PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλειδια αυτοκινητων



vayeros
02-07-06, 17:36
Γνωριζει κανεις πως λειτουργουν τα κλειδια των αυτοκινητων???Συχνοτητα,διαμορφωση κτλ...

Chris Valis
02-07-06, 21:35
Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο;
Τα όπελ έχουν τέτοια: http://www.semiconductors.philips.com/applications/smart_cards/vehicle_access/immobilization/index.html

vayeros
02-07-06, 23:20
Οχι γενικα μιλαω...Απλα μου δημιουργηθηκε η απορια οταν ξεκλειδωσα το αυτοκινητο μια μερα

Giannis511
03-07-06, 00:43
Αυτά συνήθως χρησιμοποιούν υπερήχους η υπέρυθρες. Όταν πατάς το κουμπάκι έχει ένα κύκλωμα που διεγείρει ένα ρελέ και στη συνέχεια κλεινει έναν ηλεκτρονικό διακόπτη που ενεγοποιεί τις ηλεκτρομαγνητικές και έτσι ανοίγουν οι ασφάλειες και αντίστροφα.τώρα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου υπάρχει και μια μονάδα ελέγχου που κοιτάει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι κλειδαριές.

vayeros
03-07-06, 01:25
Μαλιστα...Αλλο ειχα εγω στο μυλαο μου για τρπο λειτουργιας.Ευχαριστω για την απαντηση

Chris Valis
03-07-06, 01:26
Αυτά συνήθως χρησιμοποιούν υπερήχους η υπέρυθρες. Όταν πατάς το κουμπάκι έχει ένα κύκλωμα που διεγείρει ένα ρελέ και στη συνέχεια κλεινει έναν ηλεκτρονικό διακόπτη που ενεγοποιεί τις ηλεκτρομαγνητικές και έτσι ανοίγουν οι ασφάλειες και αντίστροφα.τώρα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου υπάρχει και μια μονάδα ελέγχου που κοιτάει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι κλειδαριές.

Σωστό αυτό μόνο που τα νεότερα έχουνε κρυπτογραφημένη επικοινωνία με το κλείδι του στύλ challenge-response. Για λόγους ασφαλείας νομίζω ότι κλειδιά με υπέρυθρες δεν υπάρχουν πια.

athalex
09-07-06, 18:44
Τι εννοείς πως δουλεύουν . όταν τα βάζεις στην κλειδαριά για να βάλεις μπροστά ή όταν είσαι έξω από το αυτοκίνητο;

vayeros
10-07-06, 01:12
Το ξεκλειδωμα εννοουσα Αλεξανδρε!!!Αν το βαλω στη μιζα μετα γνωριζω πως δουλευει...

Chris Valis
10-07-06, 04:05
Το ξεκλειδωμα εννοουσα Αλεξανδρε!!!Αν το βαλω στη μιζα μετα γνωριζω πως δουλευει...

Βασικά στην μίζα είναι όλη η μαγεία... Στις πόρτες δεν κάνει τιποτα το transponder

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
10-07-06, 11:28
:ok: