PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνότητες συνομιλιών στα ΑΜ.



MAKHS
15-06-06, 14:20
Επι της ουσιας το θεμα που εθιξε ο φιλος δεν ενοχλει και ουτε ειναι ραδιοπειρατια.Αναφερθηκε σε ισχυ 5 βατ για πειραματισμο.Σιγουρα θα μπορουσε να αναπτυχθει περισσοτερο για να μαθαινουν και οι νεοι φιλοι.Βρεθηκα τυχαια στη Ν.Σμυρνη και δεν μπορουσα να ακουσω ουτε τους κρατικους απο την RF που κυκλοφορουσε στη μπαντα των ΑΜ.Αυτο τι σημαινει;Ενοχλει ο πειραματισμος και οχι η καταχρηση της ακτινοβολιας απο οπου και αν προερχεται;Εγω πχ πειραματιζομαι με μικροτερη πολλες φορες ισχυ στο θεμα των συντονιστικων και το κεραιων.Δεν μιλησε και δεν προετρεψε για ραδιοπειρατικες μουσικες εκπομπες αλλα για συνομιλιες οπως πριν απο 20 και πλεον χρονια στην ακρη της μπαντας των FM (οπου ειχα το διακριτικο αν θυμαμαι καλα 1572) και τελικα αυτο εχει θεσπιστει απο οτι γνωριζω και στο σχετικο νομο;Μηπως πρεπει να επανελθει το θεμα και να διαχωρισθει η ενοια ραδιοπειραματισμος και ραδιοπειρατια;

Giannis511
15-06-06, 15:43
Παιδιά, αναφέρομαι και στους Moderators. Ας μην θεωρήσουν ότι το να βγεις στους 1700 με 5 βατ είναι και το σοβαρό έγκλημα. Αντιλαμβάνομαι ότι ναι γίνεται εκπομπή χωρίς άδεια, χωρίς να παίζει ρόλο η ισχυς γιατί και με 1 watt να βγείς τυπικά είσαι παράνομος. Εντάξει είπαμε να μην προοθείται η ραδιοπειρατεία αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.Φυσικά και υπάρχει ευθύνη των διαχειριστών απέναντι στο σύνταγμα. Προσωπικά, δε θα μου άρεσε να ερχόταν η αστυνομία στο σπίτι αλλά αυτό είναι το χόμπι μου και προσπαθώ να μην ενοχλώ όσο το δυνατόν περισσότερο. Δυστυχώς ακόμα δεν διαθέτω 1500 ευρώ για αγορά πομποδέκτη και έτσι τη βγάζω με τις κατασκευές μου.Εγώ για να πειραματίζομαι έχω φτιάξει ένα ταλαντωτή με ΕL34 15 watt για μεσαία βραχέα και μια 6C4 γυμνή 3 watt με το ζόρι για FM.Αν αυτό θεωρείται πειρατεία...

Αν θεωρείτε ότι η παρουσία μου είναι επιβαρυντική προς τους κανόνες του forum τότε πολύ ευχαρίστως να με διαγράψετε.

QRX @ 1602 KHz AM

gsmaster
15-06-06, 18:33
Γιατί να συνομιλείς στα ΑΜ δεν μπορώ να καταλάβω έστω κι εκτός μπάντας, εφόσον υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές όπως οι μπάντες των ρεδιοερασιτεχνών τα CB ακόμα και τα PMR που μπορείς να βγείς με έλάχιστο κόστος και χωρίς να απιτείται άδεια.

vayeros
15-06-06, 23:20
Φιλε gsmaster το να μιλας στα ΑΜ κατα τη δικη μου αποψη ειναι αλλη αισθηση απο οτι να μιλας στους αναμεταδοτες των ραδιοερασιτεχνων και οπου αλλου. Αλλωστε το χομπυ του ραδιοερασιτεχνισμου οπως και να το κανουμε ειναι ακριβο και εχει και καποιες προυποθεσεις οπως εξετασεις κτλ. Οσο για τα CB δυστιχως πολυ δυσκολα εκπεμπεις σε τετοιες αποστασεις οπως στα ΑΜ

antonis_p
15-06-06, 23:57
αγαπητοι φιλοι δεν με αγγιζει το θεμα της πειρατειας και ουτε πιστευω οτι θα βαλω εγω ταξη στον κοσμο, και ουτε θελω αλλωστε, κατοπιν των σχετικων posts που δημοσιευτηκαν εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι "τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας". Οπως λενε και οι (συμμαχοι και φιλοι) Αμερικανοι: I don't give a shit αν μιλησουν ολοι μαζι εξω απο την μπαντα των μεσαιων...

