PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΞΕΚΟΛΛΗΤΗΡΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΩΝ



markisi13
09-07-06, 18:16
θελω να ξεκολησω απο πλακετα ολοκληρωμενο με τυοι m28f512 με ποδαρακια 9-9 στις απεναντι και 7-7 στις αλλες δυο απεναντι πλευρες.
τι ξεκολητηρι υπαρχει και ποσο περιπου κανει?με αυτο το ξεκολητηρι μπορω να το ξανακολησω στην πλακετα?

ok1gr
09-07-06, 18:36
Αν τα ποδαράκια δεν είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους δοκίμασε πιστόλι θερμού αέρα.
smd είναι έτσι?

markisi13
09-07-06, 19:41
ναι smd ειναι.ειναι κοντα ομως τα ποδαρακια κοιτα πως ειναι εδω http://www.willem.org/catalog/popup_image.php?pID=143

athalex
09-07-06, 19:59
Πριν 2 χρόνια περίπου είχα πάρει από τον κατουμα μια βάση με δυο ρυθμιζόμενα κολλητήρια που το ένα έχει δυο στελέχη και προσαρμόζω ότι άκρα(μύτες) θέλω. Η τιμή ήταν γύρω στα 500 ευρω. Τα άκρα που είναι για το δικό σου ολοκληρωμένο είναι σε σχήμα Γ και έτσι σχηματίζεται ένα τετράγωνο. Όσο για το κόλλημα χρησιμοποιώ μετά βάση .τώρα τελευταία χρησιμοποιώ θερμό αέρα που έχει ένας φίλος και έχω μείνει άφωνος με τα αποτελέσματα.

markisi13
09-07-06, 20:05
αρα με το πιστολι θερμου αερα λετε να κανω δουλεια η θα παθει καμια ζημια?επειδη ειναι πολυ κοντα τα ποδαρακια....
να σε ρωτησω και κατι αλλο την βαση ειναι ευκολο να την βαλεις?εκει τι χρειαζεται?

athalex
09-07-06, 20:18
Ειδικά με τον θερμό αέρα δεν παθαίνει τίποτα. Όσο για το κολλητήρι που έχω εγώ είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Σε κάποιες σελίδες που έψαχνα τότε που το πήρα για να μάθω πώς να κολλάω έδειχναν ότι γέμιζαν με ένα κολλητήρι όλες τις επαφές με καλάι και μετά τις ξεκολλούσαν όλες μαζί . για να καθαρίζω τις επαφές έχω ένα αναλώσιμο σύρμα (δεν θυμάμαι πως το λένε ,αλλά το πουλάνε τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά) που με την βοήθεια του κολλητηριού καθαρίζονται οι επαφές .όσο για την βάση τώρα . αν θες μπορείς να το κολλήσεις πάλι με την βοήθεια του θερμού αέρα. Αλλά εγώ θέλω να το βγάζω και τα το αναπρογραμματίζω και έτσι η βάση με συμφέρει .
Είναι πολύ εύκολη στο κόλλημα με το άλλο κολλητήρι που έχει η βάση που είχα αγοράσει και με πολύ ψιλό καλάι

markisi13
09-07-06, 20:42
Ειδικά με τον θερμό αέρα δεν παθαίνει τίποτα. Όσο για το κολλητήρι που έχω εγώ είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Σε κάποιες σελίδες που έψαχνα τότε που το πήρα για να μάθω πώς να κολλάω έδειχναν ότι γέμιζαν με ένα κολλητήρι όλες τις επαφές με καλάι και μετά τις ξεκολλούσαν όλες μαζί . για να καθαρίζω τις επαφές έχω ένα αναλώσιμο σύρμα (δεν θυμάμαι πως το λένε ,αλλά το πουλάνε τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά) που με την βοήθεια του κολλητηριού καθαρίζονται οι επαφές .όσο για την βάση τώρα . αν θες μπορείς να το κολλήσεις πάλι με την βοήθεια του θερμού αέρα. Αλλά εγώ θέλω να το βγάζω και τα το αναπρογραμματίζω και έτσι η βάση με συμφέρει .
Είναι πολύ εύκολη στο κόλλημα με το άλλο κολλητήρι που έχει η βάση που είχα αγοράσει και με πολύ ψιλό καλάι

