PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ PLL ΜΕΣΑΙΩΝ - ΛΥΧΝΙΑΣ EF-89



tzitzikas
31-05-06, 13:09
Χτες συνδεσα το pll που εχω κατασκευασει με το υπολοιπο κυκλωμα του πομπου ef-89 - 6v6 - 807 - 813 με αρκετη επιτυχια.Δουλευει καρφωμενο 1431,00 KHz τα ρευματα των λυχνιων ειναι στα λογικα πλαισια και το σημα αρκετα καλο.
την ef-89 που ηταν ταλαντωτρια την δουλευω τωρα σαν ενισχυτρια με βαση το παρακατω κυκλωμα.
Η 813 τραβαει 160 mA στα 1400 βολτ ανοδου αδιαμορφωτα (με διαμορφωση παιζει αρνητικα) με 10-12 mA οδηγο. Στους συντονισμους των λυχνιων δεν αλλαξα τιποτα. Το μονο που με απασχολει ειναι οτι νομιζω οτι η 813 κοκκινιζει ελαχιστα, με δυσκολια το διεκρινα στο σκοταδι.
οπως βλεπετε η συνδεση PLL - οδηγου EF-89 γινεται με πυκνωτη 100pf. (η EF-89 δουλευει 180 βολτ ανοδο , 100 βολτ σκρην)
θελω να ρωτησω μηπως η 813 κοκκινιζει αυτο το λιγο , επειδη ισως δεν οδηγειται αρκετα. (σημειωση. πριν με ταλαντωτρια την EF-89 τραβαγε η 813 150mA).
Γινεται να τραβαει η 813 τα ιδια μιλιαμπερ στο οδηγο με πριν αλλα να οδηγειται λιγοτερο??? Η λυση αν συμβενει αυτο ειναι να αυξησω τον πυκνωτη των 100pf ωστε η EF-89 να οδηγειται παραπανω.
το πλεγμα 3 της EF-89 τι λετε να το κανω? ακομα στον αερα το εχω.τωρα που δουλευει σαν ενισχυτρια λετε να το γειωσω η να το συνδεσω με καθοδο?Η να το αφησω ετσι??
Περιμενω αποψεις.

Giannis511
31-05-06, 15:33
Χάρηκα που κατάφερες να λύσεις το πρόβλημά σου φίλε μου :ok: .Eγώ θα πρότεινα να μείνει ως έχει.Πάντως καλό θα είναι να έχεις και μια αλλαξιά λυχνίες ωστέ να μην σε νοιάζει τίποτα.Τώρα όσο αναφορά την αναστολή άστην ως έχει.Στο κάτω κάτω και στο αρχικό της σχέδιο έτσι ήταν.

Όταν λες ότι η 813 κοκκινίζει τι εννοείς (πυρώνει η άνοδος)?

tzitzikas
31-05-06, 20:10
ελαχιστα πυρωνει , μονο στο σκοταδι φενεται , πολυ λιγο στο κατω μερος της.