Θα αναφερθω μονο στην προταση του gmaster, αφου αυτα τα (συνηθως) απαρχειωμενα μηχανηματα που χρησιμοποιουνται απο τους πειρατες γυρω απο τα μεσαια, δεν ειναι φτιαγμενα για αμφιδρομη επικοινωνια, γιατί αυτοι που αυτο που ζητουν δεν ειναι η διασκεδαση του κοινου αλλα η επικοινωνια δεν πανε σε καποιο αλλο ασυρματο μεσον οπως πχ τα cb ή οι συσκευες που διαιρουν την συχνοτητα και παιζουν καπου στους 6,5; Ειναι αμαρτια ολοι οι νταληκιεριδες να ειναι τεχνολογικα πιο μπροστα απο οσους υποτιθεται οτι εχουν και καποιες γνωσεις και συναρμολογουν μονοι τους το rig (!!!) τους.

Giannis511
16-06-06, 00:18
PMR θα με βρείτε στα 4,5,7 από λεκανοπαίδιο καλέστε τον Γιάννη τον "Παππού" κυρίως μεσημεριανές και βραδυνές. cB sto 21 σε FM.

Τέλος παίδες θα περιμένω αν ανοίξει καλύτερη διάδοση στους 27 με τις νεφώσεις, εως τώρα δεν βλέπω φως.Στο 21 σε FM μόνο βγαίνει κάτι κοσμος.Φτιάχνω βάση με λινεαρ και 5/8...Στους 27 δεν ξέρω δεν με ενθουσιάζει η ΑΜ σε FM νιώθω οτι το μηχανάκι ψιλοφυσάει για τα 4 (ακόμα) βατ.Για πείτε μου βγαίνει κανείς απο Αθήνα?

Περιμένω τα QRX και τα QSL.

sv9cvk
16-06-06, 00:41
Μερικες φορες αρκετοι απο εμας δεν μπορουμε να κατανοησομε πολα πραγματα τα οποια για αλλους ειναι δεδομενα,πχ εγω δεν καταλαβαινω τους ψαραδες τι βρισκουν τοσες ωρες απραξιας περιμενοντας να τσιμπισει το ψαρι η τους κυνηγους η το ποδοσφαιρο το οποιο δεν μπορω να το ακουω ουτε να το βλεπω αλλα καταλαβαινω οτι αυτο που ειναι για μενα μη αποδεκτο για αλλους ειναι το παν ,η τροπος ζωης.
Τωρα αυτο που βλεπομε εμεις σαν εναλακτικη λυση και σαν επιλογη για αλλους ειναι μη αποδεκτο !!!!
Ηδη αν καποτε εναρμονιστουμε με την ΕΟΚ καποια στιγμη εκπομπη στα μεσαια υπο προuποθεσεις θα ειναι εφικτη και νομιμα!!
Και να διευκρνησω κατι:
Οτι δεν βγαινω στα μεσαια εχω 20 χρονια να το κανω.
Οτι δεν λεω οτι ειναι σωστο να επικροτουμε μια παρανομη πραξη
Και οτι δεν θεωρω παρανομη πραξη την εκπομπη στα μεσαια αλλα και στα Fm (παντα υπο προυποθεσεις).
Και τελος οτι αυτα ειναι προσωπικη γνωμη και οτι το forum δεν εχει να κανει τιποτα με αυτα που γραφω.

