PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεράστιο πρόβλημα με αρμονικές σε πομπό μεσαίων!!



ok1gr
22-06-06, 16:19
Καλησπέρα,
Έκανα ένα πομπό AM με ταλάντωση 6v6 και έξοδο el519.
Χθές δούλευε ok γύρο στα 1300khz και τραβούσε 280-290mA...
Σήμερα το πήγα γύρο στους 850 με ΚΑΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ (δεν κατέβενε κάτω από 400mA)
Στο ράδιο ακουγόταν ok.
Μπαίνοντας λίγο στο σπίτι παρατήρησα μία λάμπα νυχτερινού φωτισμού 7Watt να ανάβει όχι πολύ αλλά άναβε σαν να δουλεύει με 100-130 βόλτ.
Και ήταν αρκετά μακριά από τον πομπό! (12-13 μέτρα!) στη συνέχεια πρόσεξα ότι ένα τηλέφωνο έκανε φασαρία παρόλο που ήταν κλειστό! Μετά το σήκωσα και βούηζε! Πήγα γρήγορα στο μπαλκόνι που ήταν ο πομπός και πρόσεξα ότι το τσόκ των 500mA!!! (έτσι το αγόρασα τουλάχιστων) που έβγαζε καπνούς!!!!

Και ρωτάω:
1. Πρέπει να αλλάξω το τσόκ ή μπορεί ακόμα να δουλέψει? (δλδ. μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει ή απλά ζεστάθηκε?)
2. Όλα αυτά που πρόσεξα + ότι πιθανός δεν είδα είναι φυσιολογικά?
3. Υπάρχει κύνδινος για την υγεία?

amiga
22-06-06, 16:40
Αν έβγαζε καπνούς όχι απλά ζεστάθηκε αλλά ψήθηκε! Οπότε άλλαξε το καλύτερα.
Το ότι βούιζε το τηλέφωνο ή έπαιζε τραγουδάκια συμβαίνει συχνά σε πομπούς ΑΜ και πάει στο διάολο! Αλλά το να ανάβεις λάμπα μέσα στο σπίτι σου σε 12 μέτρα με 120V περίπου όπως λες δεν θα το έλεγα και καλό για την υγεία σου! (μιας και αυτό σημαίνει ότι έχεις αρκετό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο)
Πάντως γενικά οποιαδήποτε έκθεση σου σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δεν είναι και ότι καλύτερο!
Τουλάχιστον στα ΑΜ δεν έχεις τόση απορρόφηση όσο στα FM ή ακόμα χειρότερα στην TV UHF.

Η κεραία σου ήταν στο ίδιο επίπεδο και με οπτική επαφή με το τηλέφωνο και τη λάμπα; Αν ναι τότε τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα!

ok1gr
22-06-06, 16:43
Περνάει ΑΚΡΙΒΟΣ από πάνω στην ίδια ΑΚΡΙΒΟΣ ευθεία 15 μέτρα ποιο ψηλά....

Και κάτι άλλο...
Για να μην πάρω άλλο τσοκ που είναι και αυτά πολύ ακριβά αλλά και ή ACS τώρα έχω ένα 200mA και ένα 300mA.
Μπορώ να τα βάλλω παράλληλα?

tzitzikas
22-06-06, 16:53
καταρχας 290mA μου φαινονται πολλα για την 519 αν και δεν την εχω δουλεψει.εδω η 4-400 που ειναι κιλοβατικη σχεδον λυχνια πρεπει να δουλευει κατω απο 300.η 813 γυρω στα 150. παρατηρησες αν κοκκινιζει η λυχνια?(η ανοδος της).
το τσοκ αν το πηρες απο 741 οντως δεν αντεχει 500mA.αγορασα ενα για το σταθμο και το χρησιμοποιω μονο στο οδηγο της 807.δε μου γεμισε το ματι για 500mA.
για τις λαμπες που αναβει μεσα στο σπιτι μαλλον εχεις παρα πολλα στασιμα.εδω στην 813 που δουλευουμε , που ειναι μεγαλυτερης ισχυος απο 519 για να αναψει λαμπα φθορισμου την πλησιαζουμε την λαμπα καμια 10 εκατοστα.
δε μου λες τι συντονιστικο εχεις στην εξοδο και τι κεραια?ποσα μετρα?πως την εχεις στιριξει?
η θα πρεπει να βρεις καλυτερο τσοκ η να βαλεις 4 τετοια.ανα δυο παραλληλα και οι δυαδες σε σειρα για να εχεις ιδια αυτεπαγωγη.
ρωτα σε αυτον, ειχα βρει αγγελια του στο ιντερνετ, λεει οτι εχει και κιλοβατικα τσοκ.:

