PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο νομος της κυβερνησης για τις επικοινωνιες



nask
23-06-06, 08:45
με νεο νομο η κυβερνηση απαγορευει την πωληση , χρηση ,συσκευων scanner καθως και συσκευων σαρωσης του ραδιοφασματος. τα παραπανω αναφερονται λεπτομερως στο φυλλο φεκ 13,αρθρο 24!!!

nask
23-06-06, 08:56
διαβαστε εδω

Chris Valis
23-06-06, 10:04
Πρώτη φορά είναι; Και ο παλιός τα ίδια έλεγε!

homo mathematicus
29-06-06, 17:48
Οι εταιρείες τι κάνουν?? Συνεχίζουν να πουλούν μηχανήματα στους μη έχοντες άδεια??

Chris Valis
29-06-06, 18:58
Γιατί και μέχρι τώρα τι κάνανε; Τιποτα δεν αλλάζει σε αυτο το θέμα!

29-06-06, 20:17
Ειλικρινα τωρα, εντελει διαβαζουμε και ερμηνευουμε τους νομους στην τυχη, παραβλεποντας τις γραπτες φρασεις του κειμενου που διευκρινιζουν ΑΚΡΙΒΩΣ ποιες συσκευες απαγορευονται? Με αυτον τον τροπο εντελει τι κανουμε? Επιχειρουμε ΣΚΟΠΙΜΩΣ να τρομοκρατησουμε οποιον πιθανως εχει η θελει να παρει κατι??? Απορω δηλαδη πως (με τι σκοπιμοτητα δηλαδη) το:
"εξοπλισμου ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ :!:

α. ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΑΠΟΡΡΗΤΩΝ :!: :!: :!: Κοινως δηλαδη, που ΕΧΕΙ συσκευη αποκωδικοποιησης Scrambling, πραγμα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ :!:
β. ΛΗΨΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ εξοπλισμων κρατικων υπηρεσιων (που χρησιμοποιουνται αποκλειστικως) για την εφαρμογη του Κ.Ο.Κ Εξοπλισμων! Ητοι συστηματα παρακολουθησης καταγραφης παραβασης του ΚΟΚ, δηλαδη πχ. ταχυτητας, δηλαδη πιο λιανα ΡΑΝΤΑΡ ταχυτητος :idea: η ακομα καλυτερα εδω απαγορευονται ΣΚΑΝΝΕΡ ικανα να εντοπισουν την εκπομπη ΡΑΝΤΑΡ της τροχαιας... ΔΗΛΑΔΗ μιλαει για τα ΑΝΤΙ-ΡΑΝΤΑΡ που μερικοι εξυπνοι εχουν παρει και το παιζουν μαγκες με 200 στην εθνικη, αλλα κοβουν "ξαφνικα" στις ευθειες του Αλιαρτου μερικες φορες...
γ Σαρωσης του φασματος ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ παρακολουθησης ΚΑΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ εκπομπων μη δημοσιας χρησεως...!

εχει γινει... "απαγορευει την πωληση , χρηση ,συσκευων scanner "... :!: :?: :?: :?:

Συνελθετε... λιγο... και διαβαζετε προσεχτικοτερα τους Ελληνικους νομους... Τι εισαστε :?: Βλαχοι Χωροφυλακες του 60, που λεγαν "ηγω δεν ξερ απο δαυτα και τι 'ν τουτα που γραφ εδω. Θα ση παω μεσ και θα τα πεισ στου δικαστηρ..." γιατι δεν ηξεραν να διαβαζουν Ελληνικα:?:
Γιατι το εχω ξαναδιαβασει απο καποιον και καλα "ειδημων" που το ειχε βαλει παλι εδω... και δεν ξερω το λογο που καποιος βαζει κατι σχολιαζοντας μαλιστα με τετοιον τροπο που ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ...

kostas30
30-06-06, 01:21
:ok: :ok: :ok: :roll: :wink:

nask
30-06-06, 09:55
fmradio δεν υπαρχει καμια σκοπιμοτητα ουτε θεμα ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ οπως υποστηριζεις, αλλα ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ καθως στο επομενο post υπαρχει δημοσιευμενο το αρθρο. :wink:

''και δεν ξερω το λογο που καποιος βαζει κατι σχολιαζοντας μαλιστα με τετοιον τροπο που ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ...''

