PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΓΧΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ



TEON
01-06-06, 16:48
ΕΧΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ...
Η ΟΠΟΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ + - ΟΠΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ -+ ΞΕΟΠΛΙΖΕΙ..!!
ΕΧΩ ΚΙΤ ΤΗΛΕΧΙΡΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΑΞΑ ΤΟ ΡΕΛΑ ΜΕ ΕΝΑ 2 ΕΠΑΦΩΝ
ΓΙΑ ΤΟ + - ΚΑΙ ΤΟ - + ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ
ΘΑ ΚΑΨΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ... ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ,ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΠΟΜΟΝΟΘΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ...???

DT200
01-06-06, 17:18
θα πρεπει να βαλεις σε σειρα εναν πυκνοτη περιπου 1000μf

TEON
01-06-06, 18:40
ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ??ΤΟ ΚΙΤ ΤΟΥ ΤΗΛΕΧΗΡΙΣΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΑΣ ΜΙΑ
ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΟΣΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΣΤΟ
ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΛΙ..
ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΕΛΕ ΜΕ ΔΥΟ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ + - ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ - +..
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,
ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩς ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΗΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΕΙ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΟΘΗ
ΕΣΥ ΠΩς ΛΕς ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ??

TEON
01-06-06, 18:43
σορρυ για τα κεφαλαια ξεχαστικα εντελος..

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-06-06, 22:29
Εάν κατάλαβα καλά την εφαρμογή, τότε με ένα ρελέ καστάνιας δύο μεταγωγικών επαφών, μπορεί να γίνει. Θα πρέπει όπως ο τηλέχειρισμός οσο είναι πατημένο το μπουτόν να δίνει εντολή. Εάν θέλεις σου ανεβάζω ένα σκαρίφημα

TEON
02-06-06, 17:22
ναι στειλε με ενδιαφερει..δωσε λιγες εξηγησεις παραπανω για το ρελε που λες.
ο τηλεχηρισμος μπορει να δωσει τονγκλ εντολη.

TEON
08-06-06, 17:50
εψαξα για ρελε με καστανια και δεν ειναι οτι πιο ευκολο να βρεθει στα 12 v dc μονο αc και με το ζορι..
εχει κανεις καμια αλλη ιδεα μηπος με κανα φλιπ-φλοπ??

Επιστήμων
09-06-06, 13:32
Μπορεί πολύ εύκολα να γίνει με έναν μικροελεγκτή Tiny15 ο οποίος θα παίρνει το σήμα απο τον
τηλεχειρισμό και θα ανοίγει δύο ρελέδες. Δεν ξέρω κατα πόσο είσαι εξοικειωμένος με αυτά.

Κατα τα άλλα μπορεί να γίνει με δύο κυκλώματα με ΝΕ555 σε συνδεσμολογία trigger .
Το καθε ένα θα τροφοδοτείται απο τις επαφές του αρχικού σου ρελέ και στη συνέχεια
θα ανοίγουν για λίγο απο ένα ρελέ. Έναν ρελέ για να ανοίγει η κλειδαριά και έναν για να κλείνει.

Ελπίζω να έδωσα μια πρώτη ιδέα. :D

Επιστήμων
09-06-06, 13:40
Ένας άλλος ποιο "ηλεκτρολογικός" τρόπος έιναι να τροφοδοτείς για κάθε κατάσταση
το μοτέρ σου απο δύο "μεγάλους" πυκνωτές έτσι ώστε μόλις ξεφορτίσουν να έχει ολοκληρωθεί
και η κίνηση του μοτέρ .

Δηλαδή στη μία φάση (κλείδωμα) θα συνδέεις μέσο ρελέδων τον πυκνωτή_1 με το μοτέρ , με την
κατάλληλη πολικότητα εννοείται , και ταυτόχρονα θα συνδέεις τον πυκνωτή_2 σε κατάσταση φόρτισης.
Στην άλλη φάση (ξεκλέιδωμα) θα συνδέεται ο πυκνωτής_2 με το μοτέρ και ο πυκνωτής_1 σε κατάσταση
φόρτισης.

Μέχρι τώρα σου έδωσα τρείς ίδέες . Διαλιέεχτεεεεεε !!! :D

TEON
09-06-06, 16:41
με μικροελενκτες δεν ειμαι ακομα εξοικιομενος αλλα θα ηθελα..εχεις να προτεινεις κατι απλο να ξεκινησω??
γενικα αν μπορουσες να κανεις κανα σχεδιακι θα βοηθουσε πολυ..

Επιστήμων
10-06-06, 15:57
Σου είπα ήδη άλλους δύο τρόπους.
Αν δεν τα καταφέρνεις με τα ΝΕ555 δοκίμασε με τους πυκνωτές και πιστεύω
ότι θα είσαι ΟΚ.
Για σχέδιο θα προσπαθήσω απο Δευτέρα γιατί τώρα είμαι σε ΝΕΤ-ΚΑΦΕ.

Επιστήμων
11-06-06, 16:32
Σου στέλνω ένα σχέδιο με πυκνωτές .
Ο ρελές που φαίνεται αριστερά στο σχέδιο είναι ο δικός σου ρελές.

TEON
15-06-06, 17:59
ρελε με καστανια και με καλυπτει απολυτα γιατι δεν θα εχει και καταναλοση σε κατασταση αναμονης...
το θεμα ειναι οτι βρηκα μονο εϊ-σι και φοβαμαι να μην καει..τι να κανω??να το παρω και οτι γινει??ειναι και λιγο ακριβο δεν με παιρνει να το καψω..υπαρχει μηπως κανα τρικ φια προστασια??

JIM_6146B
16-06-06, 12:52
ρελε με καστανια και με καλυπτει απολυτα γιατι δεν θα εχει και καταναλοση σε κατασταση αναμονης...
το θεμα ειναι οτι βρηκα μονο εϊ-σι και φοβαμαι να μην καει..τι να κανω??να το παρω και οτι γινει??ειναι και λιγο ακριβο δεν με παιρνει να το καψω..υπαρχει μηπως κανα τρικ φια προστασια??



Αν γίνεται δοκίμασε να πάρεις μια ηλεκτρομαγνητική που εχει παραπάνω καλώδια . δηλ. έχει και άλλα καλώδια για τον έλεγχο ώστε να ξέρει ο εγκέφαλος τι να κάνει δηλ. αν είναι κλειστή ή ανοιχτή .