PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα για ανευρεση χαμενων ανθρωπων



tronic
08-06-06, 23:43
Καλησπερα ,
ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κατασκευη ωστε οταν χανουμε τον παππου :D απο το σπιτι να μπορουμε να τον εντοπιζουμε εχωντας πανω του καπια συσκευη που να εκπεμπει το <<στιγμα του>>.
Ευχαριστω

radiodj105
08-06-06, 23:49
Καλησπερα ,
ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κατασκευη ωστε οταν χανουμε τον παππου :D απο το σπιτι να μπορουμε να τον εντοπιζουμε εχωντας πανω του καπια συσκευη που να εκπεμπει το <<στιγμα του>>.
Ευχαριστω
Ναι. Αλλά αν ο παππούς κουβαλάει ολόκληρο το σύστημα GPS μετά θα τον πας για εγχείρηση κοίλης!

tronic
09-06-06, 00:19
καλο... :D :D
Καμια υλοποιησημη ιδεα?

gsmaster
09-06-06, 01:56
Καλησπερα ,
ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κατασκευη ωστε οταν χανουμε τον παππου :D απο το σπιτι να μπορουμε να τον εντοπιζουμε εχωντας πανω του καπια συσκευη που να εκπεμπει το <<στιγμα του>>.
Ευχαριστω
Ναι. Αλλά αν ο παππούς κουβαλάει ολόκληρο το σύστημα GPS μετά θα τον πας για εγχείρηση κοίλης!

Εντάξει μια σύγχρονη κατασκευή θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη απο ένα κινητό.
Πόσο μπορεί να πιάνει ο δέκτης? απο εκεί και πέρα ένας μικροελεκτής και ένα GSM module θα κάνει μια χαρά την δουλειά. Α! και μια μπαταρία...

radiodj105
09-06-06, 08:49
καλο... :D :D
Καμια υλοποιησημη ιδεα?
Είχα δει παλαιότερα στο "ΑΜΑΝ" (στον ΑΝΤ1) μια ιδέα (του ΑΜΑΝ Τελεσόπινγκ) για προσωπικό ανεμιστήρα, που κουβάλαγε στην πλάτη ο άλλος, μια μπαταρία αυτοκινήτου. Αυτό θυμήθηκα αμέσως μόλις σου είπα για την εγχείρηση κοίλης.
Πάντως πραγματικά νομίζω ότι δεν είναι κάτι εύκολο, εφόσον θέλεις να λαμβάνεις εσύ το στίγμα του! Πιό εύκολο είναι να ξέρει αυτός το στίγμα του.
'Ομως στον παππού (από ότι καταλαβαίνω) θα είναι παντελώς άχρηστο αν ξέρει ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Γεωγραφικό πλάτος 45,545423 και Γεωγραφικό μήκος 34,543234!

Συγνώμη αν δεν μπορώ να σου δώσω λύση και αστειεύομαι με την ερώτησή σου.

aeonios
09-06-06, 09:08
Μπορείς να βρεις στο εξωτερικό λύσεις που να περιέχουν το dual gsm-gprs/gps module μαζί ένα pda. Κάπου στη Γαλλία υπήρχε μια εταιρία που έκανε κάτι τέτοιο σαν εφαρμογή. Moυ θύμισε αρκετά το ραδιοερασιτεχνικό mode του aprs κ τις εφαρμογές του fleet management που έχουν εταιρίες ταξί κτλ.

Ισως θα ήθελες να ψάξεις και λίγο στο ελληνικό Internet για να δεις αν υπάρχουν εταιρίες λογισμικού που να κάνουν τέτοιες εφαρμογές και εδώ!

Για να το ελαφρύνουμε το θέμα ας δούμε την γιαπωνέζικη εκδοχή της λύσης μέσω aprs που δίνουν στους εκεί ηλικιωμένους η οποία είναι και φιλική προς το περιβάλλον!Αυτό που λέει ο radiodj εν ολίγοις!

http://www.onjapan.net/2001/hamfair/aut_0040.jpg


http://www.onjapan.net/2001/hamfair/aut_0039.jpg

Aκόμα και αν δεν δουλέψει το gps θα βρεις τον παπού εύκολα, θα δεις την προπέλα από μακρυά ή θα τον βρεις εκεί που θα είναι μαζεμένος κόσμος και θα κοιτάει περίεργα :lol:

iosifidisgiorgos
09-06-06, 15:02
αν υπολογισουμε ποσα χιλιομετρα κανει ενας παππους με στοιχειο οτι τον χανετε δεν θα πρεπει να ξεπερνα τα 2km/h (ακτινα) ετσι τον δενουμε εναν ωραιο σπαγκο χαρταετου στο χερι αντε, σου βαζω 4 χιλιομετρων επου στο καλο να φτασει θα τον βρεις και ακολουθουμε το νημα μεχρι να εντοπισουμε τον στοχο (πλακα κανω μη το παιρνεις προσωπικα) φιλικα!!!!

