PDA

Επιστροφή στο Forum : ανοιγμα του pc μετα απο διακοπη ρευματος



berdux
01-07-06, 01:28
εχω ενα μικρο pc στην ταρατσα για router για το ΑΜΔΑ (ασυρματο μητροπολιτικο δικτυο αθηνων)
οταν κοβεται το ρευμα δεν ξαναανοιγει (δεν εχει τιν καταληλη ρυθμιση στο bios οπως ο μεγαλος που εχω κατω..)
το μονο που εχω κανει ειναι να κατεβασω κατω μεσω του καλωδιου του LAN ενα διακοπτη που τον παταω κ ανοιγει.
θελω ενα κυκλωματακι που οταν επανερχεται το ρευμα να κλεινει ενα ρελεδακι για 1sec ετσι ωστε να ανοιγει
καποιο hint? με τα ηλεκτρονικα-ψηφιακα εχω πολυ λιγες γνωσεις (οτι εχω παρει απο την σχολη παλια...) :P

Επιστήμων
01-07-06, 10:09
Μπορείς (ξαναειπώθηκε για air-condition) να συνδέσεις ένα 555 σε
συνδεσμολογία one-shot (ενός παλμού).

Αν αυτά σου φαίνονται "Κινέζικα" μπορείς να πας στη σελίδα "Αρχεία" και να
κατεβάσεις το πρόγραμμα "555_Designer" όπου θα βρείς ακριβώς τη λύση
σε αυτό που σου περιγράφω.

Thunder...Thunder...Thunder-Cats ooooooooooooooooooo !!! :D

berdux
01-07-06, 10:40
εχω αποριες στο κυκλωματακι που μου εβγαλε :P
το Vcc ειναι 12V?
το Vi τι ειναι? θελει κι αλλο ενα 555 να δινει καποιον παλμο?

Επιστήμων
01-07-06, 16:35
Το Vcc είναι μια τάση απο 5 - 18 V . Συνήθως εγώ το τροφοδοτώ
με 5V . Ανάλογα βέβαια με την κατασκευή. Το Vi είναι ο παλμός(trigger)
που θα το πάρεις απο την γραμμή τροφοδοσίας . Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο
κύκλωμα μπορεί να δώσει έναν παλμό απλά και μόνο με την έναρξή του , δηλαδή
με την εφαρμογή της τροφοδοσίας . Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου
πω με σιγουριά. Δοκίμασέ το πάντως πιθανόν να γίνεται και έτσι .

DT200
01-07-06, 17:17
Δεν γνωρίζω αν όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής το τροφοδοτικού παράγει κάποια τάση, μάλλον θα παράγει κάποια για να εκκινήσει. Αν ξέρει κάποιος να μας το πει για να προσπαθήσω να ανεβάσω ένα πολύ μικρό κυκλωματάκι . όπως μου ήρθε στο μυαλό θα έχει μόνο 3-4 υλικά

berdux
01-07-06, 23:35
σιγουρα οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης το τροφοδοτικο βγαζει σε καποιες επαφες καποια ταση... τωρα που ακριβως κ ποση δεν ξερω... (δεν ειναι εκει το προβλημα παντως, ταση βρισκουμε κ απο αλλου :P )

DT200
03-07-06, 19:11
Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις σε σειρά ένα ρελέ με έναν πυκνωτή περίπου 1000μf (πρόσεχε την τάση του πυκνωτή , ρελέ , πηγής).
όταν έρθει το ρεύμα ο πυκνωτής θα φορτίσει μέσο του Πηνειού του ρελέ και από της πλατίνες του ρελέ θα έχεις τον παλμό που θέλεις.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα συνεργαστεί με το PC λόγο του ότι ο παλμός θα δημιουργείτε αμέσως μόλις έρθει το ρεύμα , αν δεν συνεργασθεί τότε θα φτιάξουμε ένα άλλο που να λύνει αυτό το πρόβλημα.