Και φυσικα δεν υπαρχει σχολιασμος απο μερος μου αλλα εσυ επιχειρης να ερμηνευσεις το παραπανω αρθρο.

Μιας και αναφερες τα ρανταρ της τροχαιας δεν ειναι λιγο παραξενο απ τη μια να εισαγονται κανονικα (φορολογονται με φ.π.α, ελεγχονται τελωνειακα) πωλουνται απο χιλιαδες καταστηματα αλλα αν τα κατεχεις εισαι παρανομος.ΠΡΟΣΟΧΗ αναφερομαι σε συσκευες που δεν προκαλουν ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ αλλα απλως σκαναρουν.Βεβαια ο νομος ειναι νομος και το αναφερει ρητα.

Και για να μην παρεξηγηθω δεν θελω να τρομοκρατησω απλως ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ οπως και καθενας.

AKIS
30-06-06, 11:16
ΔΗΛΑΔΗ μιλαει για τα ΑΝΤΙ-ΡΑΝΤΑΡ που μερικοι εξυπνοι εχουν παρει και το παιζουν μαγκες με 200 στην εθνικη, αλλα κοβουν "ξαφνικα" στις ευθειες του Αλιαρτου μερικες φορες...

offtopic !
το θεμα ειναι οτι σχεδον κανενας δεν κοβει στην ευθεια του Αλιαρτου και στο τελος θα μας σκοτωσουνε και εμας!
βλεπεις π.χ. νταλικες 20ετιας φορτωμενες με πολλους τονους να περνανε με 90-100 χλμ.
αλλα αφου δεν υπαρχι καθολου αστυνομευση....

συγνωμη και για το offtopic

aeonios
30-06-06, 12:35
Επειδή ο καθένας ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν και για να μην λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να πάρει κάποιος τηλέφωνο και να ρωτήσει τους πλέον αρμόδιους

....

Πήρα λοιπόν τηλ στην ΕΕΤΤ στο 6151033 και ζήτησα την κα Σαραντοπούλου που είναι η αρμόδια για το θέμα στο τμήμα ραδιοφάσματος.


Με διαβεβαίωσε πως ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ scanner μπορεί να ακούει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εκπομπή είτε αναλογική είτε ψηφιακή είτε κρυπτογραφημένη είτε ανοικτή (πχ συχνότητες ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ/ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ και όχι μόνο) είτε οποιοσδήποτε ασυρματική συσκευή (ραδιοερασιτεχνική ή μη) τροποποιηθεί ώστε να ακούει εκπομπές που δεν προορίζονται για το κοινό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ χρήση της συσκευής και διώκεται.



Στην συνέχεια απευθύνθηκα στην νομική υπηρεσία της ΕΕΤΤ για επιβεβαίωση και έλαβα την ίδια απάντηση από κάποια άλλη κυρία που διερμήνευσε ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ το εδάφιο του νόμου.


Αυτά για όσους εκούσια ή μη παραπληροφορούν τον κόσμο !!!

nask
30-06-06, 13:13
Πολυ σωστη κινηση aeonios :!: :!: Υπαρχει πληρες αρθρο στο περιοδικο ραδιοτηλεπικοινωνιες (δεν κανω διαφιμηση), και ο αρθρογραφος(ραδιοερασιτεχνης αδειουχος) διατυπωνε τους προβληματισμους του για το μελλον των ραδιοτηλεπικοινωνιων.(θα το σκαναρω να το δειτε)

30-06-06, 16:58
Σκεφτηκα πολυ πριν ξανασχοληθω με το θεμα... Πιστευω οτι ολοι εχουμε δυνατοτητα κρισης και αναγνωσης των Ελληνικων νομων. Αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο, εχουμε την δυνατοτητα της προσωπικης εκτιμησης και αντιληψης του που και πως ενας νομος εφαρμοζεται μεσα στα Συνταγματικα πλαισια, και επισης ποτε καποιος εφαρμοζει με υπερβαση του γραμματος του νομου κατι! Σε περιπτωση που εχουμε αμφιβολιες οι ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΙ δεν ειναι η καθε ΕΕΤΤ πχ, αλλα οι νομικοι, (δικαστικοι, συνταγματολογοι, κλπ).
Επειδη το θεμα μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση και το ειχα ΗΔΗ συζητησει με δυο εγκριτους νομικους και εναν καθηγητη Ανωτατης σχολης σχετικης με τους νομους και την εφαρμογη τους, ΠΡΙΝ γραψω τα προγενεστερα (και για αυτο αλλωστε δεν ειχα απαντησει αμεσα, αλλα μετα απο 6 ημερες!!!)...
Επειδη η ΕΕΤΤ μονο "γνωμοδοτεί για τη λήψη νομοθετικών μέτρων" και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΣΚΕΙ νομοθετικη εξουσια ουτε εχει καμμια αρμοδιοτητα στην εφαρμογη της, κριση της νομιμοτητος η οχι σε κατι... κλπ. οπως ΣΑΦΩΣ μπορειτε να δειτε εδω: http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/EETT/Responsibilities/

Επειδη το γραμμα του νομου ΔΕΝ μπορει να ερμηνευθει, ορισμενο απο το συνταγμα, σε καμμια πειρπτωση ως εφαρμοζομενο ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ των συγκεκριμενων διαταξεων, εξαιρεσεων, κλπ, που ο νομος ρητως πρεπει να διευκρινιζει, δηλαδη οταν και οπως αυτες ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ρητως σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πεδιο εφαρμογης! Μαλιστα οταν ο νομος περιλαμβανει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΕΔΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ενος αρθρου (και δη απαγορευτικου οπως εδω), τοτε η εφαρμογη του ΕΙΝΑΙ κρισιμη και ως εκ τουτου απολυτη ΜΟΝΟ εντος των πεδιων που διευκρινιζει. Αυτοματως δε ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ της απαγορευσης περιπτωσεις που ΔΕΝ πληρουν απολύτως καμμια απο τις διευκρινησεις του νομου, ενω εμπιπτουν στις διαταξεις του περιπτωσεις που εμπιπτουν σε ΕΣΤΩ και σε μια διευκρινηση του νομου! Οταν δε υπαρξει ασαφεια σε συγκεκριμενο πεδιο εφαρμογης, που δεν εχει ΣΑΦΩΣ προβλεφθει και διευκρινισθει στο γραμμα του νομου, τοτε αυτο ειναι ΜΑΧΗΤΟ στην ενδικη διαδικασια. Σε αυτην την περιπτωση μαλιστα ηθεισται η απαλλαγη απο την δικαστικη εξουσια...

μην ξεχναμε αλλωστε ΠΟΣΕΣ φορες ΝΟΜΟΙ πηγαν απο ιδιωτες στο ΣτΕ και κριθηκαν ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΙ αρκετο καιρο μετα απο δημοσιευση τους... Το καλο δηλαδη ειναι, οτι και οι νομοι ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ :!:

Επειδη ενας Δημοσιος Υπαλληλος δεν θα ηθελε να ασκησει ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ και κατα συνεπεια ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ - ΘΕΣΕΩΣ, φανταζομαι οτι η εν λογω 1η κυρια (η οποια σημειωτεον ειναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε θεση νομικης αρμοδιοτητος απο οσο γνωριζω0ουμε ΟΛΟΙ), θα απαντησε στο τηλεφωνο... γενικως και αοριστος, οπως αλλωστε θα εκανε σε καθε ΓΕΝΙΚΟΥ περιεχομενου προφορικη ερωτηση αγνωστου. Βεβαιως πιστευω οτι σε ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΙΤΗΣΗ, θα δηλωνε ΡΗΤΑ ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ και θα προωθουσε την αιτηση στην νομικη υπηρεσια.
Επισης η 2η Κυρια (εδω μαλιστα ανωνυμα :?: !!!) φανταζομαι οτι εκφρασε προσωπικη προφορικη αποψη καθως σε αλλη περιπτωση θα επρεπε να συστησει την εγγραφη αιτηση ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗΣ του νομικου τμηματος της ΕΕΤΤ επι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ερωτηματος :!:
Περαν τουτου καλο ειναι να εχουμε στην διαθεση μας τα τηλεφωνα της ΕΕΤΤ, αλλα καμμια φορα μπορει να το παρακανουμε... "ρωτωντας" για καθε τι την ΕΕΤΤ, ειτε ειναι αρμοδια, ειτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ :!:
Δεν ειναι και ο Παππας του Μεσαιωνα που οτι πει αυτο ισχυει απο Θεου και ειναι αλαθητος... Επισης οταν ρωταμε δημοσιες υπηρεσιες, σκοπιμο ειναι να τις ρωταμε ΠΑΝΤΑ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ζητωντας ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΗΣ :!: Θα διαπιστωσετε οτι τις περισσοτερες φορες θα απαντησουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απο οτι προφορικα... Βλεπεται τα γραπτα μενουν (οπως λεγαν και οι Ρωμαιοι) και εχουν και υπογραφη...

Αυτα :!:
Δεν ασχολουμε με το θεμα ξανα... Ολοι εχουμε ( :?: :!: ) δικαιωμα αποψης και κρισεως... ακομα και του τροπου εφαρμογης του γραμματος του νομου :!: Οσοι δεν εχουν, ας παρουν την ΕΕΤΤ η οποιον αλλον φιλο θεωρουν αρμοδιεστερο των νομικων κυκλων και της δικαιοσυνης...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ! Διευκρινιζω για να μην παρεξηγουμε, οτι ειναι αλλο το εαν ενας νομος εφαρμοζεται κατα γραμμα απο την εκτελεστικη εξουσια η οχι (στις περιπτωσεις μαλιστα οπου απαιτειται τεχνογωσια του αντικειμενου στο οποιο εχει εφαρμογη ο νομος) :!: Γιατι αν το σκεφτειται καλυτερα, θα διαπιστωσετε οτι "ΠΛΑΤΙΑΖΟΝΤΑΣ" το γραμμα αυτου του νομου ΔΕΝ επιτρεπεται σε κανεναν να εχει πχ. Spectrum Analyzer :wink: , πεδιομετρο :!: η αλλες αναλογες συσκευες... (οσοι ειναι γνωστες θα καταλαβουν, οι αλλοι ας ρωτησουν με κανενα τηλεφωνο, οπουδηποτε :lol: )

antonis_p
30-06-06, 19:05
Νικηφορε,
δεν αμφισβητω την αρμοδιοτητα της ΕΕΤΤ, εφοσον δεν μπορω να σκεφτω αλλον πιο αρμοδιο για την διαχειρηση του ραδιοφασματος,
αλλα η πραγματικοτητα ειναι καπως πιο περιπλοκη,
σαν ραδιοερασιτεχνης δικαιουμαι να εχω στην κατοχη μου ενα vx5 πχ που εκπεμπει σε συγκεκριμενες ραδιοερασιτεχνικες συχνοτητες αλλα ακουει παντου (οπου δεν υπαρχει κρυπτογραφηση, scrampling, ψηφιακη εκπ. κλπ)
Φυσικα και μπορει καποιος να με στειλει στο δικαστηριο στηριζομενος στην πιο πανω παραγραφο
και φυσικα εγω θα του πω τα δικα μου,
εδω, ο φονος απαγορευεται αλλα ο φονιας δικαιουται να υπερασπισει τον εαυτο του, ακομα και να βγει με αναστολη!!!
το θεμα δεν ειναι αν υπαρχει δυνατοτητα δικης και υπερασπισης, φυσικα υπαρχει...
πες μου εσυ αν φταιω εγω που εχω ενα δεκτη που ακουει οπου ακουει αλλα εχει CE και δικαια πωλειται στην χωρα μου, ή φταιει η αστυνομια που εκπεμπει αναλογικα εκει που ακουει ο νομιμα αγορασμενος δεκτης μου!!!
Προφανως η ελληνικη αστυνομια ομως γνωριζει αυτη την δυνατοτητα των δεκτων που πωλουνται στην ελληνικη αγορα νομιμα, και φροντιζει σε αυτες τις συχνοτητες να ακουγονται μονο αδιαβαθμητες πληροφοριες, οπως πιο φαναρι δεν δουλευει στην Πατησιων! σωστα;
Για αυτο υπαρχει δυνατοτητα δικης-απολογιας αλλα και επαναληψης προκειμενου να αλλαξει η αποφαση της πρωτης!!!

