PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέση Στασιμων κυματων με Απολαβη



angie
15-06-06, 16:15
Καλησπέρα σε ολους,
Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αρχικα να σας συγχαρω και να σας ευχαριστησω για τις "γνωσεις" που μας δίνεται μεσω του site σας.
Εχω κατασκευασει μια κεραια χοανης double ridged και εχω μια απορια. Σε μια περιοχη οπου εχω πολυ υψηλα στασιμα (SWR) εχω απολαβη 15dB. Πως εξηγειται αυτο? Λογικα επειδη εχω πολλα στασιμα προφανως θα βγαινει ενα σημα με πολυ χαμηλη ισχυ( για να μη πω καθολου). Καταληγοντας ηθελα να σας ρωτησω ποια η σχεση στασιμων και gain γιατι δεν το εχω καταλαβει.

Ευχαριστω
Angie :roll:

aeonios
15-06-06, 16:50
Γεια σου Angie και καλώς ήλθες!
Για τους 2.4 GHz έχεις φτιάξει την κεραία; Πως μέτρησες την απολαβή και τα στάσιμα στην κεραία σου;

ReFas
15-06-06, 19:08
Καλησπέρα σε ολους,
Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αρχικα να σας συγχαρω και να σας ευχαριστησω για τις "γνωσεις" που μας δίνεται μεσω του site σας.
Εχω κατασκευασει μια κεραια χοανης double ridged και εχω μια απορια. Σε μια περιοχη οπου εχω πολυ υψηλα στασιμα (SWR) εχω απολαβη 15dB. Πως εξηγειται αυτο? Λογικα επειδη εχω πολλα στασιμα προφανως θα βγαινει ενα σημα με πολυ χαμηλη ισχυ( για να μη πω καθολου). Καταληγοντας ηθελα να σας ρωτησω ποια η σχεση στασιμων και gain γιατι δεν το εχω καταλαβει.

Ευχαριστω
Angie :roll:

Δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ κέρδους (Gain) κεραίας και στάσιμων.
Το κέρδος είναι χαρακτηριστικό της κάθε κεραίας και δεν επηρεάζεται από το πόσο ισχύ της δίνεις η τι αντίσταση παρουσιάζει στη γραμμή μεταφοράς.
Μάλλον κάτι άλλο θες να πεις, ίσως σε σχέση με το σήμα που λαμβάνεις η εκπέμπεις.
Αξιοπερίεργο είναι και το κατασκεύασα που είπες...αν ήθελες να έλεγες που βρήκες στοιχειά για την σχεδίαση καλο θα ηταν...
:)

angie
16-06-06, 14:47
Λοιπόν η κατασκευή της κεραίας εγινε στα πλαισια διπλωματικης εργασιας. Τα στασιμα μετρηθηκαν σε network analyzer ενω το διαγραμμα ακτινοβολιας και το gain μετρηθηκαν σε ανηχωικο. Η κεραια λοιπον στα 5 Ghz παρουσιαζει υψηλα στασιμα αλλα το gain της ειναι 15dB. Περα απο τουσ κλασικους ορισμους που υπαρχουν στη βιβλιογραφια δεν υπαρχει καποια αναφορα που να συνδεει στασιμα με gain. Ετσι λοιπον απο την εμπειρια σας ηθελα ετσι με ποιο πρακτικο τροπο να μου το εξηγησετε αν μπορειτε. Πως το σκεφτομαι εγω? Οτι αν στην εισοδο της κεραιας δωσω 0dB (δηλαδη 1 Watt), τοτε επειδη εχω παρα πολλα στασιμα ας υποθεσουμε οτι θα περασουν 0,1WAtt δηλαδη -10dB. Εχει μετρηθει οτι σε εκεινη τη περιοχη εχει 15dB κερδος. Αρα τελικα στην εξοδο το σημα που θα παρω θα ειναι (-10+15)dB=5dB ? :roll: Καπου στο συλλογισμο μου κανω λαθος. Γι αυτο αν γνωριζει καποιος ας μου το εξηγησει.
Ευχαριστω ξανα. :)
Angie

