PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάση για laptop



t0my
31-05-06, 08:36
Καλημέρα στο forum.
Θέλω να κατασκευάσω μια βάση με ανεμηστήρες για τον laptop μου.
Χρειάζομαι όμως την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας.
Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω 2 ανεμηστήρες από υπολογιστή και να τους
ηλεκτροδοτήσω μέσω usb. Έχω ένα καλώδια από ένα παλιό ποντίκι, αλλά αυτό που δεν
ξέρω είναι τι τάση βγάζει, δεν έχω βολτόμετρο και δεύτερον δεν ξέρω ποιά καλώδια να συνδέσω.
Αν μπορείτε θα ήθελα την βοήθειά σας.

gsmaster
31-05-06, 12:09
5V βγάζει η USB με μέγιστο 500mA, όμως οι περισσότεροι 12V ανεμιστήρες δεν μπορούν να ξεκινήσουν με 5V

hlektrologos000
31-05-06, 16:33
καλησπερα.....τους ανεμιστηρες τους θες για να δροσιζεσε εσυ ή το laptop..?

Δεν πιστευω οτι το laptop σου εχει ανεπαρκη αερισμο-ψυξη.
και να μπορεσεις να δουλεψεις τα ανεμιστηρακια που λες πιο θα ειναι το οφελος? που θα τα προσαρμοσεις..? να φυσανε το πληκτρολογιο..?
ΑΝ σκεφτεσε να τα βαλεις να φυσανε σε καποιες τρυπες που εχει περιφεριακα το laptop ισως να κανεις
τα πραγματα χειροτερα , αφου θα χαλασεις την προκαθορισμενη και μελετημενη ροη που εχει ο αερας εσωτερικα του laptop.
ΑΝ εχεις προβλημα με θερμοκρασιες ελεξε αν λειτουργει σωστα ο ανεμιστηρας πουεχει μεσα το laptop.
Επισις μεσα απο το bios μπορεις να δεις την θερμοκρασια του επεξεργαστη. και ακομα να ενεργοποιησεις το συστημα shutdown οταν αυξηθει πανω απο καποια ορια η θερμοκρασια.

οπως και να εχει παιζει και το θεμα καταναλωση.....

moutoulos
01-06-06, 00:52
Και γιατί δεν αγοράζεις αυτό (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=1079&Product_Id=152698) :?: .

t0my
01-06-06, 08:38
Το σκεπτικό μου είναι να δροσίσω τον υπολογιστή και όχι εμένα.
Μούτουλε κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου αλλά είπα αντί να το αγοράσω να
το κατασκευάσω για να περάσει η ώρα....η μέρα. Να ασχοληθώ κάποιες μέρες.
Αλλά μάλλον δεν το βλέπω να δουλεύει έτσι απλά και δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω