PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΠΟΛΟ ΓΙΑ FM ΠΡΟΒΛΗΜΑ - ΓΕΦΥΡΑ



tzitzikas
11-06-06, 18:36
Εχω φτιαξει ενα διπολο 3 στοιχειων με προσαρμογη gamma match.παλια που το ειχα δικιμασει με μια γεφυρα zetagi με pll-linear 600 watt (του CDM τα μηχανηματα) ειχα καταφερει με ισχυ 300 βατ να εχει στασιμα 1,3 . τωρα που το ξαναδοκιμασα με μια αλλη γεφυρα zetagi αλλου τυπου δεν λενε να πεσουν κατω απο τα 2 τα στασιμα με μολις 30 βατ ισχυ στο λινεαρ. σε οποιο σημειο και να μετακινισω το κολαρο η το σωληνακι gamma δεν πεφτουν.ενω οταν δοκιμαζω με μονο του το pll (αυτο βγαζει 10 βατ) εχει στασιμα κοντα στο 1. υποψιν το λινεαρ του cdm τοτε λογω του οτι δεν εβγαζε πανω απο 300 βατ (ειναι 600αρι) --> (πιστευω οτι ειχε καμενο το ενα απο τα 2 fet.δεν ειναι τυχαιο οτι εβγαζε μεγιστο 300 βατ) του το στειλαμε πισω και λεει θα τρο συντονισω για την συχνοτητα που θελετε 103,3 mhz.-->ωραιο broadband.σκεφτομαι η οτι φταιει το λινεαρ η η γεφυρα.τι λετε να φταιει???

electron
11-06-06, 20:44
Όσο και κακο φτιαγμένο να είναι το linear δεν νομίζω ότι το πρόβλημα οφείλεται σ αυτό αλλά κάτι παίζει με την γέφυρα.Κάνε μια άλλη δοκιμή,αυτή την φορά μόνο με το pll να δεις τι θα σου δείξει η γέφυρα.Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να συμβαίνει κάτι με την κεραία.

radioamateur
11-06-06, 21:01
1.Για σωστές μετρήσεις δοκίμαστε με καμιά καλή γέφυρα τύπου DAIWA ή BIRD.Η Zetagi που διαθέτετε φαντάζομαι ότι είναι κατασκευασμένη με τυπωμένο και όχι με σωληνάκια.Σωστα;Αν ισχύει αυτό τότε πολύ πιθανόν η Zetagi λόγω ισχύος να :oops: τρελλαινεται :oops: .

2.Τσέκαρετε επίσης μήπως έχει βραχυκυκλώσει η ψύχα του καλωδίου στο match της κεραίας.

Ωστόσο :-k υποψιάζομαι :-k ότι κάτι τρέχει με το linear.Ενσωματωμένη γέφυρα δεν έχει το linear του CDM;Είναι δυνατόν να εκπέμπει τη μισή ισχύ;

tzitzikas
11-06-06, 22:05
δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα ψυχας-match το χω ελενξει. το μοντελο της γεφυρας δε το τηυμαμε δε το χω μπροστα μου.εχει 3 κουμπια που αλαζεις σκαλες για βατ στα 10βατ,100βατ,1 kw και ενα ακομα κουμπι για 50/75 Ω.
το linear του cdm το χαμε παρει πριν 2 χρονια περιπου.τοτε οταν το δοκιμασαμε με μια αλλη zetagi καλυτερη απο αυτην ανεβενε σε full ισχυ μεχρι τα 300 βατ.πανω δεν εχει βατομετρο εχει αμπερομετρο αλλα δε θυμαμε την ενδειξη.τοτε του το χαμε στειλει πισω και αυτος ειχε ισχυριστει οτι θελει συντονισμο για την συγκεκριμενη συχνοτητα.εγω πιστευω οτι ειχε βαλει καμμενο το 1 fet γιατι "φοραει" 2 fet νομιζω BLF278 τα οποια βγαζουν 300 βατ εκαστος. παντως μου κανει εντυπωση οτι με το pll μονο η γεφυρα δεν δειχνει στασιμα, ενω μολις βαζουμε το λινεαρ επανω και με 25-30 βατ εξοδο βγαζει 2 στασιμα τα οποια δε πεφτουν με τιποτα.
τωρα ανεβαζει βατ αλλα με τετοια στασιμα δε το αφηνω να παιξει με ισχυ.

