PDA

Επιστροφή στο Forum : και μετα μιλαμε για πειρατεια?



02-06-06, 20:20
Ελαβα προσφατως ενα μηνυμα απο μια μεγαλη εταιρεια ενισχυτων κεντρικων εγκαταστασεων. Το μηνυμα δεν θα ειχε τιποτα το ενδιαφερον ΑΝ δεν ειχε μια καταπληκτικη επισημη απο την εταιρεια παραδοχη πραξης :?: :!: ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ :?: :!: ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ DVB-T :!:
Δειτε λοιπον οτι ενω εδω μιλαμε για "μηνυματα που μπορει να προωθησουν την ραδιοπειρατεια" τι γινεται ΕΠΙΣΗΜΑ σε εκθεσεις απο εταιρειες... Και μην βιαστειται. ΟΧΙ δεν υπαρχει δυνατοτητα αδειοδοτησης προσωρινης δοκιμαστικης εκπομπης ψηφιακης τηλεορασεως (ουτε καν αναλογικης υπαρχει) με χρηση διαυλου TV κανονικης συχνοτητας UHF :!: σε κανεναν Ελληνικο νομο :!: η διαταξη :!:



Αγαπητοί συνεργάτες

Στη Λαμία γίνεται αυτές τις μέρες η Περιφερειακή Έκθεση Λαμίας από 27/5 έως 4/6. Τα προϊόντα της IKUSI παρουσιάζονται στο περίπτερο της εταιρείας Lopez.

Στα εκθέματα περιλαμβάνονται και τα προϊόντα για την ψηφιακή επίγεια τηλεόραση, μια όμως που στην Λαμία δεν φτάνει το σήμα από τους υφιστάμενους πομπούς της ΕΡΤ, χρησιμοποιήθηκε ένα από τα promotion sets http://www.ikusi.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=69 του εκθετηρίου και έγινε ζωντανή αναμετάδοση του ψηφιακού σήματος στο χώρο της έκθεσης στο κανάλι 34.

Αν και η αναμετάδοση είναι προσωρινή και με πολύ χαμηλή ισχύ, επειδή η απόσταση από τον πομπό είναι 14 Km, ο λοβός ακτινοβολίας ανοίγει αρκετά ώστε να καλύπτεται ικανοποιητικά όλη η πόλη της Λαμίας. Το σετ που χρησιμοποιήθηκε είναι το 4ο πακέτο (ψηφιακό σε ψηφιακό).

Εδώ μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την έκθεση.
Στην μεγάλη οθόνη και στον βιντεοπροβολέα φαίνεται η εικόνα από την αναμετάδοση.

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία.

Με εκτίμηση

Thanassis Kyriakopoulos
IKUSI Hellas

Cable & Satellite Professional Systems
Posidonos Ave 33 & Metamorphoseos 2,

17455 Kalamaki,

Athens, Greece.

(: +30210 9852935, 9859833, 9859832

Fax: +30210 9853735

Mob: XXXXXXXXXX :wink:

email: kyriako.t @ikusi.com

Web site: www.ikusi.com

Μπορειτε να δειτε εδω http://www.ikusi.gr/modules.php?name=News και επισημη αναφορα της επιτυχημενης :!: ΕΚΠΟΜΠΗΣ με καλυψη 14 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ (λογω της ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΕΡΑΙΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ με ΛΟΒΟ που ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ :!: )που εκαναν ΝΟΜΙΜΑ :?: :?: :?: (υπαρχει αληθεια κανενα Dummy Load που ακτινοβολει με ΛΟΒΟ και καλυπτει 14Χλμ, να παρουμε ενα τετοιο ολοι βρε παιδι μου :wink: :P ) για διαφημιστικους λογους... Η μηπως οι εταιρειες ΔΕΝ εμπιπτουν στις διαταξεις των νομων για ραδιοτηλεοπτικες εκπομπες :?:
Αφηνω ΟΛΑ τα στοιχεια οπως ηρθαν στο μηνυμα, για να μην θεωρηθει οτι "παραφρασα" στο ελαχιστο το μηνυμα...
Αραγε η ΕΕΤΤ και οι εισαγγελεις τι αποψη θα εχουν... :?: Καλο δεν θα ηταν ΚΑΠΟΙΟΣ αρμοδιος (ισχυει ακομα η διαταξη που ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στους ΑΔΕΙΟΥΧΟΥΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ - ΕΕΡ να καταγγελλουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΚΠΟΜΠΗ στους αρμοδιους φορεις?) να καλεσει τα παιδια αφου αλλωστε ΔΗΛΩΝΟΥΝ οτι "Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία" :!: :!: :!:
Τα σχολια σας :?: Εντελει ειναι η οχι παρανομη η εκπομπη ΑΝΕΥ αδειας και αυτο ισχυει παντου και για ολους (φυσικα αλλα και ΝΟΜΙΚΑ προσωπα) :?: Παρανομει μια εταιρεια που για λογους "επιδειξης" (με αποτερω σκοπο το κερδος απο τις πωλησεις προϊοντων δηλαδη) πραγματοποιει ΕΚΠΟΜΠΗ με ραδιοκαλυψη 14 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ :?:

Σημειωση:
Power : P = 31.010299956639823 dBm
Amplitude : U = 138 dBuV
p = 1.25 W :!:

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ δεν το γραφω σε σχεση με την εν λογω εταιρεια που καλως (η κακως) εκανε την επιδειξη της με αυτο τον τροπο ακομα και εκτος των οριων του εκθεσιακου χωρου! :wink: Τα γραφω γιατι μου εκανε εντυπωση το θεμα στο συνολο του και για να δουμε αν εντελει ΟΛΟΙ αντιμετωπιζονται ΤΟ ΙΔΙΟ απο τους αρμοδιους (ΕΕΤΤ, ΥΜΕ, Εισαγγελεια, κλπ)... :lol: Η εκθεση διηρκεσε 27/5 έως 4/6 και κανενας δεν απο τους τοπικους αρμοδιους δεν αναρωτηθηκε "τι ειναι αυτο το πραγμα στο 34 καναλι" :?: :wink:

hlektronikos999
03-06-06, 00:58
Πες τα ρε συναδερφε.πηγα στην εκθεση και το ολο θεμα με την εκτακτη αναμεταδοση του DVB-T της ΕΡΤ εγινε για να πουλησει o Λοπεζ DVB-T δεκτες της IKUSI!! την εγκατασταση του αναμεταδοτη την εκανε καποιος απο την IKUSI ,απο οτι εμαθα στην εκθεση!!! ΟΙ ΕΕΤΤ, ΥΜΕ, Εισαγγελεια, ειναι μονο για να τα περνουν απο τον απλο κοσμακι φιλοι μου!!

05-06-06, 21:11
Που να σας δειξω και το καινουργιο που ηρθε επι του θεματος... λογω μαλιστα μεγαλου ενδιαφεροντος απο τεχνικους :!: (απο την ΕΕΤΤ και αλλους αρμοδιους δεν επεδειχθει το ιδιο ενδιαφερον απο οτι φαινεται) :!:
Εν ολιγοις...
Οπως λενε... ΑΝ θελετε να στησετε και εσεις τον δικο σας αναμεταδοτη εμβελειας ~14χλμ βρειτε ενα ΚΕΝΟ καναλι στην περιοχη σας :!: βαλτε τον αναμεταδοτη σε ενα καλο σημειο με υψος... (συστηνονται δε η χρηση υπαρχοντων εγκατασεων Ραδιοτηλεοπτικων σταθμων αφου εχουν και ιστους κεραιας και καταλληλη υποδομη...) Αν δεν ξερεται που ειναι, ρωτηστε τους τοπικους αρχοντες (Προυχοντες του χωριου :?: :idea: Προεδρους Πολιτιστικων συλλογων :!: :?: ), οποιον εν πασει περιπτωση εσεις ξερετε μαλλον... Αναφορα για ΥΜΕ, ΕΕΤΤ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!
Αντε παιδες... ιδου η αληθεια... και πλακωνομαστε τσαμπα εδω μεσα, μην γραψει κανεις οτι "εβαλα την εξοδο απο τον τοπικο ταλαντωτη του δεκτη μου στην κεραια... " και του την πεφτουμε για προαγωγο πειρατειας :P :lol: :hammer:

Giannis511
05-06-06, 22:42
To άλλο που συμβαίνει στην Αθήνα αλλά ιδίως στην επαρχία αν και χιλιοειπωμένο, συνεχίζει να υφίσταται. Πουλάνε συχνότητες σε επιχειρηματίες με την ανάλογη φυσικά ανταμοιβή και 1 κανάλι ή σταθμός εκπέμπει από 2 και 3 συχνότητες (Πάρνηθα και Υμητός) με την πρόφαση ότι δεν έχουν δυνατό σήμα κλπ. Και μετά κυνηγάνε τους πιτσιρικάδες με τα αυτοταλάντωτα και τα εμπειρικά που προσπαθούν να μάθουν πειραματικώς δυο πράγματα και περνάνε με το ζόρι στα 15 χιλιόμετρα.

ΠΡΕΝΘΕΣΗ: Επειδή έχω μάτια και βλέπω οι τεχνικοί της γενιάς μου και των υπόλοιπων νέων παιδιών που συμμετέχουμε εδώ είμαστε αυτοί που έχουν πάρει και δυο τρανζίστορ στο χέρι ή έχουμε κάψει και μια λάμπα.Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τεχνικοί δεν είναι αυτοί που έχουν απλά τελειώσει ένα πολυτεχνείο.ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗΣ

Όταν έχεις έναν να λέει εγώ βγαίνω με 30 κιλοβάτ από δυο σημεία και το παίζει μάγκας τότε θέλει σταύρωμα στην Ομόνοια μόνο και μόνο από ελάχιστη κοινωνική ευαισθησία (από μέρους ενεργών πολιτών). Αυτός είναι ραδιο-φονιάς όχι κανάλι.

kostas30
06-06-06, 01:44
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :ok: :ok: :ok: :mrgreen: :mrgreen: :-({|= :-$ :-# :-# :-#

Giannis511
06-06-06, 09:12
:-$ :-# :-# :-#

Χεχεχε!!! :twisted: :evil: :twisted:

nitako
06-06-06, 10:16
Ας δούμε τι παίζει στην Αττική απο πειρατικους ρ/ς

87,5 Υμηττός ( κρητική μουσική )
90,65 Υμηττός ( Τηλεάστυ )
91,4 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )
95,4 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )
95,8 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )
97,8 Υμηττός ( Βερόνικα )
98,0 Υμηττός ( free fm )
99,8 Υμηττός ( Αstron )
100,0 Υμηττός και Πυροβολεία Αιγάλεω ( Φλόγα )
101,55 Πυροβολεία (άγνωστος )
103,1 Υμηττός ( Blackman )
103,5 Υμηττός (άγνωστος )
104,2 Υμηττός (άγνωστος )
104,4 Υμηττός ( Air Fm )
104,7 Υμηττός ( Σοκ fm )
104,9 Υμηττός ( champion fm )
105,2 Υμηττός ( Ατλαντίδα )
105,5 Υμηττός ( κόκκινο στα fm )
106,7 Υμηττός ( digital )
107,2 Υμηττός (blue space fm )
107,4 Ζαχαρίτσα ( star fm )
107,6 Υμηττός ( Ακτίνα )
107,8 Υμηττός και Πάρνηθα (άγνωστος )
108,0 Υμηττός και Πάρνηθα

(πηγή www.medianews.gr)

Thanassis K
09-06-06, 15:40
Είδα αυτό το post, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το περιεχόμενο αλλά και το ύφος, έτσι γράφτηκα στο forum για να πω και εγώ την άποψή μου.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και να σας συστηθώ :
Με λένε Θανάση Κυριακόπουλο, είμαι ηλεκτρονικός, 51 ετών.
Έχω το μεράκι των ηλεκτρονικών από μικρό παιδί και τι πιό φυσικό από το να ασχοληθώ και εγώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό από πολύ μικρή ηλικία.
Ξεκίνησα με αυτοταλάντωτα (6L6, EL84, κλπ) στη δεκαετία του '60, λίγο αργότερα πέρασα σε ψηλότερα επίπεδα (6146, 813, κλπ), ενώ παράλληλα μπήκα και στο χώρο των λαμπάτων ενισχυτών ποιότητας (σχέδια Benson, ειδικής κατασκευής μετασχηματιστές εξόδου κλπ).
Ολοκληρώνοντας τις σπουδές μου και μπαίνοντας στην παραγωγή, ασχολήθηκα και επαγγελματικά με αυτό που μου άρεσε, δηλαδή τις υψηλές συχνότητες (κυρίως CATV, δορυφορικά, κλπ) αποκτώντας μια καλή γνώση του αντικειμένου.

Γράφω τα παραπάνω γιατί νιώθω ότι ανήκω στην κοινότητα των ηλεκτρονικών - και σαν χόμπι και σαν επάγγελμα.
Γράφω με το όνομά μου, γιατί έτσι κάνω σε όλα τα forum που συμμετέχω, αλλά και γιατί σε αυτή εδώ την δημοσίευση γράφτηκε όχι μόνο το όνομα μου, αλλά και όλα τα προσωπικά μου στοιχεία - μέχρι και το κινητό μου, χωρίς να έχω ρωτηθεί ή να έχω ζητήσει εγώ κάτι τέτοιο.

Αφού διευκρινίσω οτι δεν έχω πει ποτέ ότι εγώ έκανα αυτήν ή οποιαδήποτε άλλη αναμετάδοση - διαβάστε πάλι το κείμενο στην κορυφή της σελίδας : είναι απλή ενημερωτική αναφορά σε 3ο πρόσωπο και ενημέρωση των συνεργατών μου για το τεχνολογικό πείραμα που έγινε στη Λαμία για την ψηφιακή τηλεόραση - θέλω να πω λίγα λόγια για την ουσία, δηλαδή την νομιμότητα ή όχι των αναμεταδόσεων τηλεόρασης σε Δήμους και κοινότητες.
Θέλω επίσης να κάνω μια πολύ σύντομη αναφορά στο ύφος & το ήθος της αρχικής καταχώρησης.

Πριν το κάνω αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση, καθώς και τους διαχειριστές του forum, εαν συνηθίζεται και θεωρείται λογικό κάτι τέτοιο σε αυτό το χώρο.
Εαν δεν συνηθίζεται, δεν θα ήθελα να σας κουράσω.
Εαν μπορώ να πω και να τεκμηριώσω την άποψη μου, θα ήθελα να το κάνω.
Είναι αυτονόητο για εμένα, ότι αν και κατηγορήθηκα άδικα και με σκαιότατο τρόπο, θα κρατήσω ψηλά το επίπεδο της συζήτησης, με σωστή δόμηση σκέψης - έκφρασης και απόλυτα κόσμια γραπτά.

Παρακαλώ απαντήστε μου αν έχει νόημα η παράθεση των επιχειρημάτων μου.

φιλικά

09-06-06, 17:16
:?:

09-06-06, 17:17
[quote=Thanassis K]Είδα αυτό το post, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το περιεχόμενο αλλά και το ύφος, έτσι γράφτηκα στο forum για να πω και εγώ την άποψή μου.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και να σας συστηθώ :
Με λένε Θανάση Κυριακόπουλο, είμαι ηλεκτρονικός, 51 ετών.
Έχω το μεράκι των ηλεκτρονικών από μικρό παιδί και τι πιό φυσικό από το να ασχοληθώ και εγώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό από πολύ μικρή ηλικία.
Ξεκίνησα με αυτοταλάντωτα (6L6, EL84, κλπ) στη δεκαετία του '60, λίγο αργότερα πέρασα σε ψηλότερα επίπεδα (6146, 813, κλπ), ενώ παράλληλα μπήκα και στο χώρο των λαμπάτων ενισχυτών ποιότητας (σχέδια Benson, ειδικής κατασκευής μετασχηματιστές εξόδου κλπ).
Ολοκληρώνοντας τις σπουδές μου και μπαίνοντας στην παραγωγή, ασχολήθηκα και επαγγελματικά με αυτό που μου άρεσε, δηλαδή τις υψηλές συχνότητες (κυρίως CATV, δορυφορικά, κλπ) αποκτώντας μια καλή γνώση του αντικειμένου.

Χαιρομαι που ενας ακομα πτυχιουχος ηλεκτρονικος συμμετεχει εδω... Ειναι καλο να ειμαστε εδω... αφου μπορουμε να διευκρινιζουμε καλυτερα καποια τεχνικα θεματα...


Γράφω τα παραπάνω γιατί νιώθω ότι ανήκω στην κοινότητα των ηλεκτρονικών - και σαν χόμπι και σαν επάγγελμα.
Κατανοητο αφου ακριβως ετσι νιωθουμε και αρκετοι απο ΕΜΑΣ αλλωστε, ως επισης ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ηλεκτρονικοι!


Γράφω με το όνομά μου, γιατί έτσι κάνω σε όλα τα forum που συμμετέχω, αλλά και γιατί σε αυτή εδώ την δημοσίευση γράφτηκε όχι μόνο το όνομα μου, αλλά και όλα τα προσωπικά μου στοιχεία - μέχρι και το κινητό μου, χωρίς να έχω ρωτηθεί ή να έχω ζητήσει εγώ κάτι τέτοιο.

Αυτο ισως βεβαια να δικαιολογειται απο κατι που γραφτηκε πιο πανω αμεσως μετα την παραθεση. Για να μην υπαρχουν πιθανες παρεξηγησης:
Το για ποιον λογο δεν "αλλοιωθηκε" ενα μηνυμα που εσταλει ΜΑΖΙΚΑ σε πληθος παραληπτων ως μηνυμα προωθησεως - ενημερωσης συγκεκριμενων προϊοντων εταιρικων και οχι εν ειδη προσωπικης επικοινωνιας μεταξυ δυο ατομων (χαρακτηριστικα βλ. "Τα προϊόντα της IKUSI παρουσιάζονται στο περίπτερο της εταιρείας Lopez" και "Το σετ που χρησιμοποιήθηκε είναι το 4ο πακέτο...") οπως αλλωστε φαινεται ξεκαθαρα απο την παραθεση στο τελος του μυνηματος σας οπως αυτη φαινεται παρακατω:

Σημείωση :
Κατά καιρούς λαμβάνετε διάφορα emails με ενημερωτικό περιεχόμενο από εμάς, διότι κάποια στιγμή στο παρελθόν μας ζητήσατε πληροφορίες και μας δώσατε την ηλεκτρονική διεύθυνση σας για αυτό ακριβώς το λόγο.
Το περιεχόμενο των μηνυμάτων αφορά νέα για τις τεχνολογίες τις σχετικές κυρίως με την ψηφιακή τηλεόραση, καθώς και νέα για τα προϊόντα των εταιρειών IKUSI, PROMAX & ProAnt CAD που εκπροσωπούμε.

Ως εκ τουτου ως ΜΑΛΛΟΝ περισσοτερο μηνυμα διαφημισεως και οχι προσωπικου, η προωθηση του προς αλλους πιθανους ενδιαφερομενους ειναι μαλλον καλοπιστη και πιθανως επιθυμητη... Αλλωστε η σημειωση "Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία" φανταζομαι οτι δηλωνει την επιθυμια επικοινωνιας απο οποιονδηποτε αμεσο ή εμμεσο αποδεκτη με τον συγγραφεα του μηνυματος προωθησεως - ενημερωσης συγκεκριμενων προϊοντων οπως αυτου... Τα δε παρεχομενα τηλεφωνα. απο τα οποια τουλαχιστον τα σταθερα ειναι συγκεκριμενης εταιρειας οπως και η διευθυνση αλλωστε, (αφου δεν δοθηκαν απο εσας της κατοικιας σας), φανταζομαι οτι δεν δοθηκαν εκ παραδρομης και η υπαρξη τους αποσκοπει στην επιτευξη του βασικου στοχου ενος μηνυματος προωθησεως - ενημερωσης συγκεκριμενων προϊοντων οπως αυτου... Επειδη εδω λοιπον υπαρχει ΠΛΗΘΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ηλεκτρονικων, φανταζομαι οτι η προωθηση του μηνυματος σας ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΥ, μαλλον περισσοτερο θα εξυπηρετει το σκοπο δημιουργιας και ΜΑΖΙΚΗΣ αποστολης του... Τα παραπανω δεν θα θελα να παρεξηγηθουν. Ουτε επιθετικα τα λεω ουτε με αλλο μη καλοπιστο σκοπο. Απλα διευκρινιζω ΓΙΑΤΙ πιστευω οτι ενα τετοιο μηνυμα θα επρεπε να μεινει αναλλοιωτο οταν προωθειται σε αλλους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ του χωρου που υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ενδιαφερθουν για τα εν λογω προϊοντα και υπηρεσιες. :wink: Αν αυτο ενοχλει τοτε φανταζομαι οτι θα δεχτειτε την ειλικρινη συγγνωμη μου ως προς αυτο μονο το κομματι!


Αφού διευκρινίσω οτι δεν έχω πει ποτέ ότι εγώ έκανα αυτήν ή οποιαδήποτε άλλη αναμετάδοση - διαβάστε πάλι το κείμενο στην κορυφή της σελίδας : είναι απλή ενημερωτική αναφορά σε 3ο πρόσωπο και ενημέρωση των συνεργατών μου για το τεχνολογικό πείραμα που έγινε στη Λαμία για την ψηφιακή τηλεόραση - θέλω να πω λίγα λόγια για την ουσία, δηλαδή την νομιμότητα ή όχι των αναμεταδόσεων τηλεόρασης σε Δήμους και κοινότητες.
Θέλω επίσης να κάνω μια πολύ σύντομη αναφορά στο ύφος & το ήθος της αρχικής καταχώρησης.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καπου εστω απλος υπαινιγμος οτι εσεις προσωπικα κανατε καποια αναμεταδοση ΝΟΜΙΜΗ ή ΜΗ :wink: Αλλωστε ισως θα ηταν χρησιμο να επαναλαβω την τελευταια παραγραφο του μηνυματος που ισως παραλειψατε να αναγνωσετε:

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ δεν το γραφω σε σχεση με την εν λογω εταιρεια που καλως (η κακως) εκανε την επιδειξη της με αυτο τον τροπο ακομα και εκτος των οριων του εκθεσιακου χωρου!



Πριν το κάνω αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση, καθώς και τους διαχειριστές του forum, εαν συνηθίζεται και θεωρείται λογικό κάτι τέτοιο σε αυτό το χώρο.
Εαν δεν συνηθίζεται, δεν θα ήθελα να σας κουράσω.
Εαν μπορώ να πω και να τεκμηριώσω την άποψη μου, θα ήθελα να το κάνω.
Είναι αυτονόητο για εμένα, ότι αν και κατηγορήθηκα άδικα και με σκαιότατο τρόπο, θα κρατήσω ψηλά το επίπεδο της συζήτησης, με σωστή δόμηση σκέψης - έκφρασης και απόλυτα κόσμια γραπτά.

Παρακαλώ απαντήστε μου αν έχει νόημα η παράθεση των επιχειρημάτων μου.

φιλικά

Οπως ανεφερα και πιο πανω ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ σε καμμια περιπτωση ΚΑΝΕΝΑΝ. Και δεν θα το εκανα ειδικα με σκαιοτατο τροπο αν ηταν οντως να κατηγορησω...
Αλλα δεν θα κατηγορουσα σε καμμια περιπτωση αλλωστε καποιον για κατι που γνωστοποιησε και ειδικα σε ενα τεχνικο θεμα :!: Πιστευω οτι μαλλον παρεξηγησατε τα γραφομενα μου... Ως εκ τουτου γραφω ρητως οτι το θεμα ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΑΛΛΩΣΤΕ δεν ειναι αν οποιοσδηποτε καλως (η κακως) εκανε την επιδειξη προϊοντων με αυτο τον τροπο ακομα και εκτος των οριων του εκθεσιακου χωρου! Το εγραψα και γιατι μου εκανε εντυπωση το θεμα στο συνολο του και σε συνδυασμο με το πως αντιμετωπιζονται απο τους αρμοδιους (ΕΕΤΤ, κλπ) τετοια θεματα. Η αδρανεια τους δηλαδη για να γινω σαφεστερος, αφου μαλλον παρεξηφησατε τα γραφομενα μου :!: Φανταζομαι παντως οτι θα συμφωνειται απολυτως οτι ο νομος ΔΕΝ επιτρεπει ρητως την αυθαιρετη εγκατασταση και χρηση (εστω και "τεχνολογικό πείραμα") ΓΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ μηχανηματων και κεραιοσυστηματων στην τηλεοπτικη ζωνη τοσο των VHF οσο και των UHF. Εκτος αν γνωριζεται ΚΑΤΙ που ολοι εμεις εδω ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αλλα σιγουρα θα ενδιαφερομασταν να μαθουμε :!:

Φανταζομαι οτι οι διευκρινησεις απο πλευρας μου θα ειναι αποδεκτες ως καλοπροαιρετες και χωρις να εκληφθουν σαν πηγη παρεξηγησημων συμπερασματων...

