PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΥΚΝΩΤΗΣ SCREEN ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΜ



tzitzikas
30-06-06, 19:58
Θελω να ρωτησω αν η τιμη του πυκνωτη που συνδεεται αναμεσα στο screen πλεγμα μιας λυχνιας και την γειωση σε εναν ενσχυτη R.F μεσαιων κυματων παιζει καποιο ρολο. εγω σε μηχανημα με 813 χρησιμοποιω 1nf. σε αλλα σχεδια εχω δει 10nf. την γνωμη σας....

Giannis511
30-06-06, 20:21
Τάκη αυτό είναι από το βιβλίο του Παπακωσταντίνου στα 400W.Ο πυκνωτής που λέει 1 Κ στο σκρην προφανώς είναι 1nF και όπως το βλέπω εκεί παράλληλα μάλλον εξομάλυνση κάνει!

ReFas
30-06-06, 20:44
Θελω να ρωτησω αν η τιμη του πυκνωτη που συνδεεται αναμεσα στο screen πλεγμα μιας λυχνιας και την γειωση σε εναν ενσχυτη R.F μεσαιων κυματων παιζει καποιο ρολο. εγω σε μηχανημα με 813 χρησιμοποιω 1nf. σε αλλα σχεδια εχω δει 10nf. την γνωμη σας....

Το σκριν πρεπει να μην εχει RF ταση και αυτο το ρολο παιζει ο πυκνωτης, γειωνει την RF ταση.
Αν δεν διαμορφωνεται το σκριν με ηχο δεν εχει σημασια η τιμη του πυκνωτη, αν ομως διαμορφωνεται ( οπως απαιτειται για 100% ποσοστο) τοτε παιζει ρολο η τιμη μιας και πρεπει ταυτοχρονα να γειωνεται η RF και να μην επηρεαζεται ο ηχος στις υψηλες συχνοτητες.
Κανεις ενα συμβιβασμο και η τιμη εξαρταται απο τις τασεις - ρευματα που λειτουργει το σκριν.

Giannis511
30-06-06, 20:56
Όταν όλα τα πλέγματα και είναι γειωμένα (το έχω δει σε φάρους και παράλληλες λυχνίες) και οδειγείται η κάθοδος και η διαμόρφωση γίνεται από την προηγούμενη βαθμίδα πχ είχα δει 6L6 ταλάντωση, 807 ντράιβερ με διαμόρφωση από άνοδο και καπάκι 3CΧ1500, τι πλεονέκτημα έχει? Μου έκανε εντύπωση γιατί με 3*813 έδινε περίπου 1 κιλοβατ και βάλε!

phoenix_2007
30-06-06, 21:35
Συμφωνώ με τον ReFas. Ο πυκνωτής γειώνει την RF. Συνήθως η τιμή του κυμαίνεται από 1 έως 10nF. Πολλές φορές η RF ραδιοσυχνότητα διέρχεται από σημεία που κανείς δεν τα φαντάζεται! Ακόμα και από τα νήματα των λυχνιών!! Για να "κόψεις" την RF θα μπορούσες να συνδέσεις σε σειρά με τον αγωγό του screen ένα στραγγαλιστικό πηνίο (RFC για τα αντίστοιχα mA). Σε πολλά σχέδια πριν και μετά το μιλιαμπερόμετρο (πχ στην άνοδο πριν το αντίστοιχο RFC) υπάρχουν τέτοιοι πυκνωτές. Ο ρόλος τους είναι αυτός που αναφέραμε.

ReFas
30-06-06, 23:22
Όταν όλα τα πλέγματα και είναι γειωμένα (το έχω δει σε φάρους και παράλληλες λυχνίες) και οδειγείται η κάθοδος και η διαμόρφωση γίνεται από την προηγούμενη βαθμίδα πχ είχα δει 6L6 ταλάντωση, 807 ντράιβερ με διαμόρφωση από άνοδο και καπάκι 3CΧ1500, τι πλεονέκτημα έχει? Μου έκανε εντύπωση γιατί με 3*813 έδινε περίπου 1 κιλοβατ και βάλε!

Η συνδεσμολογία που λες είναι η γνωστή Grounded grid.
Είναι πολύ παλιά όταν υπήρχαν μόνο οι τριοδες και το κύριο πλεονέκτημα είναι ότι η λυχνία δεν χρειάζεται εξουδετέρωση δουλεύοντας πολύ σταθερά χωρίς αυτοταλαντωσεις και άλλες παρενέργειες.
Γλυτώνεις και ένα τροφοδοτικό, των αρνητικών, γενικά απλοποιείται το κύκλωμα με εύκολη ρύθμιση.
Το μειονέκτημα είναι ότι θες μεγαλύτερη οδήγηση, όχι και τόσο κακό γενικά.
Στο παράδειγμα που λες μιλάμε για Linear κανονικό :!: :!: :roll: μιας και έχουμε διαμόρφωση στη προηγούμενη βαθμίδα.
Μη περιμένεις και πολύ ισχύ στο σκέτο σήμα, συνήθως παλιότερα σαν ισχύς σε αυτά τα μηχανήματα αναφερόταν η εισόδος στην λυχνία , τάση ανόδου επί ρεύμα δηλαδή.

tzitzikas
01-07-06, 14:27
το ειχα καταλαβει οτι ο ρολος του πυκνωτη αυτου ειναι να γειωνει οτι r.f υπαρχει στο πλεγμα.απλα ρωτω για την τιμη γιατι ξερω οτι αλλη διελευση εχει ενας πυκνωτης 1nf και αλλη ενας μεγαλυτερος.γενικα απο οτι εχω δει στην πραξη στα μεσαια αν αυξησεις ενα πυκνωτη πανω απο 2nf δε παιζει μεγαλο ρολο στην αυξηση της διελευσης.αντιθετα αν π.χ θελω να αυξησω την οδηγηση που δινω στην 813 ενας τροπος ειναι να αυξησω τον πυκνωτη που δινει οδηγηση στο οδηγο της 813.π.χ ενας πυκνωτης 470pf εχει μικρη σχετικα διελευση ενω πανω απο 1000pf αυξανεται πολυ η διελευση.οι μικροι πυκνωτες "κοβουν" σημα στα μεσαια.αν εχω π.χ στο οδηγο πυκνωτη 1000pf της 813 και εχω ρευμα οδηγου 10mA αν τον αυξησω στα 1500pf φτανει και τα 13 mA.
οσον αφορα το σκρην απλα σκεφτομουν αν βαλω πυκνωτη 10nf να γειωνει πιο αποτελεσματικα την R.F