Αλλα αισθανομαι την αναγκη να τονισω και συναμα να ρωτησω (εχω την απορια ο χριστιανος) οταν σε ενα θεμα ρωτησω πως θα φτιαξω ενα πηνιο ταλαντωσης στα μεσαια η πως θα φτιαξω ενα πομπο στα fm με μια πχ EL504 αυτοταλαντωτη δεν ειναι προωθηση της παρανομης εκπομπης και παιρνω πληθος απαντησεων απανω σε αυτο ,και οταν αναφερθω αμεσα στο οτι θελω να κανω εκπομπη στα μεσαια και πως θα το κανω (η ζητησω κατι παρομοιο η να επικροτησω καποιον ) δεχομαι επιπληξη.
Δεν θελω με αυτα να πω τιποτα αλλο εκτος του οτι καπου πρεπει να δουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα και οχι υπερβολικα και μεσα στα πλαισια της λογικης
Αυτο που βλεπω εδω ειναι οτι υπαρχει μια υπερβολη σε αυτο το θεμα το οποιο δεν ισχυει παντα γιατι αν ισχυε τοτε το 95% των post επρεπε να διεγραφουν επειδη προωθουν την παρανομη εκπομπη (μηπως και οι τοσες κατασκευες για RF δεν προωθουν την παρανομη εκπομπη επισης: Δεν εχω δει πουθενα να γραφει στις κατασκευες οτι δεν ειναι νομιμη η χρηση της καθε μιας και οτι ειναι μονο για πειραματισμο και δεν πρεπει να συνδεεται με κανενα τροπο σε κεραια)

Αυτα και αλλα πολλα αισθανομουν τωρα και καιρο την αναγκη να τα πω με φιλικη διαθεση παντα !!
Χρηστος .

gsmaster
16-06-06, 01:25
Χρηστο, και προς όλους αναφέρομαι....

Δεν είπαμε να κόψουμε την συζήτηση γύρα απο τα RF. Αυτό που θέλουμε είναι να υπάρχει μια διακριτικότητα στις συζητήσεις σχετικά με την χρήση που προορίζονται τα μηχανήματα, για να είμαστε κι εμείς καλυμμένοι, αλλα κι εσείς να μην βρείτε καναν μπελά.
Επίσης, σαν σελίδα που συνεχώς εξελίσσεται, καλό θα ήταν να είμαστε όσο πιο νόμιμοι μπορούμε.

ΥΓ Όποιος είναι παλιός, μπορεί να θυμάται απο πού πάρθηκε η απόφαση να μπεί ο κανόνας 15, να σας θυμίσω μια συζήτηση όπου ένας χρήστης υπερηφανευόταν ότι είναι πειρατής, πράγμα που χτυπάει άσχημα, τουλάχιστον σε μένα...

antonis_p
16-06-06, 02:47
να σας θυμίσω μια συζήτηση όπου ένας χρήστης υπερηφανευόταν ότι είναι πειρατήςοχι πειρατης αλλα εραστης του ραδιοφωνου!!!! :lol: :lol: :lol:
Χρηστο, ειδικα εσυ που επελεξες να εμφανιζεσαι με το διακριτικο κλησης σου, θα επρεπε να εισαι πιο "απολυτος" και να μην μπαινεις στην διαδικασια να κρινεις αν καποια πραξη ειναι λιγο ή πολυ παρανομη! Και εγω ισως να μην θεωρω παρανομια την υπερβολικη ταχυτητα αλλα δεν γινεται δουλεια ετσι. Ή ειναι ή δεν ειναι! Για τον καθε αλλο μπορει ολα αυτα να ειναι λιγο σκορπια στο μυαλο του αλλα η δικη σου αδεια ειναι σαφης για το ποιες συχνοτητες προοριζονται για ποια δουλεια... Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για το αν του αρεσει και τον βολευει ο καθε νομος. Αυτο που παρατηρησα εγω τον καιρο που επισκευτομαι το παρων forum ειναι οτι καποιοι ανθρωποι ειναι "αμετανοητοι" πειρατες και δεν τους ενδιαφερει να κανουν κατι προκειμενου να παιξουν την μουσικουλα τους πιο νομμιμα (σου θυμιζω οτι καπου προτεινα να μαζευτουν 18 περιπου νοματεοι που χρειαζονται προκειμενου το πρωτοδικειο να τους επιτρεψει την δημιουργια συλλογου και νομιμα να διεκδικησουν συχνοτητα αλλα προφανως η παρανομια ειναι ισως πιο γλυκια!)

