PDA

Επιστροφή στο Forum : colinear..........



AKIS
09-06-06, 00:34
λοιπον παιδες μια ερωτηση,
επειδη υπαρχει αναγκη για μια colinear,εχω καποιες απορειες .
αν το ενεργο στοιχειο ειναι χαλκινο ή καποιο αλλο μεταλλο(ισως να μη βρω αλουμινιο) υπαρχει προβλημα με το σωληνακι του gama match?
μηπως το σωληνακι πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο μεταλο με το ενεργο στοιχειο(l/2) ή δεν παιζει κανενα ρολο???

επισης αν στο boom και στο ενεργο σοιχειο υπαρχει διαφορετικο μεταλλο,π.χ. χαλκος-αλουμινιο θα υπαρχουν προβληματα???

κατι αλλο ,εστω οτι εχουμε 2 διπολα gamma match , μπορειται να μου δωσετε ενα τυπο ωστε να μπει κατευθυντηρας?

nikos-b
09-06-06, 01:38
το ψαχνις τοσο πολι ρε Ακι; σε πιραζι διλαδι να βαλις αλουμινιο; λενε οτι ο χαλκος ειναι πιο καλος στην αγωγιμοτιτα ..ο χρυσος επισις ακομα πιο καλος καντο με χρυσο !!!!! τον χαλκο θα τον βρις πιο δυσκολα μονο σε κανενα υδραβλικο αλλα και αυτο πλεων ειναι δισκλολο γιατι δεν χρισιμοπιιουν πλεον χαλκο για τα καζανακια και τους θερμοσιφονες .. και θα βρεις συγουρα εγω που ειμαι απο επαρχια οτι θελω το βρισκο. ( ενωο για το αλουμινιο ) για τον τιπο δεν ξερω φιλε ..αλλα να χερις επισις οτι ο χαλκος ειναι πιο βαρι μεταλο..και επισις καποτε που ειχα κανι διπολο με χαλκο εκτος οτι ειναι πιο βαρι ανεβαζε και τα μιλιαμπερ..ενο ηταν το ιδιο παχος και μικος και διατομι........πρεπει να αλλαξο nick name ?να βαλο ανορθογραφος ; ρε αντμιν επιτελους αφιστε μας να μιλισουμε με λατινικους χαρακτιρες!! ελεος πια ..

radiodj105
09-06-06, 08:56
Επιπλέον 'Ακη, ο χαλκός έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Οξειδώνεται!
Μέρα με την μέρα δηλαδή, όλο το κομμάτι του χαλκού (που θα χρησιμοποιήσεις) αρχίζει να πρασινίζει.

Αν μάλιστα, μένεις σε κάποιο νησί, ή σκοπεύεις να βάλεις την κεραία αυτή σε βουνό (όπου υπάρχει ΦΟΥΛ υγρασία), τότε πραγματικά θα αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα. Θα δεις στην κεραία σου να φυτρώνουν βρύα και λειχήνες!

Αυτό το πρόβλημα λύνεται εν μέρη με τη χρήση ενός καλού βερνικιού. 'Ομως αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς για να την συντονίσεις και μετά να την περάσεις και με λούστρο;

radiodj105
09-06-06, 09:00
κατι αλλο ,εστω οτι εχουμε 2 διπολα gamma match , μπορειται να μου δωσετε ενα τυπο ωστε να μπει κατευθυντηρας?
Ανακλαστήρα εννοείς!
Ποτέ σε ένα δίπολο δεν προσθέτεις κατευθυντήρα! Αν θέλεις να δώσεις μια ελαφριά κατεύθυνση, πάντα βάζεις ανακλαστήρα πίσω από το δίπολο (ή τοποθετεί το δίπολο σε συγκεκριμένη απόσταση από τον ιστό)!

Αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με τη γωνία που θέλεις να κάνεις κατεύθυνση.
Καλά είναι να απέχει (ο ανακλαστήρας ή ο ιστός) 0,4 x L από το δίπολο. Αν απέχει λιγότερο έχει καλύτερη απολαβή αλλά και πιο μικρή γωνία ακτινοβολίας.

