PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουνουποδιώκτης



Killo_Watt
23-06-06, 00:45
Ηρθε το καλοκαίρι αλλά μαζί του ηρθαν και τα κουνούπια που κάθε βράδυ δεν με αφήνουν να κοιμηθώ :evil: :evil: :evil: επειδή κυριολεκτικά έχω αγανακτήσει λέω να φτιάξω κανένα από αυτά τα κυκλώματα με υπερήχους ο λόγος που δεν προτιμώ κάτι άλλο είναι τα χημικά που περιέχουν….

Έχει κανείς δοκιμάσει κάποια συσκευή με υπερήχους και αν ναι πια η αποτελεσματικότητα τις???

Giannis511
23-06-06, 01:06
Φίλε KW είχα φτιάξει ένα της Velleman για σιγουριά κάτι έκανε αλλά η μπαταρία δεν βοηθούσε. Θέλει οπωσδήποτε εξωτερική τροφοδοσία και μην νομίζεις οτι είναι και πύρινος τοίχος. Τώρα που γράφω με φάγανε δύο!

Chris Valis
23-06-06, 11:06
Καιρός να πάρουμε κατοικίδιους βάτραχους; :)

Giannis511
23-06-06, 11:13
Καιρός να πάρουμε κατοικίδιους βάτραχους; :)
:ok: :ok: :ok:

Α και όποιος έχει πρόβλημα με ποντικούς στο υπόγειο να μου πει να του στείλω την πολύ πρώτη μου κατασκευή (8 ετών): Ηλεκτρική ποντικοπαγίδα.Καταλαβαίνει κανείς πότε πέφτει το ζωντανό επάνω επειδή πέφτουν οι ασφάλειες(Δοκιμασμένο)!!!! :D

Chris Valis
23-06-06, 11:40
Καιρός να πάρουμε κατοικίδιους βάτραχους; :)
:ok: :ok: :ok:

Α και όποιος έχει πρόβλημα με ποντικούς στο υπόγειο να μου πει να του στείλω την πολύ πρώτη μου κατασκευή (8 ετών): Ηλεκτρική ποντικοπαγίδα.Καταλαβαίνει κανείς πότε πέφτει το ζωντανό επάνω επειδή πέφτουν οι ασφάλειες(Δοκιμασμένο)!!!! :D

Α καλάαα ποντικάκι μπζζζζζατ μπάρμπεκιου έφτασεεεεεεεεεε! \:D/

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-06-06, 11:41
Καιρός να πάρουμε κατοικίδιους βάτραχους; :)
:ok: :ok: :ok:

Α και όποιος έχει πρόβλημα με ποντικούς στο υπόγειο να μου πει να του στείλω την πολύ πρώτη μου κατασκευή (8 ετών): Ηλεκτρική ποντικοπαγίδα.Καταλαβαίνει κανείς πότε πέφτει το ζωντανό επάνω επειδή πέφτουν οι ασφάλειες(Δοκιμασμένο)!!!! :D

Στείλε επειγοντως το σχεδιο για την κατασκευή. Δουλεύει σίγουρα;;

leosedf
23-06-06, 18:13
Πρέπει να κάνεις ένα κύκλωμα που θα μεταβάλλει τη συχνότητα των υπερήχων γιατί τα κουνούπια συνηθίζουν αν είναι σταθερός ο ήχος. Κάτι που ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα αλλάζει.
Μένω σε περιοχή που έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και είναι ολα καμικάζι. Το έχω ξαναψάξει το θέμα.

Giannis511
23-06-06, 18:36
Disclaimer: Προσοχή είναι Επικίνδυνο!

Σε ένα κομμάτι ξύλο φτιάχνετε δύο διχτάκια από σύρμα ένα για τη φάση και ένα για το ουδέτερο και το οποίο στηρίζεται σε 4-5 καρφάκια σχετικά κοντά ώστε ο ποντικός να μπορεί να περπατήσει πάνω εκεί.Το κάθε διχτάκι να καλύπτει περίπου το μισό ξύλο.Ανάμεσα στα διχτάκια βάζετε ένα κομμάτι από τροφή που αρέσει στο τρωκτικό και τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου!Βέβαια να είστε έτοιμοι για πολλά βραχυκυκλώματα...

Τώρα όσο αναφορά τις χημικές λύσεις έχω ακούσει ότι πρέπει κάθε τρεις περίπου βδομάδες να εναλλάσσονται υγρό και παστίλιες ώστε να μην συνηθίζουν!