(Πώς μπορώ να ανεβάσω εικόνες)

makis_d
04-07-06, 11:40
τι κανετε?λοιπον το τροφοδοτικο του υπολογιστη οταν ο υπολογιστης δεν δουλευει δεν βγαζει καμια ταση..Γιανα κσεκινησει το τροφοδοτικο και μαζι με αυτο και ο υπολογιστης πρέπει να γίνει ένα βραχυκύκλωμα μεταξύ του πράσινου και του γκρι καλωδίου που βρίσκονται στην μεγάλη φύσα του τροφοδοτικού. αρα οταν πατάς το on/off του υπολογιστή μέσω της μιτρηκής βραχυκηκλώνονται τα δυο καλώδια που ανέφερα πριν...

djwzak
04-07-06, 14:38
Γεια χαρα παιδια, βλεποντας το προβλημα του φιλου μας berdux και τις απαντησεις σας σκεφτηκα μηπως θα πρεπει να δοθει αλλιως λυση στο προβλημα του και οχι με 555 και διακοπτακια κ.λπ για τον λογο οτι αυτα θα λυσουν το προβλημα της
εκκινησης αλλα αν λειτουργει το pc με αυτον τον τροπο συνεχεια (δηλαδη με συχνες διακοπες ρευματος) τοτε θα αρχισει
να τα φτηνει σιγα σιγα και απο software και απο hardware.

Μηπως να σκεφτεις φιλε μου να αγορασεις ενα φτηνο UPS για το αμοιρο αυτο pc?

Με €50 απο το eshop παιρνεις ενα απλο backup UPS και με €57 περιπου ενα που εχει και θυρα RS232/USB για να σου κανει
και shut down οταν τελειωνει η μπαταρια του.

Αν παλι τα λεφτα δεν περισσευουν τοτε οκ το δεχομαι. Αλλα να τονισω οτι για ενα σωστο και ασφαλες κυκλωμα οπως αυτο που
περιγραφεις ισως χρειαστουν μεχρι και €10-15 (κουτακι,ρελε,βυσματα, κ.λπ) και ισως αρκετα τεστ για να βεβαιωθεις οτι δουλευει σωστα.

Η αποφαση δικη σου!

Ευχαριστω.

PiCBuRn3r
06-07-06, 17:32
τι κανετε?λοιπον το τροφοδοτικο του υπολογιστη οταν ο υπολογιστης δεν δουλευει δεν βγαζει καμια ταση..Γιανα κσεκινησει το τροφοδοτικο και μαζι με αυτο και ο υπολογιστης πρέπει να γίνει ένα βραχυκύκλωμα μεταξύ του πράσινου και του γκρι καλωδίου που βρίσκονται στην μεγάλη φύσα του τροφοδοτικού. αρα οταν πατάς το on/off του υπολογιστή μέσω της μιτρηκής βραχυκηκλώνονται τα δυο καλώδια που ανέφερα πριν...

Λάθος... [-X [-X [-X
Τα τροφοδοτικά τεχνολογίας ATX βγάζουν 5V Sb τάση ακόμη και όταν δεν δουλεύουν... :ok: :ok:

edit:Θέλει βραχυκύκλωμα το πραινο με το μαύρο και όχι με το γκρι.

Αν βραχυκύκλωνες μόνιμα το πράσινο με το μαύρο ?

berdux
09-07-06, 02:48
αν βραχυκυκλωσω μονιμα τον διακοπτη του pc μετα απο 5 δευτερολεπτα κλεινει.
τωρα αν βραχυκυκλωσω μονιμα τα 2 καλωδια του τροφοδοτικου που προαναφερθηκαν δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το να βραχυκυκλωσω τον διακοπτη, ισως κ να δουλεψει ετσι!
θα το δοκιμασω αυριο καποια στιγμη κ θα δωσω εδω τα αποτελεσματα του πειραματος! (ευτυχως καπου εχω κ αλλο ενα τροφοδοτικο οποτε κ να καψω αυτο υπαρχει εναλακτικη) :P



----off-topic mode started-----
προς τον φιλο djwzak,
δεν χρειαζεται κουτακι (εδω ο υπολογιστης δεν ειχε μεχρι την προηγουμενη βδομαδα κουτι!! τον ειχα μεσα σε ενα κουτι παπουτσιων! :P )
δεν χρειαζεται να αγορασω ρελε (καπου εχω ενα απο μια κατασκευη για την σχολη :P )
πυκνωτες εχω απο κατι καμμενες μητρικες
δεν χρειαζεται βυσματακια (απλα κολαω μερικα καλωδιακια :P )
φιλικα berdux :)
----off-topic mode finished----

berdux
09-07-06, 18:02
υπαρχει ενα προβληματακι.... δεν εχει πρασινο καλωδιο το τροφοδοτικο.... ξερει κανεις ποια να βραχυκυκλωσω? :P
(αν κ εχει βγει λιγακι off-topic η συζητηση!)