sv9cvk
16-06-06, 09:35
Αντωνη ειπα οτι κατα την γνωμη μου δεν θεωρω παρανομη πραξη την εκπομπη .Αλλα συναμμα θα επρεπε να υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο οπως και στο εξωτερικο που μπορει καποιος με καποιους περιορισμους να κανει τις δοκιμες του (εδω ειναι που εχεις απολυτο δικιο πρεπει οποιος ενδιαφερεται πρεπει να κανει κατι πχ συλλογο και να διεκδικισει αυτο που θελει νομιμα γιατι τιποτα δεν ερχεται μονο του).Δεν ειπα ποτε ουτε παρακινησα κανεναν ουτε προκειται να το κανω να κανει κατι που ετσι η αλιως ειναι παρανομο.
Εγω τα ειπα ολα αυτα οχι γιατι λεω επικροτω κανενος ειδους παρανομης εκπομπης ουτε οτι εγω κανω κατι παρομοιο(εδω δεν εχω τον χρονο να ανοιξω τον ασυρματο καλα καλα )αλλα για εναν και μονο λογο για να τονισω αυτο που εγραψα στο προηγουμενο μυνημα μου και μονο

Και το οτι αναφερομαι σε πρωτο προσωπο ειναι μονο και μονο για να δειξω ενα παραδειγμα και ουδεποτε ζητησα αυτα που αναφερα ουτε δεχτηκα επιπληξη απο κανεναν αλλα και ουτε με ενδιαφερε κατι απο αυτα.

Πιο κατω ειναι αυτα που εγραψα πριν (για να μην τα ξαναγραφω :!: :!:


Αλλα αισθανομαι την αναγκη να τονισω και συναμα να ρωτησω (εχω την απορια ο χριστιανος) οταν σε ενα θεμα ρωτησω πως θα φτιαξω ενα πηνιο ταλαντωσης στα μεσαια η πως θα φτιαξω ενα πομπο στα fm με μια πχ EL504 αυτοταλαντωτη δεν ειναι προωθηση της παρανομης εκπομπης και παιρνω πληθος απαντησεων απανω σε αυτο ,και οταν αναφερθω αμεσα στο οτι θελω να κανω εκπομπη στα μεσαια και πως θα το κανω (η ζητησω κατι παρομοιο η να επικροτησω καποιον ) δεχομαι επιπληξη.
Δεν θελω με αυτα να πω τιποτα αλλο εκτος του οτι καπου πρεπει να δουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα και οχι υπερβολικα και μεσα στα πλαισια της λογικης
Αυτο που βλεπω εδω ειναι οτι υπαρχει μια υπερβολη σε αυτο το θεμα το οποιο δεν ισχυει παντα γιατι αν ισχυε τοτε το 95% των post επρεπε να διεγραφουν επειδη προωθουν την παρανομη εκπομπη (μηπως και οι τοσες κατασκευες για RF δεν προωθουν την παρανομη εκπομπη επισης: Δεν εχω δει πουθενα να γραφει στις κατασκευες οτι δεν ειναι νομιμη η χρηση της καθε μιας και οτι ειναι μονο για πειραματισμο και δεν πρεπει να συνδεεται με κανενα τροπο σε κεραια)

Πιστευω να διευκρινησα τι εννοω με τα παραπανω και για ποιον λογο μπηκε αυτη η απαντηση
gsmaster ναι εχεις δικιο λιγη διακριτικοτητα δεν βλαπτει.

antonis_p
16-06-06, 10:59
Αγαπητε Χρηστο, εδω ειναι το λαθος σου:
ειπα οτι κατα την γνωμη μου δεν θεωρω παρανομη πραξη την εκπομπη δεν προκειται για την διαφορετικη αντιληψη μιας νομοθεσιας αλλα για την προσωπικη σου επιθυμια. Ισως και εγω να ηθελα να ειναι ασυδοτη η εκπομπη στις ραδιοσυχνοτητες αλλα πουθενα δεν ισχυει αυτο. Αντε και το υπουργειο αποφασιζει να δωσει τους τελευταιους 10 ή 20 ή 30 ή 50 χιλιοκυκλους για "πειραματισμο" οπως εγινε με τα 4 μετρα για εμας τους ραδιοερασιτεχνες. Φανταζεσαι τι εχει να γινει; Ο καθε πικραμενος χωρις ραδιοερασιτεχνικη παιδεια με μηχανηματα της συμφορας και τεχνολογιας 60 ή 70 χρονων (και λιγα λεω) θα εκπεμπει οπου και οπως βρει! Εδω σε μικροτερο βαθμο γινονται αυτα και αναμεσα σε εμας τους ραδιοερασιτεχνες που εν τελει κατι διαβασαμε για να γινουμε αυτο που ειμαστε (ετσι υποτιθεται). Αυτα φυσικα δεν μπορει να γινονται σε καποια συχνοτητα που εχει εμπορικο ενδιαφερον οπως ειναι τα μεσαια (ή ΑΜ οπως λενε καποιοι :( ) και σιγουρα απο την επομενη θα εκθετουν την χωρα διεθνως. Ισως να γινοταν να εδινε το κρατος καποια αλλη συχνοτητα που δεν θα ειχε εμπορικο ενδιαφερον και να αφηνε τον καθενα να "πατηθει" κατα βουληση μεχρι να βαρεθει και να τελειωσει ο "πειραματισμος" του, οπως 80-88MHz. Αλλα ξερω και ξερεις οτι δεν τιθεται θεμα πειραματισμου γιατι οπως βλεπεις οι ερωτησεις που γινονται απο υποψηφιους πειραματιστες ειναι του επιπεδου "ποια κεραια να βαλω για τους 100MHz και 300 watts". To ζητουμενο ειναι η μουσικη εκπομπη, οι αφιερωσουλες και το ψηστηρι της Σουλας. Αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας και μην λεμε οτι πειραματιζομαστε με τεχνολογιες που κοσμουν μονο τις προθηκες των τεχνολογικων μουσειων. Τον καιρο που η τεχνολογια gsm και wifi ειναι στην χρηση του καθενος, σε τί ακριβως μπορει να πειραματιζεται καποιος με EL504; Τι ακριβως μπορει να εφευρει και τι να ανακαλυψει; Να μου ελεγε οτι ειναι νοσταλγος των αρχαιων τεχνολογιων, το καταλαβαινω, αλλα (οπως πιστευω οτι ο καθε σοβαρος ραδιοερασιτεχνης κανει, προκειμενου να αποφυγει την ασκοπη εκπομπη χρησιμοποιει το τεχνικο φορτιο του,) κανεις πειραματιστης δεν μπαινει σε αυτη την διαδικασια εφοσον καθε αρμονικη ή ασχετη εκπομπη ειναι χρησιμη στο κοινωνικο συνολο.
Δεν αρνουμαι την προελευση μου και θεωρω οτι τα πρωτα βηματα καθε ραδιοερασιτεχνη δεν μπορει παρα να ειναι αυτα στον χωρο του ραδιοφωνου ή του cb ή πλεον του pmr. Η δεκαετια ομως του 80 που "πειραματιστηκα" στα FM αλλα και τις τηλεορασεις της γειτονιας ηταν πιο χυμα αλλα και εγω στην εφηβεια που τελος παντως συγχωρει καποιες συμπεριφορες. Anyway, για να μην μονολογω, ας το ελαφρυνουμε...
Το παραπονο μου ειναι οτι για να "κανω" SV9 πρεπει να ερθει κανενας Γερμανος στην μεγαλονησο, εχετε κανενα club εκει για να ερθω να κανω μερικα qso σε cw για να παρει ο κοσμακης καρτουλα απο το bureau;

aeonios
16-06-06, 11:18
Το παραπονο μου ειναι οτι για να "κανω" SV9 πρεπει να ερθει κανενας Γερμανος στην μεγαλονησο, εχετε κανενα club εκει για να ερθω να κανω μερικα qso σε cw για να παρει ο κοσμακης καρτουλα απο το bureau;