PS. Για τη κατασκευη της συμβουλευτηκα τη θεωρια της κλασικης χοανοκεραιας και λιγα πραγματα που βρηκα για τις Double ridge. Βεβαια εχει σφαλματα :( αλλα για πρωτη κεραια ας πουμε οτι ηταν μια καλη προσπαθεια.

aeonios
16-06-06, 15:16
Από την εμπειρία μου πάντως αυτές οι κεραίες ανεβάζουν ανεξήγητα στάσιμα από παραμορφώσεις-βαθουλώματα (bumping) στο υλικό κατασκευής της χοάνης.Είναι δηλαδή συχνά κατασκευαστικό το "πρόβλημα"...μπορεί να δεις και κεραίες εμπορίου αυτού του τύπου με 2.5:1 στάσιμα.

Δεν κατάλαβα το παράδειγμα σου...μήπως θές να πεις πως δίνεις 0dbm=1 mW στην είσοδο;

Mάλλον ψάχνεις το E.R.P. της κεραίας σου (Effective radiated power)από ότι κατάλαβα δηλ το τι εκπέμπεται από την κεραία σου.

Γενικά ισχύει: E.r.p=ισχύς πομπού + απολαβή κεραίας - απώλειες (γραμμής+κεραίας)

O τύπος σου ισχύει λοιπόν αν υποθέσουμε πως δεν χάνει τίποτε η γραμμή μεταφοράς από τον πομπό στην κεραία σου.


Υ.Γ. πες στον καθηγητή να σου βάλει καλό βαθμό!!!

angie
16-06-06, 15:36
Προφανως το λαθος ειναι κατασκευαστικο γιατι οπως και να εχει οταν κοβεις αλουμινιο με φρεζα ή ηλεκτρικη κορδελα σιγουρα δε θα εχεις και τα τελεια αποτελεσματα.Και οταν γενικα η βιβλιογραφια γι αυτου του ειδους τις κεραιες ειναι ελαχιστη τα πραγματα δυσκολευουν ακομη περισσοτερο. Βασικα αυτο που ρωταω και ισως κακως που ακομη δεν εχω καταλαβει ειναι οτι εφοσον καπου δειχνω οτι εχω υψηλα στασιμα (καμια σχεση το 2,5:1, μακαρι να ηταν τοσο, ξεφευγει παρα πολυ) ειναι ευλογη η ερωτηση πως εχεις gain 15 dB. Τη φοβαμαι αυτην την ερωτηση. Αν καταλαβες ετοιμαζομαι για παρουσιαση και ισως μια τετοια ερωτηση η οποια θα εχει μια προφανης απαντηση να με κολλησει στο τοιχο. Οσο για το βαθμο που λες...θα δειξει.
Σ ευχαριστω παντως.
Αν καταλαβες τι εννοω περιμενω απαντηση.Απωλειες απο πομπο ας πουμε οτι ειναι μικρες μιας και εκει υπαρχει προσαρμογη, αλλα στη κεραια μου δεν υπαρχει σωστη προσαρμογη προφανως λογω κατασκευαστικων σφαλματων. Οι απωλειες γραμμης νομιζω αφαιρουνται κατα τη διαρκεια της μετρησης της κεραιας.
Angie