μπορεις εσυ να μου το ξεκολησεις επειδη δεν εχω τα απαιτουμενα εργαλεια?αν μπορεις πες μου....
το πιστολι θερμου αερα ποσο εχει?κα ιεγω αυτη τη δουλει θελω να κανω και με συμφερει και μενα η βαση.....

ok1gr
10-07-06, 00:19
εγώ το έχω κάνει με απλό μεγάλο πιστόλι των 10ευρώ.
Φυσικά εδώ θέλει προσοχή γιατί λίγο παραπάνω και θα γίνει barbeque ή θα χαλάσουν οι διάδρομοι της πλακέτας. Άσε που θέλει προσοχή στις κοντινές κολλήσεις που μπορεί να λιώσουν. Ο φίλος παραπάνω μάλλον μιλάει για επαγγελματικά μηχανήματα...

MHTSOS
10-07-06, 01:04
Πιστόλι θερμού αέρα βρίσκεις με 140 Ευρώ και πάνω. Αλλά για ερασιτεχνική χρήση δεν νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά του.

ok1gr
10-07-06, 01:09
Αυτό που χρησιμοποιώ εχώ είναι βασικά για να ξεκολάς γενικής χρήσεως. Φαντάσου κάτι σαν πολύ δυνατό σεσουάρ για μαλλιά! :)

markisi13
10-07-06, 15:17
Αυτό που χρησιμοποιώ εχώ είναι βασικά για να ξεκολάς γενικής χρήσεως. Φαντάσου κάτι σαν πολύ δυνατό σεσουάρ για μαλλιά! :)
στην δικια μου περιπτωση θα δουλεψει?

ok1gr
10-07-06, 15:20
Αν προσέχεις πολύ να μην τα κάνεις barbeque και αν καλύψεις έστω και με χαρτόνι τα διπλανά εξαρτήματα για να μην ξεκολλήσουν ΝΑΙ :D

Chris Valis
10-07-06, 15:29
Πιστόλι θερμού αέρα βρίσκεις με 140 Ευρώ και πάνω. Αλλά για ερασιτεχνική χρήση δεν νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά του.

Είσαι υπερβολικός... το bosch με τις δύο σκάλες θερμοκρασίας έχει απο 45-69 ευρώ και είναι και bosch !!! Τα ψηφιακά ρυθμιζόμενα έχουν τόσο...

Όποιος θέλει να παέι να πάρει σε γνωστή αλυσίδα :)

MHTSOS
10-07-06, 18:48
Σε κάποια e-shop που είχα δει εκεί παίζαν οι τιμές αλλά ήταν για επαγγελματική χρήση. Αυτά που έχουμε στην δουλειά είναι πολύ πιο ακριβά. Το Bosch που το έχεις βρεί? Με ενδιαφέρει να πάρω ένα για το σπίτι.

@markisi13 Το κόλημα με πιστόλι θερμού αέρα είναι αρκετά δύσκολο και θέλει αρκετή εξάσκηση. Πρίν δοκιμάσεις να ξεκολλήσεις αυτό που θές πειραματίσου σε μια άχρηστη πλακέτα με smd ολοκληρωμένα π.χ. μια παλιά μητρική. Πάντως αν τελικά το πάρεις, εδώ είμαστε για κάθε απορία σου.

markisi13
11-07-06, 02:21
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..
μαλλον θα το παω σε καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων να μου το ξεκολλησουν γιατι ειαι εγκεφαλος απο αυτοκινητο και αν γινει καμια στραβη.....
για αυτο

Chris Valis
11-07-06, 14:04
Σε κάποια e-shop που είχα δει εκεί παίζαν οι τιμές αλλά ήταν για επαγγελματική χρήση. Αυτά που έχουμε στην δουλειά είναι πολύ πιο ακριβά. Το Bosch που το έχεις βρεί? Με ενδιαφέρει να πάρω ένα για το σπίτι.


Χμ... σε ποιά περιοχή μένεις; Πρίν λίγο είδα δυο στον μεγάλο Σκλαβενίτη στην Νέα Χαλκιδόνα.

MHTSOS
11-07-06, 23:22
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..
μαλλον θα το παω σε καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων να μου το ξεκολλησουν γιατι ειαι εγκεφαλος απο αυτοκινητο και αν γινει καμια στραβη.....
για αυτο


Το είχαμε καταλάβει οτι είναιο από εγκέφαλο αυτοκινήτου. Rallye 1.6 16V μονόφυσο είναι?

@Chris Valis Εκεί κοντά μένω. Δεν ήξερα οτι έχει τέτοια εργαλεία στον Σκλαβενίτη :?: Θα το τσεκάρω μόλις βρω χρόνο.

markisi13
13-07-06, 18:57
απο saxo 1,6 16v ειναι.Γνωριζεις απο αυτα μητσο?ναι μονοφυσο ειναι

MHTSOS
13-07-06, 22:52
Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με γαλλικά. Μόλις πήρα ένα Rallye 1.3 και θέλω να φτιάξω μια προγραμματίστρια για να αντιγράψω το πρόγραμμα της Peugeot Sport. Βέβαια στο 13άρι είναι πολύ πιο εύκολο αφού το τσιπάκι του είναι σε συσκευασία PDIP και είναι σε βάση για IC από την μάνα του. Είσαι τυχερός που είναι μονόφυσο πάντως. Το τρίφυσο φοράει μνήμη σε συσκευασία TSOP48. Ακόμα και με αέρα είναι δύσκολο να το κολήσεις, άσε που οι βάσεις για τέτοια ολοκληρωμένα είναι πολύ σπάνιες και πανάκριβες. Άντε και καλά πειράγματα στον γάλλο σου :wink:

markisi13
14-07-06, 16:39
για το δικο μου εχω βρει και βασεις δεν ειναι ακριβες.εχω βρει προγραμματιστρια 61 ευρω που κανει για πολλα τσιπακια.εσυ θα την φτιαξεις μονος σου?
ναι το ξερω τα 1,3 και τα 1,6 8v εχουν τετοια τσιπακια και ειναι πανευκολο.εγω εχω μανουρα....

MHTSOS
14-07-06, 18:58
Έχω βρει σχέδια για μια αρκετά απλή προγραμματήστρια αλλά είναι μόνο για μνήμες EPROM. Δεν κάνει για FLASH. Εσύ που βρήκες με 61 ευρώ? Θέλω να πάρω και εγώ. Το τσιπάκι σου είναι σε συσκευασία PLCC32 οπότε η βάση που θέλει είναι πάνφθηνη.

markisi13
14-07-06, 19:41
κοιτα εδω Μητσο. http://www.willem.org/catalog/index.php?cPath=1_17 Βεβαια ειναι απο εξω...απο Ελλαδα ειναι πιστευω απιθανο να βρεις.
μπορουμε να φτιαξουμε καμια και για το δικο μου τσιπακι?μπα ε?γυρω στα 60 λεπτα εχει και το τσιπακι γυρω στα 6ευρω το θεμα ειναι ομως πως το ξεκολλας και μετα πως κολλας την βαση....ασε μπλεξαμε με την γαλλια.....

markisi13
14-07-06, 19:46
μπες και στο www.willem.org και πηγαινε εκει που λεει manuals.εχει και σχεδια αν μπορεις να φτιξεις τιποτα πες μου.και εγω θα σε πλρωσω αν μπορεις και μου φτιαξεις μια.ενας φιλος παντως εχει αυτη την 4,1 και ειναι πολυ καλη

MHTSOS
14-07-06, 21:01
Έχεις PM.

markisi13
14-07-06, 22:19
και εσυ.....

thanasis 1
10-12-12, 22:36
Εχω δει αρκετα βιντεο για οποκολληση επεξεργαστη απο μητρικες.Απλα θελω να ρωτησω με τοση μεγαλη θερμοκρασια δεν μπορει ο επεξεργαστης να καταστραφη??Μαλιστα ειδα σε ενα βιντεο οπου
ελεγε οτι πρεπει να αφησουμε το πιστολι θερμου αερα για 4 λεπτα στους 220 κελσιου πανω απο τον επεξεργαστη αυτο δεν θα ηταν καταστροφικο??Δηλαδη αν εγω με ενα πιστολι θερμου αερα σε τετοια θερμοκρασια και
για τοσο διαστημα τον αποκολλησω μετα θα υπηρχε περιπτωση να δουλευει??