http://www.rasc.gr τετάρτες στις 8 είναι ανοικτά. Σορρυ για το offtopic

MAKHS
16-06-06, 15:02
Καλημερα.Η απορια μου ειναι εαν ενας λατρης του ραδιοφωνου εχει το δικαιωμα του πειραματισμου στις κατασκευες των ΑΜ διοτι πιθανον να μην μπορει να κανει πειραματικες εκπομπες στα cb η στα uhf-pmr ποσο περισσοτερο στα βραχεα και στα vhf.H ενοια της παρανομης εκπομπης με τις πιθανες βλαβες ειναι τοσο γνωστη οσο και ο γειτονας μου που μεσα σε καμιναδα δηθεν απο τζακι εχει κρυμμενη κεραια κινητης τηλεφωνιας και σκορπαει το τρομο εισπρατοντας ενα καλο σταθερο ενοικιο.

Giannis511
16-06-06, 15:42
Εγώ τουλαχιστον δεν αμφισβητώ το ότι ο ραδιοερασιτέχνης έχει άδει κατόπιν εξετάσεων από το κράτος αλλά όλοι από κάπου ξεκινάνε.Και εγώ έχω στα άμεσα σχέδια μου να βγάλω δίπλωμα και άδεια και να εκπέμπω νόμιμα αλλά θέλω να μάθω και κάτι πρακτικά πάνω σε εκπομπή - λήψη και γιαυτό θα κάνω συνεχώς κατασκευές όσο με παίρνει!

Φιλικά πάντα , Γιάννης

16-06-06, 19:17
να σας θυμίσω μια συζήτηση όπου ένας χρήστης υπερηφανευόταν ότι είναι πειρατήςοχι πειρατης αλλα εραστης του ραδιοφωνου!!!! :lol: :lol: :lol:
Χρηστο, ειδικα εσυ που επελεξες να εμφανιζεσαι με το διακριτικο κλησης σου, θα επρεπε να εισαι πιο "απολυτος" και να μην μπαινεις στην διαδικασια να κρινεις αν καποια πραξη ειναι λιγο ή πολυ παρανομη! Και εγω ισως να μην θεωρω παρανομια την υπερβολικη ταχυτητα αλλα δεν γινεται δουλεια ετσι. Ή ειναι ή δεν ειναι! Για τον καθε αλλο μπορει ολα αυτα να ειναι λιγο σκορπια στο μυαλο του αλλα η δικη σου αδεια ειναι σαφης για το ποιες συχνοτητες προοριζονται για ποια δουλεια... Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για το αν του αρεσει και τον βολευει ο καθε νομος. Αυτο που παρατηρησα εγω τον καιρο που επισκευτομαι το παρων forum ειναι οτι καποιοι ανθρωποι ειναι "αμετανοητοι" πειρατες και δεν τους ενδιαφερει να κανουν κατι προκειμενου να παιξουν την μουσικουλα τους πιο νομμιμα (σου θυμιζω οτι καπου προτεινα να μαζευτουν 18 περιπου νοματεοι που χρειαζονται προκειμενου το πρωτοδικειο να τους επιτρεψει την δημιουργια συλλογου και νομιμα να διεκδικησουν συχνοτητα αλλα προφανως η παρανομια ειναι ισως πιο γλυκια!)

Τα εχεις μπερδεψει οπως παντα...
Βλεπεις για αλλον μιλαει ο gsmaster αλλα χρειαζεται και να εχεις και μνημη για να καταλαβεις, οταν μαλιστα σχολιαζοντας σε εκεινον, ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ ολο το θεμα :!: :!: :!: Μπορω να στο θυμισω δειχνοντας σου το συγκεκριμενο θεμα... ωστε να βοηθησω σαν Εργοθεραπευτης στην μνημη σου...
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2942&postdays=0&postorder=asc&start=15

16-06-06, 19:23
Γιατί να συνομιλείς στα ΑΜ δεν μπορώ να καταλάβω έστω κι εκτός μπάντας, εφόσον υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές όπως οι μπάντες των ρεδιοερασιτεχνών τα CB ακόμα και τα PMR που μπορείς να βγείς με έλάχιστο κόστος και χωρίς να απιτείται άδεια.

