PDA

Επιστροφή στο Forum : Από τι πηγές / players ακούτε μουσική (αν ακούτε)



Giannis511
03-07-06, 11:09
Εντελώς πληροφοριακά μια δημοσκόπηση για το από που ακούμε (αν ακούμε) μουσική.Εγώ εκτός από ραδιόφωνο κυρίως από υπολογιστή, βινύλιο, CD.

eebabs2000
04-07-06, 15:30
Ακόμα από CD player!!! Και από PC με μορφή MP3 λιγότερο.

panos_panopoulos
04-07-06, 18:05
Εγώ ψηφίζω βινύλιο. Έχει απίστευτα υψηλή ανάλυση στον ήχο (φυσικός), ιδιαίτερα αν συνοδεύεται με αυτή εδώ την κεφαλή την CC-1 (διαμάντι, δέν κανω διαφήμιση είναι γνωστό) & επίσης με ένα καλό λαμπάτο τελικό ενισχυτή, επίσης τα βινύλια αν καθαριστουν με το γνωστο βελούδο δέν ακούγεται το παραμικρό.
* Tip αν πλύνουμε τα βρώμικα βινύλια με απορρυπαντικο πιάτων & νερό τότε εκτός οτι τα καθαρίζουμε διώχνουμε και τον ηλεκτροστατικο μαγνητισμό.

Όσο για το Mp3 ψευτίζει αρκετά ο ήχος αλλά μια ανάλυση στα 192Κbps λένε οτι προσεγγίζει το CD.
Θα πώ ένα παράδειγμα: άκουσα το τραγούδι Europe - Carrie (μπαλάντα) σε mp3 και βινύλιο, καμία σχέση, το βινύλιο σε βάζει μέσα στο χώρο, το mp3 είναι μια λύση ανάγκης.
*Αγαπημένο Πρόγραμμα μεταφοράς βυνιλίου στο Pc το Wavelab σε υψηλή ανάλυση και μετά επεξεργασία σε νορμάλ ανάλυση.

Giannis511
04-07-06, 18:16
Εννοείται ότι το βινύλιο έχει σαφώς καλύτερο ήχο από ότι κυκλοφορεί.Για όσους ενδιαφέρονται πολλά ροκ συγκροτήματα αλλά και κάποιοι Έλληνες καλλιτέχνες (απειροελάχιστοι) βγάζουν ακόμα σε βινύλιο τα νέα άλμπουμ τους. Σήμερα που κατέβηκα μοναστηράκι βρήκα πάρα πολλούς. Επίσης αν κάποιος δίσκος είναι στραβός μπορείτε τα τον σιδερώσετε έχοντας τον σε ένα χάρτινο φάκελο για να ισιώσει σε χαμηλή θερμοκρασία και εννοείται χωρίς ατμό. Εγώ παίζω με Dual CS515 και κεφαλή Ortofon OM20.To έγκλημα της μεταφοράς σε PC μόνο για να ακούω τα τραγούδια και στο αμάξι γίνεται με το Cool Edit Pro 2.0 με συμπίεση για να χωράνε πολλά στα 192 τουλάχιστον. τα φασαριόζικα παίζουν από 224 και πάνω.

radiodj105
04-07-06, 23:39
Επειδή ο κάθε ένας βγάζει το ψώνιο του εδώ (συμπεριλαμβάνω και εμένα)...
Ξεκινάω από παλιά...

Από το 1997 σταμάτησα να νταραβερίζομαι με κασσέτες. Αγόρασα λοιπόν για το αμάξι ράδιο-minidisc και Deck Minidisc (ένα Sony 302) για το σπίτι. Πήρα και μια cd-ιέρα για το αμάξι (που πέρυσι άλλαξα και πήρα mp3 cdιέρα).
Μετέφερα όλα μου τα βινύλια (και ήταν κάμποσα) σε CD με το Sound Forge και με το plug-in Noise Reduction. Το 1999 άρχισα να κάνω MP3 όλα μου τα CD. Πρόσεχα να κόβω τα "τελειώματα" και να κάνω "graphic Dynamics" σε όλα μου τα ΜΡ3 ώστε να παίζουν σε ίδια ένταση το πολύ -1db. Αυτό το έκανα αυθαίρετα αφού τα περισσότερα CD ήταν γραμμένα σχεδόν στην παραμόρφωση (βλέπε Χατζηγιάννης που ειδικά αυτός, κάνει μόνος του την παραγωγή).

Επειδή οι σκληροί δίσκοι ήταν ακριβοί, συμπίεζα τα πάντα στα 128. Από το 2002 που άρχισαν να γίνονται πιο λογικές οι τιμές των σκληρών συμπιέζω στα 192 (τουλάχιστον).

Πάντα όταν έγραφα από βινύλιο στον υπολογιστή, έγραφα χρησιμοποιώντας ένα πικ-απ JVC (κλάσσης MKII) βελόνα Thorens και πάντα προενίσχυα το πικ-απ με ένα μίκτη διορθώνοντας την απόκριση συχνοτήτων (όταν έπρεπε) με ένα equailzer που είχε επάνω ο μίκτης.