Thanassis K
09-06-06, 20:20
Αγαπητέ fmradio

Δεν έχω καμία πρόθεση να δημιουργήσω αντιδικία μαζί σου.
Δεν συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις, δέχομαι όμως τις διευκρινίσεις σου ως καλοπροαίρετες και θεωρώ ότι το θέμα αυτό τελειώνει εδώ.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σου πω ότι έριξα μια ματιά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις σου και παρατήρησα ότι η συμμετοχή σου στο forum είναι ιδιαίτερα θετική, με τεμηριωμένες απαντήσεις σε ερωτήματα και πολιτικά ορθό τρόπο έκφρασης.
Αντίθετα σε αυτό το thread που δημιούργησες μου έκανε εντύπωση ο έντονα επιθετικός τρόπος, τον οποίο δεν είδα σε κάποιες άλλες δημοσιεύσεις σου.
Η φράση "Αραγε η ΕΕΤΤ και οι εισαγγελεις τι αποψη θα εχουν... Καλο δεν θα ηταν ΚΑΠΟΙΟΣ αρμοδιος να καλεσει τα παιδια ...", είναι ιδιαίτερα σκληρή και θυμίζει εποχές που πέρασαν πριν 63 χρόνια. Το όλο κείμενο δείχνει εμένα και την εταιρεία που εκπροσωπώ διαπράτοντα παρανομία & υπόλογο για τον εισαγγελέα, ενώ τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Ξέρεις ποιός είμαι, ενώ εγώ δεν ξέρω ποιός είσαι αν και για να είσαι στη δική μου λίστα ενημέρωσης προφανώς έχουμε γνωριστεί στο παρελθόν.
Θα ήθελα να μου πεις ποιός είσαι (με email ή PM αν δεν θές να το ανακοινώσεις στο forum), έτσι ώστε να ξέρουμε και οι δύο με ποιόν μιλάμε. Θα με ενδιέφερε να κατανοήσω καλύτερα και το λόγο που δημιουργήθηκε το θέμα, μια που οι σχέσεις μου με το σύνολο των συναδέλφων είναι πολύ καλές και με ξενίζει το γεγονός ότι κάποιο ενημερωτικό μήνυμα που έστειλα, δημιούργησε αυτή την αρνητική αντίδραση. Αν υπάρχει κάτι το οποίο προσέγγισα με λανθασμένο τρόπο, θα ήθελα να το ξέρω, ώστε να αποφύγω να το επαναλάβω στο μέλλον

Πρέπει να κάνω μια αναφορά στον "hlektronikos999" από την "Πέτρος", ο οποίος στο 1ο και μοναδικό post που έκανε στους 3+ μήνες που είναι στο forum έγραψε αυτά τα ωραία που φαίνονται παραπάνω.
Αγαπητέ φίλε, στις λιγότερο από 24 ώρες που διήρκεσε αυτό το πείραμα με τον ψηφιακό αναμεταδότη των 150 mW, ο Lopez δεν πούλησε κανένα δέκτη, απλά διότι η άναμετάδοση αυτή ήταν πείραμα και όχι μόνιμη. Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι παράλογο να πουλήσει κάποιος δέκτη, εφ' όσον πολύ σύντομα (και άγνωστο για πόσο ακόμα διάστημα) θα είναι άχρηστος στον αγοραστή?
Πιστεύω ότι λίγη σοβαρή σκέψη πριν από κάθε post είναι χρήσιμη

Θέλω να κάνω μια σύντομη αναφορά των posts που ακολούθησαν από τους "Giannis511" & "nitako", οι οποίοι βάζουν το πρόβλημα της πειρατείας στη σωστή βάση, δηλαδή στην ανεξέλεκτη κατάχρηση KW για να ταπώσουμε τον ανταγωνιστή και στα 24+ ραδιόφωνα που ανοίγουν το ένα επάνω στο άλλο στην περιοχή της Αθήνας.
Παιδιά αυτό είναι πειρατία και όχι ο πειραματισμός για πρώτη φορά στην Ελλάδα, σε μία έκθεση για λιγότερο από 24 ώρες, με 0,15 W μιας νέας ψηφιακής τεχνολογίας, σε απόλυτα άδειο κανάλι.
Κάτω από αυτή τη θεώρηση, νομίζω ότι ήταν τουλάχιστον ατυχής η επιλογή του τίτλου που έχει αυτό το thread, με αναφορά στο πείραμα της Λαμίας.

Για να αφήσουμε πίσω όλα αυτά τα δυσάρεστα, τα οποία πιστεύω ότι δόθηκαν καλοπροαίρετες διευκρινήσεις, νομίζω ότι πρέπει να περάσουμε στην ουσία του προβλήματος : δηλαδή, είναι παράνομοι ή όχι οι περίπου 20.000 μικροί αναλογικοί αναμεταδότες που εξυπηρετούν τους δήμους και κοινότητες οι οποίες δεν καλύπτονται από τις εκπομπές των (νόμιμων φυσικά και αδειοδοτημένων) κέντρων εκπομπής?

Επειδή το θέμα είναι επίκαιρο και πολύ πρόσφατα κάποιος συνάδελφος μου είχε θέσει το ανάλογο ερώτημα (μαζί με τεχνικά ερωτήματα) σε ένα άλλο forum, θα παραθέσω τις δύο απαντήσεις που του έδωσα.
Νομίζω ότι είναι μια καλή βάση για να προβληματιστούμε και να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα.

φιλικά

Thanassis K
09-06-06, 20:21
Το παρακάτω είναι τεχνικό θέμα, το οποίο θα βοηθήσει όμως στην κατανόηση και του ουσιαστικού ζητήματος ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ***
'Οταν μιλάς για εγκατάσταση του Δήμου, αναφέρεσαι που; Εκεί που είναι κοντά στην Εθνική οδό (και έχει ένα πάνελ πιθανόν ΕΡΤ μου θυμίζει) ή επάνω στα Δολιανά, μερικές στροφές πριν την κορυφή όπου υπάρχει και εκεί μια εγκατάσταση;

Να σου πω Βασίλη.
Η θέση είναι "επάνω στα Δολιανά, μερικές στροφές πριν την κορυφή".
Η αναμετάδοση είναι εντελώς πειραματική με έξοδο 150 mW (δεν κάνω λάθος mW έγραψα) και στηρίζεται στο γεγονός ότι οι ψηφιακοί δέκτες έχουν πάρα πολύ καλή ευαισθησία, έτσι αν η συχνότητα είναι καθαρή, η εμβέλεια μιας τέτοιας εκπομπής είναι εξωφρενικά μεγάλη για την ισχύ της μονάδας εξόδου.
Εννοείται ότι επειδή τα CBER, VBER και κυρίως το MER είναι οι παράγοντες που έχουν σημασία στην ψηφιακή εκπομπή, είναι αδιανόητη η ρύθμιση της βαθμίδας εξόδου με τσίτωμα της στάθμης για να πάρεις μεγαλύτερη έξοδο.
Αυτό σημαίνει ότι το σύστημα λειτουργεί εντελώς γραμμικά και έχει μηδενική επίδραση σε οποιοδήποτε άλλο κανάλι, ακόμα και αν βάλεις την κεραία λήψης λίγα εκατοστά από την κεραία εκπομπής.

