PDA

Επιστροφή στο Forum : γκαμα ματς



nikos-b
15-06-06, 18:41
εχει κανεις καποιο αναλυτικο σχεδιο για γκαμα ματς; ραδιο αματερ αυτο που μου εστειλες σε πμ εχει κενα ..τη ενοει οταν λεει 0,05 λ; και επισης δεν λεει πιο 8α ειναι το μηκος απο το ταφ που κανει με το διπολο μεχρι τον ιστο δεν λει σε πιο μερος ενονουμε το 10 ρακι σωληνακι με τον 25φ διπολο και επισης δεν ξερω για ποιο λογο αλλα αυτη η αγοραστη γαμα ματς που εχω δεν εχουν καμια σχεση οι αποστασεις με αυτο το σχεδιο για την υανκι που που εστειλες και το αλλο με το προγραμμα δεν το καταλαβα κα8ολου εννοω αυτο που μας βγαζι ετοιμες τισ αποστασεις ..επιδη δεν ξερω καθολου αγγλικα .

radiodj105
16-06-06, 09:22
0,05 λ θα πει 0,05 επί το μήκος κύμματος.

Το μήκος κύμματος είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης 300 δια συχνότητα!

Π.χ. οι 100 MHz έχουν μήκος κύμματος 3!

nikos-b
16-06-06, 12:24
ευχαριστω αν και δεν θα μπορεσω να βγαλω ποτε ακρι με αυτα τα σχεδια που εχω δει ..ρε παιδια πχ εγω αυτο το σχεδιο που εχω βαλει το εχω παρι απο τις ηλεκτρονικες κατασκευες πρην κατι χρονια ..ετσι οπος ηταν δεν καταλαβενες και πολλα πραγματα ..και το απλοπιισα μονος μου σε ενα χαρτι ..καντε ρε παιδια κατι παρομιο..να καταλαβενη ο καθε χριστις τη γινετε ..δεν ειμαστε ολοι ηλεκτρονικη εδω μεσα!!ευχαριστω.

radiodj105
16-06-06, 12:38
ευχαριστω αν και δεν θα μπορεσω να βγαλω ποτε ακρι με αυτα τα σχεδια που εχω δει ..ρε παιδια πχ εγω αυτο το σχεδιο που εχω βαλει το εχω παρι απο τις ηλεκτρονικες κατασκευες πρην κατι χρονια ..ετσι οπος ηταν δεν καταλαβενες και πολλα πραγματα ..και το απλοπιισα μονος μου σε ενα χαρτι ..καντε ρε παιδια κατι παρομιο..να καταλαβενη ο καθε χριστις τη γινετε ..δεν ειμαστε ολοι ηλεκτρονικη εδω μεσα!!ευχαριστω.
Για άλλη μια φορά μας έκλεισες το στόμα. 'Οτι και να πω... περριτεύει!