PDA

Επιστροφή στο Forum : COLINEAR



nikos-b
02-06-06, 19:32
ΓΙΑ ΤΟΥΣ sintonistes tou site ..re paidia gia pio logo na min mporoume na grapsoume se latinikous xaraxtires ?? egw px eimai telios anor8ografos ..8a sas arese na ta egrafa ellinika kai na sas stravona to mati me thn anor8orafia mou?? Oi anor8ografi den exoun 8esi se ayto to site ?? mia dio fores pou egrapsa sto site to piga se ena filo mou to koimeno mou ro egrapse aytos kai meta to evlepa kai ta egrafa ..ka8e fora ayth thn doulia 8a kanoume ? :?: :? sas exw ena sxedio apo kolinear apo ena periodiko prin xronia ..an exei parakalo kapios sxedio gia kolinerar xwris kaviti me dio dipola ..parakalo an mpori na to dimosiesi ..euxaristo.

moderated by gRooV:Καλύτερα να τα γράψεις ελληνικά και να σου διορθώσω όποια λάθη, παρά να κάτσω να τα μετατρέψω και να μου βγουν τα μάτια!! Οπότε επεξεργασία γρήγορα!! :D

nikos-b
02-06-06, 20:18
οκ φιλε αν θελεις να με κανεις ρεζιλι τον σκυλιων ..λοιπον παιδια ξερει κανεις καποιο σχεδιο απο κολινεαρ τυπου γκαμαματς χωρις καβιτι; τα διπολα που εχω στην φωτο ειναι ανοιχτου τυπου τα (κλασικα ) 75 ωμ .

nikos-b
02-06-06, 20:20
:lol:

electron
03-06-06, 08:27
Μα το σχέδιο που έχεις ανεβάσει στο πρώτο θέμα ειναι ακριβως αυτο που ζητάς.Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;

nikos-b
03-06-06, 09:50
ρε φιλε το σχεδιο που εχω ειναι για κολινεαρ με διπολα ανοιχτου τυπου για δες τα καλα .λες για αυτα που πουλανε στο εμποριο τυπου γκαμα ματς που ειναι απο μονα τους 50 ωμ να ειναι το ιδιο; οι προσαρμογες καλωδιον που εχω ειναι για να γινει προσαρμογη απο 75 ωμ που ειναι τα διπολα σε 50 ωμ .

electron
03-06-06, 12:47
Ok σωστός εισαι.Δεν ειχα προσέξει οτι θέλεις το ίδιο σχέδιο για gamma match.

radioamateur
04-06-06, 00:01
Αφού συντονίσουμε τη μία κεραία με Gamma Match, συντονίζουμε και τη δεύτερη. Σε περίπτωση που έχει γίνει "ίδια" η κατασκευή των κεραιών, τα κολλάρα θα έρθουν στο ίδιο ακριβώς σημείο. Η απόστασή τους, στην καλύτερη περίπτωση, θα πρέπει να είναι από μισό στοιχείο διπόλου το λιγότερο, έως ένα στοιχείο του διπόλου (λ/4-λ/2). Εννοείται ότι το δίπολο είναι μονοκόμματο (ένα στοιχείο). Ηαπόσταση αυτή, θα είναι από το κάτω άκρο του πάνω διπόλου, έως το πάνω άκρο του κάτω διπόλου. Χοντρικά, θα είναι 3/4 λ από το κέντρο του ενός Boom, έως το άλλο. Boom είναι η τετράγωνη σωλήνα αλουμινίου (3cmx3cm), που πάνω της βιδώνονται τα στοιχεία. Τα συνδετικά καλώδια μεταξύ των δύο κεραιών, είναι καλώδια RGII (75Ω) και κόβονται με τον τύπο: 3/4 λ. Αυτά τα δύο καλώδια ενώνονται σ' ένα ταφ, απ' όπου φεύγει η κάθοδός μας για τον πομπό. Συντονίζουμε και τις δύο μαζί, βάζοντας αυτή τη φορά τη γέφυρα στο ταφ και στην κάθοδο, προσπαθώντας πάλι να ρίξουμε τα στάσιμα σε 1:1. Αφού συντονιστούν στο έδαφος, όταν θα σηκωθούν πάνω δεν θα αλλάξει τίποτα.

amiga
04-06-06, 01:01
δες αυτό που είχα βάλει παλιά : http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=746

nikos-b
07-06-06, 13:31
ρε παιδια χαθικε ενα καλο σχεδιο και προπαντον ( αναλιτικο ) οπος σας εχω κανι εγω; τελικα πιο ειναι πιο καλο του αμιγκα η του ραδιο αματεουρ; το ενα σχεδιο λεει να για προτι προσαρμογι να κατεβασω 75 ωμ και μετα 50 και το αλλο 52 ωμ και μετα 2 χ 75 ωμ και μετα 52 ωμ αλλα στην προκιμενι περιπτοσι εμις βαζουμε 50.. τα εχετε δωκιμσι ρε παιδια η μονο υδατε καπου τα σχεδια ; εγω το αναλιτικοτατο !!! σχεδιο που σας εκανα το εχω δοκιμασι απλα δεν θελω να το σικοσο στον ιστο γιατι τα κουτακια μετα απο καπια χρωνια απο τον ηλιο και την βροχη αρχιζουν και σπανε. αλλα σαν σιμα απο απλο διπολο, απο μονη γκαμαματς ,απο 5/8 ,απο γκραυν πλει ,η κολινεαρ δουλεψε καλιτερα ..αν εχετε κανενα σκανερ αν μποριτε καντε το οπος εγω..η σιχνοτιτα εκμπομπις μου παντος ε ιναι στους 102.10..

nikos-b
07-06-06, 13:49
αν παιδια εχετε δωκιμασι και ξερετε καπιο καταστιμα που πουλαι καβιτι αλλα φτινοι και καλο ρε παιδια πιρα και εχω βρει στο εμποριο 250 ευρω το ιταλικο και ειναι βροαντ παντ ..τελος παντον αν χερι καπιος ενα μαγαζι που επιτελους να μην ειναι (( απατεονας )) ρε παιδια πολυ απατη αν καθισο να σας πω τη απατεονες ειναι μερικη 8α γραφω μια μερα ..να παραγκιλο ενα διπολο για την συχνοτιτα μου γιατι ετσι και αλιος το ενα το εχω και ενα καβιτι αλλα ελαφριας μορφις γιατι εχω ενα ιστο 11 μετρα και ειναι απο αλουμινιο ..ειχα βαλι σιδερενιο 10 μετρα και για να τον συκοσο ηθελε 3 ατομα ..ο αλουμινιενος ειναι πιο λαφρις αλλα δεν κραται βαρια διπολα ειχα παρι ενα αλντενα βροαντ βαντ( ιταλικο διπολο ) και το επσασε σαν το πρασο το αλουμινιο .. το λεω αυτο ...γιατι πολυ μου πανε απο τοτε που αρχισα να το ψαχνο παλυ με την κολινεαρ οτι με τα καλοδια θα εχω απολια .αλλα και 250 ευρω δεν ειναι και λυγα για καπιον που περνι μισθο 600 ευρω.. αν τα εχετε δοκιμασι χωρις καβιτι και δουλεψαν παιδια να μη το ψαχνο πιτε μου σας παρακαλω...ευχαριστο..και συγνομι για την ανορθογραφια ..(στερνι μου γνοσι να σιχα προτα )

nikos-b
08-06-06, 00:02
για αυτην την καιρεα ; την δουλεψε ποτε κανις απο εσας; και αν ναι εμινε ευχαριστιμενος; ειναι βαρια;εχει κανι σιγκρισι με αλλες καιρεες στο υδιο υψος; περιμενο παιδια γνωμες.. :idea: :idea:

nikos-b
08-06-06, 00:04
ξεχασα να βαλω την φωτογραφια τις καιρεας που λεω. :oops:

radiodj105
08-06-06, 23:54
αν καθισο να σας πω τη απατεονες ειναι μερικη 8α γραφω μια μερα
'Ασε μην γράφεις καλύτερα! Να χαρείς τα μάτια σου! Μας το γράφεις για καλύτερα μια άλλη φορά.

Στο θέμα μας τώρα... Το δίπολο που θέλεις να φτιάξεις (και το έχει και ο 9-84 στο Δημαρχείο της Αθήνας) είναι πραγματικά πανεύκολο.
Είναι οριζοντίου και κάθετης πόλωσης.
Δεν είναι κρίσιμες οι αποστάσεις των στοιχείων και φυσικά είναι κάτι που ο κάθε ένας μας μπορεί να κατασκευάσει πανεύκολα!

ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ ΦΥΣΙΚΑ!

radioamateur
09-06-06, 00:36
Έχει κανεις το σχέδιο του διπόλου εκπομπής που παρέθεσε ο nikos-b μέσω της φωτογραφίας;Νομίζω ότι η πρώτη κεραία του 984 ήταν μια collinear με τέσσερα δίπολα σαν αυτά της φωτογραφίας.
Ευχαριστώ!!!

nikos-b
09-06-06, 01:48
φιλε μας δουλεβις;αν χερεις κατι πεστο δεν ειναι αναγκι να μας ηρονετεσε..το οτι ειμαι ανορθογραφος το εχω διλοσι απο την αρχη τη να κανουμε διλαδι ολοι πρεπι να ειμαιστε σπουδαγμενοι; επισις δεν εγραψα οτι θελω να κανο την καιρεα μονος μου ροτισα αν την εχει αγορασι καπιος απο εδω μεσα ..και την εχει δοκιμασι..και απο που την αγορασε αν ειναι δινατον.

radiodj105
09-06-06, 08:43
Φίλε μου κανείς δεν σε δουλεύει! Από την αρχή, μας έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι λάτρης της Βέφας Αλεξιάδου. Δηλαδή της κατηγορίας ανθρώπων "ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ - ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙΚΟ".

Ξαφνικά μας εμφανίζεις την φώτο από μια σούπερ-ντούπερ κεραία και όλοι οι νοήμονες καταλαβαίνουμε ότι αποφάσισες να την κατασκευάσεις.

Εσύ τελικά τι θέλεις να κάνεις;
1. Θέλεις να κατασκευάσεις (αγοράζοντας τα αλουμίνια);
2. Θέλεις να αγοράσεις έτοιμη (για να παίξει) μια κεραία;
3. Θέλεις να πάρεις τα δίπολα και να το παλαίψεις μόνος σου;
4. 'Ολα τα παραπάνω μαζί!

Δεν σε ειρωνεύεται κανείς για την (αν)ορθογραφία σου! Αλλά σου θυμίζω ότι μέχρι και η Θεοπούλα πήγε σχολείο για να πικάρει την "κοντή"!

nikos-b
09-06-06, 17:46
Εγώ δεν θα πάω σχολείο και όποιου του αρέσει! Ρε παιδιά θέλω επιτέλους μια απάντηση του τύπου ( αυτό είναι το σχέδιο ) αλλά το δοκίμασα και πέτυχε !! Τι να το κάνω να μου πεις αυτό είναι και κάντο χωρίς να το έχεις δοκιμάσει εσύ .το σχέδιο που έχω εγώ είναι δοκιμασμένο από εμένα τον ίδιο προσωπικά .και δούλεψε μια χαρά. Τέλος πάντων ,.εδώ μου παρουσίασαν κάποια παιδιά δυο σχέδια πιο από τα δυο να κάνω; πιο είναι πιο καλό ; είναι δοκιμασμένα ; τόσο δύσκολο είναι να απαντήσει κάποιος; και αν δεν τα δοκιμάσανε ας πουν τελικά ένα ετοιματζιδικο πχ πήρα από την τάδε αυτά τα γκαμαματς με τον καβιτι από τον τάδε και δούλεψαν ..καλά ..η χάλια ..αυτά περιμένω απαντήσεις ..και καλό είναι ρε παιδιά να βγάζουμε στην φόρα κάποιους απατεώνες που μας κοροϊδεύουν και μας παίρνουν τα χρήματα μας χωρίς ίχνος τσίπας πάνω τους ..δεν ξέρω όμως αν έχουν αντίρρηση οι συντελεστές του site ,..επίσης θέλω να πω ότι το σχέδιο για την κολινεαρ που έχω βάλει ( έτσι έλεγε ο συγγραφέας του ) ότι έχει κέρδος 5 db δυο γκάμα ματς με τον καβιτι πόσο db κέρδος έχουν ; τα ίδια ; έχω ακούσει ότι με το καβιτι είναι λιγάκι καλύτερα όσο αναφορά τα db εκτός από την προσαρμογή που κάνει ..για πείτε ρε παιδιά γιατί έχω να ασχοληθώ κάτι χρόνια και τα ξέχασα όλα.. ένα γκαμαματς από μόνο του πόσα db μας δίνει; και ρε παιδιά ζήτησα ένα αναλυτικό σχέδιο ..αν το κάνω με προσαρμογές καλωδίων...το δικό μου είναι αναλυτικότατο.