PDA

Επιστροφή στο Forum : PAYPAL Παρακαλώ τα φώτα σας



jimka
15-06-06, 19:41
Γεια σε όλο το Forum, συγχαριτήρια για τη δουλειά που κάνετε σε αυτό το site, πραγματικά ενθουσιάστηκα.

Έχω 2 cb με τον πλήρη εξοπλησμό τους, σκέφτομαι να τα πουλήσω σε κάποιο από τα site δημοπρασιών αλλά με προβληματίζει το θέμα της πληρωμής. Όποιος γνωρίζει τα διαδικαστικά για αποστολή κ πληρωμή μέσω PayPal βήμα-βήμα παρακαλώ ας με βοηθήσει.Μπήκα κ στο site της PayPal αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Ευχαριστώ!

aeonios
15-06-06, 21:11
Στο paypal μπορείς να δηλώσεις μια πιστωτική κάρτα ή ένα αριθμό λογαριασμού IBAN. Στο λογαριασμό αυτό θα έχεις πίστωση όταν κάποιος αγοράζει από σένα ή χρέωση όταν κάποιος σου πουλάει κάτι.

πχ. οταν ο άλλος αγοράσει από σένα μεταφέρεται ένα ποσό από αυτόν στο δικό σου ίσο με το ποσό που αγοράζει από σένα ο αγοραστής.

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά μπορείς εύκολα να βγάλεις άκρη. Αν δεν είναι δες και το Www.fleamarket.gr

gsmaster
15-06-06, 21:53
Αν το δώσεις εντός Ελλάδος μπορείς να το στείλεις με αντικαταβολή με το ταχυδρομείο ή πού ξέρεις, μπορεί να βρεθεί και αγοραστής στην πόλη σου και η συναλλαγή να γίνει χέρι με χέρι.

antonis_p
15-06-06, 23:58
μπορει να του δωσεις το iban number και να σου μεταφερει τα λεφτα ευκολα στο λογαριασμο σου, παντως το paypal ειναι ο,τι πιο ευκολο για να στειλεις εσυ λεφτα! το χρησιμοποιω απο τον καιρο που πληρωνα σε δραχμες!

jimka
16-06-06, 04:00
Παιδιά σας ευχαριστώ. Μια απορία έχω μόνο:
Ο αγοραστής θα βάλει τα χρήματα στον λογαριασμό μου κ εφόσον πάρω τα χρήματα μετά θα στείλω το δέμα με το ταχυδρομίο η οποιονδήποτε άλλο τρόπο?

Ή μήπως πρέπει να στείλω το δέμα με κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα?

Τα αγγλικά μου δεν είναι πάρα πολύ καλά γιάυτό δεν βγάζω άκρη.

aeonios
16-06-06, 08:52
Πολύ σωστά!Πρώτα σε πληρώνει μετά στέλνεις το πακέτο.
Επίσης το paypal έχει ΑΣΦΑΛΕΙΑ αγορών δηλ αν αγοράσεις κάτι από κάποιον και σε δουλέψει το paypal σου επιστρέφει υπό όρους τα χρήματα που χρεώθηκες.

antonis_p
16-06-06, 09:07
εχε υποψην οτι αναλογα τον τυπο λογαριασμου που θα ανοιξεις,
τα λεφτα που θα σου στειλει μπορει να πιστωθουν στον τραπεζικο λογαριασμο σου
ή να μεινουν στο account του paypal προκειμενου να τα χρησιμοποιησεις σε δικες σου αγορες.
Μολις σου στειλει τα λεφτα τοτε θα παρεις ενα e-mail που θα σε ειδοποιει,
τοτε το στελνεις! τοσο απλα!

thespyros
31-08-10, 01:21
σκεψου φιλε οτι ειναι ενας μικρος κουμπαρας δικος σου βαζεις χρηματα αγοραζεις..κλπ