Chris Valis
10-07-06, 03:08
υπαρχει ενα προβληματακι.... δεν εχει πρασινο καλωδιο το τροφοδοτικο.... ξερει κανεις ποια να βραχυκυκλωσω? :P
(αν κ εχει βγει λιγακι off-topic η συζητηση!)

Γκρί-μαύρο, στην πρώτη σου πικ απο δεξιά το 4το (γκρι) με ένα οποιοδήποτε μάυρο
Μόνο που άν το βάλεις μόνιμα μπορεί η μητρικη να μην δουλεύει σωστά το power-good και να σου κολλάει και πάλι, κάνε μια δοκιμή όμως. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν βάλεις γκρί μαυρο μόνιμα μαζί βγάλτο από τον connectora (το γκρί).

xristos52athens
27-05-12, 03:28
Είναι αυτό που λένε: το θέμα χρόνια δεν κοιτά. Εάν όμως διαβάσει κάποιος εδώ και γνωρίζει την απάντηση για το πως γίνεται τελικά, ας γράψει πως είναι το εφικτόν, γιατί αντιμετωπίζω το ίδιον πρόβλημα με δύο υπολογιστές που δεν ρυθμίζονται από το bios.
Ευχαριστώ και αναμένω με ενδιαφέρον την απάντηση.

Nightkeeper
09-06-12, 00:32
Είναι αυτό που λένε: το θέμα χρόνια δεν κοιτά. Εάν όμως διαβάσει κάποιος εδώ και γνωρίζει την απάντηση για το πως γίνεται τελικά, ας γράψει πως είναι το εφικτόν, γιατί αντιμετωπίζω το ίδιον πρόβλημα με δύο υπολογιστές που δεν ρυθμίζονται από το bios.
Ευχαριστώ και αναμένω με ενδιαφέρον την απάντηση.


Καλησπέρα και καλός ήρθες στη παρέα.
Σου προτείνω κάτι που δεν έχει σχέση με χρονοκύκλωμα , (γιατί όπως φαίνεται δεν μπορεί να γίνει σωστά και τόσο απλά)όμως είναι αρκετά αξιόπιστο και αποτελεσματικό. Μπορείς εύκολα με ένα αυτοματισμό GSM κατάλληλα συνδεδεμένο και αυτόνομο.Αν είναι και οι δυο υπολογιστές στον ίδιο χώρο και ‘’πέσουν ‘’ λόγο ρεύματος θα ειδοποίησε με SMS,Ετσι μπορείς εύκολα στέλλοντας ένα SMS να ξεκινάς τους υπολογιστές σου από απ’που και να βρίσκεσαι,επίσης με ένα πρόγραμμα (πχ team viewer)να ελέγχεις την κατάσταση τους κατόπιν.