MHTSOS
23-06-06, 20:41
Αντί για κουνουποδιώκτη καλύτερα φτιάξε ένα κουνουποεξολοθρευτή. Έχει μία λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας στο κέντρο και γύρο έχει ένα πλέγμα από σύρματα με υψηλή τάση. Το φώς τραβάει τα έντομα και μόλις ακουμπήσουν το πλέγμα..... Αιωνία τους η μνήμη :twisted: Εγώ πήρα αυτό της φώτο και από τότε ησύχασα. Κάνει πολύ καλή δουλειά.

leosedf
23-06-06, 20:51
MHTSOS αυτά είναι για τα κουνούπια αθήνας και θεσσαλονίκης.
Στη σέρρες που έχει ορυζωνες, δίπλα σε μάς το στρυμώνα και τα καλαμπόκια, τα κουνούπια έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν μισό μέτρο ντουβάρι :) :) lol
Δεν δουλεύει τίποτα (ως γνωστόν η σέρρες είχε ανέκαθεν πρόβλημα με αυτό)

Giannis511
23-06-06, 22:50
Δουλεύει καλά αυτό παιδιά. Σε Lidl/Plus κλπ μπορείτε να το βρείτε με 20 ευρουλάκια αν θυμάμαι καλά!

Danza
24-06-06, 02:05
Παιδια οποτε εχω υπηρεσια (στα ΤΘ Αυλωνας) και παω ο φουκαρας να κοιμηθω πλακωνωμαι στο ξυδι σαν μαρουλοσαλατα, βαζω κουνουπελαια κλπ κλπ αλλα αυτα ειναι απατσι :x !!! ξυπναμε το πρωι και ειμαστε γεματοι καντήλες!! εκει μεσα τι να κανουμε? γιατι τελικα τα σπρει και αλλα χημικα ειναι τζιφος...

panos_panopoulos
24-06-06, 02:12
Αντί για κουνουποδιώκτη καλύτερα φτιάξε ένα κουνουποεξολοθρευτή. Έχει μία λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας στο κέντρο και γύρο έχει ένα πλέγμα από σύρματα με υψηλή τάση. Το φώς τραβάει τα έντομα και μόλις ακουμπήσουν το πλέγμα..... Αιωνία τους η μνήμη :twisted: Εγώ πήρα αυτό της φώτο και από τότε ησύχασα. Κάνει πολύ καλή δουλειά.

Το έιχα και εγώ αυτό το φώς, το μόνο που με δυσκόλεψε ήτανε να βρώ ανταλλακτική λάμπα, άσε που μπορείς να εμφανίσεις και καμιά φωτοευαίσθητη πλακέτα... :idea: 8) :D

kostas30
24-06-06, 02:15
:o :shock: :lol: :wink: :roll: :D :mrgreen: :hammer: :ok: :ok: :ok: :ok:

MHTSOS
24-06-06, 02:21
Δουλεύει καλά αυτό παιδιά. Σε Lidl/Plus κλπ μπορείτε να το βρείτε με 20 ευρουλάκια αν θυμάμαι καλά!


Εγώ το πήρα από το Praktiker με 6.5 ευρό. Τώρα θέλω να του κάνω μετατροπή να βγάζει περισότερο ρεύμα για να είναι πιο θεαματικό :D

Giannis511
24-06-06, 12:49
Δουλεύει καλά αυτό παιδιά. Σε Lidl/Plus κλπ μπορείτε να το βρείτε με 20 ευρουλάκια αν θυμάμαι καλά!

Γράψτε λάθος!

radioamateur
24-06-06, 16:50
Αναφορικά με το θέμα σας θα ήθελα να παρατηρήσω ότι ορισμένοι ηλεκτρονικοί κουνουποφάγοι χρησιμοποιούν μετασχηματιστή ενώ άλλοι όχι & ότι ορισμένοι χρησιμοποιούν υπεριώδη λαμπα ακτινοβολίας & αλλοι όχι.
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν καποιος απο εσάς γνωρίζει ακριβώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή ανόρθωσης που χρησιμοποιουν αυτοι οι ηλεκρονικοί κουνουποφάγοι.
Σας ευχαριστώ!!!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
26-06-06, 08:52
MHTSOS αυτά είναι για τα κουνούπια αθήνας και θεσσαλονίκης.
Στη σέρρες που έχει ορυζωνες, δίπλα σε μάς το στρυμώνα και τα καλαμπόκια, τα κουνούπια έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν μισό μέτρο ντουβάρι :) :) lol
Δεν δουλεύει τίποτα (ως γνωστόν η σέρρες είχε ανέκαθεν πρόβλημα με αυτό)