antonis_p
30-06-06, 19:14
Πολυ σωστη κινηση aeonios :!: :!: Υπαρχει πληρες αρθρο στο περιοδικο ραδιοτηλεπικοινωνιες (δεν κανω διαφιμηση), και ο αρθρογραφος(ραδιοερασιτεχνης αδειουχος) διατυπωνε τους προβληματισμους του για το μελλον των ραδιοτηλεπικοινωνιων.(θα το σκαναρω να το δειτε)
αγαπητε φιλε,
εχω διαβασει το αρθρο, μου φανηκε σαν στειρα αντιπολιτευση,
επρεπε κατι να γραψει για να γεμισει τις σελιδες του περιοδικου...
Προφανως και πρεπει να υπαρχει ταξη στις ραδιοσυχνοτητες, κανεις (σχεδον) δεν το αμφισβητει.
Τα πραγματα και οι τεχνολογιες αλλαζουν και πρεπει εγκαιρα να αλλαζουν και οι νομοθεσιες!
Προφανως και τα σωματα ασφαλειας οπως και οι ενοπλες δυναμεις πρεπει να επικοινωνουν "εν κρυπτω"
και καλα θα κανουν να φροντισουν μονες τους για αυτο.
Και εφοσον δεν γινεται να μην εισαγει καποιος νομιμοτατα απο την ΕΕ εναν αναλογικο δεκτη,
θα πρεπει να φροντισουν ωστε οι επικοινωνιες τους να μην μπορουν να υποκλαπουν απο αυτους τους δεκτες.
Για την ωρα αυτο γινεται με το tetra απο την ΕΛΑΣ και με πιο περιπλοκες αναλογικες αλλα και ψηφιακες "κρυπτοκαλυψεις" απο τις ενοπλες δυναμεις.

aeonios
30-06-06, 20:45
Αγαπητοί φίλοι,

ο fmradio με πρόλαβε και καλά έκανε που είπε για ΓΡΑΠΤΗ απόδειξη των όσων λένε οι υπάλληλοι γιαυτό και εγώ φρόντισα παράλληλα να κάνω τις ενέργειες για να λάβω γραπτώς την απάντηση από την ΕΕΤΤ σύμφωνα και με την υπόδειξη της κας Σαραντοπούλου και της άλλης κυρίας στο νομικό τμήμα που το όνομα της είναι σε κάποιο κιτρινάκι στο γραφείο.

Πριν πάρω τηλ/fax στην ΕΕΤΤ επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με το αρμόδιο γραφείο στο Υ.Μ.Ε. και ζήτησα να βρεθεί κάποιος αρμόδιος για να μου δώσει εξηγήσεις για τα όσα λέει το άρθρο.

Mια κυρία μου είπε να την ξαναπάρω για να βρεθεί χρόνος να δει το άρθρο αλλά δεν κατάφερα να την ξαναβρώ. Οπότε στράφηκα και εγώ στο συναρμόδιο φορέα για το θέμα του ραδιοφάσματος που είναι η Ε.Ε.Τ.Τ. όπως με διαβεβαίωσαν και στο ΥΜΕ.

