PDA

Επιστροφή στο Forum : Κώδικας Q



Giannis511
27-05-06, 15:12
Ξέρει κάποιος φίλος να μου πει σχετικά με αυτόν τον κώδικα.Βλέπω συχνά αυτές τις συντομογραφίες και δεν καταλαβαίνω :?: :?: τι είναι για παράδειγμα QSL, QSO και πολλά άλλα.Ψάχνω και τις αντιστοιχίες τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

gsmaster
27-05-06, 15:22
O Κώδικας Q

QRA - Πιο είναι το όνομα του σταθμού σας ; Το όνομα του σταθμού μου είναι.....
QRG - Μου λέτε την ακριβή μου συχνότητα ; Η ακριβή σας συχνότητα είναι...
QRH - Αλλάζει η συχνότητα μου ; Η συχνότητα σας αλλάζει.
QRI - Πώς είναι ο τόνος της εκπομπής μου ; Ο τόνος της εκπομπής σας είναι...
QRK - Ποιά η αντιληπτότης των σημάτων μου ; Η αντιληπτότης των σημάτων σας είναι ...
QRL - Είσθε απασχολημένος ; Είμαι απασχολημένος.
QRM - Η εκπομπή μου παρενοχλείται ; Η εκπομπή σας παρενοχλείται.
QRN - Παρενοχλείσθε απο στατικά ; Παρενοχλούμε απο στατικά.
QRO - Να αυξήσω ισχύ ; Αυξήσατε ισχύ.
QRP - Να μειώσω ισχύ ; Μειώσατε ισχύ.
QRQ - Να στείλω ταχύτερα ; Στείλατε ταχύτερα.
QRS - Να στείλω πιο αργά ; Στείλατε πιο αργά.
QRT - Να σταματήσω να στέλνω ; Σταματήσατε να στέλνετε.
QRU - Έχετε τίποτα για μένα ; Δεν εχω τίποτα για σας.
QRV - Είσθε έτοιμος ; Είμαι έτοιμος.
QRW - Να πληροφορήσω τον....ότι τον καλείτε στη συχνότητα...; Παρακαλώ πληροφορήσατε τον....ότι τον καλώ στη συχνότητα.....
QRX - Πότε θα με ξανακαλέσετε ; Θα σας ξανακαλέσω .....
QRY - Ποιά είναι η σειρά μου ; Η σειρά σας είναι αριθ. .....
QRZ - Ποιός με καλεί ; Καλείσθε απο τον ....στη συχνότητα....

QSA - Ποιά η ισχύς των σημάτων μου ή των σημάτων του.... ; Η ισχύς των σημάτων σας ή των σημάτων του...
QSB - Εχουν τα σήματα μου διάλειψη ; Τα σήματα σας εχουν διάλειψη
QSD - Είναι τα σήματα μου ελειπή ; Τα σήματα σας είναι ελειπή.
QSG - Να στείλω.....μηνύματα την.....ώρα ; Στείλτε μηνύματα.....την......ώρα.
QSK - Με ακούτε ανάμεσα στα σήματα σας ; και αν ναί μπαίνω στην εκπομπή σας ; Σας ακούω μέσα στα-σήματα μου και μπαίνετε μέσα στην εκπομπή μου.
QSL - Μπορείτε να επιβεβαιώσετε λήψη ; Επιβεβαιώνω λήψη.
QSM - Να επαναλάβω το προηγούμενο μήνυμα ; Επαναλάβατε το προηγούμενο μήνυμα.
QSN -Με ακούσατε στη συχνότητα.....; Σας ακουσα στη συχνότητα.....
QSO - Μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον .....απ' ευθείας ή δι' ενδιάμεσου ; Μπορώ να επικοινωνήσω με τον..... απ' ευθείας ή δι' ενδιαμέσου του.....
QSP - Μπορείτε να μου κάνετε τον ενδιάμεσο με τον......; Θα σας κάνω τον ενδιάμεσο με τον.......
QSU - Να στείλω , να επαναλάβω στην .....συχνότητα ; Στείλατε ή επαναλάβατε στην.....συχνότητα.
QSV - Να στείλω μερικά V ; Στείλατε μερικά V.
QSW - Στέλνετε στην συχνότητα.....; Στέλνω στην ......συχνότητα.
QSX - Θα ακούσετε τον.....στην.....συχνότητα ; Ακούω τον......στην .....συχνότητα.
QSY - Να αλλάξω συχνότητα ; Αλλάξατε συχνότητα εις .....
QSZ - Να στείλω περισσότερες φορές λέξη προς λέξη ή γκρούπ ; Στείλατε περισσότερες φορές λέξη-λέξη ή-γκρουπ.

