PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαίος Υπολογιστής IBM 325T



Giannis511
06-06-06, 17:37
Βρήκα έναν τέτοιο στο πατάρι (και από ότι έμαθα έχει παίξει το 1987 στην ταινία Βios + πολιτεία)και σκέφτομαι να τον βάλω στην μπρίζα αλλά κολάω στα παρακάτω:

1)Λέτε να κάνει μπαμ?
2)Μπορώ να βάλω μια τυπική έγχρωμη οθόνη που έχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-06-06, 19:55
Θα τον ανοίξεις για να τον ξεσκονίσεις και μπορεί να βρείς και εμένα μέσα!!!. Αυτό φοράει κάρτα γραφικών μάλλον τύπου Ηercules μονόχρωμη. Δύσκολο εώς αδύνατον να δουλέψει με την οθόνη που έχεις. Μια δοκιμή θα σε πείσει.
Πάντως μπορούμε να το βάλουμε μαζί με έναν που έχω εγώ στο μουσείο (multitech popular 500). Ακούστε χαρακτηριστικά: Επεξεργαστής Intel 8086 στα 4,77 MHz, 512ΚΒ ram, κάρτα γραφικών hercules, σκληρός δίσκος 20 ΜΒ, floppy 5,24'' και οθόνη πράσινη 12''. Δουλεύει άψογα παρακαλώ. Το μηχάνημα αυτό "τρέχει" windows ver.2.0, αλλά είναι της υπομονής.

kostikas
06-06-06, 21:30
παιδιά απλά εγώ το 87 ήμουν 3 χρονών...έτσι για την ιστορία!!!!!χαχαχαχαχαχαχα

Giannis511
07-06-06, 00:36
Λοιπόν αυτός έχει PS/2 για ποντίκι και πληκτρολόγιο.Όσο αναφορά την κάρτα γραφικών είναι on board και... ένας Θεός ξέρει τι είναι.Επίσης διαθέτει και έξι υποδοχές εσωτερικά για κάρτες και έχει έναν υποτυπώδη σκληρό και οδηγούς για 5,25" και 3,5".Μου είπε ο πατέρας μου οτι τον αναβάθμισε το '92 :hammer: .Αλλά εγώ τον θυμάμαι αμυδρά να δουλεύει το έγχρωμο (λέμε τώρα) DOS 6.02!!!!Έτσι από περιέργεια θέλω να τον βάλω.

aeonios
07-06-06, 00:45
Tσέκαρε πρώτα τον κονέκτορα της κάρτας γραφικών. Αν έχει 15 ποδαράκια θα είναι VGA, αν έχει 9 παίζει να είναι Hercules ή CGA ή Dual cga/hercules ή ΕGA.

Oταν κάνει Boot στην αρχή συνήθως λέει τι είναι η κάρτα γραφικών. Μην πας να βάλεις σε καμιά περίπτωση VGA monitor σε 9πιν κάρτα γραφικών θα σπάσεις τα ποδαράκια στο βύσμα που έρχεται από το monitor!

aeonios
07-06-06, 00:47
Πάντως αν λέμε για αυτό το μοντέλο

http://www.resoo.org/docs/_hardware/th99/m/I-L/31904.htm

το μυστήριο λύθηκε! Μπορείς να βάλεις την οθόνη αν είναι εγχρωμη VGA...

Και επειδή στο DOS/Win 3.1 δεν θα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα βρες μια παλιά έκδοση του linux και φορεσέ του την :ok:

ok1gr
07-06-06, 01:22
άν είναι ega έχω ένα monitor που το έχω για πέταμα (δουλεύει καλά)...

Giannis511
07-06-06, 09:36
Αυτός είναι!!!!!Η CPU είναι αυτή που γράφει εκεί στο λινκ του aeonios και μάλιστα έχει και μια στρογγυλή ψύκτρα κολλημένη πάνω της.Η κάρτα γραφικών έχει πάνω στη φίσα του υπολογιστή 14 πιν οπότε είναι μάλλον έγχρωμη.Τελικά τον έβαλα χθες γυμνό δεν του έβαλα ούτε οθόνη ούτε τίποτα στο ρεύμα, λογικά πρέπει να δουλεύει γιατι έδειχνε να φορτώνει γιατί άναβε το LED του σκληρού και έκανε και τους δύο τόνους που κάναν αυτά τα μηχανήματα.Σας ευχαριστώ όλους και θα σας πώ αποτελέσματα από το σημερινό πείραμα...! :D