PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση: Να ορίσουμε συχνότητες συνομιλιών στα ΑΜ.



CamelD
14-06-06, 15:07
Παιδιά γειά.

Μετά από είκοσι-κάτι χρόνια μου ήρθε ξανά "η αρρώστια" για τα ΑΜ και τις ραδιοσυχνότητες.
Αν και είμαι ακόμα στο (ξανά) ξεκίνημα κατάλαβα ότι κάποια πράγματα δεν έχουν αλλάξει και πολύ.

Και αναφέρομε στο εξής:
προσπαθώντας λοιπόν να μιλήσω με κάποιους άλλους ερασιτέχνες συγκεκριμένα στην συχνότητα των 1620KHz
διαπίστωσα ότι με άκουγαν με δυσκολία όχι μόνο λόγο τις πολύ χαμηλής ισχύος που είχα (5WATT) αλλά κυρίως επειδή
στην συχνότητα αυτή υπήρχε κάποιος άλλος ερασιτέχνης που ήταν εκτός κυκλώματος συνομιλίας και έκανε μουσικές δοκιμές με μικρή φυσικά ισχύ (ή ηταν πολύ μακρινός).
Αυτό διαπίστωσα ότι συμβάινει και σε άλλες συχνότητες που βρίσκονται πάνω από τους 1602KHz και θεωρητικά έιναι εκτός πάντας των AM.

Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουμε μουσική εκμπομή διαρκείας στις συγκεκριμένες συχνότητες δεν έχει σχεδόν κανένα νόημα, αφού το υποψήφιο ακροατήριο έχει στην πλειοψηφία του κοινούς δέκτες (έως 1602KHz).
Φυσικά πιστεύω ότι οι φίλοι ερασιτέχνες που κάνουν μουσικές εκπομπές στις συχνότητες αυτές δεν έχουν δόλιους σκοπούς (ταπώματα κλπ), απλά δεν το έχουν ίσως σκεφτεί.

Προτέινω λοιπόν να κάνουμε μία συμφωνία κυρίων (και κυριών ασφαλώς) και να περιορίσουμε όλοι τις μουσικές εκπομπές μεγάλης διάρκειας σε συχνότητες μεγαλύτερες των 1602KHz, με σκοπό την χωρίς παρεμβολές εύκολη συνομιλία μας.

Αυτή φυσικά είναι μία πρόταση που θα πρέπει σηζητηθεί και να αναλάβουν οι παλιοί ερασιτέχνες "να την περάσουν" (ας μου επιτραπεί ο όρος) και στους νεώτερους.

Για την ιστορία θυμίζω τις εποχές που οι ερασιτέχνες είχαμε στραφεί στα στα FM και με είχαμε συμφωνήσει όλοι να τηρούμε τα χαρακτηριστικά που μας έδειναν οι παλεότεροι (ο 40 αν θυμάμε καλα - εγώ είχα το 279-), ώστε να μην γίνονται μπερδέματα.
Αρα λοιπόν δεν είναι και πολύ δυσκολό να γίνει μία νέα συμφωνία για το θέμα που αναφέρω παρπάνω.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας και τις απόψεις σας επί του θέματος.
Θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε κάθε άποψη όσο διαφορετική κι αν είναι.

ΜΦΧ
Στέφανος


Υ.Γ. Για να προλάβω τυχών κακές σκέψεις που μπορεί να περάσουν από το μυαλό κάποιων, δεν θεωρώ τον εαυτό μου παλιό ερασιτέχνη (αφού κάποια στιγμή αποσύρθηκα και τώρα μόλις ξαναήρθα) και δεν με ενδιαφέρει να αναλάβω κανενός είδους ηγετικό ή καθοδηγητικό ρόλο ανάμεσα στους φίλους ερασιτέχνες.

aeonios
14-06-06, 16:08
Μην δημοσιεύετε μηνύματα που προάγουν την πειρατεία του ραδιοφάσματος. Υπάρχουν και τα πμ !!!
To θέμα θα κλειδωθεί.