xristos52athens
10-06-12, 21:38
ΞžΒšΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΒ·ΞŸΒƒΞŸΒ€Ξž*ρα ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ»ΞŸΒŒΞŸΒ‚ ΞžοΏ½ΞŸΒΞžΞˆΞžΞ…ΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΒ· ΞŸΒ€ΞžΒ±ΞŸΒΞž*Ξ±.
ΞžΒ£ΞžΞΞŸΒ… ΞŸΒ€ΞŸΒΞžΞΞŸΒ„ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞŸΒ‰ ΞžΞŠΞžΒ¬ΞŸΒ„ΞžΞ‰ ΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒ… ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ Ξ*ΞŸΒ‡ΞžΞ…ΞžΞ‰ ΞŸΒƒΞŸΒ‡Ξž*ΞŸΒƒΞžΒ· ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸΒ‡ΞŸΒΞžΞΞžΒ½ΞžΞΞžΞŠΞŸΒΞžΞŠΞžΒ»ΞŸΒ‰ΞžΞŒΞžΒ± , (ΞžΒ³ΞžΞ‰ΞžΒ±ΞŸΒ„Ξžβ€• ΞŸΒŒΞŸΒ€ΞŸΒ‰ΞŸΒ‚ ΞŸΒ†ΞžΒ±Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΞ…ΞŸΒ„ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞžΞŒΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒΞžΞ…Ξžβ€• Ξ½Ξ± ΞžΒ³Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΞ…ΞžΞ‰ ΞŸΒƒΞŸΒ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΒ¬ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸΒ„ΞŸΒŒΞŸΒƒΞžΞ ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞžΒ»ΞžΒ¬)ΞŸΒŒΞžΞŒΞŸΒ‰ΞŸΒ‚ ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒ„ΞžΒ¬ ΞžΒ±ΞžΞŽΞžΞ‰ΞŸΒŒΞŸΒ€ΞžΞ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒ„ΞžΞ…ΞžΒ»ΞžΞ…ΞŸΒƒΞžΞŒΞžΒ±ΞŸΒ„ΞžΞ‰Ξž ΊΟŒ. ΞžΒœΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞŸΒΞžΞŠΞžΞΞžΒ»ΞžΒ± ΞžΞŒΞžΞ… Ξ*Ξ½Ξ± ΞžΒ±ΞŸΒ…ΞŸΒ„ΞžΞΞžΞŒΞžΒ±ΞŸΒ„ΞžΞ‰ΞŸΒƒΞžΞŒΞŸΒŒ GSM ΞžΞŠΞžΒ±ΞŸΒ„ΞžΒ¬ΞžΒ»ΞžΒ»ΞžΒ·ΞžΒ»ΞžΒ± ΞŸΒƒΞŸΒ…ΞžΒ½ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΞŒΞž*Ξ½ΞΏ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΒ±ΞŸΒ…ΞŸΒ„ΞŸΒŒΞžΒ½ΞžΞΞžΞŒΞžΞ.ΞžΒ‘ΞžΒ½ ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞΞžΞ‰ ΞžΞ„ΞŸΒ…ΞžΞ ΞŸΒ…ΞŸΒ€ΞžΞΞžΒ»ΞžΞΞžΒ³ΞžΞ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„Ξž*ΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞΞžΒ½ Ξžβ€•ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΞ ΞŸΒ‡ΞŸΒŽΞŸΒΞžΞ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ²Β€Β˜Ξ²Β€Β™ΞŸΒ€Ξž*ΞŸΒƒΞžΞΞŸΒ…ΞžΒ½ Ξ²Β€Β˜Ξ²Β€Β™ λόγο ΞŸΒΞžΞ…ΞŸΒΞžΞŒΞžΒ±ΞŸΒ„ΞžΞΞŸΒ‚ ΞΈΞ± ΞžΞ…ΞžΞ‰ΞžΞ„ΞžΞΞŸΒ€ΞžΞΞžβ€•ΞžΒ·ΞŸΒƒΞžΞ… ΞžΞŒΞžΞ… SMS,ΞžΒ•ΞŸΒ„ΞŸΒƒΞžΞ‰ ΞžΞŒΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞŸΒΞžΞŠΞžΞΞžΒ»ΞžΒ± ΞŸΒƒΞŸΒ„Ξž*ΞžΒ»ΞžΒ»ΞžΞΞžΒ½ΞŸΒ„ΞžΒ±ΞŸΒ‚ Ξ*Ξ½Ξ± SMS Ξ½Ξ± ΞžΞŽΞžΞ…ΞžΞŠΞžΞ‰ΞžΒ½ΞžΒ¬ΞŸΒ‚ ΞŸΒ„ΞžΞΞŸΒ…ΞŸΒ‚ ΞŸΒ…ΞŸΒ€ΞžΞΞžΒ»ΞžΞΞžΒ³ΞžΞ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„Ξž*ΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞžΞΞŸΒ… ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞŸΒŒ ΞžΒ±ΞŸΒ€Ξ²Β€Β™ΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒ… ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ½Ξ± ΞžΒ²ΞŸΒΞžβ€•ΞŸΒƒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒƒΞžΒ±ΞžΞ‰,ΞžΞ…ΞŸΒ€Ξžβ€ •ΞŸΒƒΞžΒ·ΞŸΒ‚ ΞžΞŒΞžΞ… Ξ*Ξ½Ξ± ΞŸΒ€ΞŸΒΞŸΒŒΞžΒ³ΞŸΒΞžΒ±ΞžΞŒΞžΞŒΞžΒ± (ΞŸΒ€ΞŸΒ‡ team viewer)Ξ½Ξ± ΞžΞ…ΞžΒ»Ξž*ΞžΒ³ΞŸΒ‡ΞžΞ…ΞžΞ‰ΞŸΒ‚ ΞŸΒ„ΞžΒ·ΞžΒ½ ΞžΞŠΞžΒ±ΞŸΒ„ΞžΒ¬ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΒ±ΞŸΒƒΞžΒ· ΞŸΒ„ΞžΞΞŸΒ…ΞŸΒ‚ ΞžΞŠΞžΒ±ΞŸΒ„ΞŸΒŒΞŸΒ€ΞžΞ‰ΞžΒ½.

ΞžΒšΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΒ·ΞŸΒƒΞŸΒ€Ξž*ρα ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ»ΞŸΒŽΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞžΒ±ΞŸΒ‚ βρ�κα. ΞžΒ”ΞŸΒ…ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞŸΒ…ΞŸΒ‡ΞŸΒŽΞŸΒ‚ ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞΞžΒ½ Ξžβ€•ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΞ ΞŸΒ‡ΞŸΒŽΞŸΒΞžΞ.
Ξ*ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞŸΒ„ΞŸΒ‰ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞŸΒ…ΞŸΒ‡ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞŸΒŽ ΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒ… ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞŸΒ„ΞžΒ·ΞŸΒƒΞžΞ…ΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞžΞ… Ξ*Ξ½Ξ± ΞΈΞ*ΞΌΞ± ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒ„ΞžΒ¬ ΞŸΒ€ΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞŸΒŒ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ…ΞŸΒ€ΞžΞ…ΞžΞ‰ΞžΞ„ΞžοΏ½ ΞŸΒ€Ξžβ€•ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞ…ΞŸΒ…ΞžΒ± ΞŸΒŒΞŸΒ„ΞžΞ‰ ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞΈΞ± ΞžΒ±ΞŸΒƒΞŸΒ‡ΞžΞΞžΒ»ΞžΞΞŸΒΞžΒ½ΞŸΒ„ΞžΒ±ΞžΒ½ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ½ΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸΒ‚ ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞžΞΞžΞ‰ΞžΞŽΞžΒ± ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸΒ„ΞžΞ Ξžβ€•ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΞ ΞŸΒ„Ξžβ€•ΞŸΒ„ΞžΒ»ΞžΞ Ξ½Ξ*ΞΏ ΞΈΞ*ΞΌΞ± ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ*ΞŸΒ‡ΞŸΒ‰ ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒ„Ξž*ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞžΒ½ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΒ±ΞŸΒ†Ξž*ΞŸΒΞžΞΞŸΒ…ΞŸΒƒΞžΞ…ΞŸΒ ‚ ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞŸΒŒΞŸΒˆΞžΞ…ΞžΞ‰ΞŸΒ‚.

vasilllis
13-06-12, 22:28
γιατι δεν βαζεται μεσα στο κουτι ενα χρονικο delay on? με nc επαφη στα 230v.Eπαφη θα μπει το κουμπι ΟΝ kai oταν ερχεται η δεη για 3δευτ. θα ειναι η επαφη κλειστη.Μετα θα ανοιξει και τελος.
ενναλακτικα θα γινει και με χρονικο 12v απο την εξοδο του φορτιστη.

Nightkeeper
18-06-12, 00:06
ΞžΒšΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΒ·ΞŸΒƒΞŸΒ€Ξž*ρα ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ»ΞŸΒŽΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞžΒ±ΞŸΒ‚ βρ�κα. ΞžΒ”ΞŸΒ…ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞŸΒ…ΞŸΒ‡ΞŸΒŽΞŸΒ‚ ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞΞžΒ½ Ξžβ€•ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΞ ΞŸΒ‡ΞŸΒŽΞŸΒΞžΞ.
Ξ*ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞŸΒ„ΞŸΒ‰ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞŸΒ…ΞŸΒ‡ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞ‰ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞŸΒŽ ΞŸΒ€ΞžΞΞŸΒ… ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞŸΒ„ΞžΒ·ΞŸΒƒΞžΞ…ΞŸΒ‚ ΞŸΒƒΞžΞ… Ξ*Ξ½Ξ± ΞΈΞ*ΞΌΞ± ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒ„ΞžΒ¬ ΞŸΒ€ΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞŸΒŒ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ…ΞŸΒ€ΞžΞ…ΞžΞ‰ΞžΞ„ΞžοΏ½ ΞŸΒ€Ξžβ€•ΞŸΒƒΞŸΒ„ΞžΞ…ΞŸΒ…ΞžΒ± ΞŸΒŒΞŸΒ„ΞžΞ‰ ΞžΞ„ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞΈΞ± ΞžΒ±ΞŸΒƒΞŸΒ‡ΞžΞΞžΒ»ΞžΞΞŸΒΞžΒ½ΞŸΒ„ΞžΒ±ΞžΒ½ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ½ΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸΒ‚ ΞžΒ¬ΞžΒ½ΞžΞΞžΞ‰ΞžΞŽΞžΒ± ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸΒ„ΞžΞ Ξžβ€•ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΞ ΞŸΒ„Ξžβ€•ΞŸΒ„ΞžΒ»ΞžΞ Ξ½Ξ*ΞΏ ΞΈΞ*ΞΌΞ± ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ*ΞŸΒ‡ΞŸΒ‰ ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒ„Ξž*ΞŸΒ‚ ΞžΞ…ΞžΒ½ΞžΞ„ΞžΞ‰ΞžΒ±ΞŸΒ†Ξž*ΞŸΒΞžΞΞŸΒ…ΞŸΒƒΞžΞ…ΞŸΒ ‚ ΞžΒ±ΞŸΒ€ΞŸΒŒΞŸΒˆΞžΞ…ΞžΞ‰ΞŸΒ‚.