31-05-06, 22:28
Αγαπητε tzitzikas
Πρωτα απο'λα συνδεσε το πλεγμα αναστολης με την καθοδο χωρις να το ψαχνεις περισσοτερο... υπαρχει λογος υπαρξης του πλεγμαοτς αυτου και αν τον διαβασεις θα καταλαβεις τι και γιατι το λεω :!:
Δευτερον :!:
Εριξα μια ματια στην ιστοσελιδα του σταθμου σας οπου διαβασα σχετικα, με εκπληξη οφειλω να πω, για καποιες προσπαθειες της πρυτανειας η μερους αυτης...
Πριν πω οτιδηποτε οφειλω να δηλωσω οτι θεωρω επιεικως απαραδεκτο να υπαρχουν μεταξυ σας σπουδαστες του ΑΠΘ και πιο συγκεκριμενα οταν το ΑΠΘ εχει ΑΡΙΣΤΟ τμημα Ηλεκτρολογων Μηχανικων να υπαρχει τοσο (ας μου επιτραπει η εκφραση) 'προχειρη' και με πολλαπλα λαθη τεχνικη περιγραφη του σταθμου! Να πω οτι ανεξαρτητως αυτου, υποστηριζω την γενικοτερη εννοια της υπαρξης ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ Ρ/Σ εντος Ανωτατων Εκπαιδευτικων Ιδρυματων της χωρας μας, αφου ισως αυτο οδηγηση τουλαχιστον σε καλυτερη επαγγελματικη πληροτητα των αποφοιτων των ιδρυματων...
Με προβληματισε ομως η κατα ανακολουθεια ΕΛΛΕΙΨΗ αρτιας τεχνικης παρουσιασης του Ρ/Σ, αφου περαν των υπολοιπων, αυτη θα ηταν και αποδειξη της σοβαροτητας που επιδεικνυουν οι σπουδαστες στην αρτια απο τεχνικης τουλαχιστον πλευρας, εγκατασταση και λειτουργεια του σταθμου :wink: :!:
Ετσι ισως θα ηταν πολυ πιο ευκολο να αντικρουσετε πιθανες γελοιοτητες οπως την ενοχοποιηση "για την εσφαλμένη λειτουργία των GPS του τμήματος Τοπογράφων, παραγνωρίζοντας το γεγονός ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο με έναν πομπό μεσαίων κυμάτων, πόσο μάλλον όταν είναι κλειστός(!)." :!: Πρεπει επ'αυτου να μην απλα αντικρουεται αυθαιρετως οτι ειναι ανεφικτο (αφου πολλοι μπορουν να ισχυριστουν παραβλεποντας το "κλειστος", οτι σε λειτουργεια του ειναι ακρως εφικτο οταν πχ ΔΕΝ εχεται να επιδειξεται μετρησεις απορριψεως αρμονικων και υποπροιοντων, υπαρξη χαμηλοπερατων φιλτρων στην εξοδο του πομπου σας, μετρησεις "μασκας" διαμορφωσεως σε επιπεδο 100% και 125% ΑΜ, περιοριστες ευρους ζωνης ΑΣ στην εισοδο του διαμορφωτη σας, και πλειστα αλλα τα οποια εφοσον υπηρχαν (ειδικα δημοσιευμενα ως "μελετη" των σπουδαστων) θα εδιδαν ιδιαιτερο κυρος στην προσπαθεια και θα αποστομωνανε σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμο οποιεσδηποτε "περιεργες" προθεσεις της πρυτανειας :!:
Ενα παραδειγμα αντικρουσης θεσεων που αναπτυχθηκαν ειναι και μια απλη μαθηματικη προσεγγιση στο κατα ποσων τηρουνται οι παρακατω προυποθεσεις για την σωστη λειτουργεια συστηματων GPS... Απλα αναλυστε μαθηματικως τις πιθανοτητες σε 0%, & 125% διαμορφωσεως, υπαρξης οποιασδηποτε ταξεως αρμονικη που να πεσει εντος των +/- 12MHz απο τις παρακατω συχνοτητες...
Military: 1227.6 MHz
Civilian L1: 1575.42 MHz
Civilian L2: 1227.6 MHz
Nuclear burst detection L3: 1381.05 MHz
Telemetry on 2227.5 MHz.

Προυποθεσεις:

What's special about transmitting on GPS frequencies?
GPS signals are used for critical functions including timing, radio communications, and aircraft navigation. Consequently, transmissions on or near GPS frequencies are highly restricted All levels and types of transmissions are prohibited within 12 MHz of 1575.42 MHz, 1227.6 MHz, and 1381.05 MHz without a valid Radio Frequency Authorization... .
Πηγη http://spectrum.ksc.nasa.gov/faq.html#faq1.5

Εφοσον αποκλειστουν μαθηματικως πιθανες παρεμβολλες ειναι σιγουρο οτι ΚΑΝΕΝΑΣ πανεπιστημιακος καθηγητης των αρμοδιων τμηματων δεν θα ειναι προθυμος να συνταχθει με την πρυτανεια εναντιον σας!!!

Για τα αλλα που γραφονται (τεχνολογικες εξελιξεις με αναφορα στα PLL κατα απαραδεκτο κατ'εμε τροπο) αν θελετε τις αποψεις μου για την βελτιωση τους, θα ειμαι στην διαθεση σας με ΠΜ...
Βεβαια προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που θα συμφωνησουν μαζι μου και θα χαιροντουσαν να σας βοηθησουν στην σωστη τεχνικη αναλυση...
Παντα φιλικα...

tzitzikas
31-05-06, 23:19
καλησπερα.
να σου πω φιλε fmradio οτι το τμημα Ηλεκτρολογων Μηχανικων και μηχανικων Η/Υ (το οποιο εχω τελειωσει και γω εδω και κανα 1μισι χρονο) σου παρεχει πολυ θεωρητικη εκπαιδευση και δυστυχως ελαχιστα πραγματα σε τεχνικο επιπεδο.σχεδον μηδαμινα. ακομα και στο τομεα τηλεποικοινωνιων τα μαθηματα περιοριζονται σε μαθηματικη αναλυση του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου, των τηλεποικοινωνιακων συστηματων, της θεωριας του σηματος κ.τ.λ.εγω εχω τελειωσει ενεργειακο κλαδο.
εργαστηρια λιγα και αυτα σε στυλ να φτιαξεις σε ραστερ κανα ενισχυτη με 1 τρανζιστορ και να το συνδεσεις με την γεννητρια και να δεις την αποκριση στο παλμογραφο. να σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλαβεις δευτεροετεις φοιτητες δε γνωριζουν να ξεχωριζουν ενα πυκνωτη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
ο σταθμος δεν εχει σχεση καμια με της πανεπιστημιακες αρχες, ειναι ιδιοκατασκευη δικια μου πλην των αρχικων σταδιων (ετυχε να ασχολουμε χρονια με ηλεκτρονικα και ειδικοτερα πομπους FM αν και μεχρι τοτε δεν ειχα καθολου εμεπιρια απο πομπους ΑΜ).να καταλαβεις μεσα σε 1 τμημα ηλεκτρολογων δεν εχει βρεθει ενας να ασχοληθει με τεχνικα του σταθμου.γενικα δεν ενδιαφερονται κι ολας.
η περιγραφη στο σαιτ δεν ειναι οτι καλυτερο, την εχει γραψει το παιδι που διαχειριζεται το σαιτ ο οποιος δεν εχει και πολλες γνωσεις.