ΤΗΛ 6946859554
αποστολή ταχυδρομικώς όπου χρειαστεί
Full name: Μυρωνιτσέγκος Αντρεας
Telephone: 210-4912805 E-mail: antreas555@hotmail.com

ok1gr
22-06-06, 17:07
Αυτός έχει λίγο τσιμπημένες τιμές...
Έχεις πάρει ποτέ από αυτόν? Είναι ok?

goldeneagle
22-06-06, 18:08
φιλε αυτο που εχεις δεν ειναι πομπος αλλα........... γενητρια αρμονικων συχνoτητων.

Giannis511
22-06-06, 18:58
Στους 1300 είχες πρόβλημα με τόσες πολλές αρμονικές?Ο ταλαντωτής είναι θωρακισμένος?Αν δε σου συντονίσει πρόσθεσε σπείρες...

ok1gr
22-06-06, 19:11
Κοίτα όλα τα μεσαία γέμιζαν αλλά καμιά λάμπα δεν είδα να ανάβει....

Giannis511
22-06-06, 19:19
Φίλε αυτό που έχεις δεν είναι πομπός αλλά... γεννήτρια αρμονικών συχνoτήτων.
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

ok1gr
22-06-06, 19:39
για rfc που κλαεικε αν βάλλω ένα 300άρη θα δουλέψει ή θα αρπάξει αμέσως?

807
22-06-06, 19:44
καταρχας φιλε αν σκοπευεις να βγαινεις στα 800 κηζ και πηνιο για 5 αμπερ να βαλεις παλι θα σου καει.γιατι? γιατι τα 2,5μιλλιανρυ δεν κανουν για τα 800 κηζ,ειναι λιγα,θεραπεια? βαλε δυο τσοκ εν σειρα στην ανοδο των 2,5 μιλλιανρυ να βρεις την υγεια σου,η λαμπα θελει 150 μιλλιαμπερ το πολυ,προσεξε το γιατι σου τραβαει τοσο.

ok1gr
22-06-06, 21:23
Τί λες να φταίει?

kostas30
22-06-06, 22:12
λοιπον η 519 ειναι λυχνια ρευματος και οχι τασεως μπορεις ανετα να της τραβηξεις 400 ma στα 650 βολτ, το τσοκ τη διατομη συρμα εχει???? τωρα το οτι ακους το μηχανημα στο τηλ η που σου αναωει η λαμπα ειναι θεμα συντονισμου ποσα μετρα συρμα εχεις ???? μαλλον εισαι εκτος λ/4 και εχεις ολη την ταση πανω στο πηνιο αντι για ρευμα. παρε με τηλ να σου πω πιο αναλυτικα.

tzitzikas
23-06-06, 17:05
ok1gr ε μας ειπες τι συντονιστικο εχεις και τι κεραια, ποσα μετρα.και γιατι θες να βγεις 800 βγες ψηλοτερα (μικροτερη κεραια).που να μαπλωσεις κεραια για 800 khz. ασε που θα θες φουλ πηνιο εξοδου.τη ταση δουλευεις?
kostas30 πολλα δεν ειναι 400mA?ποσα βατ βγαζει η λυχνια αυτη?
kostas30 τα τσοκακια αυτα ειναι τις πλακας μπορει να εχουν και 0,2 χιλιοστα διαμετρο.πολυ ψιλα.τα πουλαει για 500mA αλλα πανω απο 100 δε τα βλεπω να αντεχουν.

ok1gr
23-06-06, 17:37
Τάση γύρο στα 900.
Ποίο ψηλά θα βγώ απλά έκανα μια δοκιμή...
Και αφότπυ πήρε φωτιά το τσόκ έκανα μια ακόμα προσπάθεια με το καμμένο και με το ποι άναψε, οι αντιστάσεις πήραν φωτιά!!!
Είναι λογικό ή λέτε να κάηκε και η λάμπα?

ok1gr
23-06-06, 18:00
Τελικά μάλλον με εγκατέλειψε...
Την κουνάω και κάνει σαν καμπανάκι :-)
Κρίμα ήταν και sylvania!!!
Ευτυχώς έχω άλλη μία...

