PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων από πλακέτες



shark
18-06-06, 00:04
Για όποιον ενδιαφέρεται στο παρακάτω site μου έχω οδηγίες-προτάσεις για ερασιτέχνες ηλεκτρονικούς ετσί ώστε να ανακτούν από άχρηστες πλακέτες ακόμα και υλικά SMD για μελλοντικά τους project.
Νικος

http://users.dod.sch.gr/nichrist/electronics_gr.htm

toutou
19-06-06, 18:03
Ωραιο το site φιλε.θελω να δωσω και τη δικη μου συμβουλη στους αρχαριους ερασιτεχνες ηλεκτρονικους(ενας απ αυτους ειμαι και εγω).Κανε μια βολτα στις γειτονιες της πολης σου.Ολο και καποιος νεοελληνας θα εχει παρατησει μια παλια ασπρομαυρη τηλεοραση διπλα σ ενα καδο σκουπιδιων,μην διστασεις να την μαζεψεις(αυτο θα πει παθος για τα ηλεκτρονικα!).Αυτο που για καποιον ηταν μια αχρηστη συσκευη για σενα ειναι ενας πραγματικος θυσαυρος.Πανω απο 200 εξαρτηματα ειναι στη διαθεση σου.Με ενα κολλητηρι ( thermogun ακομα καλυτερα) μπορεις να τα ξεκολλησεις ενα προς ενα.(παντα με προσοχη οσον αφορα τους μεγαλους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες).Εγω ειχα βρει μια παλια ασπρομαυρη nordmende και πραγματικα την ξεκοκκαλησα.Πιστευω οτι ειναι μια καλη αρχη για ενα αρχαριο γιατι 1) Εμπλουτιζεις τη συλλογη σου με εξαρτηματα(ποσες φορες δεν εχει τυχει να περιμενεις να περασει το σαβ/κο για να ερθει η δευτερα να αγορασεις μια συγκεκριμενη αντισταση η πυκνωτη για να τελειωσεις μια κατασκευη. 2)Μαθαινεις να ξεχωριζεις τα εξαρτηματα και να υπολογιζεις τις τιμες τους. 3)Παιρνεις τη χαρα οτι κατασκευασες κατι απο μια παληα τηλεοραση(ιδιως για κατι παρανοικους σαν και εμενα που θελουν να τα φτιαχνουν ολα μονοι τους) 4)Μαθαινεις να χρησιμοποιεις το κολλητηρι και να ξεκολλας 5)Μαθαινεις να εχεις υπομονη και να συγκρατεις τα νευρα σου(απαραιτητο για εναν ηλεκτρονικο) 6)Συνηθιζεις τα καψιματα στα δαχτυλα σου...

nikoskourtis
20-06-06, 04:36
Εγω ειμαι πολυ τυχερος. Ενας γνωστος μου εχει εργαστηρι επισκευης τηλεορασεων-βιντεο και αλλα τετοια. Καθε τοσο πηγαινω και μου δινει παλιες τηλεορασεις και βιντεο. Εχω γεμισει το σπιτι παλιες πλακετες και ξεκολλαω οτι χρειαζομαι.

Giannis511
20-06-06, 09:45
Έτσι παιδιά!Εγώ δε διστάζω να παίρνω και αυτά που αφήνουν δίπλα από τους κάδους.Έχω μαζέψει δεν ξέρω και εγώ πόσα ανταλλακτικά από ολοκληρωμένα, μνήμες τηλεοράσεων, τρανζίστορ, λυχνίες( :D ), αντιστασούλες και λοιπά εώς μοτεράκια και βάσεις.Πάντως οι παλιές συσκευές είναι από τις καλύτερες πηγές (φτηνών) εξαρτημάτων

Για να μην πιάσω ιστορικά πράγματα όπως παλιό λαμπάτο ραδιόφωνο, ξυριστική μηχανή PHILIPS του '60(δεν ξυρίστηκα φυσικά), πλάτες κρεβατιών,δίσκους και άλλα που έχω στην αποθήκη.