Τώρα στο αμάξι ακούω συνήθως συλλογές με MP3 (βολική η cdιέρα) και σπάνια ακούω Minidisc.
Στο λεωφορείο ακούω είτε ράδιο, είτε MP3 με ένα I-pod Nano, που πραγματικά έχει απίστευτο ήχο.

Σπίτι ακούω δορυφορικό ραδιόφωνο ή μέσω I-tunes ακούω σταθμούς του εξωτερικού με σούπερ ήχο.

Αυτά τα ολίγα!

stainless
17-07-06, 15:48
Vinyl Rulez!

Φανταστικός ήχος, ατέλειωτη ανάλυση και γλυκιά χροιά. Εντάξει δεν έχει και την καθαρότητα του cd/mp3 αλλά η ποιότητα δεν συγκρίνεται. εγώ που ακούω κυρίως ροκ και λίγο μέταλ θέλω κυρίως δίσκους γιατί έχουν καλύτερη συμπεριφορά στη φασαρία του thrash ήχου.Δε λέο το cd και δεί το mp3 βολεύουν από θέμα χώρου αλλά από ποιότητα φτωχή ειδικά το δεύτερο.

radiodj105
17-07-06, 16:59
το mp3 βολεύουν από θέμα χώρου αλλά από ποιότητα φτωχή ειδικά το δεύτερο.

Πράγματι. Αν το συμπιέσεις στα 64Kbps που εκπέμπει και ο Μπλάκμαν... έτσι είναι. Αν όμως το συμπιέσεις από 192 και πάνω θα δεις ότι η διαφορά δεν "φαίνεται" με τα αυτιά μας.

stainless
17-07-06, 17:11
Nαι δεν διαφωνώ αλλά μην τα μπερδεύουμε το φιατάκι δεν έχει σχέση με τη τζάγκιουαρ! είναι λογικό να έχει διαφορά από τα 64 στα 192 που έχει μία κάπως πιο αξιοπρεπή απόκριση. Για ακουστικά των 10 ευρώ είναι καλή αλλά για σωστά ηχεία 3 δρόμων δεν νομίζω να αποδίδει τόσο καλά!

Με εκτίμηση stainless

Lampatos1980
21-07-06, 14:14
μια ψήφος στους αγαπημένους δίσκους. Τι να πρωτοπει κανείς για αυτό το μέσο. δεν λέω, ζούμε σε μια "ψηφιοποιημένη" εποχή με τα MP3 να βασιλεύουν. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι το βινύλιο έχει καλύτερη ποιότητα ήχου, και δίνει άλλη αίσθηση στη μουσική. Φανταστείτε πώς θα ήταν αν ακούγατε ένα κομμάτι των Doors ή του Dave Brubeck Quartret από ΜΡ3 και στη συνέχεια να το ακούγατε από το πικ απ. Καμία σχέση... Εγώ έχω να πως εξαιρετική ποιότητα του ήχου, χωρίς πολλά πολλά βελτιωτικά, σχηματισμούς θορύβου, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα στους νέους του φορουμ να ακούσουν λίγο μια σοβαρή ηχογράφηση καλής μουσικής από εκεί και μετά ας μας πουν τη γνώμη τους!

erasor
23-07-06, 20:21
Συμφωνω στο ότι ο συνδυασμός βινυλίου με ενα καλό σύνολο πλατώ - κεφαλής έιναι οτι καλύτερο αποτέλεσμα οτι αφορά την ποιότητα του ήχου.
Τώρα οτι αφορά την ευκολία , το καλύτερο είναι το PC , που μετα απο μήνες δουλειάς πέρασα με μορφή MP3 περισσότερα απο 700 CDs και 488 δίσκους βινυλιου. Με τον μαγικο συνδυασμο πλήκτρων CTRL + F σε δευτερόλεπτα ακους αυτο που θες με σχετικά ανεκτό επίπεδο ποιότητας και αν έισαι και λιγο νοικοκυρης και τα βάλεις σε μια σειρα ακους αν πάσα στιγμή οτι σου κάνει κέφι ευκολα και γρήγορα χωρίς πανάκια αντιστατικά υγρά και κτλ κτλ

dal_kos
02-08-06, 01:15
http://computer.howstuffworks.com/mp31.htm
Πως λειτουργει το mp3...

Παντως αν δεν κανω λαθος και εχω καταλαβει καλά...η τεχνικη του ειναι η αποκοπη συχνοτητων που δεν ακουγονται ετσι κι αλλιως απο το ανθρωπινο αυτι οποτε ειναι αδυνατο να καταλαβεις τη διαφορα :)

Μονο σε μηχανηματα μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.

Εχω μια ιδεα!

