φυσικά.Έχω κάνει εγώ έτσι στο σπίτι μου δυο υπολογιστές (tower & laptop) και βάζω τον μεγάλο με την DSL κομπλαρισμένοι και οι δύο παίζει πολύ ωραία.

staaronis3
26-03-07, 00:43
Κατα τύχη σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά στο ηράκλειο είδα μια συσκευή γι αυτή τη δουλειά. Τιμή και τέτοια δεν πρόσεξα. δεν ήταν δλδ απλό καλόδιο.

soulhealer
26-03-07, 14:15
παιδιά που είχα ρωτίσει πριν από καμποσο καιρό στο αναλώσιμο (κάτι σαν το πλαίσιο) και μου ειχαν πει οτι
θέλω ειδικό καλώδιο και ότι είναι πάρα πολύ χρονοβόρα διαδικασία και προτίμησα να κάνω αντιγραφές με DVD

pvol
26-03-07, 22:46
για μεταφορα αρχειων απο ενα pc σε αλλο pc θα σου προτεινα να παρεις ενα καλωδιο cross over ,με την προυποθεση οτι και τα δυο pc εχουν windows xp και το ιδιο ονομα workgroop . συνδεεις το καλωδιο ,πηγαινεις θεσεις δικτυου,προβολη υπολογιστων ομαδας εργασιας,κανεις αναζητηση υπολογιστων .λογικα θα εμφανιστουν 2 ονοματα.κανε διπλο κλικ σ οποιο θελεις .θα δεις ενα φακελο με ενα χερακι .το βγαζεις επιφαν. εργασιας.κανεις την ιδια δουλεια και στο αλλο pc και εχεις ετοιμο το δικτυο.ελπιζω να σε βοηθησα!

gxry
03-04-07, 03:17
Το USB bus λειτουργεί με την αρχιτεκτονική του Host controller <-> Device.
Δυο υπολογιστές λειτουργούν ως host controllers και συνεπώς για να τους συνδέσεις μεταξύ τους θα πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος ενδιάμεσος μετατροπέας που θα εμφανίσει τον έναν στον άλλον ως Device. Υπάρχουν τέτοια κυκλώματα (Host to Host bridge controller) στα οποία στηρίζονται αυτά τα καλώδια διασύνδεσης USB<->USB που κυκλοφορούν στο εμπόριο (απαιτούν όμως οδηγούς για να λειτουργήσουν). Ένα παράδειγμα είναι το PL2501 http://www.prolific.com.tw/eng/Products.asp?ID=18
Η πιο εύκολη λύση δικτύωσης και μεταφοράς δεδομένων είναι με τη χρήση Ethernet (και crossed καλώδιο - αν η κάρτα δικτύου υποστηρίζει auto MDI-X/MDI αρκεί ένα απλό καλώδιο)
Από πλευράς ταχύτητας το USB<->USB επιτυγχάνει 1.5/12MBps (USB 1.1) και 480MBps (USB 2.0). Απ' την άλλη το Ethernet υποστηρίζει 10/100/1000MBps ανάλογα με την χρησιμοποιούμενη κάρτα δικτύου. Συνεπώς σε ονομαστικές ταχύτητες μόνο το Gigabit ethernet υπερτερεί του USB 2.0

Για πληροφορίες γύρω από το USB ρίξτε μια ματιά στο http://www.beyondlogic.org/usbnutshell/

Γιώργος
aka sv2dof