gsmaster ακολουθωντας αυτη την λογικη, καταληγουμε σιγουρα, στο γιατι να χρησιμοποιησεις μπάντες των ραδιοερασιτεχνών, τα CB ακόμα και τα PMR...
ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΟΜΙΜΑ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ :idea: :!: :!:
Αρα τελος ολα τα αλλα???
Αυτο ισχυει και για κατασκευες, ετοιμα μηχανηματα, κλπ, αφου τα κινητα ειναι αποδεδειγμενα Η ΑΙΧΜΗ τησ τεχνολογιας :!:


ΣΗΜΕΙΩΣΗ...
Προσωπικα ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ με την επικεφαλίδα του θεματος και οπως ειχε αναπτυχθει απο τον χρηστη στο μηνυμα που κλειδωσε "καποιος" :!:
Αλλα αυτο ειναι ΑΛΛΟ...

16-06-06, 19:26
Μερικες φορες αρκετοι απο εμας δεν μπορουμε να κατανοησομε πολα πραγματα τα οποια για αλλους ειναι δεδομενα,πχ εγω δεν καταλαβαινω τους ψαραδες τι βρισκουν τοσες ωρες απραξιας περιμενοντας να τσιμπισει το ψαρι η τους κυνηγους η το ποδοσφαιρο το οποιο δεν μπορω να το ακουω ουτε να το βλεπω αλλα καταλαβαινω οτι αυτο που ειναι για μενα μη αποδεκτο για αλλους ειναι το παν ,η τροπος ζωης.
Τωρα αυτο που βλεπομε εμεις σαν εναλακτικη λυση και σαν επιλογη για αλλους ειναι μη αποδεκτο !!!!
Ηδη αν καποτε εναρμονιστουμε με την ΕΟΚ καποια στιγμη εκπομπη στα μεσαια υπο προuποθεσεις θα ειναι εφικτη και νομιμα!!
Αλλα αισθανομαι την αναγκη να τονισω και συναμα να ρωτησω (εχω την απορια ο χριστιανος) οταν σε ενα θεμα ρωτησω πως θα φτιαξω ενα πηνιο ταλαντωσης στα μεσαια η πως θα φτιαξω ενα πομπο στα fm με μια πχ EL504 αυτοταλαντωτη δεν ειναι προωθηση της παρανομης εκπομπης και παιρνω πληθος απαντησεων απανω σε αυτο ,και οταν αναφερθω αμεσα στο οτι θελω να κανω εκπομπη στα μεσαια και πως θα το κανω (η ζητησω κατι παρομοιο η να επικροτησω καποιον ) δεχομαι επιπληξη.
Δεν θελω με αυτα να πω τιποτα αλλο εκτος του οτι καπου πρεπει να δουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα και οχι υπερβολικα και μεσα στα πλαισια της λογικης
Αυτο που βλεπω εδω ειναι οτι υπαρχει μια υπερβολη σε αυτο το θεμα το οποιο δεν ισχυει παντα γιατι αν ισχυε τοτε το 95% των post επρεπε να διεγραφουν επειδη προωθουν την παρανομη εκπομπη (μηπως και οι τοσες κατασκευες για RF δεν προωθουν την παρανομη εκπομπη επισης: Δεν εχω δει πουθενα να γραφει στις κατασκευες οτι δεν ειναι νομιμη η χρηση της καθε μιας και οτι ειναι μονο για πειραματισμο και δεν πρεπει να συνδεεται με κανενα τροπο σε κεραια)
Χρηστος .

Εξακολουθω να ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΜΕ ΟΣΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ...
Χαιρομαι ιδιαιτερος που συναντω ατομα με "ελευθερια" στην σκεψη τους αλλα και δυναμη εκφρασης αυτης...