QTA - Να διαγράψω το .....μήνυμα ; Διαγράψατε το .....μήνυμα.
QTC - Πόσα μηνύματα έχετε να στείλετε ; Έχω..... μηνύματα να στείλω.
QTH - Ποιά είναι η θέση σας (πόλη) ; Η θέση μου (πόλη) είναι......
QTR - Ποιά είναι η ακριβής ώρα ; Η ακριβής ώρα είναι.....


Επισυνάπτω και ένα αρχείο word στα αγγλικά που έχει και κάποια άλλα.

antonis_p
27-05-06, 15:58
γιαννη,
αρχισες να διαβαζεις για να γινεις ραδιοερασιτεχνης; :)
GL & 73!

Giannis511
27-05-06, 16:35
Μάλλον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου!Αυτά πως τα λέμε στον άλλο operator με μορσικό ή με φωνή χρησιμοποιώντας τον φωνητικό?Δηλαδή λέμε για παράδειγμα Quebec Sierra Bravo παρέα με το διακριτικό μου και ο άλλος πως απαντάει?

Τα V (QSV) και το GL τι είναι?

antonis_p
27-05-06, 19:47
ολα αυτα ειναι συντμησεις της τηλεγραφιας
αλλα χρησιμοποιουνται και στην φωνη,
οχι ολα, μην φανταζεσαι..
το qrl? στην τηλεγραφια σημαινει αν ειναι ελευθερη η συχνοτητα,
ενω στην φωνη του δινουν την εννοια οτι ειμαι στην εργασια...

Βασικα εχε υποψην οτι ειναι συντμησεις της τηλεγραφιας.

Το GL στην τηλεγραφια σημαινει "καλη τυχη" (good luck)

Giannis511
28-05-06, 01:36
Thanks! :ok:

SW7JKK
07-09-07, 10:16
Το GL στην τηλεγραφια σημαινει "καλη τυχη" (good luck)

Να πω την αληθεια φιλε antonis_p εγώ που είμαι πάρα πολυ active ραδιοερασιτέχνεις και το εννοώ το GL πρώτη φορά το ακούω . .Ίσως να το λέτε εσεις στα βραχέα. . Αλλα στην φωνή δηλαδή όταν μιλάμε δεν λέμε το gl. . .

Τρελός Επιστήμονας
07-09-07, 11:24
Να σας δώσω ένα τυπικό παράδειγμα τηλεγραφικής επικοινωνίας με συντμήσεις. Όταν τελειώνει μια επαφή σε CW (Morse) του SM1XYZ (Σουηδός) με τον SV1XYZ (Έλληνας) μπορεί να ακούσετε τα εξής: SM1XYZ DE SV1XYZ (BT) TNX FER QSO ES MY QSL VIA BURO (BT) 73 TO U AND YOYR FAMILY MNI DX ES GL GB (BT) SM1XYZ DE SV1XYZ (AR) (SK)