και κατι επι του ζητηματος μιας και Σαβατοκυριακο τηα ασχοληθω λιγο ακομα με το μηχανημα..γιατι πρεπει να συνδεθει το ανασταλτικο με την καθοδο?τι προσφερει?επισης αν μπορεις να μου πεις σχετικα με το ελαφρυ κοκκινισμα της λυχνιας και αν χρειαζεται ενδεχομενα να αυξησω τον πυκνωτη που δινει σημα απο pll σε ef-89 για να αυξηθει η οδηγηση.οπως ανεφερα το ρευμα της 813 ειναι τωρα 160 mA ενω πριν με ταλαντωτρια την EF-89 150 mA χωρις να εχω αλλαξει συντονισμους.
αυτα χερετω.

01-06-06, 18:25
καλησπερα.
να σου πω φιλε fmradio οτι το τμημα Ηλεκτρολογων Μηχανικων και μηχανικων Η/Υ (το οποιο εχω τελειωσει και γω εδω και κανα 1μισι χρονο) σου παρεχει πολυ θεωρητικη εκπαιδευση και δυστυχως ελαχιστα πραγματα σε τεχνικο επιπεδο.σχεδον μηδαμινα. ακομα και στο τομεα τηλεποικοινωνιων τα μαθηματα περιοριζονται σε μαθηματικη αναλυση του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου, των τηλεποικοινωνιακων συστηματων, της θεωριας του σηματος κ.τ.λ.εγω εχω τελειωσει ενεργειακο κλαδο.
εργαστηρια λιγα και αυτα σε στυλ να φτιαξεις σε ραστερ κανα ενισχυτη με 1 τρανζιστορ και να το συνδεσεις με την γεννητρια και να δεις την αποκριση στο παλμογραφο. να σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλαβεις δευτεροετεις φοιτητες δε γνωριζουν να ξεχωριζουν ενα πυκνωτη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

:shock: :( Ενταξει καταλαβα το επιπεδο... Και μετα φωναζουν ολοι μην και ανοιξει κανενα ιδιωτικο πανεπιστημιο.... γιατι και καλα :P δεν θα εχει το επιπεδο των κρατικων... Βεβαια και δεν θα το εχει... αφου αρκει να συμπεριλαβει ενα ωηφιακο παλμογραφο και εναν αναλυτη φασματος, για να ξεπερασει πολλα κρατικα :!: Αρε ξυλο που χρειαζεται... και στους καθηγητες ΑΛΛΑ και στους σπουδαστες που κανουν καταληψεις και αποχες μονο για τα δικαιωματα των πτυχιων τους και τον φραπε τους :(
Απογοητευση (για μια ακομα φορα :!: )


ο σταθμος δεν εχει σχεση καμια με της πανεπιστημιακες αρχες, ειναι ιδιοκατασκευη δικια μου πλην των αρχικων σταδιων (ετυχε να ασχολουμε χρονια με ηλεκτρονικα και ειδικοτερα πομπους FM αν και μεχρι τοτε δεν ειχα καθολου εμεπιρια απο πομπους ΑΜ).να καταλαβεις μεσα σε 1 τμημα ηλεκτρολογων δεν εχει βρεθει ενας να ασχοληθει με τεχνικα του σταθμου.γενικα δεν ενδιαφερονται κι ολας.
η περιγραφη στο σαιτ δεν ειναι οτι καλυτερο, την εχει γραψει το παιδι που διαχειριζεται το σαιτ ο οποιος δεν εχει και πολλες γνωσεις.