electronic
19-06-06, 12:01
Καλημέρα κύριοι

Καιρό τώρα παρακολουθώ το θέμα-θέματα περί παρανομίας ή όχι για όλες τις ραδιοφωνικές πάντες. Εγώ ξεκίνησα με την παιδική τρέλα τότε στην άδεια συχνότητα των FM που τότε στο χωριό μου δεν έκπεμπε κανένας. Τότε μαζευτήκαμε καμιά δεκαριά και τους έφτιαξα κάποια μηχανήματα αυτοταλάντωτα με την γνωστή EL504 και ένα απλό διπολάκι. Τότε ναι το παν για εμάς ήταν να κάνουμε το χαβαλέ μας και να κολλήσουμε κανένα κοριτσάκι. Λοιπόν με το πέρασμα του χρόνου πέρασα και από τα μεσαία κύματα πριν από 15-16 χρόνια για λίγο καιρό με ένα μηχάνημα EL34-519 και έναν 35αρη dublex ενισχυτή. Τα παράτησα γιατί ξενιτεύτηκα Θεσσαλονίκη. Το σαράκι όμως τον κατασκευών και το να κάτσεις με το κολλητήρι και με το χαρτί και με το μολύβι για να κάνω υπολογισμούς δεν σταμάτησε ποτέ. Πολύ γνωστοί μου είχαν CB άλλοι ήταν ραδιοερασιτέχνες με άδεια στα VHF-UHF αλλά και στα HF. Κοντά σε αυτούς πήρα την απόφαση να δώσω εξετάσεις και να γίνω νόμιμος ραδιοερασιτέχνης. Έτσι απόκτησα το χαρακτηριστικό μου και φέτος τον Απρίλιο αγόρασα έναν πομποδέκτη στα V-U. Μιλάω συχνά με συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες μέσα στην πάντα αλλά κάποιες φορές ακούω λίγο έξω από ην μπάντα όπου και υπάρχουν δεκάδες καθημερινά που μιλάνε χωρίς διακριτικά ενώ έχουν. Επίσης πολλές φορές στον αναμεταδότη εδώ στην Θεσσαλονίκη «όπως μου είπαν κάποιοι από την λέσχη που έχω γίνει μέλος» έχουν ακούσει μουσική πολλές φορές. Επίσης θα ήθελα να πω επίσης ότι το να γίνει κάποιος από εμάς ραδιοερασιτέχνης θα πρέπει να έχει κάποια βοήθεια ή κάποια κρυφή επιθυμία “όπως το να γίνει τραγουδιστής και να κρατάει στο χέρι του ένα μικρόφωνο πλάκα κάνω :lol: ”. Πρέπει να δούμε τι γίνετε όμως και με τους νόμιμους παράνομους που δυστυχώς είναι η περισσότερη από εμάς. Δηλαδή πόσο είναι το μέγιστο ύψος που μπορούμε να σηκώσουμε μια κεραία πάνω στην ταράτσα μας για την οποιαδήποτε συχνότητα. Ποια είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να έχει το μηχάνημα μας ή το Linear συνήθως στις χαμηλές συχνότητες. Έχω δει συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες με πολύ μεράκι και φυσικά άδεια να σηκώνουν πάνω στην ταράτσα μέχρι και 1,5-2 kilowatt γιατί κάποιος ρώσος τον πατάει σε κάποια χώρα που μιλάει. Αυτοί είναι πολέμιοι εναντίων τον πειρατών και είναι μέσα στα συμβούλια. Επίσης πολλά άλλα τα οποία γράφοντε μέσα στον κανονισμό αλλά αγνοούντε. Λοιπόν όλοι με τον τρόπο μας είμαστε παράνομοι και νόμιμοι συνάμα και κάνουμε το χόμπι μας. Ας προσέξουμε όλοι μας να μην κάνουμε κόντρες στο γράψιμο για το ποιος είπε τι. Εδώ είμαστε όλοι μας γιατί έχουμε ένα κοινό. Τα ηλεκτρονικά και το μεράκι για τις κατασκευές, τις δικές μας κατασκευές που τις καμαρώνουμε. Ναι έχει αλλάξει και η τεχνολογία και τα μηχανήματα έχουνε γίνει ψηφιακά και με όμορφα πολύχρωμα λαμπάκια επάνω και κάτι τεράστια display επάνω με πολλά γράμματα.

Ας μην παρασυρόμαστε και να προσέχουμε τι γράφουμε έτσι ώστε όλοι να κάνουμε το μεράκι που μας ενώνει.
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πιστεύω ότι εδώ πρέπει να κλείσει το θέμα-θέματα. Καλημέρα σε όλους και σε όλες τις συχνότητες που εκπέμπετε.

Γιώργος