PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κεραία να βάλω... (tv)



ganagnost02
04-07-06, 15:40
λοιπόν καλησπέρα και από μένα ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιον μου απαντήσει ...
θέλω να άλλαξε κεραία ( tv) , είμαι με κεντρική εγκατάσταση αρκετά χρονια από έμπειρο τεχνικό (και καλά) πάντα είχα πρόβλημα βρίσκομαι περιοχή πέραμα, έχω μπροστά μου βουνό με αποτέλεσμα να έχω σήμα από αντανάκλαση...
Υπάρχει κανένας τρόπος να βλέπω τα 10-15 βασικά el κανάλια σωστά τι μου προτείνεται να βάλω ?
σκέφτομαι να βάλω τέλευες η fraccaro ξέρω πως είδη έχω πρόβλημα με είδωλο με τέλευες και 22db δεν θα προσθέσω είδωλο ?? η θα έχω καλλίτερο αποτέλεσμα από ffraccaro με 18 db Confused
δεν ξέρω μια βοήθεια αν γίνετε υπάρχει ?????

τι κεραία και τι καλώδιο προτιμάτε ????



thanks!!


loipon kalhspera kai apo mena euxaristw prokatavolika gia opoion mou apanthsei ...
thelw na allakse keraia ( tv) , eimai me kentrikh egkatastash arketa xronia apo empeiro texniko (kai kala) panta eixa problhma briskome perioxh perama, exw mprosta mou bouno me apotelesma na exw shma apo antanaklash...
Yparxei kanenas tropos na blepw ta 10-15 vasika el kanalia swsta ti mou protinete na balw ?
skeftomai na valw televes h fraccaro kserw pos eidh exw provlhma me eidolo me televes kai 22db den tha prosthesw eidolo ?? h tha exw kalhtero apotelesma apo ffraccaro me 18 db :-?
den kserw mia voithia an ginete yparxei ?????

ti keraia kai ti kalwdio protimate ????



tnx!!

ganagnost02
04-07-06, 15:43
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ GREEKLIST ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ :(

assos1111
04-07-06, 16:05
Το θεμα δεν ειναι τι κεραια θα βαλεις αλλα πως θα την βαλεις.Αυτο στο λεω γιατι απο οτι ξερω οταν υπαρχει κεντρικη κεραια απαγορευεται να βαλει καποιος δικια του.Παντως αν βρεις τροπο να βαλεις εισαι τυχερος !!!! Δεν μπορω να σου προτινω καποια κεραια αλλα κοιταξε απο που θα μπορεις να κανεις ληψη απευθειας και οχι απο αντανακλαση.Κοιταξε οι περισοτερες κεραιες σε ποιο σημειο κοιταζουν(υμηττο -παρνηθα-σαλαμινα)και βαλτην προς εκεινο το σημειο.

gsmaster
04-07-06, 16:38
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ GREEKLIST ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ :(


Απ όταν βγήκε το συγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο. Μπορείς πάντα να διορθώσεις τα μηνύματά σου πατώντας επεξεργασία πάνω δεξιά σε κάθε μήνυμά σου.

ganagnost02
04-07-06, 17:39
Όπως νομίζεις φίλε gsmaster , παντός δεν το έκανα επίτηδες και δεν ήξερα πως μπόρώ να το διορθώσω ευχαριστώ που μου το υπόδειξες !!!!


φίλε assos1111 σε Αίγινα βλέπω όσο για την κεντρική εγκατάσταση Κάνω ότι θέλω η πολυκατοικία είναι δικιά μου...




τνχ !!!!!!!

radiodj105
04-07-06, 23:17
Από Αίγινα όμως δεν εκπέμπουν όλα τα κανάλια (σε σχέση με αυτά του Υμηττού που εκπέμπει περισσότερα ακόμα και από την Πάρνηθα).
Επιπλέον, οι περισσότεροι τηλεοπτικοί πομποί της Αίγινας, δεν έχουν τόσο καλή κατεύθυνση προς Πειραιά. Φοβάμαι πως θα πρέπει να κάνεις μερικές δοκιμές πριν σταθεροποιήσεις αυτό που θα στήσεις.
Για κεραία δεν σου προτείνω Τελεβές. Είναι πολύ καλή, αλλά και ακριβή εξίσου. Εκτιμώ ότι ενδείκνυται για περιοχές με ασθενή λήψη (και όχι για περιοχές με ισχυρή λήψη, έστω και από αντανάκλαση).
Αν δεν έχεις βρεις ακόμα λύση για κεραία, έχω μια πολύ καλή να σου προτείνω που πραγματικά έχει πολύ καλή απολαβή σε όλες τις συχνότητες των UHF.

ganagnost02
05-07-06, 10:16
Καλημέρα

Ευχαριστώ φίλε radiodj105 για την απάντηση σου, δεν έχω επιλέξει ακόμα κεραία αν έκανες ένα κόπο να μου έγραφες την κεραία που μου προτείνεις καλό θα ήταν !!!

Ευχαριστώ και πάλι….

radiodj105
05-07-06, 11:35
Καλημέρα

Ευχαριστώ φίλε radiodj105 για την απάντηση σου, δεν έχω επιλέξει ακόμα κεραία αν έκανες ένα κόπο να μου έγραφες την κεραία που μου προτείνεις καλό θα ήταν !!!

Ευχαριστώ και πάλι….
Θα ψάξω να βρω στοιχεια της αν και μου ειναι πιο εύκολο να ανεβάσω φώτο!