ReFas
16-06-06, 17:08
Λοιπόν η κατασκευή της κεραίας εγινε στα πλαισια διπλωματικης εργασιας. Τα στασιμα μετρηθηκαν σε network analyzer ενω το διαγραμμα ακτινοβολιας και το gain μετρηθηκαν σε ανηχωικο. Η κεραια λοιπον στα 5 Ghz παρουσιαζει υψηλα στασιμα αλλα το gain της ειναι 15dB. Περα απο τουσ κλασικους ορισμους που υπαρχουν στη βιβλιογραφια δεν υπαρχει καποια αναφορα που να συνδεει στασιμα με gain. Ετσι λοιπον απο την εμπειρια σας ηθελα ετσι με ποιο πρακτικο τροπο να μου το εξηγησετε αν μπορειτε. Πως το σκεφτομαι εγω? Οτι αν στην εισοδο της κεραιας δωσω 0dB (δηλαδη 1 Watt), τοτε επειδη εχω παρα πολλα στασιμα ας υποθεσουμε οτι θα περασουν 0,1WAtt δηλαδη -10dB. Εχει μετρηθει οτι σε εκεινη τη περιοχη εχει 15dB κερδος. Αρα τελικα στην εξοδο το σημα που θα παρω θα ειναι (-10+15)dB=5dB ? :roll: Καπου στο συλλογισμο μου κανω λαθος. Γι αυτο αν γνωριζει καποιος ας μου το εξηγησει.
Ευχαριστω ξανα. :)
Angie

PS. Για τη κατασκευη της συμβουλευτηκα τη θεωρια της κλασικης χοανοκεραιας και λιγα πραγματα που βρηκα για τις Double ridge. Βεβαια εχει σφαλματα :( αλλα για πρωτη κεραια ας πουμε οτι ηταν μια καλη προσπαθεια.

Αν θέλουμε να αναλύσουμε λίγο πιο πολύ την κατάσταση...
Λες ότι έχεις κέρδος 15db, αυτό είναι λάθος από μόνο του, θα πρέπει να ορίσεις ως προς τι έχεις αυτό το κέρδος; Ως προς το ισοτροπικό; Ως προς ένα δίπολο; Το db είναι σχετική μονάδα θα πρέπει να ορίσεις την σχέση.
Μετά άλλο ένα λάθος λες "αν στην είσοδο της κεραίας δώσω 0dB (δηλαδή 1 Watt), τότε επειδή έχω πάρα πολλά στάσιμα ας υποθέσουμε ότι θα περάσουν 0,1WAtt δηλαδή -10dB" αυτό είναι κάτι που έχει να κάνει με τη μεταφορά της ισχύος, την προσαρμογή ανάμεσα στην πηγή σου στην όποια γραμμή μεταφοράς και την αντίσταση της κεραίας.
Καμία σχέση με το κέρδος την κεραίας είτε δίνεις ένα Watt είτε ένα mW το κέρδος είναι το ίδιο.
Με ποιο τρόπο μετράς το κέρδος; Εν συγκρίσει με τι;
Είσαι σε ανηχοηκο θάλαμο και έχεις την horn σου έχεις και κάποια άλλη κεραία που συγκρίνεις; Η υπολογίζεις από κάποιο θεωρητικό πεδίο που θα έπρεπε να μετράς;
Το πρόβλημα είναι στο συλλογισμό που κάνεις με το πόσο ισχύ δίνεις, αλλά θα ήθελα να ξερώ και πως βγαίνει το κέρδος της κεραίας, αν θέλεις εξηγείς λίγο παραπάνω το σύστημα μέτρησης.

angie
16-06-06, 17:23
Ναι εχειs δικιο. Δεν ανεφερα οτι υπαρχει απεναντι απο τη δικη μου Horn μια προτυπη κεραια horn επισης. Νομιζω οτι δινουν 0dB και μετρανε με αυτοματοποιημενο τροπο μεσω προγραμματος το gain. Βασικα παιρνουμε παραμετρους σκεδασης και αυτοματα υπολογιζεται το gain μεσω του pc. Προφανως η μετρηση γινεται ως προς τη προτυπη και οχι ως προσ διπολο η καποια ισοτροπικη γι αυτο δεν εγραψα dbd ή dbi.
Με καταλαβες τωρα?
Ειναι κουτη η απορια μου ε?
Ακομη παντως δεν εχω καταλαβει πως θα το εξηγησω. :oops: sorry
Angie