radioamateur
11-06-06, 23:23
Συμπέρασμα: αγοράσατε ένα ελαττωματικό μηχάνημα.Σωστά;Αλήθεια αυτό το μηχάνημα βγάζει άδεια;Πληρεί τις αντιστοιχες προδιαγραφές των μηχανημάτων της SIEL, RVR Telecomunicazioni Ghisellini, DB, PRAIS κτλ;Υπάρχει κάποια πιστοποίηση;Θα ήμουν ιδιαιτερα ευτυχής να μάθω ότι κυκλοφορεί ένα Ελληνικό προϊόν με προδιαγραφές Ευρωπαϊκής Ένωσης και στον τομέα των ραδιοτηλεοπτικών μηχανημάτων.

kostas30
12-06-06, 00:15
η προσαρμογη εξοδου του λινεαρ ειναι για κλαματα.

electron
12-06-06, 11:18
Aφου με σκέτο το pll όλα φαίνονται φυσιολογικά,πιθανόν να υπάρχει όπως λέει και ο Κώστας πρόβλημα στην προσαρμογή του linear,προσωπικά όμως εμένα μου έχει τύχει σε 50αρη pll του cdm με γέφυρα zetagi να λέει ότι βγάζει 25βατ και 1.5 στάσιμα,ενώ με μια γέφυρα alan να λέει ότι βγάζει 40βατ και 1.2στάσιμα.

nikos-b
16-06-06, 12:35
φιλε μου υπαρχη ι c+a με πιστοπιισι ..εχει σχετικα καλα μηχανιματα ,εγω ειχα το 25 βατο εξαιτερ και το 300 το λινεαρ ..δουλεβανε πολλυ καλα ..επισισ για τον τζιτζικα φιλε σου προτινο να πας να πεταξεις την ζετακι και να παρης καμια γεφιρα τις προκοπις .. και επιτις ευχεριας εχω 1 ζετακι την hp 500 την πουλαο 20 ευρω την 8ελη κανης ;;

nikos-b
16-06-06, 12:38
παιδια εγω ειχα μιχανιμα του δελιγιανη και 1 ,50 βατ μετα πιρα λινεαρ 200 βατ ,και μετα 400 βατ ,ολα δουλεβανε αψογα!

radiodj105
16-06-06, 14:46
παιδια εγω ειχα μιχανιμα του δελιγιανη και 1 ,50 βατ μετα πιρα λινεαρ 200 βατ ,και μετα 400 βατ ,ολα δουλεβανε αψογα!
Κάλυπτες το σπίτι άνετα ή είχες χιονάκι σε μερικά δωμάτια;

nikos-b
16-06-06, 15:43
γελασαμε και συμερα !! ρε φιλε γιατι εισαι δυσπιστος ; μια χαρα δουλεβανε τα μυχανιματα ..εκτος απο μια ελαχιστη παρεμβολη στην ετ 3 ..και αυτο σου λεω πολλυ ελαχιστη..και πανο απο 200 βατ το εκανε ολα δουλεβανε μια χαρα ..

VAGOURAS
19-06-06, 00:39
ΔΥΣΠΙΣΤΕ******************

nitako
19-06-06, 06:33
Και εγω εχω την zetaki και δεν μου εδειχνε σωστα τα watt μεχρι που ρυθμισα το τριμμερ που εχει μεσα.(χρειαστηκε μια αλλη γεφυρα για να δω τα σωστα watt)