Οσο για το νέο νόμο η προσωπική μου γνώμη είναι πως είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ και κακώς έγινε. Πέρα από το θέμα της ελευθερίας διακίνησης συσκευών λήψεως που καταπατείται στην χώρα μας, πιστεύω πως οι νέες τεχνολογίες που έχει ο στρατός και οι όποιες υπηρεσίες εξασφαλίζουν το απόρρητο των επικοινωνιών τους με συστήματα που είναι σε χρήση σε κάθε σοβαρή κρατική υπηρεσία του εξωτερικού. Αν τώρα κάποιοι είναι κάφροι/βλάχοι και δεν ξέρουν να διαβάζουν κ να χρησιμοποιούν κρυπτουλικά κανείς δεν τους φταίει για να την πληρώνουμε εμείς. Δεν λέω να γυρίσουμε στα τηλέτυπα για διαβίβαση υπηρεσιακών εγράφων αλλά να μάθουν κάποιοι να δουλεύουν τον εξοπλισμό που έχουν. Ξέρουν/με πολύ καλά ποιοι είναι γιατί κάνουν και τον κόπο να διαβάζουν το φόρουμ μας συχνά πυκνά....

Οσο για το ΤΕΤΡΑ που βουκαλίζουν όλοι οι μουστακαλήδες ως μάννα από τον ουρανό σε κάποιες υπηρεσίες να τους δω εγώ στην πρώτη καταστροφή που θα πέσει το σύστημα τι χρόνο recovery θα έχει το σύστημα τους....

Ισως σε λίγο καιρό να απαγορέψουν και το αναλογικό ραδιόφωνο έτσι που πάνε.

Αντώνη με την απαγόρευση λήψης δεν πιστεύω φίλε μου πως θα μπει τάξη στο ραδιοφάσμα....αν εγώ είμαι υποψήφιος ραδιοερασιτέχνης και ΔΕΝ έχω ακούσει πως μιλάει στον αέρα ένας ραδιοερασιτέχνης θα μπορέσω να γίνω αδειούχος έχοντας μηδενική εμπειρία στην ακρόαση? Αν είμαι επαρχία και δεν έχω κάποιο σύλλογο να κάνω μαθήματα πως θα μάθω τι είναι στην πράξη αυτό που θέλω να κάνω;;; Η θα βρω κάποιον elmer και θα τον πληρώνω με την ώρα σαν ιδιαίτερο;

Και ελπίζω να μην βρεθεί κανείς όπως κάποιος κύριος από αυτούς που μίλησα για να με ρωτήσει αν είμαι έμπορος και γιαυτό διαμαρτύρομαι... :evil:

apollo
03-07-06, 10:44
Νικηφορε,
δεν αμφισβητω την αρμοδιοτητα της ΕΕΤΤ, εφοσον δεν μπορω να σκεφτω αλλον πιο αρμοδιο για την διαχειρηση του ραδιοφασματος,
αλλα η πραγματικοτητα ειναι καπως πιο περιπλοκη,
σαν ραδιοερασιτεχνης δικαιουμαι να εχω στην κατοχη μου ενα vx5 πχ που εκπεμπει σε συγκεκριμενες ραδιοερασιτεχνικες συχνοτητες αλλα ακουει παντου (οπου δεν υπαρχει κρυπτογραφηση, scrampling, ψηφιακη εκπ. κλπ)
Φυσικα και μπορει καποιος να με στειλει στο δικαστηριο στηριζομενος στην πιο πανω παραγραφο
και φυσικα εγω θα του πω τα δικα μου,


Στην πρώτη παράγραφο του νόμου 3431/2006 το λέει καθαρά οτι οι Ραδιοερασιτέχνες εξερούνται του νόμου!!!!!!!!!

antonis_p
03-07-06, 16:58
παλι καλα....
ευχαριστω παντως για την απαντηση!