kostas30
23-06-06, 18:17
μια χαρα ειναι τα 900 βολτ με 350 ma αν ειναι σωστη η κατασκευη θα παρεις κοντα στα 180 βαττ. ενας φιλος εχει 4 και τους ριχνει εως 2500 βολτ κ τραβαει 700 ma,o ρουλης ο playboy απο επιδαυρο,

ok1gr
23-06-06, 18:22
Κώστα δλδ. τα 280-290mA είναι λίγα?
Τί πρέπει να κάνω για αν τραβάει περισσότερα?

kostas30
23-06-06, 20:15
παρε με τηλ να σου πω

23-06-06, 21:16
http://www.xs4all.nl/~pa0fri/Lineairs/Frinear150/fri150eng.htm

ok1gr
23-06-06, 21:51
ok κώστα θα τα πούμε αύριο μεσημεράκι...

nikos-b
30-07-06, 02:45
ελεος ρε παιδια τη του λετε του ανθροπου ; ετσι τα τραβανε τα μιλιαμπερ στις λαμπες; εχετε δουλεψει αυτη την λαμπα εσεις και μονο εσεις προσοπικα;; οχι εχω ακουσι και εχει καπιος αλλος.φιλε μου καλε αν 8ες να με ακουσις την λυχνια 8α την ριξις στο κεφαλι 900 βολτακια και 8α τραβιξις 160 μιλιαμπερ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ.. δεν διαβασα τη καιρεα χρισιμοπιης αλλα εδω για να βγεις στους 1650 θελει 90 μετρα καιρεα αντε 60..τελος παντον 40 με πινιο εξοδου που 8α σου κοβι το μισο το συμα εσει γραφεις κατι για 900 χιλιοκικλους ...και αντενα τιουνερ να εχεις τη περιμενες διλαδη να μη εχει αρμονικες ;; ποσα μετρα καιρεα εχεις τη υψος εχεις ποσες γειωσεις εχεις εχεις πανο απο 6 γειωσεις ;;;

ok1gr
30-07-06, 02:55
Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά το πόστ είναι λίγο παλιό....
Τελικά τα κατάφερα στους 1496κηζ με 180mA@950V....
Εμβέλεια αρκετά χιλιόμετρα, πιάνει μεχρι θεσσαλονίκη.
Φίλος που την έχει δουλέψει ο ίδιος με είπε ότι πάει πολύ καλά με 300mA στην άνοδο....
όσω από γειώσεις έχω μόνο τα κάγκελα του μπαλκονιού μου, τπτ άλλο....

nikos-b
30-07-06, 12:51
μα καλα εισαι απο γιανιτσα και ακουγεσε θεσσαλονικη και το χερεσαι;;εκτος και αν μενης σε αλλι πολη τορα ..ακου ..εγω λοιπον..με μια 6λ6 ταλαντοση ..στα 300 .και την 519 στα 900 βολτ και με 100 μιλιαμπερ στην εξοδο..ακοθγομουνα σε ολοι την ελλαδα..αν τραβιξις πολλα μιλιαμπερ γοναταη η διαμορφοση..στα ΑΜ παιζουν ρολο τα διαμορφοτικα παραπανο απο τιν υσχιι του συματος..ΕΠΙΣΙΣ φιλε κανε τη θα κανις ειναι επιικος ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να εχεις μονο μια γειωση και αυτο τα καγκελα !!!!συγνομη κι ολας ..προσπαθισε με τον ενα η με τον αλλο τροπο να βαλεις και αλλες γειωσεις ..και να τις ποτιζις που και που...αλλα κανονικες γειωσεις...και μαλιστα ..το καλοδιο να το κολισις με την γειωσι με ραβδο που κολανε τις σολινες με μολιβδο..8α παρις και ενα φλογιστρο,,και λοιπος ( ενα πραγμα σαν σαπουνη) και 8α τις κολισις..

ok1gr
30-07-06, 17:45
Νίκο μιλάμε για μεσαία πάντα και όχι βραχέα έτσι?

antonis_p
30-07-06, 18:32
... μιλάμε για μεσαία πάντα και όχι βραχεα, έτσι?τι εννοεις; ποια ειναι η διαφορα; κατω απο τους 3 MHz υπαρχουν αλλα πραγματα και πανω απο εκει υπαρχουν αλλα; Συμφωνω με τον φιλο στην αναγκη υπαρξης γειωσης, οχι ομως στον τροπο

ok1gr
31-07-06, 01:25
Το ότι μιλούσε με όλη την Ελλάδα μου φάνηκε λίγο παράξενο....

