PDA

Επιστροφή στο Forum : Πηνία ραδιοφώνου?



Panoss
02-06-06, 11:20
Ψάχνω για κάποια πηνία, (φτιάχνω ένα ραδιόφωνο) από αυτά που υπάρχουν στα παλιά ραδιόφωνα. Σαν αυτό που φαίνεται στην εικόνα πάνω αριστερά(Δεν έχετε παράπονο για την εικόνα.Τύφλα να χει ο Ντα Βίντσι!!!).
Απ'ότι μου είπαν πάνε με τα χρώματα. Μέχρι στιγμής έχω βρει το γκρι (ή μαύρο ,δεν είμαι σίγουρος) και το κόκκινο.
1.Τι άλλα χρώματα υπάρχουν και ποια τα χαρακτηριστικά του κάθε χρώματος?
2.Και φυσικά, που μπορώ να τα βρω? Έχω πάει σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα και μου λένε οτι δεν τα 'χουν γιατί δε χρησιμοποιούνται πλέον.

Απ'ότι είδα στο site της Mitsumi έχουν 5 χαρακτηριστικά (δεν ξέρω αν η μετάφραση είναι ακριβής):
(1) Inductance (Επαγωγή)
(2) Operational frequency (Συχνότητα λειτουργίας)
(3) Variable range of F & L (Ακτίνα μεταβολής των F & L)
(4) Internal capacitance (Εσωτερική χωρητικότητα)
(5) Unloaded Q (den ekei idea)

Τα πηνία είναι αυτά που φαίνονται στο κάτω μέρος της εικόνας: Απ'ότι βλέπετε, έχουν το σχεδιάγραμμα τους. Νομίζω γράφει και τις σπείρες (T=Turns , σπείρες), αν δεν κάνω λάθος, και τη χωρητικότητα του πυκνωτή τους σε περίπτωση που χοθν εσωτερικό πυκνωτή.
3.Σε περίπτωση που δεν τα βρω, γίνεται να τα κατασκευάσω με βάση αυτά τα σχέδια?

Panoss
02-06-06, 11:31
Έκανα την εικόνα μικρότερη για να μη χρειάζεται να την ανοίγετε σε άλλο παράθυρο.

Giannis511
02-06-06, 12:24
Κατασκευή ή επισκευή?Για να τα φτιάξεις μόνος σου θές θωρακίσεις, φερρίτες κλπ.Αλλά λίγο περίεργο μου φαίνεται να μην υπάρχουν.Αν μπορείς κατέβασε και ένα σχέδιο να το δώ να σου πώ γιατί ψάχνω και εγώ για τέτοια.

savnik
02-06-06, 13:15
Έχει ο Μανιάτης(Radio 741) αλλά πρέπει να ξέρεις τον τύπο ακριβώς που θέλεις.
Π.Χ. για τους 10.7 που χρησιμοποιώ εγώ για tuner υπάρχουν παρά πολλά και σε διάφορα χρώματα(πορτοκαλί , πράσινο κλπ) με διάφορες
σπείρες , με πυκνωτή , ανευ πυκνωτή (παίρνω συγκεκριμένο νούμερο γαιτί τα άλλα δεν κάνουν για την κατασκευή που κάνω).

Panoss
02-06-06, 14:04
Οκ ευχαριστώ. Θα πάω με τα σχέδια που χω πιο πάνω να μου πει αυτός. Στο Μοναστηράκι δεν είναι?

ok1gr
02-06-06, 14:22
Στη Θεσσαλονίκη είναι...

Giannis511
02-06-06, 14:47
Για Μοναστηράκι μόνο στον ΠΟΠ 22 και στους διάδοχους του Βασίλη στην Ερμού.Δεν ξέρω σίγουρα, αν σε βολεύει και ο Κατουμάς στη Θηβών.

iosifidisgiorgos
02-06-06, 14:49
μηπως υπαρχει κανενα εργαλειο μετο οποιο κατασκευαζεις το πηνιο απο σιρμα που εινα και να υπολογιζεις την διαμετρο του ?εσεις πως το κατασκευαζετε?

xampos
03-06-06, 21:26
ξερει κανεις το χρωματικο κωδικα απο τα πηνια αυτα που ειναι σαν αντιστασεις