VAGOURAS
09-06-06, 17:18
Δίνω μια ιδέα αλλα θέλω βοηθεια γιατι εγω το σκεφτομαι εδω και καιρο για να το εχει το παιδι μου οταν παιζει στο παρκο και τον χανω για καποια δευτερολεπτα.Μιλάω για κάτι απλο με εμβέλεια ας πούμε 50 μέτρα.Κάποια στιγμη θα το φτιάξω.Λοιπόν εχουμε και λεμε (θεωρητικα και προχειρα παντα):::::::
1.Ο πομπος από τηλεκοντρολ συναγερμου μοτοσυκλετας με καθετη κεραιουλα,στερεωνεται στη ζωνη του ατομου.
2.Ο δέκτης του συναγερμου (μικρο μεγεθος) εχει κεραιουλα καθετη και περικλειεται κατα τα τρια τεταρτα απο μεταλο το οποιο περιστρεφεται (οπως ο φαρος της αστυνομιας).Πιστευω οτι η κεραια θα λαμβανει τωρα μονο προς μια κατευθυνση και το σημα θα αυξανεται αισθητα οταν βλεπει τον πομπο.Μπορουμε να βαλουμε led κυκλικα (8 η 12 )τα οποια με καταλληλο κυκλωμα θα εχουν τη δυνατοτητα να αναβουν (το ενα απο τα 12) μονο οταν εχουμε το δυνατοτερο σημα απο την αντιστοιχη κατευθυνση.Είναι μια εντελως μπακαλιστικη σκεψη με ετοιμα εξαρτηματα και το δινω στο forum για παραπανω βελτιωση (αποψεις-προτασεις-αντιρρησεις) η απορριψη.
Φιλικα vagouas

leosedf
09-06-06, 17:45
Μπορείς να βάλεις ένα μικροπομπό στον παπού. Οσο εκπέμπει ο δέκτης θα δίνει σήμα.
Οταν απομακρυνθεί (αναλογα με την ισχύ του πομπού) θα σταματάει το σήμα στο δέκτη και θα δίνει οπτική/ηχητική ένδειξη.
Εφ όσον ενας πομπός με μικρή ισχή θα έχει εμβέλεια περίπου 30/50 μέτρα (και αυτό ανάλογα πάλι με τον πομπό) τότε είσαι ΟΚ.

amateur
10-06-06, 07:29
το φορητο της kenwood που ειναι ιδανικο για APRS με ενα μικρο δεκτη gps και θα σου στελνει το στιγμα οπου και να παει . Χρειαζετε το φορητο ενα δεκτη απλο gps αυτα απο πλευρας παππου ,εσυ στο σπιτι χρειζεσε ενα pc που το εχεις ενα vhf απλο και το προγραμμα που ειναι για aprs και θα βλεπεις που ειναι ο παππους αυτο εγω το εχω οταν πηγαινω για ψαρεμα με την βαρκα και ξερουν στο σπιτι που ειμαι ακριβως και που κατευθυνομαι

gRooV
10-06-06, 13:44
Αν ο παππούς έχει και βηματοδότη λύνεις και το πρόβλημα της μπαταρίας!! :lol: :lol:
ΥΓ. Το ξεσκίσαμε τελείως!! :D

Giannis511
10-06-06, 17:25
Εγώ θυμάμαι που κρεμάγαμε μια κονσέρβα στο συγχωρεμένο όταν ήμασταν μικρά. Μπορεί οι δικοί μου να με κυνηγούσαν αλλά μια μέρα που τον έπιασε νύχτα όταν την είχε κοπανίσει λόγω... αλτσχάϊμερ, από αυτά τον βρήκαμε!!! :D :D Τώτα εν η δικιά σου κονσέρβα περιλαμβάνει και APRS, τότε ίσως πάρεις δίπλωμα ευρεσιτεχνίας!

aggelopas
22-06-06, 00:02
Υπαρχει ενα free προγραμματακι για pda οπου σε συνεργασια με το gps μεσω gprs ενημερωνει για το στιγμα.

QED
25-08-14, 15:24
Καλησπέρα σε όλους,

επαναφέρω το θέμα διότι απ'ότι φαίνεται θα χρειαστώ κάτι τέτοιο για τον παππού μου.

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος σχετικό προϊόν να αναφέρει εντυπώσεις; Δεν μιλάω για κατασκευή. Προς τα που θα πρέπει να κινηθώ; Λέξεις κλειδιά;

Δεν έχει αλτσχάιμερ αλλά έχει χάσει το δρόμο 2 φορές και τον πιάνει πανικός και συνεχίζει να περπατάει χωρίς να ζητήσει βοήθεια.

Ευχαριστώ

-Βασίλης

GiwrgosTH
25-08-14, 15:35
Κάτι σαν αυτό θες
http://www.homework.com.gr/showprod.php?id=4666
Γενικά θα ψάξεις για GSM GPS tracker, αλλά το συγκεκριμένο είναι μια χαρά και έχει βρει άπειρους σκύλους, για παππούδες δεν ξέρω :001_tt2:

rama
25-08-14, 15:36
www.findmespot.com
Δες το SPOT tracker, είναι εντυπωσιακό. Θα τον παρακολουθείς ζωντανά στην οθόνη σου.

