PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΣΗ-ΡΕΥΜΑ SCREEN ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΜ 813



tzitzikas
08-07-06, 13:24
Τροφοδοτω το πλεγμα σκρην μιας λυχνιας 813 με 400 βολτ μεσω μιας αντιστασης 15ΚΩ. στο σκρην εν λειτουργια του πομπου μου δινει μια ταση περιπου 320 βολτ.συμπερενω οτι το ρευμα που τραβαει το σκρην ειναι μερικα mA κατω απο 10 με βαση αυτα τα στοιχεια. ο κατασκευαστης της λυχνιας 813 ομως δινει ρευμα σκρην για τετοια λειτουργια περιπου 30-35 mA. τι λετε να συμβαινει?

vayeros
08-07-06, 15:23
Τωρα που ειναι 10mA στο σκρην της λυχνιας και οχι τοσα οσα δινει ο κατασκευαστεις υπαρχει προβλημα στον πομπο?(δε ξερω πολλα απο λυχνιες για αυτο ρωταω).Αν μειωσεις την αντισταση π.χ. 10ΚΩ ωστε να πετυχεις τα ορια του κατασκευαστη???

ReFas
09-07-06, 08:57
Με τα νουμερα που δινεις φαινεται να τραβαει το οδηγο 5.3mA :!: :?: .
Οπως καταλαβαινεις κατι τετοιο δε γινεται.
Οποτε ειτε η μετρηση που εχεις ειναι λαθος ειτε δεν εχεις δει καλα την αντισταση (μηπως ειναι 1.5ΚΩ ?)
Για την πρωτη περιπτωση, ειναι δυσκολο να βρεις καποιο πολυμετρο να μην επηρεαζεται απο την RF, ετσι καλο ειναι να κανεις μερικα τεστ να δεις πως συμπεριφερεται το οργανο.
Μετρησε ας πουμε την ταση στα νηματα η και την ταση στα ακρα της αντιστασης στο οδηγο, αν θυμαμαι καλα εχεις μιλιαμπερομετρο στο οδηγο , κανε τσεκ αν ταιριαζει η μετρηση με τη θεωρητικη τιμη.
Παντως το σιγουρο ειναι οτι με 300 βολτ στο σκριν 5 μιλιαμπερ δεν τραβας.

tzitzikas
09-07-06, 14:15
κι ομως η αντισταση τοσο ειναι. τη μετρησα με το πολυμετρο δειχνει 13ΚΩ για την ακριβεια.και εγω νομιζα οτι ειχα 1,5ΚΩ βαλει αλλα τελικα βλεπω οτι γραφει 15 και την μετρω και ειναι τοσο. η μετρηση της τασης εγινε υπο λειτουργεια του πομπου και ηταν γυρω στα 320 βολτ.
σκεφτομαι μηπως ειναι λανθασμένη η μέτρηση της τασης λογω οτι ισως μπορει το πολύμετρο λογω του οτι ειναι ψηφιακο να επηρεάζεται απο R.F.
παντως πρις σηκωσω ταση σκρην η ανοδος τραβάει καμια 60mA και με σκρην παει 150mA οποτε μου φενεται οτι λειτουργει καλα.
αν παλι το σκρην τραβαγε 30-35 mA οπως λεει ο κατασκευαστης τοτε με 15ΚΩ αντισταση θα ειχα μηδενικη ταση σκρην, οποτε μολις θα εδινα ταση δε θα ανεβενε το ρευμα ανοδου.οποτε στανταρ παει ταση και αρκετη μαλιστα υποθετω. αρα το σκρην δεν τραβαει σε καμια περιπτωση τοσο ρευμα.

ReFas
09-07-06, 17:54
Αν εισαι ικανοποιημενος δεν υπαρχει προβλημα.


Για το πολυμετρο ειναι δυσκολο να μην επηρεαζεται, μπορεις να κανεις τεστ να δεις αν μετραει σωστα, δες στο προηγουμενο μηνυμα μου.

Και αναλογικο να ειναι παλι μπορει να επηρεαζεται, μου εχει τυχει με διαφορα.