Πραγματικά μέσα στην Τρίπολη, σε απόσταση 18,6 Km και με μιά απλή μεσαία κεραία λήψης, κατεβαίνουν 38 dbμV, ικανά να διεγείρουν άνετα ένα ψηφιακό δέκτη και να δώσουν σταθερή ποιότητα εικόνας (χωρίς παγώματα, κλπ).
Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με σχεδιασμούς δικτύων, υπολογισμούς απώλειας διάδοσης κλπ, αλλά πραγματικά εδώ η θεωρία επιβεβαιώνεται απόλυτα από την πράξη.
Να σου πω ακόμα ότι παίζοντας στο εργαστήριο με μετρήσεις σχετικές με την ευαισθησία των ψηφιακών δεκτών, δοκίμασα να οδηγήσω ενισχυτή ιστού (χαμηλού θορύβου) με σήμα από κεραία και την έξοδο του ενισχυτή στο δέκτη.
Αφού έβαλα εξασθενητές στην είσοδο του ενισχυτή (έπαιξα με αθροίσματα από σταθερούς με F connectors των 3, 6. 9. 12. & 20 db σε συνδιασμούς), είδα ότι το MER στην έξοδο του ενισχυτή, παρέμενε σε ικανοποιητικά επίπεδα ακόμα και με 18 db στην είσοδο του ενισχυτή και φυσικά ο δέκτης που έπαιρνε μετά τον ενισχυτή άνοιγε πολύ - πολύ άνετα !!!
Αυτός είναι και ο λόγος που ονόμασα "Η μαγεία του COFDM" το θέμα που έχω αναπτύξει στα πρόσφατα σεμινάρια (που παρακολούθησαν συνολικά 735 τεχνικοί σε όλη την Ελλάδα - κυρίως ηλεκτρονικοί που ασχολούνται με τα δορυφορικά), καθώς και το άρθρο που σήκωσα στη θεωρία.

Τώρα αν βάλουμε κάτω τους τύπους για τον υπολογισμό της απώλειας διάδοσης ή έστω αν θυμηθούμε ότι σε κάθε διπλασιασμό απόστασης χάνουμε 6 db, θα δούμε ότι αν χάσουμε 18 db ακόμα, θα έχουμε 20 Κm x 2 x 2 x 2 = 160 Km, δηλαδή στα 160 Κm θα έχουμε 20 dbμV και με τον κατάλληλο ενισχυτή ο ψηφιακός δέκτης θα ανοίγει απροβλημάτιστα !!!.
Εντάξει, αναφέρομαι σε ιδανικές συνθήκες από πλευράς σημαντικού όγκου ραδιοεκπομπής (ελλειψοειδές εκ περιστροφής και υπολογισμός της κάθε ακτίνας με Fresnel), καμπυλότητας της γης και καθαρότητα στα κανάλι που χρησιμοποιείται - δηλαδή σε προϋποθέσεις που είναι σχεδόν αδύνατο να επιτευχθούν στην πράξη, αλλά όλη η ιστορία δείχνει την μαγεία του COFDM.

φιλικά

Thanassis K
09-06-06, 20:21
Το παρακάτω είναι η απάντηση στο ερώτημα και η άποψή μου για το πραγματικό και ουσιαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδας ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ***
Εννοώ ότι μπορεί ο κάθε ένας που έχει στην κατοχή του τα μηχανήματα να κάνει να κάνει αναμετάδοση την ΕΡΤ;
Δεν χρειάζεται ειδική άδεια; Δεν κινδυνεύω να με "μαζέψουν", ακόμα και αν κάνω αναμετάδοση την ΕΡΤ;


Να σου πω και για το θέμα της νομιμότητας Βασίλη. Είναι ξεχωριστό θέμα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και για αυτό στο απαντάω ξεχωριστά από το τεχνικό κομμάτι ...

Πραγματικά, τυπικά για την οποιαδήποτε εκπομπή θα πρέπει να υπάρξει η σχετική άδεια από το Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο.

Ας δούμε όμως με ρεαλισμό την ουσία του ζητήματος, τι γίνεται στην πράξη και γιατί γίνεται :

- Στην Ελλάδα λειτουργούν αυτή τη στιγμή πάνω από 20.000 μικροί αναμεταδότες της αναλογικής (κρατικής & ιδιωτικής) τηλεόρασης, χωρίς κανένας από αυτούς να έχει άδεια, με αυτή την έννοια όμως όλοι αυτοί είναι παράνομοι !!! Άδεια έχουν μόνο οι μεγάλοι πομποί των καναλιών.
Από την άλλη πλευρά, φαντάζεσαι το Ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο να συνεδριάζει για να δώσει στην κοινότητα Κολοπετινίτσας, άδεια αναμετάδοσης του MEGA πχ με πομπό 1 W? Είναι προφανές ότι πρακτικά δεν μπορεί να γίνει αυτό και φυσικά δεν έχει νόημα.

- Είναι διαφορετική η κατάσταση εαν κάποιος εκπέμπει ένα δικό του κανάλι με δικό του περιεχόμενο και διαφορετικό εαν κάποιος αναμεταδίδει επίσημα κανάλια της κρατικής τηλεόρασης.
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερος σχολιασμός : στην 1η περίπτωση έχουμε να κάνουμε με επιχειρηματική επένδυση που έχει σκοπό το οικονομικό ή άλλο κέρδος, ενώ στην 2η περίπτωση ένας τοπικός φορέας προσπαθεί να διευρύνει τους ορίζοντες διασκέδασης των κατοίκων της περιοχής. Το τελευταίο είναι μια πραγματική ανάγκη για αρκετές περιοχές όπου οι επιλογές διασκέδασης είναι περιορισμένες.

- Μια συνηθισμένη κατάσταση είναι λειτουργία ενός "πειρατικού" σταθμού με χαρακτηριστικά εκπομπής έξω από κάθε τυπική νόρμα και λογική. Έχουμε δει άπειρες φορές κιλοβατικά μηχανήματα τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών πομπών να ανοίγουν σε όποια συχνότητα τους αρέσει και πολλές φορές ο ένας επάνω στον άλλο δημιουργώντας μια αστεία, αλλά και επικίνδυνη κατάσταση.
Είναι όμως εντελώς διαφορετική περίπτωση η εκπομπή ψηφιακού σήματος με λίγα mW ισχύος σε μία εντελώς άδεια συχνότητα και με άριστες ρυθμίσεις (υποχρεωτικά γιατί αλλιώς στο ψηφιακό χαλάει το MER και δεν δουλεύει ...).

Νομίζω ότι τα παραπάνω απαντούν στο ερώτημα σου.
Επειδή από ότι φαίνεται η ΕΡΤ (και τα άλλα πακέτα που θα ακολουθήσουν) θα αργήσουν πολύ να καλύψουν τις περιοχές που δεν θα καλυφθούν από τα κέντρα εκπομπής (ή δεν θα τις καλύψουν καθόλου), στην πράξη θα γίνει ότι έγινε και με τα αναλογικά, δηλαδή οι περιοχές αυτές θα καλυφθούν με πρωτοβουλίες των τοπικών φορέων.
Άλλωστε από συχνότητες γίνεται μεγάλη οικονομία στην ψηφιακή (4 κανάλια αντί για ένα σε κάθε συχνότητα) και απαιτείται πολύ μικρότερη ισχύς, ενω δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλώντας για περιοχές που δεν θα καλυφθούν από τα κέντρα εκπομπής, αναφερόμαστε σε περιοχές που εκτός από τις τοπικές αναμεταδόσεις, όλα τα άλλα κανάλια είναι άδεια.

Κλείνοντας να πω ότι αν ζητηθεί από τις τοπικές κοινωνίες να "μαζέψουν" τους ψηφιακούς αναμεταδότες, θα πρέπει πρώτα να "μαζέψουν" τους υφιστάμενους αναλογικούς αναμεταδότες, οι οποίοι έχουν μεγαλύτερη ισχύ, είναι πολλοί περισσότεροι και συνήθως κακορυθμισμένοι με προβλήματα ενδοδιαμόρφωσης, κλπ.
Σου φαίνεται πιθανό ή λογικό να συμβεί κάτι τέτοιο?
Και για ποιό λόγο, αφού είναι σε απομονωμένες περιοχές (γιαυτό δεν πιάνουν από τα κέντρα εκπομπής) και επομένως δεν δημιουργούν προβλήματα σε κανένα?