Από τον Προβατά Σερρων είσαι, ή Αναγένηση;;;

leosedf
26-06-06, 11:46
MHTSOS αυτά είναι για τα κουνούπια αθήνας και θεσσαλονίκης.
Στη σέρρες που έχει ορυζωνες, δίπλα σε μάς το στρυμώνα και τα καλαμπόκια, τα κουνούπια έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν μισό μέτρο ντουβάρι :) :) lol
Δεν δουλεύει τίποτα (ως γνωστόν η σέρρες είχε ανέκαθεν πρόβλημα με αυτό)

Από τον Προβατά Σερρων είσαι, ή Αναγένηση;;;
Στρυμονικό

stratos77
26-06-06, 23:37
το προβλημα μπορει να λυθει χωρις ηλεκτρονικα μεσα!!παρτε μερικες γλαστρες βασιλικο....ναι κυριοι βασιλικο.διωχνει τα κουνουπια με τρελα!!δοκιμαστε το και θα με θυμηθητε....ακομα και μεσα στο φορτηγο εχω ενα γλαστρακι με βασιλικο γιατι οπου παω για νανι με ειχαν κανει κοσκινο!!τωρα κοιμαμαι με ανοιχτα παραθυρα!!

Giannis511
27-06-06, 00:00
Eξ ου αν παρατηρίσετε δίπλα σε ευάλλωτα φυτά, ειδικά αν καλλιεργείτε λαχανικά, έχω διαβάσει σε εγχειρίδια της γεωπονικής ότι καλό είναι να τοποθετούνται βασιλικοί σαν εντομοαποθητικά (Γενική Λαχανοκομία, Κ. Παρασκευόπουλος).Ψιλοάσχετο αλλά κάπως χρήσιμο!Η γιαγιά μου λέει να να τρώω και σκόρδα το καλοκαίρι...

jimmys_
27-06-06, 12:58
Όσον αφορά τους ηλεκτρονικούς κουνοποδιόκτες κάπου πήρε το μάτι μου ότι αυτό που κάνουν είναι προσομοίωση του ήχου του αρσενικού κουνουπιού όταν θέλει να …καταλαβαίνετε με αποτέλεσμα οι κουνουπίνες να μην πλησιάζουν το χώρο γιατί δεν έχουν διάθεση για sex. Επίσης οι κουνουπίνες είναι αυτές που τσιμπάνε :) Τώρα όσον αφορά την λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας δουλεύει μια χαρά αλλά έχει σα μειονέκτημα ότι δεν πρέπει να την κοιτάς απευθείας γιατί πειράζει τα μάτια … ακτινοβολία βλέπεις.Οπότε για κλειστούς χώρους δεν ενδείκνυται.!!! Αυτό με τον βασιλικό το έχω ακούσει και εγώ (δεν το έχω όμως δοκιμάσει). Επίσης υπάρχουν κάτι λάμπες κίτρινες πού είναι για να διώχνουν τα έντομα δεν ξέρω αν θα βοηθάγανε…

PiCBuRn3r
27-06-06, 14:05
Οι κίτρινες λάμπες δεν δίωχνουν τα κουνούπια, απλά κάτω από κίτρινο φως τα κουνούπια δεν βλέπουν.

ok1gr
27-06-06, 16:44
Οι κίτρινες λάμπες δεν δίωχνουν τα κουνούπια, απλά κάτω από κίτρινο φως τα κουνούπια δεν βλέπουν.

Ακριβώς
Αν πχ. είσαι σπίτι σου με αναμένα τα φώτα και εσύ παίζεις τάβλι στο μπαλκόνι τώτε οι κίτρινες λάμπες δεν θα κάνουν και τπτ... :D


Δεν ξέρω αν οι κυταροκτώνες λάμπες κάνουν δουλεία :P :lol: :lol: :lol:

Μην δοκιμάσει κανείς!! :lol: :shock: :shock: :shock: :shock:

aeonios
27-06-06, 16:59
Αν όλα τα άλλα αποτύχουν :

http://www.hammacher.com/publish/72022.asp

http://www.mosquitomagnet.com/

http://www.mosquitosolutions.com/

Giannis511
27-06-06, 22:48
Βάλτε ένα laser με ένα ραντάρ υπερήχων να ελέγχεται από υπολογιστή και με ένα βηματικό να κατευθύνει τη δέσμη πάνω στα κουνούπια ώστε τζιιιιζζζζ κουνουπάκι στη χόβολη με πατατούλες!