Ενταξει, αλλα αυτο δεν εμποδιζει την βελτιωση τουλαχιστον, και την αφαιρεση ανακριβων στοιχειων... Παντως ειναι το λιγοτερο προς τιμην σας η, σε αυτο το περιβαλλον, ενασχοληση σας :!:


και κατι επι του ζητηματος μιας και Σαβατοκυριακο τηα ασχοληθω λιγο ακομα με το μηχανημα..γιατι πρεπει να συνδεθει το ανασταλτικο με την καθοδο?τι προσφερει?επισης αν μπορεις να μου πεις σχετικα με το ελαφρυ κοκκινισμα της λυχνιας και αν χρειαζεται ενδεχομενα να αυξησω τον πυκνωτη που δινει σημα απο pll σε ef-89 για να αυξηθει η οδηγηση.οπως ανεφερα το ρευμα της 813 ειναι τωρα 160 mA ενω πριν με ταλαντωτρια την EF-89 150 mA χωρις να εχω αλλαξει συντονισμους.
αυτα χαιρετω.

Το πλεγμα αναστολης κανει τοι λεει το ονομα του... κατα βαση...
Στα πολυ γρηγορα, υπαρχει για να εμποδιζει την αναστροφη ροη προς το προστατευτικο πλεγμα, των ηλεκτρονιων που χτυπανε και ανακλωνται στην ανοδο. Χωρις αυτο δημιουργειται (υπο καποιες προυποθεσεις συνηθως) ενα φαινομενο "δευτερευουσας Ανοδου" στο προστατευτικο που μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα στην σωστ λειτουργεια της πεντοδου, μεχρι και την καταστροφη της :!:
Το δυναμικο στο πλεγμα αναστολης πρεπει να ειναι ισο με της καθοδου για ορθη λειτουργεια (στις περισσοτερες εφαρμογες)... ειδικοτερα σε ενισχυτικα σταδια οπου χρησιμοποιειται αυτοπολωση στην καθοδο συνηθιζεται να συνδεεται απευθειας σε αυτην... σε ταλαντωση (ειδικα Hartley) με πεντοδο ομως αποφευγεται συνδεση του με την καθοδο αφου θα προσθεσει ανεπιθυμητη χωρητικοτητα στο κυκλωμα συντονισμου, δημιυργωντας πολλες φορες περισοτερα προβληματα απο οτι τυπικα θα ελυνε...
Τωρα για πιο πολλα σχετικα με τα πλεγματα των λυχνιων, γιατι υπαρχουν και πως δουλευουν, απαιτειται διαβασμα, παλιων μαλιστα βιβλιων. Ενα που θα προτεινα ανεπιφυλακτα ειναι τα εγχειριδια Ηλεκτρονικης και Ασυρματων της Ναυτικης σχολης Δοκιμων του πολεμικου ναυτικου του 1969 - 76 που ηταν εκδοση του Ευγενιδιου ιδρυματος... και δυστυχως ειναι αρκετα δυσευρετο πλεον, απο οτι εχω μαθει...
Για τον πυκνωτη σου εχω ξαναπει κατι... παλαιοτερα επ'αυτου :wink:
για το ρευμα της 813 δεν αποκλειω να δουλευει καλυτερα τωρα. Το κοκκινισμα δεν ειμαι σιγουρος πως το εννοεις, αφου μιλας για κατι "ελαφρα" στο κατω μερος της ανοδου και οχι γενικα στην ανοδο. Δες το καλυτερα...

tzitzikas
01-06-06, 19:10
ευχαριστω για τις απαντησεις για την λυχνια.
βελτιωση στον πομπο συνεχως γινεται. ηδη παιζει μια πολυ καλα συντονισμενη κεραια (60 μετρα συνολο) με συντονιστικο στην εξοδο. πριν το Πασχα που κατεβαινα προς Νοτια ακουσα το σταθμο κι εξω απο την Λαρισα. Σε πολλα σημεια εχει γινει καλη δουλεια.Μεχρι και πριν τα Τεμπη να καταλαβεις σταματαγε το ψηφιακο. και ολα αυτα με μια 813 στα 1400 βολτακια.τα πρωτα σταδια η αληθεια ειναι οτι εδω και πολυ καιρο προσπαθω να τα βελτιωσω και χτες συνεδεσα το pll που εχω φορωσει στο σαιτ και παιζει πολυ καλα. Παρατηρω και καλυτερη διαμορφωση. Τωρα αν μιλας για τρανζιστορικο ενισχυτη κ.τ.λ γενικα για τα μεσαια δεν παιζουν και πολλα σχεδια. Με τις λυχνιες σιγουρα κανεις καλη δουλεια.

fmradio:
........Ενταξει καταλαβα το επιπεδο... Και μετα φωναζουν ολοι μην και ανοιξει κανενα ιδιωτικο πανεπιστημιο.... γιατι και καλα δεν θα εχει το επιπεδο των κρατικων... Βεβαια και δεν θα το εχει... αφου αρκει να συμπεριλαβει ενα ωηφιακο παλμογραφο και εναν αναλυτη φασματος, για να ξεπερασει πολλα κρατικα Αρε ξυλο που χρειαζεται... και στους καθηγητες ΑΛΛΑ και στους σπουδαστες που κανουν καταληψεις και αποχες μονο για τα δικαιωματα των πτυχιων τους και τον φραπε τους
Απογοητευση (για μια ακομα φορα ) ...............