Αυτή είναι η γνώμη μου, στηριγμένη στη λογική και σε αυτά που έχω δει να συμβαίνουν στην πράξη τα χρόνια που ασχολήθηκα με το αντικείμενο.
Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου όπως και τη γνώμη άλλων φίλων στο forum.

φιλικά

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
09-06-06, 20:52
Είδα αυτό το post, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το περιεχόμενο αλλά και το ύφος, έτσι γράφτηκα στο forum για να πω και εγώ την άποψή μου.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και να σας συστηθώ :
Με λένε Θανάση Κυριακόπουλο, είμαι ηλεκτρονικός, 51 ετών.
Έχω το μεράκι των ηλεκτρονικών από μικρό παιδί και τι πιό φυσικό από το να ασχοληθώ και εγώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό από πολύ μικρή ηλικία.
Ξεκίνησα με αυτοταλάντωτα (6L6, EL84, κλπ) στη δεκαετία του '60, λίγο αργότερα πέρασα σε ψηλότερα επίπεδα (6146, 813, κλπ), ενώ παράλληλα μπήκα και στο χώρο των λαμπάτων ενισχυτών ποιότητας (σχέδια Benson, ειδικής κατασκευής μετασχηματιστές εξόδου κλπ).
Ολοκληρώνοντας τις σπουδές μου και μπαίνοντας στην παραγωγή, ασχολήθηκα και επαγγελματικά με αυτό που μου άρεσε, δηλαδή τις υψηλές συχνότητες (κυρίως CATV, δορυφορικά, κλπ) αποκτώντας μια καλή γνώση του αντικειμένου.


φιλικά

Θανάση συγνώμη για το ασχετο αλλα θα μπορουσες εαν θελεις αργοτερα να μας πεις λιγα λόγια για του ενισχυτες audio πoυ εχεις ασχοληθεί;

09-06-06, 21:24
Αγαπητέ fmradio

Δεν έχω καμία πρόθεση να δημιουργήσω αντιδικία μαζί σου.
Δεν συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις, δέχομαι όμως τις διευκρινίσεις σου ως καλοπροαίρετες και θεωρώ ότι το θέμα αυτό τελειώνει εδώ.
Χαιρομαι καταρχην που δεν υπαρχει συνεχεια σε παρεξηγηση! Γιατι οντως βλεποντας απομονωμενα το αρχικο μηνυμα μπορει να παρεξηγηθει η προθεση και ο σκοπος υπαρξης του...


Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σου πω ότι έριξα μια ματιά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις σου και παρατήρησα ότι η συμμετοχή σου στο forum είναι ιδιαίτερα θετική, με τεμηριωμένες απαντήσεις σε ερωτήματα και πολιτικά ορθό τρόπο έκφρασης.
Αντίθετα σε αυτό το thread που δημιούργησες μου έκανε εντύπωση ο έντονα επιθετικός τρόπος, τον οποίο δεν είδα σε κάποιες άλλες δημοσιεύσεις σου.
Η φράση "Αραγε η ΕΕΤΤ και οι εισαγγελεις τι αποψη θα εχουν... Καλο δεν θα ηταν ΚΑΠΟΙΟΣ αρμοδιος να καλεσει τα παιδια ...", είναι ιδιαίτερα σκληρή και θυμίζει εποχές που πέρασαν πριν 63 χρόνια. Το όλο κείμενο δείχνει εμένα και την εταιρεία που εκπροσωπώ διαπράτοντα παρανομία & υπόλογο για τον εισαγγελέα, ενώ τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Εδω ακριβως ειναι το θεμα... Το θεμα αυτο εχει τιτλο "και μετα μιλαμε για πειρατεια?" ...
Αυτο απο μονο του σημαινει οτι ΕΔΩ σε αυτο το Φορουμ ΜΙΛΑΜΕ (δηλαδη ασχολουμαστε) για (το ποτε καποιος που γραφει σχετικα με οποιαδηποτε μη αδειοδοτημενη ρητα εκπομπη προωθει) την πειρατεια...
Μαλιστα η παραθεση απο εμενα του μηνυματος σου επιδιωκε ΑΚΡΙΒΩΣ τον αντιστροφο σκοπο απο οτι πιθανως συμπερανες, αφου οπως προειπα ΔΕΝ ετεθει για συσχετισμο της εταιρειας σου και εσου με τον ορο ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ!!! Προυπαρχει ενα θεμα εδω, το ποτε κατι που ανακοινωνει καποιος στο φορουμ ΠΡΟΩΘΕΙ ή ΟΧΙ την αποκαλουμενη πειρατεια... Η αποψη μου οπως ΕΝΤΟΝΑ εχει εκφραστει εδω, ειναι οτι η σωστη και τεκμηριωμενη εκφραση - αποψη για μια πειραματικη εκπομπη ΔΕΝ μπορει να συνιστα πραξη προωθησης πειρατειας! Η φράση "Αραγε η ΕΕΤΤ και οι εισαγγελεις τι αποψη θα εχουν... Καλο δεν θα ηταν ΚΑΠΟΙΟΣ αρμοδιος να καλεσει τα παιδια ...", απευθυνοταν σε "καποιους" συγκεκριμενους εδω μεσα που θεωρησαν σωστο προσφατα να ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΥΝ οποιαδηποτε αναφορα σε μη ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ, λειτουργωντας αυθαιρετως ως αυτοδιοριστοι "εισαγγελεις"!

Δυστυχως δεν εχεις παρακολουθησει προσφατες διαφωνιες που προεκυψαν επι τετοιων θεματων... που θα σε καναν να κατανοησεις την υπαρξη του θεματος...


είναι ιδιαίτερα σκληρή και θυμίζει εποχές που πέρασαν πριν 63 χρόνια. Συμφωνω απολυτως... :!:

Το όλο κείμενο δείχνει εμένα και την εταιρεία που εκπροσωπώ διαπράτοντα παρανομία & υπόλογο για τον εισαγγελέα, ενώ τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Σε καμμια περιπτωση, και πιστευω οτι το διευκρινησα επαρκως στο προηγουμενο μηνυμα μου!



Ξέρεις ποιός είμαι, ενώ εγώ δεν ξέρω ποιός είσαι αν και για να είσαι στη δική μου λίστα ενημέρωσης προφανώς έχουμε γνωριστεί στο παρελθόν.
Θα ήθελα να μου πεις ποιός είσαι (με email ή PM αν δεν θές να το ανακοινώσεις στο forum), έτσι ώστε να ξέρουμε και οι δύο με ποιόν μιλάμε. Θα με ενδιέφερε να κατανοήσω καλύτερα και το λόγο που δημιουργήθηκε το θέμα, μια που οι σχέσεις μου με το σύνολο των συναδέλφων είναι πολύ καλές και με ξενίζει το γεγονός ότι κάποιο ενημερωτικό μήνυμα που έστειλα, δημιούργησε αυτή την αρνητική αντίδραση. Αν υπάρχει κάτι το οποίο προσέγγισα με λανθασμένο τρόπο, θα ήθελα να το ξέρω, ώστε να αποφύγω να το επαναλάβω στο μέλλον

ο λογος που δημιουργηθηκε το εν λογω θεμα ειναι ακριβως οτι καποιοι εχουν μια ταση να υποκαθιστουν εισαγγελεις στο φορουμ αυτο "φιμωνοντας" καθε εκφραση σσχετικη με εκπομπη ΑΝΕΥ αδειας!!! οσα γραφεις παρακατω στο τριτο σου μηνυμα πιστευω οτι ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πως ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ πρεπει να αντιμετωπιζουμε τις καταστασεις... Συμφωνω στα περισσοτερα, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων (μαλλον διατυπωσεων θα ελεγα καλυτερα) :!:


Πρέπει να κάνω μια αναφορά στον "hlektronikos999" από την "Πέτρος", ο οποίος στο 1ο και μοναδικό post που έκανε στους 3+ μήνες που είναι στο forum έγραψε αυτά τα ωραία που φαίνονται παραπάνω.
Αγαπητέ φίλε, στις λιγότερο από 24 ώρες που διήρκεσε αυτό το πείραμα με τον ψηφιακό αναμεταδότη των 150 mW, ο Lopez δεν πούλησε κανένα δέκτη, απλά διότι η άναμετάδοση αυτή ήταν πείραμα και όχι μόνιμη. Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι παράλογο να πουλήσει κάποιος δέκτη, εφ' όσον πολύ σύντομα (και άγνωστο για πόσο ακόμα διάστημα) θα είναι άχρηστος στον αγοραστή?
Πιστεύω ότι λίγη σοβαρή σκέψη πριν από κάθε post είναι χρήσιμη

δεν θα σχολιασω πραγματα που γραφτηκαν απο αλλους... εκφραζω μονο εμενα και τα δικα μου λεγομενα μπορω να τα σχολιασω, υποστηριξω, διευκρινισω οταν αυτο απαιτειται, ιδιαιτερα προς αποφυγη ασκοπων παρεξηγησεων...