itta-vitta
01-07-06, 22:47
το ρεύμα οδηγού της επόμενης βαθμίδας ρυθμίζεται αν μεταβάλουμε την τάση του σκρήν δηλαδή τα ma ανόδου της προηγούμενης βαθμίδας. ΠΧ όταν έχουμε μια ελ34 σαν μπάφερ ή ντράιβερ και μια 813 στην έξοδο, το ρεύμα του οδηγού της 813, μεταβάλεται αυξομοιώνοντας την τάση στο σκρην της ελ34. Κάποτε που δούλευα 813, ο δεύτερος πυκνωτής από το συντονιζόμενο κύκλωμα της μπάφερ ήταν 100 πικο και όχι 1000, όπως στο βιβλίο του Παπακωνσταντίνου. Στο σκρήν τής ελ34 είχα βαττικό ποτενσιόμετρο 20κω/6βαττ και μιλλιαμπερόμετρο στο οδηγό τής 813. Οχι ακριβώς μιλλιαμπερόμετρο αλλά τζακ και έβαζα πολύμετρο και μετά το συντονισμό το έβγαζα. Συντόνιζα με νταμυ λόαντ γιατί το πολυμετρο επηρεαζόταν απο τη ραδιοσυχνότητα και ύστερα συνέδεα κεραία. Κάπου στη μέση δηλ στα 10 κω οδηγούσε την 813. Στην άνοδο η ελ34 δούλευε με 230 βόλτ υπο φορτίο (310 χωρίς φορτίο) Με 1000 πικο βγαίνουν πιο πολλές αρμονικές. Πάντως τον Παπακωνσταντίνου δεν τον έχω και "περι πολλού". Όχι μόνο αυτόν αλλά και άλλους που βγάζανε βιβλία. Αμφιβάλω αν έχουν οι ίδιοι κατασκευάσει κάτι από αυτά που έχουν στα βιβλία τους. Το μόνο όφελος που έχει κάποιος είναι ότι μαθαίνει κάποια βασικά στοιχειά για τους πομπούς. Μερικά κατασκευές του Παπακωνσταντίνου πέρνουν φωτιά και σε άλλες ψάχνεις το σήμα σου στη μπάντα από τις πολλές και ισχυρές αρμονικές. Όλοι οι πομποί του υπεροδηγούνται και οι λυχνίες, ιδίως οι ταλαντώτριες λειτουργούν στο φουλ. Άρκεί κάποιος να δεί από ένα εγχειρίδιο (πχ χαντμπουκ - ραδιοάματερ) τα στοιχεία κάποιας απο τις λυχνίες που χρησιμοποιεί στις κατασκευές του και θα καταλάβει. Πάντω εγώ είχα το βιβλίο του και το πέταξα.

Lampatos1980
03-07-06, 08:58
Tzitzika αφησε τον πυκνωτη στα 1 n πάει καλυτερα. εγω έχω αντιγραψει απο ενα εργοστασιακο ενισχυτη το σχεδιο και στην προστασια εχει 1 n μαλιστα εχει 2 813 παραλληλισμενες.Μια φορα πιο παλια σε ενα παρομοιο για τα βραχεα που ειχα στησει εκανα δοκιμες με δυο 470 ρ σε σειρα, 1 n , 15n αλλα νομιζω το 1 ειναι καλυτερο απο ολα. με τους 2 470 αφηνε πολλες αρμονικες. τωρα για τον παπακωσταντινου εχει βοηθησει πολυ κοσμο με το βιβλιο του αλλα τα σχεδια ειναι παραλυτα. τα μονα που δουλευουν αποδεδιγμενα ειναι το αυτοταλαντωτο με την ελ84 (οδηγούσα μια ελ509) και ενα με την 829Β στην εξοδο αλλα και παλι υστερει σε πολλα πραμματα σχεδιαστικα.

itta-vitta
10-07-06, 23:46
Για το αληθές των λόγων μου, θα παραπέμψω στη σελ 91, του περί ο λόγος, βιβλίου, όπου υπάρχει ένα σχέδιο ενισχυτή 590 βαττ(λες και μετρήθηκαν ακριβώς). Το τροφοδοτικό αποτελείται από ένα μετασχηματιστή 1800βολτ/0,6Α, μια γέφυρα με 3Χ4 ΒΥ127 και πέντε(5) ηλεκτρολυτικούς 100μf/450 βολτ. Κατά τη γνώμη μου στην κατασκευή του τροφοδοτικού θα συμβούν τα εξής, σε κάποιον που δε γνωρίζει και πολλά: Τα διοδάκια δεν επαρκούν(τρία στη σειρά ανά ομάδα) και θα καούν. Χρειάζονται τουλάχιστον τέσσερα. Αφού και αν βρεθεί η βλάβη από αυτόν που θα το κατασκευάσει, έχουν σειρά οι ηλεκτρολυτικοί, οι οποίοι θα σκάσουν επειδή: 5Χ450=2250 βολτ και 1800Χ1,414=2545 βολτ. Ο διακόπτης του τροφοδοτικού μπορεί να είναι στα 220, αλλά μέχρι να θερμανθούν πλήρως οι λυχνίες και πάρει το τροφοδοτικό το πλήρες φορτίο, οι ηλεκτρολυτικοί θα σκάσουν.