PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντονισμός και γέφυρα



Stream
08-07-06, 17:05
Λοιπόν πείρα τον πομπό 4watt της smartkit και μια γέφυρα alan k145 έφτιαξα και ένα δίπολο για την συχνότητα που θέλω με balun (βραχυκυκλωμενω καλώδιο). Τροφοδοτώ τον πομπό με 12,5V και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα με ο πομπός δουλεύει με καλό ήχο και μια χαρά αλλά δεν μπορώ να τον συντονίσω ώστε να πέσουν τα στάσιμα βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς συντονίζετε και κυρίως πώς λειτουργεί η γέφυρα αφού μου έδειξε ισχύ σε κάποιες φάσεις του συντονισμού πάνω από 10Watt και τα στάσιμα με το ποτενσιόμετρο τέρμα δεξιά να κολλάει το όργανο στο full.

Ακόμα το όργανο έχει και μια διαβάθμιση F.S αυτό τη δείχνει… Τέλος με τον συντονισμό όταν ρίχνω τα στάσιμα από τους δυο πυκνωτές τις εξόδου μετά όταν γυρίζω στην ισχύ έχει πέσει και η ισχύ αυτομάτως….


Το ποτενσιόμετρο που πρέπει να είναι????
:roll:

electron
08-07-06, 22:43
Τα πράγματα είναι απλά.Αφού βάλεις μπροστά τον πομπό επιλέγεις τον πρώτο διακόπτη της γέφυρας στην θέση fwd και τον δίπλα στην θέση swr. Στην συνέχεια ρυθμίζεις το ποτενσιόμετρο της γέφυρας μέχρι ο δείκτης να δείξει το μέγιστο της κλίμακας,κατόπην γυρνάς τον πρώτο διακόπτη στην θέση ref.Αυτό που θα δείξει η βελόνα είναι τα στάσιμα που έχεις τελικά. Τώρα γυρνόντας και πάλι τον πρώτο διακόπτη στην θέση fwd και τον δεύτερο στην θέση pwr αυτό που θα δεις στην βελόνα είναι η ισχύς που βγάζει ο πομπός σου.

kostas30
09-07-06, 00:35
Η γεφυρα ειναι μουφα

Stream
09-07-06, 10:29
Σε ευχαριστώ electron μια τελευταία διευκρίνιση όταν λες μέγιστο εννοείς εκεί που τελειώνει τα κόκκινο??? Γιατί άμα το πάω τέρμα δεξιά κολλάει η βελόνα στο full του οργάνου.

Το ξερώ ότι είναι μουφα αλλά την πείρα για να συντονίσω μόνο αυτόν τον πομπό. Έχω και μια άλλη από παλιά χωρίς ποτενσιόμετρα και βλακείες αλλά είναι ισχύος και δεν διεγείρετε από αυτόν τον πομπό…

electron
09-07-06, 10:41
Σίγουρα η γέφυρα αυτή δεν είναι και καμιά bird αλλά για την δουλεια που την θέλεις καλή είναι. Stream εννοώ εκεί που τελειώνει η κλίμακα (η κόκκινη περιοχή) ,όχι να κολλήσει τέρμα δεξιά η βελόνα.

Stream
09-07-06, 10:54
Οκ ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό που βλέπω θα είναι στάσιμα απευθείας όχι επιστρεφόμενη ισχύς?

electron
09-07-06, 11:16
Αυτό που βλέπω θα είναι στάσιμα απευθείας όχι επιστρεφόμενη ισχύς?
Kατά την πρώτη φάση αυτών που σου γράφω θα δείς τα στάσιμα που θα έχεις τα οποία είναι η επιστρεφόμενη ισχύς με άλλα λόγια,φυσικά τα στάσιμα δεν εκφράζονται σε watts ετσί; Μην μπερδεύεσαι.

