PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας δέκτης ΑΜ...



eebabs2000
12-06-06, 22:41
Φίλοι μου γεια σας! Παρακάτω σας παρουσιάζω ένα πολύ απλό κύκλωμα δέκτη ΑΜ που σχεδίασα και δούλεψα με επιτυχία. Αρχικά το έφτιαξα για να αντικαταστήσω το δέκτη ενός πολύ παλιού ραδιοφώνου, μιας και ο δικός του δε σωνόταν με τίποτα, σε συνδυασμό και με το TDA7000 για τη μπάντα των FM.

Για όσους ψάχνουν να κατασκευάσουν ένα δέκτη ΑΜ είναι μία καλή πρόταση.

Αποτελείται από ένα κύκλωμα LC για τα μεσαία και τον ενισχυτή LM386. Από εκεί και μετά μπορεί να οδηγήσει άψογα έναν ενισχυτή αντίστασης εισόδου 10ΚΩ και σήμα εισόδου 100mV-300mVrms έτσι όπως είναι σχεδιασμένο. Αυτός ήταν ο ενισχυτής του ραδιοφώνου που επισκεύασα και με μετρήσεις βρήκα ότι είναι 10ΚΩ. Αλλάζοντας την αντίσταση στην έξοδο του κυκλώματος μπορείτε να το προσαρμόσετε σε οποιοδήποτε ενισχυτή και αν διαθέτετε. Πάντως πρέπει πάντα να έχετε μια αντίσταση προσαρμογής στην έξοδο του δέκτη. Μπορεί να οδηγήσει και ένα μικρό μεγαφωνάκι 16 ή 8 Ω απ’ ευθείας!

Πυκνωτές μεταβλητούς για ραδιόφωνα πουλάνε ακόμα σε ορισμένα μαγαζιά! Όμως είναι δύσκολο να βρείτε πηνίο. Οπότε ή βγάζετε από παλιό ραδιόφωνο ή το φτιάχνετε μόνοι σας! Η δίοδος που χρησιμοποιώ είναι γερμανίου. Αν δε βρείτε τη συγκεκριμένη βάλτε μια οποιαδήποτε δίοδο γερμανίου.

Υπάρχουν μερικά κρίσιμα σημεία που πρέπει να προσέξετε στο κύκλωμα. Πρώτα απ’ όλα τη γείωσή του: Θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντή και παχιά γίνεται και ακόμα καλύτερα κυκλικά γύρω από το δέκτη. Πάντα το μεταβλητό μέρος του πυκνωτή πρέπει να είναι η γείωση. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η σταθερότητα του LC. Θωρακίστε τα κρίσιμα σημεία αν το κατασκευάσετε κανονικά και κατά τις δοκιμές αν υπάρχουν προβλήματα θορύβου ακουμπάτε τη γείωση του κυκλώματος.

Σαν κεραία δεν είναι ότι καλύτερο ένα σύρμα πάνω στο κύκλωμα LC παρ’ όλο που λειτουργεί σχετικά καλά. Ένα συντονισμένο κύκλωμα LC σε σύζευξη με αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα καλύτερη επιλεκτικότητα και ευαισθησία.

Φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε.

Θα περιμένω τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σας.

gsmaster
12-06-06, 22:54
Καλή ιδέα, έχω ξαναδεί παλιότερα παρόμοια κυκλώματα.

Δεν είναι λίγο υπερβολικό το 7805? Πιστεύω αν τροφοδοτείται απο 9V μπαταρία δεν θα έχει πρόβλημα.

eebabs2000
12-06-06, 22:57
Το δοκιμασα στα 9V και δεν πιάνει τόσους σταθμούς, όσους με 5V!!!!!!!!!! Σοβαρά μιλάω. Μάλλον είναι πιο ευαίσθητος ο δέκτης στα 5V...........

Giannis511
13-06-06, 12:11
Μάλιστα. Το πρώτο κύκλωμα που είχα φτιαξει...

Λοιπόν το RF τμήμα είναι το LC που συντονίζει στη συχνότητα και η δίοδος αποδιαμορφώνει απευθείας!Πρωτόγονο :D :D αλλά ωραίο (τεράστια πηνία, τεράστιοι μεταβλητοί).Το LM386 πάντος δεν είναι τόσο καλό ειδικά για εκεί κάτω.Βγάζει λίγη φασαρία(άποψή μου) αλλά έχει καλή ευαισθησία για τόσο χαμηλή στάθμη ήχου που παίρνουμε από την δίοδο.Τα 5V ή 9ν δεν σε νοιάζει γιατί επηρεάζει μόνο τον ακουστικό ενισχυτή.Το συντονιζόμενο με τη δίοδο είναι παθητικό.

Το πηνίο είναι περίπου 50-60 σπείρες σε μπάρα φερρίτη που υπάρχει σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά (και ραδιόφωνα).Επίσης και τις διόδους μπορείτε να τις βρείτε εκεί (γυάλινες με μια κόκκινη γραμμούλα).Ο μεταβλητός 500pF ή και 360pF με περισσότερες σπείρες στο πηνίο 20 και περισσότερες.Η δίοδος που είχα ήταν 0Α91.

gsmaster
13-06-06, 15:25
Τώρα που το ξαναβλέπω... ο πυκνωτής o C2 δεν θα έπρεπε να πάει προς τη γή?

Giannis511
13-06-06, 15:34
Σε αυτό που έχω φτιάξει έχει 10nF και μια αντίσταση 10κΩ παράλληλα προς τη γη και η σύζευξη με τον ενισχυτή γίνεται μέσω ηλεκτρολυτικού 2,2 μF.

gsmaster
13-06-06, 15:38
Σε αυτό που έχω φτιάξει έχει 10nF και μια αντίσταση 10κΩ παράλληλα προς τη γη και η σύζευξη με τον ενισχυτή γίνεται μέσω ηλεκτρολυτικού 2,2 μF.

Έεεετσι ακριβώς...

eebabs2000
13-06-06, 23:44
Σε αυτό που έχω φτιάξει έχει 10nF και μια αντίσταση 10κΩ παράλληλα προς τη γη και η σύζευξη με τον ενισχυτή γίνεται μέσω ηλεκτρολυτικού 2,2 μF.

Αυτό γίνεται για να γειώσουμε το RF σήμα και να περάσει πλέον μόνο το ακουστικό. Έτσι κι΄αλλιώς δεν πρόκειται να περάσει από το LM386 το RF... και να περάσει δε το ακούμε! Πάντως αυτό δουλεύει πολύ καλά!

Όσο αφορά το πηνίο εγώ που ρώτησα Αθήνα μόνο τους φερρίτες σου δίνανε. Ολόκληρο το πηνίο όχι!!! Μακάρι να υπάρχουν βέβαια. Αλλά το πρόβλημά μου στην κατασκευή ραδιοφώνων ήταν αυτό.


Τα 5V ή 9ν δεν σε νοιάζει γιατί επηρεάζει μόνο τον ακουστικό ενισχυτή.

Η τάση επηρεάζει την αντίσταση εισόδου του ενισχυτή (οπως παρατήρησα)...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας !!!