Ας περασει καποιος που εχει πικαπ ενα τραγουδι μες στο pc του και ας το κανει mp3 στα 192kbps η σε vbr που ειναι τα πιο διαδεδομενα στα γνωστα μερη...και μετα να συγκρινει [ή να μας στειλει] ενα κομμάτι της κυματομορφής του....ετσι για την ιστορια!

ramone
19-08-06, 04:17
Θεωρητικά είναι όπως το λες (ότι κόβει συχνότητες που το αυτί δεν ακούει)

Όμως στην πράξη συμβαίνουν τα εξής:
- το μοντέλο συχνοτήτων του αυτιού είναι αυθαίρετο (καλό αλλά όχι τέλειο) και κυρίως:
- ο αλγόριθμος τελικά κόβει περιοχές συχνοτήτων που το αυτί τελικά ακούει ή παραμορφώνει αλλάζοντας τους μέτρο ή μετατοπίζοντας τη φάση. τούτου γιατί μεταφερόμενο στο διακριτό φάσμα υπάρχουν συμπυκνώσεις

εξάλλου (θεωρητικά αυτό γιατί στην πράξη έχει πολύ μικρή σημασία) και μόνο η ψηφιοποίηση χειροτερεύει τον ήχο και κόβει αρμονικές καθότι γίνεται δειγματοληψία/ανακατασκευή και όχι ακριβής μεταφορά του ήχου.

Giannis511
19-08-06, 11:49
Φανταστείτε πόσο μεγάλη δειγματολειψία θα χρειαζόταν για να αναπαρασταθεί το αναλογικό σήμα με ψηφία. Τι μέγεθος θα είχε? Με πόση συμπίεση τι αλλοιώσεις θα προέκυπταν? Μετά μιλάμε για συμπίεση... Έχει διαφορά όταν ακούς από τα ακουστικά του iPod μέχρι τα σοβαρά ακουστικά ή ηχεία...

Γιώργος Ανώνυμος
05-09-06, 11:05
Έχοντας αρχίσει αρκετά παλαιότερα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη αφού ήταν προεπιλεγμένη στα σχετικά προγράμματα (βλ. FreeRipper) rip-άρισα σε MP3 τα CD φίλων στα 128, αρκετή δουλειά και ανεκτίμητης αξίας με την έννοια ότι με κάποιους έχω χαθεί, πιθανά κάποιοι έχουν χάσει-'καταστρέψει΄τα CD τους (δεν τα προσέχουν όλοι) και άλλα ευνόητα...

Το θέμα που τίθεται είναι ότι το 128 θεωρείται χαμηλός ρυθμός δειγματοληψίας και άρα αν π.χ. μου ξαναδινόταν ευκαιρία για τα ίδια CDs θα το έκανα στα 256!

Το ερώτημα που τίθεται είναι αντικειμενικά (και τί σημαίνει 'αντικειμενικά' θα μου πείτε!!!) πόσο ακουστή είναι η διαφορά αυτή με την έννοια ότι το αυτί μπορεί να 'δει' βελτιώσεις ποιότητας μέχρις ενός σημείου. Επομένως θεωρητικά από ένα σημείο και μετά δεν μπορεί να αντιληφθεί διαφορές δειγματοληψίας, ή να το εκφράσω διαφορετικά με αρκετά πυκνή δειγματοληψία το αντιλαμβάνεται πλήρως αναλογικό (κάτι αντίστοιχο και με το μάτι με τις συνεχόμενες εικόνες που τις αντιλαμβάνεται συνεχή κίνηση, όπως στα κλισέ slides της κινηματογραφικής μπομπίνας).

Το μόνο εύκολο είναι να μετατρέψει κανείς το ίδιο κομμάτι στα δύο rates και να δει τη διαφορά, ωστόσο η δυσκολία είναι ότι δεν μπορεί να ακούσει ταυτόχρονα το κομμάτι στα δύο rates να κάνει την σύγκριση, πρώτα θα ακούσει στο χαμηλό και μετά στο ψηλό ή ανάποδα και η μνήμη του αυτιού δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να ανταποκριθεί απολύτως σωστά!!!

Δεν γνωρίζω η θεωρία τί λέει, σε σχέση με την καμπύλη απόκρισης του αυτιού κλπ. και το break-even σημείο καλύτερης αντιληπτής ποιότητας, πάντως αν είναι πραγματικό property (περιουσία) να έχει κανείς κομμάτια στην αυθεντική τους μορφή (βιννύλιο ή CD) σίγουρα δεν είναι property τα rip-αρισμένα (κάτι σαν fake) αφού πάντα θα προκύπτει θέμα δειγματοληψίας σε αναλογική ή ψηφιακή πηγή ήχου...

Τελικά η δουλειά μου στα 128 πηγαίνει χαμένη? 'Η απλά την θεωρώ χαμένη για κάτι που ωστόσο δεν μπορώ να ακούσω ή ξεχωρίσω?

Κάποιες σκέψεις...
Σχόλια όχι απλά καλοδεχούμενα αλλά επιβεβλημένα!!!
Γιώργος