GiwrgosTH
25-08-14, 15:42
...και για να μην ψάχνεις σε ebay κλπ εδώ:
http://www.ebay.com/itm/Car-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-TK102-2-Intelligent-Positioning-UK-Plug-FS-/221513943234?pt=US_Tracking_Devices&hash=item33934288c2
http://www.aliexpress.com/item/100-Original-TK102-Mini-RealTime-Vehicle-GPS-Tracker-GSM-GPRS-GPS-System-Tracking-Device-Support-Micro/1735291707.html

xsterg
25-08-14, 19:55
παιδια εχω δει συσκευες που εχουν καρτα κινητης και δινουν στιγμα οταν τους ζητηθει. ειναι ειδικες τοσο για ηλικιωμενους, οσο και για παιδια. δεν μπορω να θυμηθω μαρκα ομως. πιστευω με λιγο ψαξιμο στο γκουγκλ οτι θα βγαλεις ακρη.

p270
25-08-14, 20:12
αυτα που εβαλε ποιο πανω ο φιλος κανουν αυτο που θες

QED
25-08-14, 20:58
Ευχαριστώ παίδες κατατοπίστηκα.

SRF
26-08-14, 00:13
Και ενημερωτικά πάντως... ο παππούς παρουσιάζει τα πρώϊμα συμπτώματα Αλτζχάϊμερ (απώλεια μνήμης προσφάτων γεγονότων και συμπτωματικός αποπροσανατολισμός) όσο και αν πιστεύεις ότι το αντίθετο!!!

draco1
31-08-14, 13:17
Συσκευή για παρακολούθηση και εντοπισμό (http://www.itrack.gr/content.asp?catid=13&refid=1&gclid=CIqYrvGivcACFSX4wgod4ZkAfA) :wiink:

aktis
31-08-14, 16:00
Γενικά , όλες αυτές οι συσκευες (tracker ) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες
1 .οι απλές ... λειτουργια με μηνυματα ( κανεις πχ μια αναπαντητη η στελνεις ενα sms και παιρνεις ενα sms με συντεταγμενες απο το gps της συσκευης . Προτείνεται μόνο για απλή χρήση με λίγα sms , δεν συμφερει για "επαγγελματικη " χρηση

2. λειτουργια με δεδομενα ( GPRS μέσω κάρτας SIM ( συνηθως ) η και μέσω δορυφόρου για απαιτητικους χρήστες αν δεν εχεις καλυψη GPRS ( για ορειβάτες , ναυτικούς κλπ ) .
Προγραμματιζεις τη συσκευη να στελνει καθε χ δευτερόλεπτα το στιγμα συνήθως σε έναν σέρβερ . Εσυ μπαινεις στον σερβερ απο το ιντερνετ και βλέπεις τη θεση η τη πορεία που έκανε το αντικείμενο.
Επειδη το GPS kai to GPRS καταναλώνουν αρκετη ενέργεια , με τις απλές μπαταρίες που έχει μεσα μια τετοια συσκευη μπορεί να κρατήσει μιση με μία μέρα

Επίσης , τον ρόλο της συσκευης tracker μπορει να παιξουν και προγραμματα σε σύγχρονα κινητο πχ android ή να χρησιμοποιήσεις την "αντικλεπτικη " λειτουργια που έχουν τα καινούρια κινητά και να ζητησεις να δεις τη θέση του κινητου του παππου .

aktis
01-09-14, 11:56
Είναι φοβερό πόσο αλλάζει η τεχνολογία συνέχεια ... κοιτώντας την αρχή του νήματος το 2006, όλα αυτά φαντάζανε εξωτικά ! Σε λιγο θα εχουν gps και οι βαλίτσες μας για να ξέρεις αν χάθηκε σε κάποιο αεροδρόμιο ! Θυμαμαι ενα κλασσικο Nokia τηλέφωνο 5MP με GPS , GPRS, wifi κλπ ( το Ν82 ) οταν πρωτοκυκλοφόρησε πριν 7 χρόνια είχε 500 ευρω αν δεν κάνω λάθος !!! http://www.gsmarena.com/nokia_n82-2177.php
Πέρυσι που χρειάστηκε ενα ανταλλακτικό , πήρα απο το ebay ολοκληρο αλλο με ενα κουσουρι στην οθόνη με 14 ευρω !!! Σήμερα το χειρότερο android τηλέφωνο με τα 50 ευρω καινούριο κάνει παραπάνω πράματα με αποτέλεσμα όλα τα παλιά να έχουν αξία σκουπιδιού ...

aktis
16-09-14, 21:23
Σκέφτηκα σήμερα να κοιτάξω τι είχε καταγράψει η google απο το κινητο μου ( εχω ενεργο το location history ) όταν είχα κάνει μια βόλτα περπατώντας κανα δίωρο στην παραλία της Κορίνθου πριν καμμια βδομάδα ... Τα στίγματα είναι αρκετα πυκνά και άμα ειχε το τηλεφωνο καποιος παππούς πιστεύω δεν θα χρειαζόταν ειδικό tracker ... θα εβλεπαν την πορεία του .... για να μην ανησυχούν τα εγγόνια !52800