PDA

Επιστροφή στο Forum : Daiwa CN-801H (ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ)



radioamateur
28-05-06, 21:19
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καποιος το σχέδιο της πανίσχυρης γέφυρας Daiwa CN-801H
Ευχαριστώ!!!

phoenix_2007
21-12-06, 18:15
Αγαπητέ μου τέτοια σχέδια είναι δύσκολο να βρεθούν και αν βρεθούν είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις να τη φτιάξεις και θα έχει πιστότητα στις μετρήσεις που θα λαμβάνεις? Γι'αυτό λοιπόν, λέω να πας είτε στο Freebytes είτε στο Hause of Radio και να αγοράσεις τη γέφυρα αυτή αντί του ποσού των 120 ευρώ. Θα μου πεις δεν είναι και λίγα. Δεν είναι όμως και πάρα πολλα. Δυστυχώς, το χόμπυ μας είναι ακριβό...

radioamateur
21-12-06, 19:58
Το γνωρίζω αλλά κάποια σχέδια με ενδιαφέρουν ως σχεδιοθήκη για ενδεχόμενη επισκευή.Σ'ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση!!!

itta-vitta
21-12-06, 22:57
Έχω κι εγώ την ίδια γέφυρα. Σχέδιο δε νομίζω να υπάρχει. Έχω μπεί και στη σελίδα της Daiwa. Μόνο αν την ανοίξεις και δεις μέσα. Συμφωνώ με τον Βαγγέλη ότι δεν αξίζει να προσπαθήσεις να την κατασκευάσεις μόνος σου. Κάποτε είχα ανοίξει μια ZETAGI και είχα παραιτηθεί από την ιδέα να κατασκευάσω μια ίδια. Είδα υλικά που δεν ήξερα τι ήταν. Επίσης είχε και δύο μικρές μπάρες επάργυρες, παράλληλα τοποθετημένες. Από τι υλικό ήταν δεν ξέρω. Ούτε ήξερα που θα τις βρώ στο εμπόριο.
Όπως είπατε το χόμπυ μας είναι ακριβό. Πάντα ήταν. Αφού πληρώσεις κάτι, ύστερα το ξεχνάς και όλα πάνε καλά.

CrazyWater
22-12-06, 02:24
Πως ξέρετε ότι είναι τόσο καλή αυτή η γέφυρα την έχετε τσεκάρει με την bird?

radioamateur
22-12-06, 03:37
Xρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μια DAIWA & είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Η δικιά μου έχει τσεκαριστεί με bird.

vayeros
22-12-06, 08:30
Οταν λετε οτι εχει τσεκαριστει με bird,τι εννοειτε?

phoenix_2007
22-12-06, 09:02
Εννοούμε το εξής: Έχουμε έναν πομπό που εκπέμπει και μετράμε στάσιμα και βαττ με την Daiwa. Καταγράφουμε τι μετρήσαμε. Και ξαναμετράμε έπειτα με την Bird, που θεωρείται ό,τι καλύτερο υπάρχει (είναι τρόπον τινά το πρότυπο). Ακολούθως συγκρίνουμε τις ληφθείσες τιμές. Ε, λοιπόν, η Daiwa CN801H ΔΕΝ έχει ουσιώδεις αποκλίσεις. Γι'αυτό και τη θεωρούμε αξιόπιστη. Μάλιστα κάνει και για την πάνω μπάντα των μεσαίων (1600 KHz και πάνω).

antonis_p
22-12-06, 09:29
δεν την ηξερα, καλη δειχνει!!!

Technical Specifications



Frequency Range :............................... 1.8 – 200 MHz.

Power Range Forward:....................... 20 / 200 / 2000 Watt

Tolerance:........................................ ... +/- 10% full scale

SWR measurement:............................. 1:1 –1:00

SWR detection:................................... 5W. min – 0.5W.

Input / Output impedance:.................... 50 Ohms

Connectors:....................................... .. SO-239 , M

Dimensions:....................................... .. 180 x 120 x 130mm

Weight:........................................... ..... 1 KG



All specifications are factory specs.

phoenix_2007
22-12-06, 09:54
Να πω το εξής (με μία δόση υπερβολής): Τη γέφυρα αυτή την βλέπουν αφ'υψηλού και με δυσπιστία μόνο κάποιοι έμποροι τέτοιου είδους μηχανημάτων που δεν την εμπορεύονται...
Όσοι όμως τη χρησιμοποιούν γνωρίζουν...