Θέλω να κάνω μια σύντομη αναφορά των posts που ακολούθησαν από τους "Giannis511" & "nitako", οι οποίοι βάζουν το πρόβλημα της πειρατείας στη σωστή βάση, δηλαδή στην ανεξέλεκτη κατάχρηση KW για να ταπώσουμε τον ανταγωνιστή και στα 24+ ραδιόφωνα που ανοίγουν το ένα επάνω στο άλλο στην περιοχή της Αθήνας.
Παιδιά αυτό είναι πειρατία και όχι ο πειραματισμός για πρώτη φορά στην Ελλάδα, σε μία έκθεση για λιγότερο από 24 ώρες, με 0,15 W μιας νέας ψηφιακής τεχνολογίας, σε απόλυτα άδειο κανάλι.
Κάτω από αυτή τη θεώρηση, νομίζω ότι ήταν τουλάχιστον ατυχής η επιλογή του τίτλου που έχει αυτό το thread, με αναφορά στο πείραμα της Λαμίας.

Πιστευω οτι πλεον ειναι κατανοητο οτι ο τιτλος δεν αναφαιροταν στην δικη σας επιδειξη αλλα στην εδω αντιμετωπιση οποιασδηποτε αναφορας μη αδειοδοτημενης εκπομπης :wink:


Για να αφήσουμε πίσω όλα αυτά τα δυσάρεστα, τα οποία πιστεύω ότι δόθηκαν καλοπροαίρετες διευκρινήσεις, νομίζω ότι πρέπει να περάσουμε στην ουσία του προβλήματος : δηλαδή, είναι παράνομοι ή όχι οι περίπου 20.000 μικροί αναλογικοί αναμεταδότες που εξυπηρετούν τους δήμους και κοινότητες οι οποίες δεν καλύπτονται από τις εκπομπές των (νόμιμων φυσικά και αδειοδοτημένων) κέντρων εκπομπής?

Επειδή το θέμα είναι επίκαιρο και πολύ πρόσφατα κάποιος συνάδελφος μου είχε θέσει το ανάλογο ερώτημα (μαζί με τεχνικά ερωτήματα) σε ένα άλλο forum, θα παραθέσω τις δύο απαντήσεις που του έδωσα. Νομίζω ότι είναι μια καλή βάση για να προβληματιστούμε και να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα.

φιλικά

Η τελευταια φραση σου ειναι ακριβως ο σκοπος αυτου του θεματος! Να συητησουμε ΣΟΒΑΡΑ ποτε, πως και υπο ποιες προϋποθεσεις και λογους μπορουμε να λεμε οτι αυτο ειναι "πειρατεια" και ποτε πρεπει να αντιμετωπιζεται ως ΠΕΙΡΑΜΑ, ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ, κλπ....
Το παραδειγμα με την δικη σας αναμεταδοση DVB-T σε καθαρα τοπικο επιπεδο δειχνει οτι πολλες φορες ειναι πειραμα και αναγκαιοτητα να μπορεις να εκπεμπεις ΥΠΟ σοβαρες τεχνικες προϋποθεσεις...

09-06-06, 21:27
Το παρακάτω είναι η απάντηση στο ερώτημα και η άποψή μου για το πραγματικό και ουσιαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδας ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ***
Εννοώ ότι μπορεί ο κάθε ένας που έχει στην κατοχή του τα μηχανήματα να κάνει να κάνει αναμετάδοση την ΕΡΤ;
Δεν χρειάζεται ειδική άδεια; Δεν κινδυνεύω να με "μαζέψουν", ακόμα και αν κάνω αναμετάδοση την ΕΡΤ;


Να σου πω και για το θέμα της νομιμότητας Βασίλη. Είναι ξεχωριστό θέμα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και για αυτό στο απαντάω ξεχωριστά από το τεχνικό κομμάτι ...

Πραγματικά, τυπικά για την οποιαδήποτε εκπομπή θα πρέπει να υπάρξει η σχετική άδεια από το Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο.

Ας δούμε όμως με ρεαλισμό την ουσία του ζητήματος, τι γίνεται στην πράξη και γιατί γίνεται :

- Στην Ελλάδα λειτουργούν αυτή τη στιγμή πάνω από 20.000 μικροί αναμεταδότες της αναλογικής (κρατικής & ιδιωτικής) τηλεόρασης, χωρίς κανένας από αυτούς να έχει άδεια, με αυτή την έννοια όμως όλοι αυτοί είναι παράνομοι !!! Άδεια έχουν μόνο οι μεγάλοι πομποί των καναλιών.
Από την άλλη πλευρά, φαντάζεσαι το Ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο να συνεδριάζει για να δώσει στην κοινότητα Κολοπετινίτσας, άδεια αναμετάδοσης του MEGA πχ με πομπό 1 W? Είναι προφανές ότι πρακτικά δεν μπορεί να γίνει αυτό και φυσικά δεν έχει νόημα.

- Είναι διαφορετική η κατάσταση εαν κάποιος εκπέμπει ένα δικό του κανάλι με δικό του περιεχόμενο και διαφορετικό εαν κάποιος αναμεταδίδει επίσημα κανάλια της κρατικής τηλεόρασης.
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερος σχολιασμός : στην 1η περίπτωση έχουμε να κάνουμε με επιχειρηματική επένδυση που έχει σκοπό το οικονομικό ή άλλο κέρδος, ενώ στην 2η περίπτωση ένας τοπικός φορέας προσπαθεί να διευρύνει τους ορίζοντες διασκέδασης των κατοίκων της περιοχής. Το τελευταίο είναι μια πραγματική ανάγκη για αρκετές περιοχές όπου οι επιλογές διασκέδασης είναι περιορισμένες.

- Μια συνηθισμένη κατάσταση είναι λειτουργία ενός "πειρατικού" σταθμού με χαρακτηριστικά εκπομπής έξω από κάθε τυπική νόρμα και λογική. Έχουμε δει άπειρες φορές κιλοβατικά μηχανήματα τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών πομπών να ανοίγουν σε όποια συχνότητα τους αρέσει και πολλές φορές ο ένας επάνω στον άλλο δημιουργώντας μια αστεία, αλλά και επικίνδυνη κατάσταση.
Είναι όμως εντελώς διαφορετική περίπτωση η εκπομπή ψηφιακού σήματος με λίγα mW ισχύος σε μία εντελώς άδεια συχνότητα και με άριστες ρυθμίσεις (υποχρεωτικά γιατί αλλιώς στο ψηφιακό χαλάει το MER και δεν δουλεύει ...).

Νομίζω ότι τα παραπάνω απαντούν στο ερώτημα σου.
Επειδή από ότι φαίνεται η ΕΡΤ (και τα άλλα πακέτα που θα ακολουθήσουν) θα αργήσουν πολύ να καλύψουν τις περιοχές που δεν θα καλυφθούν από τα κέντρα εκπομπής (ή δεν θα τις καλύψουν καθόλου), στην πράξη θα γίνει ότι έγινε και με τα αναλογικά, δηλαδή οι περιοχές αυτές θα καλυφθούν με πρωτοβουλίες των τοπικών φορέων.
Άλλωστε από συχνότητες γίνεται μεγάλη οικονομία στην ψηφιακή (4 κανάλια αντί για ένα σε κάθε συχνότητα) και απαιτείται πολύ μικρότερη ισχύς, ενω δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλώντας για περιοχές που δεν θα καλυφθούν από τα κέντρα εκπομπής, αναφερόμαστε σε περιοχές που εκτός από τις τοπικές αναμεταδόσεις, όλα τα άλλα κανάλια είναι άδεια.