AKIS
09-06-06, 09:51
Νικολα ναι κατανοω τα<< καλα >>του αλουμινιου αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα :( :( :( :( :( :(
αν βρω καλως.....
radio dj105 εχεις δικιο ανακλαστηρα ηθελα να γραψω αλλα λογω βιασυνης τη πατησα


οσο για τις οξειδωσεις το ειχα ξεχασει.....(απαραδεκτων για πρακτορες απο Θ-Β) :D :D :D


σιγουρα to aλoymiνιο ειναι πολυ ελαφρυ και δεν οξυδωνεται..



τωρα αρχιζω το ψαξιμο
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

radiodj105
09-06-06, 11:51
σιγουρα ο χαλκος ειναι πολυ ελαφρυς και δεν οξυδωνεται..
τωρα αρχιζω το ψαξιμο
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Πριν αρχίσεις το ψάξιμο, χτύπα έναν καφέ!
Στο λέω γιατί αντί για χαλκό θα γράψεις "ουράνιο" στο google και θα σου βγάλει τρελά αποτελέσματα!

Πάλι άλλο ήθελες να γράψεις (μου φαίνεται).

Ο χαλκός είναι ελαφρύς και οδειδώνεται!
Το αλουμίνιο είναι ακόμα πιο ελαφρύ και δεν οδειδώνεται!

AKIS
09-06-06, 13:23
επεξεργαστηκε!!

AKIS
10-06-06, 10:18
συνεχεια δυο διπολων..
θελω τη βοηθεια σας για να μου πειτε αν ειναι καλο το να γινει η προσαρμογη με συνδιασμο καλωδιων,ή η μονη λυση εινι το cavity

στη περιπτωση του συνδιασμου καλωδιων -που με βολευει καλυτερα αυτη η μεθοδος- δεν θα υπαρχουν πολλες απωλειες απο του κονεκτορες γιατι χρειαζονται αρκετοι, ή μπορω να κανω τις συνδεσεις χωρις να χρησιμοποιησω κοννεκτορες

για την περιπτωση του cavity exω βρει αυτο εδω το σχεδιο-παραθετω μια φωτο-
αξιζει?einai δokimaσmεno?

electron
10-06-06, 18:26
Aκη στν περίπτωση προσαρμογής με καλώδια μπορείς να κάνεις όλες τις συνδέσεις απ ευθείας με κολληση.Φυσικά στην συνέχεια όλες οι συνδέσεις θα τοποθετηθούν σε πλαστικό κουτί (ηλεκτρολογικό) κατά προτίμηση,το οποίο θα μπορούσες να γέμιζες εξ ολοκλήρου με σιλικόνη για μόνωση.

amiga
10-06-06, 21:27
AKIS κάνε αυτό της Nuova Elettronica που έχω postάρει , παίζει τέλεια (παλιά το δούλευα με 800W , τώρα έχω cavity για περισσότερα W)!!!!!

kostas30
10-06-06, 22:19
ποιο post??

amiga
10-06-06, 23:03
αυτό : http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=746

AKIS
10-06-06, 23:29
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: =D> =D> =D>
οτι ακριβως ηθελα

και κατι τελευταιο
μιας και δεν εχω γνωσεις απο καλωδια 75ohm υπαρχει καποιο αντιστοιχο του rg213 σε 75

radioamateur
10-06-06, 23:52
RG11

kostas30
11-06-06, 10:58
θα προτιμουσα spliter παρα καλωδια. ακη για ποια συχνοτητα θες

AKIS
11-06-06, 14:32
102,7

nikos-b
17-06-06, 15:54
ρε ακη σε καλιπτη το σχεδιο για καβιτι που ποσταρες; γραφη που8ενα τη διατομη θα εχει ο μεσα ο σολινας ; τη διατομη εχει ο εξω σολινας;πως θα κολισουμε τους κονεκτορες με το αλουμινιο; το λεει πουθενα ;