Δεν ξερω αν το βλεπω μονο εγω ετσι ή ειναι γενικο το κακο....

JOUN
18-06-12, 00:19
Δεν ξερω αν το βλεπω μονο εγω ετσι ή ειναι γενικο το κακο....
ειναι γενικο το κακο....

xristos52athens
28-07-12, 16:20
vasilimertzani μήπως μπορείς να μου στείλεις κάποιο σχέδιο σχετικά με αυτό που προτείνεις και σε ποιό σημείο του υπολογιστή θα συνδεθεί?

vasilllis
29-07-12, 01:41
vasilimertzani μήπως μπορείς να μου στείλεις κάποιο σχέδιο σχετικά με αυτό που προτείνεις και σε ποιό σημείο του υπολογιστή θα συνδεθεί?

δεν ξερω ποιες ειναι οι γνωσεις σου.οποτε: αυτο που θελουμε ειναι να παταμε το κουμπι για 2 δευτ.
αν το κουμπι εχει δυο καλωδιακια γινεται ευκολα με ενα χρονικο,αν εχει παραπανω θελεις και ενα ρελε.Μπορεις να βρεις μονιμο 12V απο το τροφοδοτικο?
θα συνδεσεις αυτην την ταση σε ενα χρονικο στο πηνιο του.καθε φορα λοιπον που θα δεχεται αυτη την ταση θα κλεινει την επαφη στο μπουτον(Θα εχεις NC επαφη) για 2 δευτ. και μετα θα την ανοιγει.Αυτο θα γινεται καθε φορα που θα χανει τα 12v και θα ξαναερχονται.


http://venieris.com/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%C E%A3%CE%95%CE%99%CE%94%CE%A9%CE%9D/tabid/59/CategoryID/2829/List/0/Level/a/ProductID/34065/Default.aspx

GR_KYROS
29-07-12, 08:59
σχετικά κυκλώματα PC START (https://sites.google.com/site/kyrosprojects/home/dual-polarity-feeders/yagi-2-5ghz/omni-2-4-ghz/conical-dish-antennas/pc-start)

tmav
29-07-12, 10:03
Εγώ που χρειάστηκα κάτι αντίστοιχο για ένα laptop και ένα network drive έβαλα ένα 8pin pic12f1822 (τάση λειτουργίας 1.8-5V) και
με το που έπαιρνε τροφοδοσία έβγαζε ένα παλμό που οδηγούσε ένα mosfet για να βραχυκυκλώσει το κουμπί
του on/off. (εάν το κουμπί λειτουργεί με τάση <5V δεν χρειάζεται το mosfet!)
O pic που χρησιμοποιήθηκε ήταν smd οπότε και τοποθετήθηκε πάνω στο motherboard σε άκαυτη μονωτική
ταινία.


////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

#include <htc.h>
//#include "pic12f1822.h"
__CONFIG(FOSC_INTOSC & WDTE_OFF & MCLRE_ON & CP_OFF & CPD_OFF & BOREN_ON & CLKOUTEN_OFF & FCMEN_ON &
WRT_OFF & PLLEN_OFF & STVREN_OFF & BORV_19 & LVP_ON);

#define OUTPUT 0
#define INPUT 1
#define KEY PORTA4
#define RWKEY LATA4
#define ConfKEY TRISA4
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
void main(void)
{
unsigned int i;
RWKEY = 0;
ConfKEY = OUTPUT;
for (i = 0; i < 30000; i++);
RWKEY = 1;
for (i = 0; i < 1000; i++);
RWKEY = 0;
while(1);
}
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////