Η σκεψη που κανεις στο τελος οτι αν τραβαγες 30-35 mA θα ειχες μηδενικη ταση... το ρευμα το τραβας αφοσον εχεις την καταλληλη ταση, και εσυ τωρα δεν εχεις.
Για μενα πρεπει η ταση σου να ειναι καπου στα 150βολτ.
Και ενα τελευταιο, αν ηθελα να βαλω ενα τροφοδοτικο 400βολτ θα εβρισκα την αντισταση βαση του οτι στα 300 βολτ θα τραβαγα 30mΑ οποτε η αντισταση θα πρεπει να ειναι 100/0.03 =3.3ΚΩ περιπου.

tzitzikas
09-07-06, 18:08
αν τραβαει λιγοτερα mA το σκρην και η ταση ειναι μικροτερη απο 300 βολτ π.χ 150 λογικα θα εχω μικροτερη ισχυ εξοδου ε?
και γω τοσο την ειχα υπολογισει την αντισταση κοντα στα 3,3 ΚΩ αλλα ειδα αυτη την ταση και την αφησα 15ΚΩ
επισης να πω οτι σε αλλα datasheets (πλην της RCA) π.χ της AMPEREX το ρευμα σκρην το δινει το μισο περιπου απο 16-20 mA. η λυχνια που εχω ειναι της CVC μπορει οντως να μην τραβαει 30 αλλα λιγοτερα. ποια η γνωμη σου.

ReFas
09-07-06, 18:23
η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει οπωσδηποτε να μετρησεις την ταση.
Εγω ειμουν τυχερος και ειχα βρει ενα αναλογικο πολυμετρο φθηνο που δεν επηρεαζοταν...το πιο χρησιμο εργαλειο ηταν.
επισης μεχρι να βρεις οργανο η να αγορασεις ενα απλο βολτομετρο πινακα..αλαξε την αντισταση να δεις τι γινεται..πιθανον να τραβας μεγαλυτερο ρευμα και στην ανοδο και να θες αλλο πηνιο στην εξοδο..ισως για αυτο κοκινιζει.

itta-vitta
09-07-06, 23:13
Κάνε τις μετρήσεις σου με dummy load. Ενα πρόχειρο αλλά αποτελεσματικό ντάμμυ λόαντ, είναι να συνδέσεις παράλληλα λάμπες πυρακτώσεως 400-500 βαττ προκειμένου για την 813 ή ανάλογης ισχύος για άλλη λυχνία εκπομπής, με καλώδιο 75 ωμ, με τον πομπό(συντονιστικό εξόδου, όπως την κεραία) και μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις σου χωρίς να επηρεάζεται το πολύμετρο. Αφού κάνεις τις μετρήσεις σου, βγάζεις το φορτίο και συνδέεις πάλι την κεραία.
Κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι οι λυχνίες δεν τραβάνε τα ρεύματα που γράφουν τα βιβλία. Μόνο με μετρήσεις μπορείς να πετύχεις σωστή λειτουργία του πομπού. Ακόμη και ο νόμος του Ωμ και η ρίζα 2=1.414(στην ανόρθωση εναλλασσόμενου σε συνεχές) δεν βγαίνουν στην πράξη επειδή υπάρχουν απώλειες.

ReFas
10-07-06, 10:26
...
επισης να πω οτι σε αλλα datasheets (πλην της RCA) π.χ της AMPEREX το ρευμα σκρην το δινει το μισο περιπου απο 16-20 mA. η λυχνια που εχω ειναι της CVC μπορει οντως να μην τραβαει 30 αλλα λιγοτερα. ποια η γνωμη σου.

Εχεις δικιο τζιτζικας κοιταξα το data της AMPEREX και πραγματι ειναι μικροτερα τα ρευματα οχι μονο στο σκριν αλλα και στο οδηγο.
Ειναι μικροτερη και η οδηγηση σε ισχυ, βεβαια δε κολαει καπου αυτο, κοιταξα τις καμπυλες ρευματος και ειναι ιδιες με αυτες τις RCA, δεν υπαρχει καποια διαφορα ουτε στις χωρητικοτητες.

Μπορει πραγματι να μη τραβαει τοσο, αν και μου φαινεται δυσκολο.
Σε δοκιμες που ειχα κανει με μια RCA και μια χωρις καποιο ονομα πανω, δεν ειχα παρατηρησει κατι διαφορετικο.
Ειχα χρησιμοποιηση το data της RCA και θυμαμαι ειχα βαλει αντισταση για το σκριν απο την υψηλη,1250 βολτ οπως γραφει μεσα με μια 27Κ.
Δουλευε κανονικα δε θυμαμαι καποα διαφορα με την ταση, το προβλημα ηταν οτι ζεσταινονταν πολυ οι αντιστασεις που ειχα βαλει.