ReFas
16-06-06, 17:54
Ναι εχειs δικιο. Δεν ανεφερα οτι υπαρχει απεναντι απο τη δικη μου Horn μια προτυπη κεραια horn επισης. Νομιζω οτι δινουν 0dB και μετρανε με αυτοματοποιημενο τροπο μεσω προγραμματος το gain. Βασικα παιρνουμε παραμετρους σκεδασης και αυτοματα υπολογιζεται το gain μεσω του pc. Προφανως η μετρηση γινεται ως προς τη προτυπη και οχι ως προσ διπολο η καποια ισοτροπικη γι αυτο δεν εγραψα dbd ή dbi.
Με καταλαβες τωρα?
Ειναι κουτη η απορια μου ε?
Ακομη παντως δεν εχω καταλαβει πως θα το εξηγησω. :oops: sorry
Angie

Ναι κατάλαβα, δεν ξέρω πως ακριβώς είναι η συνδεσμολογία των συσκευών, λογικά θα πρέπει να αφαιρείται το χάσιμο από τις απώλειες των καλωδίων συνυπολογισμένου και του mismatch.
Δες στο βιβλίο του Kraus που αναφέρει και τις απώλειες των καλωδίων για τη μέτρηση του κέρδους.
Θα είναι ρυθμισμένα τα μηχανήματα και θα αφαιρούν τις διάφορες απώλειες.

Δεν ξέρω πώς μπορεις να το εξηγήσεις, απλα δεν έχει σχέση το κερδος με την ισχυ που δίνεις στην κεραια.

16-06-06, 21:10
Φιλε...
Υπαρχουν καποια δεδομενα τα οποια παραβλεπεις μαλλον...
Για να τα πουμε απλα :wink:
Θεωρεις οτι η χοανη σου εχει σωνει και καλα 15dbi (αφου το συστημα οπως το περιεγραψες, μαλλον εχει ρυθμιστει για αναφορα στο ισοτροπικο διπολο)...
Απο την αλλη εχεις μετρησει στασιμα >3.5 προφανως, για να σε εχει προβληματισει τοσο :wink:
Αυτοματα προσπαθεις να συγκρινεις δυο διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους...
Βλεπεις τα στασιμα σαν λογος, θα σου δωσουν ποση απο την ισχυ στην εισοδο ΔΕΝ ακτινοβολειται, γνωριζοντας σου ομως ταυτοχρονα και ΠΟΣΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙΤΑΙ εντελει :idea:
Επανεξετασε τις μετρησεις σου, υπολογισε σωστα την ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΜΕΝΗ ΙΣΧΥ (EIRP) και ισως διαπιστωσεις οτι η κεραια σου εχει μεγαλυτερο κερδος απο 15dbi παροτι τα στασιμα σου ειναι πολυ υψηλα :!:
Να το απλοποιησω...
Αν λογω μη προσαρμογης (υψηλος λογος στασιμων) χανεις ισχυ και τροφοδοτωντας με 1W @ 50Ω ακτινοβολεις με 0.1W @ Zx μπορεις να εχεις +15dbi μετρηση ακομα και αν χανεις 25db λογω προσαρμογης.... Βλεπεις ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ καποια ισχυ (0.1W :?: ) σε Zx :!: αρα το κερδος της κεραιας σου ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγνωστο με τις μετρησεις που εχεις... Βεβαιως ανεξαρτητως των στασιμων, μπορεις να πεις οτι εχεις +15dbi αφου δινεις Χ ισχυ και εχεις Ψ μετρηση :wink:
ενα παραδειγμα ειναι το τεχνητο φορτιο... Παροτι σαν στασιμα ειναι σε λογο <1.1:1 αν το μετρησεις στο συστημα σου θα διαπιστωσεις οτι ξεπερναει τα -45dbi :!: και ομως ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ και ως εκτουτου ελαχιστα στασιμα :idea: Αν οι μετρησεις σου δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΕΣ τα συμπερασματα θα ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ :!:

Λογικα ο Κωσταρακης θα σου βαλει βαθμο καλο... :wink:

angie
20-06-06, 14:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.


