PDA

Επιστροφή στο Forum : Atmega16



robotakias
08-07-06, 16:24
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να προγραμματίσω τον παραπάνω μικροελεγκτή αλλά κάθε φορά που κατεβάζω το πρόγραμμα απο το Codevision μου βγάζει το εξής μήνυμα συνέχεια (βλ. σχήμα που ακολουθεί). Για να συνεχίσω πρέπει να πατήσω Yes διαφορετικά σταματάει το download του προγράμματος. Στη συνέχεια ξαναβγάζει το ίδιο μήνυμα αλλά για διαφορετική διέυθυνση της flash. Γιατί συμβαίνει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι ο μικροελεγκτής και να χρειάζεται αλλαγή? Έχει χρησιμοποιθεί και απο άλλους πριν απο μένα πάρα πολλές φορές...Καμιά λύση κανείς? Ευχαριστώ!

robotakias
08-07-06, 16:31
Συγνώμη, αλλά γιατί δεν δείχνει την φωτογραφία που ανεβάζω?

gsmaster
08-07-06, 17:42
Βάλτην σε κάποια άλλη μορφή πχ png gif jpeg. Έχω την υποψία ότι το σύστημα δεν τα παέι μκαλά με τα tiff.

Πάτα "επεξεργασία" πάνω δεξιά στο μήνυμά σου, βάλε την νέα εικόνα και πάτα "ανανέωση αρχείου".

robotakias
08-07-06, 17:50
Ευχαριστώ πολύ gmaster! Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια λύση στο πρόβλημά μου με τον μικροελεγκτή?

gsmaster
08-07-06, 19:49
Το μήνυμα λέει ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας του προγραμματιστή με το πρόγραμμα.
Είναι σίγουρα σωστό το κύκλωμα που έφτιαξες για προγραμματιστή?
Υποστηρίζεται απο το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς?

robotakias
08-07-06, 20:22
Το συγκεκριμένο κύκλωμα που περιέχει το Atmega16 βρίσκεται πάνω σε ένα ρομπότ (Trilobot ονομάζεται) πάνω στο οποίο θα κάνω την πτυχιακή μου...Μόλις το πήρα στα χέρια μου του κατέβασα ένα έτοιμο πρόγραμμα, μου έβγαλε τα μηνύματα αυτά, αλλά δούλεψε..Χτές και σήμερα του κατέβασα προγράμματα και δεν δουλεύει καθόλου. Ακολούθησα βήμα προς βήμα τις οδηγίες απο την προηγούμενη πτυχιακή που έιχε γίνει. Τις μπαταρίες τις έχω φορτισμένες άρα είναι οκ η τροφοδοσία. Τι θα πρέπει να ελέγξω? Αν άλλαζα τον μικροελεγκτή με έναν ίδιο που έχω σπίτι μου θα βοήθαγε? Ψάχνω να δω τι γίνεται γιατί όπως το πήρα το ρομπότ ούτε έκανα καμιά επέμβαση στο hardware ούτε χτυπήθηκε απο κάτι.

robotakias
09-07-06, 19:14
Τελικά gsmaster πρέπει να υπήρχε πρόβλημα στην επικοινωνία με την παράλληλη θύρα του υπολογιστή..Έβαλα το ρομπότ στον άλλο υπολογιστή και όλα λειτούργησαν ρολόι, το πρόγραμμα το κατέβασα χωρίς κανένα πρόβλημα και δούλεψε κανονικά..Thanks για την βοήθεια :D !