tzitzikas
10-07-06, 14:25
dummy load δεν υπαρχει.
αλλαξα την αντισταση στο σκρην σε 3,3ΚΩ. Συχνα συμβαινει ενα αλλο προβλημα ομως. π.χ αυτη την φορα το ρευμα οδηγου δεν ανεβεναι πανω απο 8mA με αποτελεσμα το ρευμα ανοδου να ειναι 120mA και οχι 150 οπως πρεπει. καμια φορα ενω ανοιγω τον πομπο και εχω ρευμα οδηγου 8-9 μετα σιγα σιγα ανεβαινει, μπορει να φτασει και τα 18-20 mA μετα να ξαναπεσει στα 13-14. μερικεσ φορες ομως , οπως και αυτη την φορα δεν ανεβενει με τιποτα. δε μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτο.
παλια που δουλευα την 4-400Α με τροφοδοτικο αρνητικης τασης (οχι αυτοπολωση οπως τωρα0 δεν συνεβεναι αυτο. εχετε καμια εξηγηση??? γιατι μου κοβει ετσι ισχυ.

kostas30
10-07-06, 16:06
βαλε καμια αλλη λυχνια γιατι αυτη πρεπει να εχει παραδωση πνευμα :lol:

tzitzikas
10-07-06, 19:41
μπα καλα πρεπει να ειναι η λυχνια.και εχει αρκετα καλη εμβελεια.κατι αλλο πρεπει να συμβαινει γιατι αυτες τις αυξομειωσεις στο ρευμα οδηγου τις εκανε απο την αρχη η λυχνια.ισως καμια λυχνια απο την οδηγηση να εχει προβλημα.ισως καμια 807 που ειναι πολυ παλια.η 807 τραβαει μονο καμια 15-20mA ανοδο στα 430 βολτ.βεβαια η 813 θελει λιγα βατ οδηγηση

ReFas
11-07-06, 12:00
Λυχνια (813) δε πρεπει να ειναι. Αν ηταν μαλλον θα επρεπε να κανει κατι αργα με το περασμα του χρονου ασ πουμε να επεφταν τα ρευματα η να ανεβαιναν.
Δε μπορω να σκεφτω και κατι ομως μιας και μπορει να ειναι οτιδηποτε, ας πουμε η αντισταση που εχεις στο οδηγο να εχει προβλημα και οταν θερμενεται να αλαζει τιμη.
Παντως αν οπως λες απο 8-9mΑ πηγαινε σιγα σιγα σε 18 ειναι μεγαλη διαφορα και νομιζω οτι προερχεται απο τις απο πισω βαθμιδες.

itta-vitta
14-07-06, 21:25
Φίλε Τζίτζικα νομίζω ότι πρέπει να ξαναφτιάξεις το μηχάνημά σου από την αρχή. Βάλε ταλαντωτή Κόλπιτς ή Κλαπ οι οποίοι πιο σταθεροί και βγάζουν λιγότερες αρμονικές, μικρή λυχνία στην ταλάντωση πχ 6SΚ7 ή 6ν6 με χαμηλές τάσεις(180 βόλτ στην άνοδο και 120-130 στο σκρήν), μια 6λ6 ή ελ34 μπάφερ με 220-230 στην άνοδο και γύρω στα 180 στο σκρήν ή και λιγότερα και την 813 με 1250 στην άνοδο και 400 στο σκρην. Αν θέλεις δες το σχέδιο που έχω ανεβάσει: "το μηχάνημα ενός παλιού". Δεν ξέρω γιατί όλοι δουλεύουν ταλαντωτή Χάρλεϋ, λες και δεν υπάρχουν άλλοι ταλαντωτές. Έπισης, γιατί βάζουν μεγάλες λυχνίες στην ταλάντωση πχ ελ34, με υψηλες σχετικά τάσεις πχ 300 βολτ στην άνοδο και στο σκρην και μεγάλες λυχνίες για μπάφερ(807) με υψηλές σχετικά τάσεις 400 - 600 βολτ. Συγκεκριμένα η 813 στα 1250 βολτ θέλει γύρω στα 2 βαττ οδήγηση.

Giannis511
16-07-06, 10:02
Επειδή φίλε μου και από το site του σταθμού αλλά και από τα προβλήματα που μας λες καταλαβαίνει κανείς ότι οι λυχνίες έχουν αρχίσει να ξεψυχάνε ειδικά μπάφερ και ενισχύτριες. Η γνώμη μου με τις λίγες γνώσεις που έχω είναι να τις αλλάξεις εφόσον έχεις τη δυνατότητα και μετά βλέπης.