εδω εισαι τελειως λαθος και σηκωνει μεγαλη συζητηση.τα πολυτεχνεια στην Ελλαδα σου προσφερουν ενα πολυ θεωρητικο προγραμμα σπουδων. εγω δε συμφωνω βεβαια με αυτο οταν ειχα περασει στην σχολη περιμενα ενα πιο πρακτικο επιπεδο.ετσι ειναι η κατασταση. μεσα σε 5 χρονια σπουδων σε πλακωνουν με 60 μαθηματα αρκετα δυσκολου επιπεδου + διπλωματικη εργασια που εμενα π.χ διερκεσαι 1μισι χρονο. σε μενα προσωπικα θα ταιριαζε ενα αλλο ειδος σπουδων ισως πιο πολυ κατι σε ΤΕΙ Ηλεκτρονικης. αυτα εινει προτιμισεις βεβαια. οι φοιτητες ηλεκτρολογοι μηχανικοι γενικως δεν τρελενονται να φτιαχνουν πομπους, και ενισχυτες και ουτε την ψαχνουν καθολου.ουτε αν μαθουν θα τους βοηθησει μετα στην εργασια τους. σχεδια και μελετες σε υπολογιστη θα κανουν.
και οσον αφορα τους φοιτητες καλα κανουν καταληψεις για το πτυχιο τους.αν σου φορτωσουν ιδιωτικα πανεπιστημια και ο αλλος σου παιρνει την θεση μετα με 3 χρονια σπουδων και λιγοτερο κοπο φυσικα και θα αντιδρασεις. γιατον φραπε το αφηνω ασχολιαστο..

ξεφυγαμε απο το θεμα....
η αυτοπολωση 220Ω//10nf στην καθοδο πως σας φενεται?
επισης αν η λυχνια κοκκινιζει ελαχιστα πειραζει??

ReFas
01-06-06, 20:47
Φίλε τζιτζικα,

Από PDF της RCA μπορούμε να διαβάσουμε ότι η 813 δεν δείχνει κάποιο χρώμα δουλεύοντας στα μάξιμουμ σε οποιαδήποτε συνδεσμολογία .
Με αλλά λόγια καταναλώνοντας 100W σε συνεχόμενη λειτουργία και 125 σε διακοπτόμενη.
Αν δεχτούμε ότι τα νούμερα σου είναι σωστά και δεν υπάρχει κάποιο λάθος έχουμε 1400V*0.16A = 224 W DC είσοδος στην άνοδο.
Επίσης αν δεχθούμε ότι αυτό που βλέπεις είναι πράγματι ένα ελαφρύ κοκκίνισμα σημαίνει ότι καταναλώνονται στην άνοδο παραπάνω από τα 100W το πόσο, εμπειρικά θα έλεγα εγώ από 115 ως 135 πιστεύω από εκεί και πάνω το κοκκίνισμα θα ήταν έντονο.
Αν λάβουμε την πιο πάνω υπόθεση σαν σωστή τότε το κύκλωμα εξόδου κάνει την λυχνία να λειτουργήσει με μια απόδοση της τάξης 39 έως 49% όχι και τόσο καλά με ισχύ εξόδου 89 έως 109 W.
Σε ένα κύκλωμα που θα δούλευε με βαθμό απόδοσης 70% η ισχύς που θα κατανάλωνε η άνοδος θα ήταν μόνο 67W και η άνοδος θα πρέπει να ήταν μαύρη.
Κάτι άλλο, είπες ότι παίζει λίγο αρνητικά το ρεύμα με την διαμόρφωση, θέλω να σε ρωτήσω τάση στο σκριν δίνεις με ξεχωριστό τροφοδοτικό;

(Να συμπληρώσω ότι αυτά ισχύουν για αδιαμόρφωτο σήμα, αν το κοκκίνισμα παρατηρείται την ώρα που παίζει μουσική τότε τα πράγματα καλυτερεύουν :wink: )

tzitzikas
02-06-06, 17:14
το κοκκινσιμα το παρατηρησα ενω επαιζε διαμορφωση. με διαμορφωση το ρευμα ανοδου πεφτει μεχρι 130-140 ma (δηλαδη με διαμορφωση κυμενεται μεταξυ 135 περιπου και 160). χωρις διαμορφωση νομιζω οτι δε κοιταξα.Το κοκκινσιμα το παρατηρησα σε πληρη σκοταδι, ηταν ελαχιστο δηλαδη επρεπε να παρατηρησεις την λαμπα με προσοχη για να το δεις. η ανοδος της 813 εχει ορθογωνιο σχημα περιπου.το κοκκινισμα ηταν στισ 2 πλευρες (απεναντι πλευρες) στο κατω μερος (κατω απο την μεση).