Ερμηνεία: SM1XYZ DE SV1XYZ (BT) : Ανταλλαγή διακριτικών (το ΒΤ σε παρένθεση κανονικά γράφεται με μπάρα από πάνω αλλά δεν μπορώ να το γράψω. Στέλνεται χωρίς κενό και σημαίνει αλλαγή γραμμής)
TNX FER QSO ES MY QSL VIA BURO (BT) : Thanks for the QSO (επικοινωνία) and my QSL card will be sent via the bureau (ταχυδρομική υπηρεσία του ραδιοερασιτεχνικού συλλόγου
73 TO U AND YOYR FAMILY MNI DX ES GL GB (BT) : Πολλούς χαιρετισμούς σε σένα και την οικογένειά σου, πολλά DX και (ES) καλή τύχη, γειά-χαρά
SM1XYZ DE SV1XYZ (AR) (SK) : Ανταλλαγή διακριτικών, τέλος μηνύματος (AR), τέλος εκπομπής (SK)
Πώς σας φάνηκε; Προσωπικά εγώ έχω βαρεθεί τα τυπικά QSO, προτιμώ να κουτσομπολεύω στο CW με 1-2 φίλους μου που είναι φανατικοί του είδους καΙ να κατασκευάζω κανένα πομπό QRP (μικρής ισχύος, μέχρι 5 W).

SW7JKK
07-09-07, 11:30
ES GL GB (BT) : και (ES) καλή τύχη, γειά-χαρά
SM1XYZ DE SV1XYZ (AR) (SK) : Ανταλλαγή διακριτικών, τέλος μηνύματος (AR), τέλος εκπομπής (SK)
Πώς σας φάνηκε; Προσωπικά εγώ έχω βαρεθεί τα τυπικά QSO, προτιμώ να κουτσομπολεύω στο CW με 1-2 φίλους μου που είναι φανατικοί του είδους καΙ να κατασκευάζω κανένα πομπό QRP (μικρής ισχύος, μέχρι 5 W).

Αυτό που σου έκανα paste δεν θα το καταλάβαινα με τίποτα. . Γιατί απλά είναι συντομεύσης που δεν ξέρω . . Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα βραχέα και θέλω να αποκτύσω πομπο βραχέων (Θα γίνει πιστεύω) . . .Τέλος το καταλαβαίνω οτι είναι πλέον προτιμότερο να θέλεις τα QSO με τα φιλαράκια σου εφόσον πιστεύω οτι μετα απο τόση χρήση τα έχεις βαρεθεί . . Όπως γίναιτε πάντα. . Είναι η αρχική τρέλα που λέμε . .Είναι πάρα πολυ ωραίο να κάνεις κατασκευές. . Συνέχεισε έτσι συναδελφε. .

Τρελός Επιστήμονας
07-09-07, 12:54
Σωστά τα λες, μόνο που αυτή η αρχική τρέλα με τα βραχέα κρατάει από το 1983 και δεν λέει να περάσει!

SW7JKK
07-09-07, 15:36
Σωστά τα λες, μόνο που αυτή η αρχική τρέλα με τα βραχέα κρατάει από το 1983 και δεν λέει να περάσει!

Μάλιστα. .Τοτε εντάξει. . Άλλη φαση τα βραχέα . .Καμία σχεση με αυτα εδώ.. . .Πραγματικά αλλη αίσθηση . .Αλλα και εκεί όμως κάποτε κουράζεσε. . Το λέω αυτό γιατι όλοι θα πατιέστε . .Ειδικά αν ακούσετε κάποιον μακρυνό συνάδελφε όλοι θα πέσετε επάνω του για να κάνετε επαφή και να έχετε την QSL κάρτα του . ..

george_007
07-09-07, 16:36
Δεν καταλαβα τπτ απο οσα λετε. Σορρυ για το εκτος θεματος αλλα διαβασα ολο τον διαλογο κ δεν εβγαλα ακρη. Αποτι καταλαβα μιλατε για ραδιοερασιτεχνες. Anyway, καλη συνεχεια.

aeonios
07-09-07, 16:45
Φίλε Γιώργο πολύ σωστά κατάλαβες !

SW7JKK
08-09-07, 00:23
:lol: :o :lol: :idea: :idea: Ειδες λοιπόν Γιώργος που κατάλαβες??