Xarry
17-03-11, 14:53
Επειδη δεν παει αλλο χωρις PayPal και κατα συνεπεια e-bay θελω να ρητησω αν μπορω να συνδεσω το paypal με την debit που εχω απο την alpha bank αμφιδρομα. Δηλαδη να στειλω απο την καρτα ενα ποσο στο paypal και οτι περισεψει να το ξαναβαζω στην καρτα. Επισης το paypal συνδεεται αμεσα με την καρτα; αμα δηλαδη μου κλεψουν το paypal καποιος θα μπορει να παρει ολο το ποσο της καρτας η οτι εχει ηδη το paypal; Τελος υπαρχει χρεωση οταν κανεις "περα-δωθε" τα χρηματα;

angel_grig
17-03-11, 15:29
Επειδη και εγω εχω debit απο την alpha bank εχω αγορασει και εχω πουλησει μεσω e-bay χωρις προβλημα (την καρτα την εχω συνδεσει με λογαριασμο ταμιευτηριου).Ετσι δεν με νοιαζει αν κλαπει το νουμερο ,αφου μεσα στο λογαριασμο βαζω το ποσον του πραγματος που θελω να αγορασω.Αν καποιος κλεψει τον αριθμο μπορει να μου παρει μονο το υπολοιπο που συνηθως ειναι μικρο(πχ 10 ευρω).
Επισης το paypal συνδεεται αμεσα με την καρτα;
Η καρτα συνδεεται αμεσως με το PayPal απλα καλα ειναι οταν την συνδεσεις να κανεις το λογαριασμο σου verified(διαβασε στο paypal και αν δεν καταλαβεις σου εξηγω).
Τελος υπαρχει χρεωση οταν κανεις "περα-δωθε" τα χρηματα;
Απο οτι ξερω οχι αν ειναι το ιδιο νομισμα(δηλ πχ ευρω με ευρω).Εκει που σου τα παιρνει το PayPal(απο οσο εχω καταλαβει) ειναι απο ευρω σε δολαρια ή αντιστοιχες μετατροπες.

Xarry
17-03-11, 15:43
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω κανονικο λογαριασμο με μικρο ποσο βεβαια αλλα δεν σημαινει κατι αυτο. Λεω μηπως γλυτωσω το ανοιγμα δευτερου αλλα απ΄οτι βλεπω ειναι ο πιο ασφαλης τροπος.

stom
17-03-11, 15:58
Δεν υπαρχει λογος να ανοιξεις κιαλλο λογαριασμο...
Το Paypal τραβαει μονο το ποσο που θελει, αν το βρει.
Επιστροφη στη καρτα γινεται μονο σε περιπτωση refund χωρις κοστος.
Αλλα γενικοτερα η εισπραξη χρηματων αφορα πωλητες, και οχι αγοραστες...

angel_grig
17-03-11, 16:53
Δεν υπαρχει λογος να ανοιξεις κιαλλο λογαριασμο...
Το Paypal τραβαει μονο το ποσο που θελει, αν το βρει.
Επιστροφη στη καρτα γινεται μονο σε περιπτωση refund χωρις κοστος.
Αλλα γενικοτερα η εισπραξη χρηματων αφορα πωλητες, και οχι αγοραστες...

Ακριβως ειναι οπως τα λεει ο stom

Xarry
17-03-11, 18:21
Εστω οτι θελω να κανω μια αγορα 1,7 USD που αντιστοιχει με την τωρινη ισοτιμια σε 1,22ευρω. Για να μην μεινει ανεκμεταλλευτο υπολοιπο στο paypal θα πρεπει να βαλω 1,22 σωστα;

stom
17-03-11, 18:29
ΔΕΝ βαζεις λεφτα στο Paypal.. Τραβαει οσα χρειαζεται απο την Debit

Xarry
17-03-11, 18:32
Και το οσα χρειαζεται το οριζω εγω σωστα;

stom
17-03-11, 18:33
Δεν υπαρχει τιποτε να ορισεις...
Οταν αγοραζεις κατι σε ξενο νομισμα , κανει επιτοπου τη μετατροπη και τραβαει το αντιστοιχο ποσο απο το λογαριασμο/debit card...
Αν εχει υπολοιπο εχει καλως, αν δεν εχει, δεν τραβαει τιποτε και δεν γινεται η πληρωμη.

Xarry
17-03-11, 18:35
Δηλαδη οταν παω να κανω αυτη τη συναλλαγη θα βαλω τα στοιχεια μου και λοιπα και τελειωσα; Και η χρεωση στην καρτα θα φανει αμεσα;

stom
17-03-11, 18:40
Οταν πληρωνεις μεσω paypal το site σε στελνει στο paypal οπου κανεις login και ολοκληρωνεις την πληρωμη.
τα περι λογαριασμων, καρτων κλπ τα εχεις φτιαξει απο πριν, μια φορα και τελος.