Μια βασικη ερωτηση που θελω να κανω ειναι γιατι το ρευμα της 813 ανεβηκε απο 150 σε 160 mA (150 ηταν με ταλαντωτρια την EF-89 και 160 με το pll που οδηγει την EF-89) παρολο που στο οδηγο της 813 εχω το ιδιο ρευμα (περιπου 12 mA).
Μηπως εχει αυξηθει τωρα η οδηγηση και η 813 καταναλωνει μεγαλυτερη ισχυ?επισης κατι λαμπες θφορισμου που πλησιαζω στη κεραια αναβουν πιο ευκολα απο οτι πριν.
Γινεται να αυξησεις την οδηγηση και να μεινει σταθερο το ρευμα του οδηγου της 813 αλλα φυσικα να αυξηθει το ρευμα ανοδου της???
Η μηπως το ελαφρυ κοκκινισμα οφειλεται στο οτι μπορει η 813 να μην οδηγειται αρκετα.

Η συνδεση του pll με την ef-89 πως σου φανηκε REFAS?εχω μια αμφιβολια για τον πυκνωτη 100pf που δινει σημα στην EF-89.τον εβαλα μονο 100pf αφενος μεν γιατι φοβομουν μην υπεροδηγηθει η ef-89 γιατι ειναι πολυ μικρη λυχνια και αφετερου για να μην ενισχυθουν πολυ οι αρμονικες απο την δευτερη βαθμιδα. την αυτοπολωση της ef-89 πως την ειδες??θα δοκιμασω βεβαια να ενωσω με καθοδο το ανασταλτικο.

α ταση στο σκρην της 813 με ξεχωριστο τροφοδοτικο. 400 βολτ ειναι μεσω αντιστασης περιπου 1,6ΚΩ τροφοδοτω το σκρην)
Αυτα θα ηθελα να ρωτησω.

ReFas
02-06-06, 21:21
Για το ρευμα που λες που αυξηθηκε απο 150 σε 160mA..η διαφορα ειναι πολυ μικρη ανευ σημασιας, μπορει να οφειλεται σε μια πολυ μικρη αυξηση σε αρμονικες.
Η 813 δουλευει σε ταξη C, αυτο σημαινει οτι εχεις ενα μεγαλο πληθος αρμονικων που φιλτραρεται απο τα συντονιστικα εξοδου για να εχεις ενα ''καθαρο'' ημιτονικο σημα στην κεραια.
Το πως θα γινει αυτο καθοριζει και το βαθμο αποδοσης της εξοδου, ενα μεγαλο θεμα ομως οπως καταλαβαινεις.
Για να σου πω κατι με λιγα λογια μπορεις να φτιαξεις ενα κυκλωμα που με το ιδιο ρευμα στον συντονισμο να σου βγαζει περισσοτερα βαττ στην κεραια και η λυχνια να ειναι ''κρυα΄΄ η το αντιθετο και η λυχνια να γινεται μπαρουτι.
Ο συντονισμος ομως πως γίνεται; για μενα συντονισμος ειναι να ρυθμιζω τον μεταβλητο που ειναι παραλληλα με την ανοδο για το μικρoτερο ρευμα, για το ''βυθισμα''...κανεις και εσυ το ίδιο;

Tο ρευμα παιζει αρνητικα γιατι στο θετικο μερος της διαμορφωσης δεν ανεβαινεις οσο κατεβαινεις στο αρνητικο...βαλε ενα τσοκ 10Η σε σειρα με την ταση του σκριν για να εχεις μαζι και διαμορφωση του σκριν.

02-06-06, 22:44
ευχαριστω για τις απαντησεις για την λυχνια.
βελτιωση στον πομπο συνεχως γινεται. ηδη παιζει μια πολυ καλα συντονισμενη κεραια (60 μετρα συνολο) με συντονιστικο στην εξοδο. πριν το Πασχα που κατεβαινα προς Νοτια ακουσα το σταθμο κι εξω απο την Λαρισα. Σε πολλα σημεια εχει γινει καλη δουλεια.Μεχρι και πριν τα Τεμπη να καταλαβεις σταματαγε το ψηφιακο. και ολα αυτα με μια 813 στα 1400 βολτακια.τα πρωτα σταδια η αληθεια ειναι οτι εδω και πολυ καιρο προσπαθω να τα βελτιωσω και χτες συνεδεσα το pll που εχω φορωσει στο σαιτ και παιζει πολυ καλα. Παρατηρω και καλυτερη διαμορφωση. Τωρα αν μιλας για τρανζιστορικο ενισχυτη κ.τ.λ γενικα για τα μεσαια δεν παιζουν και πολλα σχεδια. Με τις λυχνιες σιγουρα κανεις καλη δουλεια...
Δεν αναφερθηκα σε ενισχυτη τρανζιστορ... Γενικα μιλησα για την ιστοσελιδα στο τεχνικο μερος της... Οχι για το πομπο σας... :wink:




εδω εισαι τελειως λαθος και σηκωνει μεγαλη συζητηση.τα πολυτεχνεια στην Ελλαδα σου προσφερουν ενα πολυ θεωρητικο προγραμμα σπουδων. εγω δε συμφωνω βεβαια με αυτο οταν ειχα περασει στην σχολη περιμενα ενα πιο πρακτικο επιπεδο.ετσι ειναι η κατασταση. μεσα σε 5 χρονια σπουδων σε πλακωνουν με 60 μαθηματα αρκετα δυσκολου επιπεδου + διπλωματικη εργασια που εμενα π.χ διερκεσαι 1μισι χρονο. σε μενα προσωπικα θα ταιριαζε ενα αλλο ειδος σπουδων ισως πιο πολυ κατι σε ΤΕΙ Ηλεκτρονικης. αυτα εινει προτιμισεις βεβαια. οι φοιτητες ηλεκτρολογοι μηχανικοι γενικως δεν τρελενονται να φτιαχνουν πομπους, και ενισχυτες και ουτε την ψαχνουν καθολου.ουτε αν μαθουν θα τους βοηθησει μετα στην εργασια τους. σχεδια και μελετες σε υπολογιστη θα κανουν.
και οσον αφορα τους φοιτητες καλα κανουν καταληψεις για το πτυχιο τους.αν σου φορτωσουν ιδιωτικα πανεπιστημια και ο αλλος σου παιρνει την θεση μετα με 3 χρονια σπουδων και λιγοτερο κοπο φυσικα και θα αντιδρασεις. γιατον φραπε το αφηνω ασχολιαστο..
Δεν μιλαω για σχολες τις πλακας 3 ετων ουτως η αλλως σε ανωτατη εκπαιδευση εξ'ορισμου... Τελος παντων... επετρεψε μου να εχω εντελως διαφορετικη αποψη τοσο για τους σπουδαστες (οχι στο συνολο τους βεβαια αλλα σε μια μικρη ΙΣΧΥΡΗ ομως μεριδα) οσο και για αρκετους καθηγητες (αφου ξερω αλλους οπως στο Παν. Ιωαννινων που με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ εχουν εξοπλισει τα εργαστηρια Φυσικης! με Spectrum Analyzer 8GHz, Vector Analyzer 3,5GHz, κλπ) και εκπαιδευουν φοιτητες σε επιπεδο που ειχα μονο στο εξωτερικο... πριν πολλα πολλα χρονια. Εχω αλλη αποψη ισως αλλα ας μου επιτρεψεις να την εχω, οταν μαλιστα μου λες οτι σπουδαστες Electrical Engineering ΔΕΝ εχουν Εργαστηριακη Αρτιοτητα (δηλαδη γνωση πραγματοποιησεως ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ - ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΩΝ - ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ) σε ενα απο τα μεγαλυτερα και παλαιοτερα Ανωτατα Ιδρυματα της χωρας μας :? :(



ξεφυγαμε απο το θεμα....
η αυτοπολωση 220Ω//10nf στην καθοδο πως σας φενεται?
επισης αν η λυχνια κοκκινιζει ελαχιστα πειραζει??
δεν νομιζω οτι εχεις κανενα προβλημα απο την αυτοπολωση...

02-06-06, 22:49
Για το ρευμα που λες που αυξηθηκε απο 150 σε 160mA..η διαφορα ειναι πολυ μικρη ανευ σημασιας, μπορει να οφειλεται σε μια πολυ μικρη αυξηση σε αρμονικες.
Η 813 δουλευει σε ταξη C, αυτο σημαινει οτι εχεις ενα μεγαλο πληθος αρμονικων που φιλτραρεται απο τα συντονιστικα εξοδου για να εχεις ενα ''καθαρο'' ημιτονικο σημα στην κεραια.
Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος :wink:


Tο ρευμα παιζει αρνητικα γιατι στο θετικο μερος της διαμορφωσης δεν ανεβαινεις οσο κατεβαινεις στο αρνητικο...βαλε ενα τσοκ 10Η σε σειρα με την ταση του σκριν για να εχεις μαζι και διαμορφωση του σκριν.

εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα υπερδιαμορφωσεως :?:

ReFas
02-06-06, 23:08
Για το ρευμα που λες που αυξηθηκε απο 150 σε 160mA..η διαφορα ειναι πολυ μικρη ανευ σημασιας, μπορει να οφειλεται σε μια πολυ μικρη αυξηση σε αρμονικες.
Η 813 δουλευει σε ταξη C, αυτο σημαινει οτι εχεις ενα μεγαλο πληθος αρμονικων που φιλτραρεται απο τα συντονιστικα εξοδου για να εχεις ενα ''καθαρο'' ημιτονικο σημα στην κεραια.
Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος :wink:


Tο ρευμα παιζει αρνητικα γιατι στο θετικο μερος της διαμορφωσης δεν ανεβαινεις οσο κατεβαινεις στο αρνητικο...βαλε ενα τσοκ 10Η σε σειρα με την ταση του σκριν για να εχεις μαζι και διαμορφωση του σκριν.

εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα υπερδιαμορφωσεως :?:

Την εχουμε, μου φαινεται πιο πιθανο ομως αυτο με το σκριν..αν κανει τη δοκιμη θα ξερουμε ισως :wink:

tzitzikas
03-06-06, 11:18
για υπερδιαμορφωση δεν μπορω να σας απαντησω. παντως ο τελικος (2 811) τραβαει κορυφες καμια 100 mA στα 1100vdc .
και παντα μου κανε εντυπωση πως διαμορφωνε καλα το σημα με τοσο λιγο καταναλωση. παλια μολις ειχαμε βαλει τον διαμορφωτη (τον εχει φτιαξει ενας παλιος πειρατης απο Κατερινη), δεν τον ειχε φτιαξει καλα και μολις δουλεψαμε μια 4-400 στα 3,5KV πεταγε φωτιες ο διαμορφωτης και καικε.τοτε τραβουσε και 250mA κορυφες. μετα αλλαξε τυλιγματα και τραβαει πολυ λιγα.παντος διαμορφωνει καλα το σημα.

fmradio:
........Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος ........

το χω σκεφτει οτι χρειαζεται φιλτρο. εχετε να προτεινεται κατι για την συχνοτητα αυτη?
επισης αν αυξανοταν το ρευμα ανοδου απο αρμονικες δε θα επρεπε να αυξανοταν και το ρευμα οδηγου? αυτα τα 2 ρευματα δεν αυξανονται μαζι?δηλαδη το ρευμα οδηγου δεν εξαρταται αμεσα με την οδηγηση??

REFAS:
............
Ο συντονισμος ομως πως γίνεται; για μενα συντονισμος ειναι να ρυθμιζω τον μεταβλητο που ειναι παραλληλα με την ανοδο για το μικρoτερο ρευμα, για το ''βυθισμα''...κανεις και εσυ το ίδιο; .....

Αυτο εχω κανει και γω μεταβλητο 500pf εχω μετα τον σταθερο ανοδου στα 4,3 kv και τον εχω σε λαδι.μετα ακολουθει πηνιο εξοδου απο το οποιο παιρνω 10 ληψεις. (η κεραια ειναι περιπου 60 μετρα 22 μετρα καθετο και 38 μετρα οριζοντιο). πριν με την ef-89 ταλαντωση το μηχανημα ειχε συντονιστει και βυθιζε στα 150 mA.ρευμα που λεει ο κατασκευαστης της λυχνιας γι αυτη την ταση ανοδου. απλα σκεφτομαι αυτο το κοκκινισμα να οφειλεται στα 10 mA παραπανω.λετε μηπως να ριξω το σημα οδηγησης του pll?

τελος να ρωτησω το εξης: ο σταθερος πυκνωτης ανοδου της 813 ειναι 1600pf/8kv . αν τον αυξησω λογικα δε θα αυξηθει το σημα εξοδου?νομιζω μετα τα 3000pf περιπου αν δεν κανω λαθος , αν αυξησεις τον πυκνωτη δε παιζει και πολυ ρολο.αυτα .

savnik
03-06-06, 12:24
Αν δεν πειραματιστείς και λίγο και δεν κάψεις και κάτι , με τις υποθέσεις δεν θα βρείς ποτέ λογαριασμό.
Στο λέω σαν συμβουλή απο έναν πολύ παλιό ερασιτέχνη πάνω απο τριάντα χρόνια (όχι ραδιοπειρατή).
Γιατί οταν λέμε ερασιτέχνης ενοούμε δοκιμές και πολλές μάλιστα και με τα γνωστά επακόλουθα.

ReFas
03-06-06, 12:58
Το πηνίο εξόδου είναι γειωμένο? Η σε σειρά με την κεραία?
Αν είναι κόφτο από την γείωση και άστο σε σειρά με την κεραία.
Παίζεις πάλι με της λήψεις και ρυθμίζεις το μεταβλητό για βύθισμα

tzitzikas
04-06-06, 20:26
σε σειρα με τη κεραια το χω.

ReFas
04-06-06, 23:08
Ωραια οποτε αν βαλεις λιγο πηνιο ακομα θα κανεις βυθισμα με λιγοτερο ρευμα, για δοκιμασε ας πουμε να εχεις 120mΑ κοκκινιζει παλι?
Το ρευμα στο οδηγο ειναι 12mΑ με 13,5Κ αντισταση την εχεις?