PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραίες...



nikos-b
11-07-06, 14:06
:!: :?: Ρε παιδια τελικα δεν μπορο εγω προσοπικα να βγαλω καμια ακρι οπος πιστεβω και πολλυ αλοι εδω μεσα μια ακρη με τις καιρεες εκμπομπις γκαμα ματς και κολινεαρ καθος και με το καβιτι η αλιος σπλιτερ..η αλιος προσαρμογεας ..παρακατο εχω 2 σχεδια πιτε μου σας παρακαλω ενα εστο ενα σχεδιο απο αυτα που εχουν διμοσιευτη εχουν κατι αναλιτικο ; οχι βεβεα! θα μου πιτε αυτα εχουμε αυτα διμοσιεβουμε αλλα ρε παιδια ολο και κατι θα εχετε κανι απο μονοι σας ειναι δινατον;πχ ας ξεκινισουμε με την γκαμα ματς :arrow: ¨λει πουθενα σε κανενα σχεδιο τι αποστασι θα εχει ο τετραγονος σολινας που 8α μπενι το φ 25 απο τον ιστο;; πουθενα !! καλο ειναι να δινουμε ολοκλιρομενα σχεδια ρε παιδια ! λει καπου ποσο μικος πρεπι να εχει το σολινακι φ 10; οχι ..εχει μονο ποσο πρεπει να ειναι η ψιχα και που γινετε η ενοσι φ 10 με φ 25 ..απο εκει και περα ποσο πρει να περισευη δεν το γραφι σε κανενα σχεδιο..αν και εχω ακουσι οτι δεν εχει σιμασια τη περισευη απο εκι και περα καλο ειναι να ξερουμε πανο κατο ..επισις το τερμα ανο ακρο του διπολου πρεπι να ειναι πιο κατο απο το τερμα του ιστου; και να ναι ποσο πιο κατο; εγω εχω ακουσι οτι αν ειναι πιο πανο κανις περισοτερο κικλικι εκπομπι ..αν ειναι λιγο πιο κατο κανις κατι σαν κατευθινομενη ..αλλος λει στο ιδιο υψος ..τι απο ολα αυτα υσχιι;; επισις για την αποστασι ιστου με το (Τ) που ενονετε ο φ 25 με το τετραγονο 3 χ3 αν πχ ειναι 75 το κατο η το ανο ακρο εμεις το κανουμε 77 για να εχουμε κικλικι εκπομπι ..αν το κανουμε 73 8α εχουμε κατευθινομενη .. ολα αυτα ειναι ομος στο ...{ περιπου} δεν ειναι για να κανουμε την συμερο ημερα με την πλιθορα καναλιον vhf -- uhf ..hf ..am...και δεν σιμαζευετε σιχνοτιτον που ειναι πλεον γεματες ,κατασευες του ποδαριου ..διοτι ενα κλικ λαθος ενα στασιμο παραπανο και μια αρμονικι παραπανο και μια παρεμβολι παραπανο κλπ..ειμαστε για να μας μαζεουνε τορα...στην ψιρου; :lol: :twisted: επισις να παμε στην κολινεαρ δεν χερω αν υσχιουν η υδιες αποστασις απο το δικο μου σχεδιο με το σχεδιο τον καιρεον γκαμα ματς ..πχ η αποστασι του
[Τ] που κανι το διπολο το ενα με την αποστασι του αλλου ..και την αποσταση το [Τ] ΤΟΥ ΚΑΤΟΥ διπολου με την γη ..και εκι δεν χερουμε επισις αν πρεπι το τερμα πανο στηχιο με τον τερμα του ιστου αν πρεπι να ειναι ενα απο τα 2 πιο πανο και ποσο ..Παμε τορα στο καβιτη δεν γραφι πουθενα τισ διατομες απο τα αλουμινια για το καβιτι ποσο ειναι το μεσα ποσο ειναι το εξω
επισις πωσ τα ενονουμε απο μεσα ..με πια διαδικασια ; μερικι λενε οτι το μεσα δεν πρεπει να ειναι αλουμινο αλλα χαλκος υσχιι αυτο; επισις βγαζουν στο εμποριο και καβιτι βροαντ μπαντ εχει κανις ΑΝΑΛΙΤιΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ:?

nikos-b
11-07-06, 14:08
εδω

kostas30
11-07-06, 14:26
ολα αυτα που ρωτας ειναι αναλογα με την f εκπομπης και εφαρμογη τυπων και μαθηματικες πραξεις. απλα πραγματα που αν θα ψαξεις σε παλιοτερα ποστ θα τα βρεις :P :P :P :P

nikos-b
12-07-06, 02:33
λες να μη κιταξα σε αλλα ποστ;;; δεν μπορεσα να βρω ακρη ,κανενα σχεδιο δεν ειναι ολοκλιρομενο....παρεπιπτοντος μιας και αναφερις συχνοτιτα ..μιλαο για vhf απο 87,5 εως 108 mhz.. και για καθετες καιρεες ..που κιμενοντε στο φασμα τον mf και στην σιχνοτιτα απο 1400 khz εως 1800 khz ..καθετες βεβεα γιατι στους περισοτερους απο εδω μεσα ..υπαρχι προβλιμα με τον χωρο..και δεν μπορουμε να απλοσουμε οριζοντια καιρεα .....τα κιταξα κωστα ..δεν ειχει κατι αναλιτικο ολο και κατι 8α λειπει...

nikos-b
12-07-06, 02:36
καπου που εχω ,και γραφο ,για κολινεαρ και θα καταλαβεις την διαφορα ..