PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κεραια ειναι αυτη?



kostas2005
26-06-06, 23:08
Χαιρετω την παρεα. παιδια μου εδωσε μια κεραια FM ενας φιλος μου που εχει σταθμο. μου ειπε οτι ειναι broad band!μπορειτε να μου πειτε αν ειναι broad band? μετρισα στην εξοδο της κεραιας που εχει φισακι τυπου Ν και μετραγε βραχυκυκλωμα, ειναι λογικο αυτο?αν βαλω το λινερ πανω δε θα το καψει αφου μετραει βραχυκυκλωμα?

electron
27-06-06, 04:03
Broadband σημαίνει ότι η κεραία αυτή μπορει να δουλέψει απο 88 ως 108Mhz.Το ότι μέτρησες ωμικά βραχυκυκλωμα δεν θα πρέπει να σε ανησυχει γιατί προφανώς έχει καποιου ειδους μετασχηματιστή προσαρμογής όπως ειναι το balun.

kostas30
27-06-06, 09:00
διπολο τυπου spark

radioamateur
27-06-06, 11:07
:shock: Βλέπε :shock: σχετικό σχέδιο εδώ (http://www.fmdream.net) στα projects αλλά και στο forum (Antennas-Broadband dipole -info needed)

radiodj105
27-06-06, 16:39
Χαιρετω την παρεα. παιδια μου εδωσε μια κεραια FM ενας φιλος μου που εχει σταθμο. μου ειπε οτι ειναι broad band!μπορειτε να μου πειτε αν ειναι broad band? μετρισα στην εξοδο της κεραιας που εχει φισακι τυπου Ν και μετραγε βραχυκυκλωμα, ειναι λογικο αυτο?αν βαλω το λινερ πανω δε θα το καψει αφου μετραει βραχυκυκλωμα?
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/dsc00228_158.jpg


Είναι broadband απλά ίσως σε κάποιες συχνότητες να έχει λίγο καλύτερη απόδοση (λιγότερα επιστρεφόμενα).

Παρεμπιπτόντως αν θελήσεις να τρίψεις τα μωσαϊκά, έχω καλό μάστορα.

kostas2005
30-06-06, 00:57
σε ποιες συχνοτητες εχει καλητερη αποδοση η συγκεκριμενη κεραια?

δεν ειχα τις δαγκανες για να την στησω καπου!! τωρα που ξαναβλεπω τα μουσαικα, οντως θελουν τριψημω........!! γεια σου ρε βασιλη..

nikos-b
30-06-06, 01:03
δεν προκειται να σου και τιποτε ειχα και ιταλικη broadband και ελληνικη ..φενεται οντως οτι βραχυκυκλωνει ..επισης την ελληνικη την εχα κανει βιδες ..εχει μεσα τις 2 ντιζες που η μια παει στο κατω μερος του διπολου ..με μια πλαστικη ροδελα και η αλλη βραχυκυκλωνει με το πανω μερος του διπολου με σιδερενια ροδελα ..τελος παντων ακομα ψαχνω αναλυτικο σχεδιο για καβιτι..

nikos-b
30-06-06, 01:05
συγκεκριμενες συχνοτητες ..οπου σου κατσει το μηχανημα φιλε..

electron
30-06-06, 17:06
Αν και ο Νίκος έχει ένα δίκιο σ αυτό,συνήθως την μέγιστη απόδοση την πιάνει κάπου στο κέντρο αν είναι εργοστασιακής κατασκευής και όχι hand made :)

tzitzikas
30-06-06, 19:54
βασιλης ο αστειατορας....(με αυτο γελασα παντως)