Στα βραχέα ξέρω π.χ. ότι ένα αυτοταλάντωτο μπορεί να φτάσει πολύ μακρυά ακόμα και σε άλλες χώρες αλλά στα μεσαία μπορείς να φτάσεις τόσο πολύ με τόσο <μικρή> ισχύ?

Από το πανεπιστήμιο (θεσσαλονίκης) που παίζουν με μία 813 ίσα που φτάνουν Γιαννιτσά και αυτό με δυσκολία (πρίν αρχίσουν τα κτίρια), και όλα αυτά με καλά ιπολογισμένη κεραία, pll και προσεκτικά φτιαγμένο μηχάνημα.....

Εσείς παιδιά τί λέτε? Ποιά είναι η κανονική εμβέλεια για αυτό το μηχάνημα στους 1500κηζ έτσι όπως σας το περιγράφω?

(Φίλε Νίκο δεν θέλω να σε αμφισβητήσω απλώς μου φάνηκε λίγο παράξενο, βέβαια δεν ξέρω τί κεραία έχεις και σε τί ύψως......) Εγώ είμαι κυριολεκτικά κλεισμένος από οικοδομές και η κεραία δεν έχει οπτική επαφή με τπτ. εκτός πόλης...

antonis_p
31-07-06, 04:22
Το ότι μιλούσε με όλη την Ελλάδα μου φάνηκε λίγο παράξενο....

Στα βραχέα ξέρω π.χ. ότι ένα αυτοταλάντωτο μπορεί να φτάσει πολύ μακρυά ακόμα και σε άλλες χώρες αλλά στα μεσαία μπορείς να φτάσεις τόσο πολύ με τόσο <μικρή> ισχύ?
βραχεα σημαινει απο 3 μεχρι 30 MHz και ο καθε μεγακυκλος εχει εντελως την δικη του συμπεριφορα. Τα ραδιοφωνικα μεσαια εχουν παντως συμπεριφορα αναλογη με τους 3 Μεγακυκλους (των βραχεων) αλλα μεχρι εκει. Το προσεγμενο μηχανημα δεν θα ακουστει αν εχουν ασχετη κεραια... Μην σου κανει εντυπωση που δεν ακουγονται, υπαρχει πολυ ημιμαθεια...

kostas30
31-07-06, 14:49
εγω πριν μερικες μερες μιλησα με 5 βαττ με πατρα απο αττικη χαμηλο σημα αλλα περασε και ηταν απογευμα.

nikos-b
01-08-06, 02:11
ναι παναγιωτη με λοι την ελλαδα μιλαμε για βραδινες ωρες και με επιρεασμο ενοιτε ..οχι ανεπιρεαστα ..και ενοιτε στην υδια συχνοτιτα ..επιδι παιζι ρολο ο αεροφιλος του πομπου που σε ακουι να ειναι συντονισμενος στην συχνοτιτα που εκμπεμεις και εσυ και ο πομπος του ερασιτεχνι που σε ακουι..και δεν ειχα καλη καιρεα 37 μετρα με 15 σπιρες πινιο..9 μετρα υψος....και ολα γιομενα ,,,καπιος ειπε οτι δεν συμφονι με τον τροπο γειωσης;;οχι 6 15 αν μπορουσα να βαλο 8α εβαζα ..κατεβενουν οι θοριβι ..τα μιλιαμπερ..και πολλα πολλα οφελιμα με τις γειωσης εχεις φιλε μου καλε..και οποσ ειπα ΓΑΝΟΜΑ ..γιατη μετα απο καιρο ο χαλκος διαβρονετε ..και 6 μετρες οχι 3 μετρες βιδομενες με μουφα..

antonis_p
01-08-06, 06:22
ειπα Νικο οτι αλλη δουλεια κανουν τα radials και αλλη δουλεια οι (καλα γειωμενες) γειωσεις!
Φυσικα και οσο πιο πολλα (radials), τοσο πιο καλα!
Τα εχουμε πει και στο παρελθον αυτα!
Tα καγκελα και ο μπετοβεργες ειναι λυσεις μεγαλης αναγκης,
και ποτε δεν αντικαθιστουν ενα συστημα καταλληλων radials.
Εγω παρατηρησα οτι ειχα αλλαγες για καθε radial που προσθετα.
Οσο περισσοτερα radials, τοσο το καλυτερο.

itta-vitta
05-08-06, 20:59
Ξέχασες να του πείς ότι στη Θεσσαλονίκη ακούστηκες μέρα και όχι νύχτα

ok1gr
06-08-06, 02:47
Πράγματι ήταν πρωί, 9:30-10:30