Λογικα ο Κωσταρακης θα σου βαλει βαθμο καλο... Wink
ΚΑΤΑΡΧΗΝ FMRADIO ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ :o :o
πΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ?
ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ.ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΝΗΧΩΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ).ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ (ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΑΦΗ ΕΞΗΓΗΣΗ) ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ...
:roll:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ANGIE

aeonios
20-06-06, 14:23
O Ευαγγέλου πως πάει; :D Θα είναι και αυτός στην επιτροπή; Ε ρε γλέντια! Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ρωτήσουν κάτι τέτοιο γιατί ΔΕΝ εχουν σχέση οι δυο έννοιες !!!


Οσο για τα κεφαλαία:

20-06-06, 17:40
Λογικα ο Κωσταρακης [quote]ΚΑΤΑΡΧΗΝ FMRADIO ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ :o :o
πΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ?

Γεια σου Αντζυ :!: :wink:
Οχι καμμια σχεση ουτε με την λιμνη, ουτε με το ιδρυμα... Απλα μεσα απο αρκετα χρονια, επαγγελματικα στο χωρο των ηλεκτρονικων, γνωριζω παρα πολλους σε ιδρυματα... Και η αληθεια ειναι οτι αν ο γιος μου αποφασισει του χρονου να ασχοληθει σοβαρα με τον χωρο εκει θα του συστηνα να κανει μεταπτυχιακο Φυσικης :wink: αφου ο εν λογω εχει εξοπλισει την εδρα σχεδον ΑΡΤΙΑ :!: και ειναι προς τιμην του... για αυτο! αφου τα εχει διαθεσει απο την τσεπη του :!: :!: :!:



ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ.ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΝΗΧΩΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ).ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ (ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΑΦΗ ΕΞΗΓΗΣΗ) ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ...
:roll:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ANGIE

εδω σε βρισκω λιγο λαθος... αν δεν μπορεις να εξηγησεις τι γινεται, τοτε φαινεσαι σαν να λες οτι θα πεις, στην τυχη... Και απο οσο ξερω, ο συγκεκριμενος ΔΕΝ ειναι ανθρωπος που αποδεχεται στην τυχη εξηγησεις... Μαλλον το αναποδο ισχυει... (γινεται, ισως εκνευριστικα, υπερβολικος στην λεπτομερη εξηγηση) :-#

Ξανασκεψου λιγο τι σου εγραψα πιο πανω... Voltage Standing Wave Ratio = Στασιμα = ανακλωμενο κυμα = σημειο R +/-j ... Smith Chart
VSWR 3.5 = -11db, 4 = -12db, 4.5 = -13db, κοκ
Αν δεν κανω λαθος υπαρχει εκει ενα υπεροχο VNA, ξαναπαιξε λιγο πανω του... Λειτουργησε το σαν Scalar και δες ποσα db εισαι εκτος προσαρμογης... Δες επισης αν εχεις προσαρμογη σε αλλη συχνοτητα :wink:
Αν δινεις στην εισοδο 0dbW αφαιρεσε και βρες την ισχυ που πραγματικα τροφοδοτει την χοανη...

ReFas
21-06-06, 09:37
Φίλε fmradio η φίλη μας η angie έγραψε σε προηγούμενο μήνυμα της
"Νομιζω οτι δινουν 0dB και μετρανε με αυτοματοποιημενο τροπο μεσω προγραμματος το gain. Βασικα παιρνουμε παραμετρους σκεδασης και αυτοματα υπολογιζεται το gain μεσω του pc. Προφανως η μετρηση γινεται ως προς τη προτυπη και οχι ως προσ διπολο η καποια ισοτροπικη γι αυτο δεν εγραψα dbd ή dbi"

Όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει με το Vector Network Analyzer απλά διαβάζει στην οθόνη το κέρδος της κεραίας.
Προβληματίζεται λοιπόν γιατί βγαίνει αυτό το νούμερο αφού έχει τόσο υψηλά στάσιμα.
Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν γνωρίζει με πιο τρόπο ο υπολογιστής βγάζει το κέρδος, αν μπορούσες να ρωτήσεις φίλη μας angie πιθανότατα θα έβλεπες ότι οι απώλειες του καλωδίου από το VNA μέχρι τις κεραίες αφαιρειται, και αυτό που βγάζει ο υπολογιστής στην οθόνη του είναι το καθαρό κέρδος της κεραίας.
Οι παράμετροι σκέδασης (scattering parameter) που μετράει to analyzer δεν είναι τίποτα άλλο από το απευθείας και ανακλώμενο κύμα σε κάθε κεραία έτσι ώστε να μπορούν να υπολογιστούν συνθ.αντιστασεις, απώλειες η ότι άλλο χρειάζεται.
Αν ψάξεις και δεις με πιο τρόπο βγαίνει η μέτρηση του κέρδους νομίζω θα σου λυθεί η απορία σου.

21-06-06, 15:04
Φίλε fmradio η φίλη μας η angie έγραψε σε προηγούμενο μήνυμα της
"Νομιζω οτι δινουν 0dB και μετρανε με αυτοματοποιημενο τροπο μεσω προγραμματος το gain. Βασικα παιρνουμε παραμετρους σκεδασης και αυτοματα υπολογιζεται το gain μεσω του pc. Προφανως η μετρηση γινεται ως προς τη προτυπη και οχι ως προσ διπολο η καποια ισοτροπικη γι αυτο δεν εγραψα dbd ή dbi"

Όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει με το Vector Network Analyzer απλά διαβάζει στην οθόνη το κέρδος της κεραίας.
Προβληματίζεται λοιπόν γιατί βγαίνει αυτό το νούμερο αφού έχει τόσο υψηλά στάσιμα.
Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν γνωρίζει με πιο τρόπο ο υπολογιστής βγάζει το κέρδος, αν μπορούσες να ρωτήσεις φίλη μας angie πιθανότατα θα έβλεπες ότι οι απώλειες του καλωδίου από το VNA μέχρι τις κεραίες αφαιρειται, και αυτό που βγάζει ο υπολογιστής στην οθόνη του είναι το καθαρό κέρδος της κεραίας.
Οι παράμετροι σκέδασης (scattering parameter) που μετράει to analyzer δεν είναι τίποτα άλλο από το απευθείας και ανακλώμενο κύμα σε κάθε κεραία έτσι ώστε να μπορούν να υπολογιστούν συνθ.αντιστασεις, απώλειες η ότι άλλο χρειάζεται.
Αν ψάξεις και δεις με πιο τρόπο βγαίνει η μέτρηση του κέρδους νομίζω θα σου λυθεί η απορία σου.

Refas το VNA που αναφερα το ειπα σαν προταση για να "παιξει" λιγο και να δει ΤΙ προβλημα προσαρμογης υπαρχει στην κεραια... Δεν εχει να κανει με την μετρηση στον ανηχωϊκο θαλαμο... Ουτως η αλλως ειναι και σε αλλο χωρο, αν θυμαμαι καλα... Και ναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που μετραει το VNA μπορει και να της δωσει πληροφορια με ακριβεια για το τι ισχυ εντελει απο την τροφοδοτουμενη εκμεταλλευεται...

21-06-06, 15:05
Φίλε fmradio η φίλη μας η angie έγραψε σε προηγούμενο μήνυμα της
"Νομιζω οτι δινουν 0dB και μετρανε με αυτοματοποιημενο τροπο μεσω προγραμματος το gain. Βασικα παιρνουμε παραμετρους σκεδασης και αυτοματα υπολογιζεται το gain μεσω του pc. Προφανως η μετρηση γινεται ως προς τη προτυπη και οχι ως προσ διπολο η καποια ισοτροπικη γι αυτο δεν εγραψα dbd ή dbi"

Όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει με το Vector Network Analyzer απλά διαβάζει στην οθόνη το κέρδος της κεραίας.
Προβληματίζεται λοιπόν γιατί βγαίνει αυτό το νούμερο αφού έχει τόσο υψηλά στάσιμα.
Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν γνωρίζει με πιο τρόπο ο υπολογιστής βγάζει το κέρδος, αν μπορούσες να ρωτήσεις φίλη μας angie πιθανότατα θα έβλεπες ότι οι απώλειες του καλωδίου από το VNA μέχρι τις κεραίες αφαιρειται, και αυτό που βγάζει ο υπολογιστής στην οθόνη του είναι το καθαρό κέρδος της κεραίας.
Οι παράμετροι σκέδασης (scattering parameter) που μετράει to analyzer δεν είναι τίποτα άλλο από το απευθείας και ανακλώμενο κύμα σε κάθε κεραία έτσι ώστε να μπορούν να υπολογιστούν συνθ.αντιστασεις, απώλειες η ότι άλλο χρειάζεται.
Αν ψάξεις και δεις με πιο τρόπο βγαίνει η μέτρηση του κέρδους νομίζω θα σου λυθεί η απορία σου.

Refas το VNA που αναφερα το ειπα σαν προταση για να "παιξει" λιγο και να δει ΤΙ προβλημα προσαρμογης υπαρχει στην κεραια... Δεν εχει να κανει με την μετρηση στον ανηχωϊκο θαλαμο... Ουτως η αλλως ειναι και σε αλλο χωρο, αν θυμαμαι καλα... Και ναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που μετραει το VNA μπορει και να της δωσει πληροφορια με ακριβεια για το τι ισχυ εντελει απο την τροφοδοτουμενη εκμεταλλευεται...

angie
24-06-06, 21:32
Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Εχω καταλαβει φυσικα οτι το προβλημα ειναι στη προσαρμογη και τωρα ειδικα ειναι πολυ δυσκολο να ασχοληθω εκ νεου με την ιδια κεραια. Επειδη το προβλημα ειναι κατασκευαστικο και δεν εχω την ευχερεια να κοβω και να ραβω αλουμινια ουτε φυσικα να μετρησω εκ νεου στον ανηχωικό.Με network analyzer ασχοληθηκα πολυ και μετρησα και swr και χαρτη smith. Απλα η απορια μου ηταν, πως να το πω,οχι τοσο επι του πρακτικου αλλα θεωρητικα. Δε θα ικανοποιηθει φανταζομαι η απορια αυτη δινοντας απλως τους ορισμους των Swr και gain, (κατι που φυσικα το κανω στη παρουσιαση μου).
Σας ευχαριστω πολυ παντως ξανα και ενα σχολιο για τον fmradio... το master αξιζει αρκει να υπαρχει αγαπη για τα ηλεκτρονικα, ορεξη, γερο στομαχι και υπομονη τεραστια. Αν και με σενα πατερα που ασχολεισαι με ηλεκτρονικα γενικα θα ειναι πιο ευκολο για το γιο σου να ανταπεξελθει.
Φιλικα
Angie

Killo_Watt
25-06-06, 02:13
Φίλε μου αποτι κατάλαβα η απορία σου δεν έχει λυθεί ακόμα ας κάνω και εγώ μια προσπάθεια. Σκέψου το απλά τα στάσιμα σημαίνουν κακή προσαρμογή και αντιστρόφως λόγω της κακής προσαρμογής δημιουργούνται τα στάσιμα δηλαδή ένα μέρος από το σήμα σου γυρίζει πίσω και δεν ακτινοβολείτε συνήθως όταν μετράμε το gain λαμβάνουμε υπόψη μας μονό την ισχύ που ακτινοβολείτε σαν να είχαμε τροφοδοτήσει με αυτήν την κεραία μας σε συνθήκες τέλειας προσαρμογής έτσι προκύπτει το gain που όπως καταλαβαίνεις είναι ανεξάρτητο χαρακτηριστικό μέγεθος της κεραίας και δεν εξαρτάτε από την προσαρμογή που ανάλογα με τις περιστάσεις μεταβάλετε….

GREG
30-06-06, 16:15
ενας ενας ολοι θα απαντησεται..................