amiga
09-07-06, 18:26
πριν 20 χρόνια είχα ολόιδια γέφυρα! και ήταν για CB!!!! δηλ. μέτραγε 1 έως 30 MHz!!! όταν την έβαζα σε FM όχι broadband αλλά με trimer σε σχήμα Π στην εξοδο κάτι ψιλομέτραγε. όταν μέτραγα FM απο BROADBAND linear π.χ. CDM , Nuova Elettronica ή και επώνυμα exciters π.χ. RVR και DB elettronica που είχα μέτραγε αντι για 20W 100 και αντί για 100W 600!!!!!

electron
09-07-06, 18:33
Eπειδή έχω και γώ μια τέτοια γέφυρα της alan αλλά το μοντέλο με τα 2 όργανα (βατόμετρο και όργανο ένδειξης στασίμων), σύμφωνα με τον κατασκευαστή της μπορεί να δουλέψει μέχρι τους 150Mhz,επομένως θεωρητικά κάνει και για τα fm.

Stream
09-07-06, 19:10
Και η δικιά μου αυτό λέει… Από ότι κατάλαβα κατά το τριμαρισμα δεν έχει νόημα να ασχοληθώ με τα στάσιμα αφού είναι ανάλογα τον βαττ (και εξηγούμε υπάρχουν στάσιμα από τον πομπό μέχρι την γέφυρα τα οποία το όργανο δεν μετράει αλλά νετάρει την ισχύ που φτάνει στην γέφυρα άρα όταν το Π είναι σωστά συντονισμένο τότε έχω ελάχιστα στάσιμα μέγιστη ισχύ στο όργανο…. Ενώ στα στάσιμα που μου δείχνει η γέφυρα ρολό παίζει η προσαρμογή καλωδίου κεραίας)

Σωστά?????

electron
09-07-06, 22:34
Φίλε stream όλα παίζουν ρόλο όχι μόνο η προσαρμογή καλωδίου κεραίας που λές,που αν το σκεφτείς καλύτερα το καλώδιο απλά μεσολαβεί στο να <ενώσει> την συνθετο αντίσταση της εξόδου του πομπού με αυτή της κεραίας.Φυσικά και το καλώδιο παίζει τον ρόλο να είναι σωστά επιλεγμένο.Δεν μπορείς να βάλεις π.χ καλώδιο 75Ωμ για την δουλειά αυτή.
Αν θες να κάνεις σωστό συντονισμό θα κάνεις την διαδικασία όπως σου είπα πιο πάνω και με τον συντονισμό του πομπού θα προσπαθήσεις να έχεις τα λιγότερα στάσιμα με την μέγιστη δυνατή ισχύς.

antonis_p
09-07-06, 23:14
διαφορα προϊοντα της Bird: http://www.radiodan.com/Henry/misc/bird.htm
βεβαια εγω ανεκαθεν ειχα την απορια γιατί συνεχιζουν να πωλουνται αυτες οι
πανακριβες και δυσχρηστες γεφυρες,
ισως για καποιους ανθρωπους να παιζει σημαντικο ρολο αν ο πομπος τους βγαζει 101 και οχι 99 watts,
δεν εχει σημασια, προϊοντα πωλουνται για ολους.

Εδω και πολλα χρονια χρησιμοποιω 2 γεφυρες, η μια της Maldol που την αγορασα απο την Αμερικη το 92,
και μια της diamond, παντα μου εδιναν αυτο που ηθελα και δεν ειχα ποτε να αλλαξω cartridge!

Αγαπητε stream, το καλυτερο που εχεις να κανεις,
ειναι να την ξεφορτωθεις,
η γεφυρα που μας δειχνεις (και σε ταλαιπωρει) ειναι καποιο απο τα υπο-προϊοντα που
κυκλοφορησαν τα πρωτα καλα χρονια του cb.
Προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει νοημα να αγορασεις μια γεφυρα
που ισως στοιχιζει περισσοτερο απο τον υπολοιπο σταθμο σου.