Κλείνοντας να πω ότι αν ζητηθεί από τις τοπικές κοινωνίες να "μαζέψουν" τους ψηφιακούς αναμεταδότες, θα πρέπει πρώτα να "μαζέψουν" τους υφιστάμενους αναλογικούς αναμεταδότες, οι οποίοι έχουν μεγαλύτερη ισχύ, είναι πολλοί περισσότεροι και συνήθως κακορυθμισμένοι με προβλήματα ενδοδιαμόρφωσης, κλπ.
Σου φαίνεται πιθανό ή λογικό να συμβεί κάτι τέτοιο?
Και για ποιό λόγο, αφού είναι σε απομονωμένες περιοχές (γιαυτό δεν πιάνουν από τα κέντρα εκπομπής) και επομένως δεν δημιουργούν προβλήματα σε κανένα?

Αυτή είναι η γνώμη μου, στηριγμένη στη λογική και σε αυτά που έχω δει να συμβαίνουν στην πράξη τα χρόνια που ασχολήθηκα με το αντικείμενο.
Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου όπως και τη γνώμη άλλων φίλων στο forum.

φιλικά
Συμφωνουμε 100% στην ουσια... Καποιες διαφορες πιθανον σε τροπο διατυπωσεων ορισμενων πραγματων ειναι φυσικο να υπαρχουν βεβαιως, μεταξυ δυο ανθρωπων!

Thanassis K
09-06-06, 22:25
φίλε μου τώρα είναι πραγματικά καθαρά και κατανοητά όλα.
Έχεις δίκιο, μην γνωρίζοντας την προϊστορία του θέματος σε αυτό το forum, παρεξήγησα τις προθέσεις σου.
Απλά να σημειώσω ότι με τον ίδιο τρόπο το παρεξήγησε ο "hlektronikos999" (ο οποίος έβγαλε χολή), ο συνάδελφος που είδε την δημοσίευση, φρικάρισε και μου έστειλε το link, καθώς και 5 - 6 ακόμα συνάδελφοι που τους έστειλα εγώ το link. Κανένας δεν κατάλαβε τι ήθελες να πεις, ακριβώς γιατί κανένας δεν ήξερε την προϊστορία του θέματος.

Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναφερθούμε και πάλι στο θέμα της παρεξήγησης. Το κλείνουμε οριστικά εδώ.

φιλικά

Thanassis K
09-06-06, 23:03
[quote="ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
Θανάση συγνώμη για το ασχετο αλλα θα μπορουσες εαν θελεις αργοτερα να μας πεις λιγα λόγια για του ενισχυτες audio πoυ εχεις ασχοληθεί;[/quote]

Είμαστε πραγματικά εκτός θέματος σε αυτό το thread, αλλά θα σου απαντήσω με λίγα λόγια, ώστε να μην μείνει αναπάντητο το ερώτημα.
Ήταν μια σειρά υλοποιήσεων του Benson, ενός σπουδαίου Γάλλου της εποχής, βασισμένες σε μια μεγάλη ποικιλία από λάμπες.
Στην απλούστερη μορφή είχαμε 3 W από ECC82 & EL84, ενω προχωρούσε και σε άλλες παραλαγγές με EL34.
Το μεγαλύτερο σχέδιο που είχα υλοποιήσει εγώ, ήταν μια διάταξη με push pull EL34 στη βαθμίδα εξόδου.
Η σχεδίαση ήταν ιδαίτερα προχωρημένη για τα δεδομένα της εποχής και η υπολοίηση κόστιζε μια μικρή περιουσία γιατί απαιτούσε εξαρτήματα με πολύ μκρές ανοχές (1-2%). Πολύ απαιτητική ήταν και κατασκευή της βαθμίδας εξόδου, όπως και ο μετασχηματιστής, ενώ για πρώτη φορά τότε κατασκεύασα υλοποίηση με ενεργή ρύθμιση στις χαμηλές και υψηλές συχνότητες (η τυπική διάταξη εκείνη την εποχή ήταν ποτενσιόμετρο και ένας πυκνωτής για να περιορίσουμε τα πριμα).

Βέβαια αναφέρομαι στις αρχές της δεκαετίας του '70, οπότε όλα αυτά έχουν να κάνουν με καλές αναμνήσεις, όταν παιδευόμαστε να στήσουμε σε ένα πικάπ με ανεξάρτητη ανάρτηση, μια κορυφαία κεφαλή AKG και το άκουσμα από τον λαμπάτο μας ανατρίχιαζε.
Πιστεύω ότι η τεχνολογία έχει κάνει όχι βήματα, αλλά άλματα στον τομέα της κατασκευής εξαρτημάτων, έτσι όλα αυτά σήμερα μάλλον δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Για συναισθηματικούς λόγους, έχω ακόμα φυλαγμένο στην αποθήκη μου ένα από αυτούς τους ενισχυτές και αν ψάξω θα βρω και το βιβλίο με τα σχέδια, νομίζω όμως ότι δεν έχει νόημα σήμερα να προσπαθήσει κάποιος να κατασκευάσει τέτοιους ενισχυτές.

φιλικά

hlektronikos999
24-09-06, 13:45
Κυριοι συναδελφοι καλησπερα.εκτος απο την <<αναλογικη>> πειρατεια τωρα εχουμε και την <<ψηφιακη>>!!!! προσφατα εκανα μια εγκατασταση κεραιας στον Μωλο φθιωτιδας.αφου ολα πηγαν καλα με την εγκατασταση ο πελατης μου ζητησε να του βαλω και δεκτη DVB-T..!! του απαντω οτι δεν γινετε να σας βαλω τετοιον δεκτη διοτι στο χωριο σας ακομη δεν εχει τοποθετισει αναμεταδοτες η ΕΡΤ..Η απαντηση του ηταν πως στο χωριο μας καποιος κυριος με το ονομα Λοπεζ ο οποιος διατηρει καταστημα ηλεκτρονικων εχει βαλει αναμεταδοτη για να βλεπει το χωριο μας.!!! υποθετω πως κανει αναμεταδοση απο το Πυλιο. ο κυριος λοιπον ειναι κυριος που ηταν και στην εκθεση Λαμιας, και ειχαμε αναλυσει στα παραπανω post.

Δεν ξερω τι να πω, οι αρμοδιοι ας παρουν τα μετρα τους

amiga
24-09-06, 17:35
Τι σας πειράζει ρε παιδιά αν κάποιος κάνει αναμετάδοση σε κενή συχνότητα σε κάποιο χωριό ή κωμόπολη την ερτ ;;;; έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή που η ερτ θα βάλει εκεί αναμεταδότη θα σταματήσει να εκπέμπει ο εν λόγω κύριος.
Αν είχε κάνει κάποιο δικό του πειρατικό digital κανάλι ή αν έκανε παρεμβολές ένταξη ας τον κρίνουμε ! αλλά ρεύμα καίει ο άνθρωπος και δεν νομίζω να βγάζει μία!

antonis_p
24-09-06, 20:48
καμια φορα το κανουν οι δημαρχοι
προκειμενου να βλεπουν οι ταλαιπωροι κανενα καναλι παραπανω,
νομιζω ομως οτι παιρνουν εγκριση απο τα καναλια
και φυσικα ειναι "δηλωμενοι".

hlektronikos999
25-09-06, 00:04
σε αυτη την περιπτωση δεν το κανει ο δημος. ο φιλος βγαζει γιατι πουλαει δεκτες ψηφιακους και ειναι ο μοναδικος που εχει μαγαζι στο χωριο. τελος παντων εγω δεν εχω τιποτα με τον συναδελφο.αλλα θελω πω οτι καποιοι τα κονωμανε με την παρανομια και αλλοι ....