PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμός μέσω BlueTooth



xqtr
06-07-06, 22:55
Ψαχνωντας στο Internet επεσα πανω σε ενα "διαμαντι" προγραμμα που λεγετε PuppetMaster (http://www.lim.com.au/PuppetMaster/), με το οποιο ελεγχεις το PC μεσω bluetooth κινητου (Series 60, Java etc.) Eχει ρυθμισεις για τα πιο γνωστα προγραμματα, αλλα ειναι δυνατον μεσω script programming να αυξησετε τις δυνατοτητες του. Μια λειτουργια που ειναι αρκετα χρησιμη ειναι αυτη που χρησιμοποιετε το κινητο σαν ποντικι και ελεγχετε το cursor στην οθονη.

gsmaster
07-07-06, 02:44
Με το Κ700 πάντως μπορώ μέσω Bluetooth να ελέγξω το ποντίκι και το mediaplayer. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο όμως, θα δοκιμάσω κι αυτό που προτείνεις, όταν καταφέρω να το κατεβάσω. (μου βγαίνει corrupted το αρχείο.))

xqtr
08-07-06, 00:20
Το προγραμμα ειναι "ΘΕΟΣ", κανει πολλα και αν μαθεις να φτιαχνεις scriptaκια κανει πολυ περισσοτερα. Το μονο προβλημα που εχω συναντησει ειναι οτι δεν τα παει καλα με bluetooth drivers της TOSHIBA και εχω δυσκολιες στην συνδεση :cry: θα τη βρω τη λυση ομως.

gsmaster
13-07-06, 21:50
Όντως το πρόγραμμα είναι κορυφαίο, έχει πάρα πολλές δυνατότητες, αλλά η demo έκδοση αποσυνδέεται μετά απο λίγο. Αν όμως, ψάξετε καλά, κάτι γίνεται. ;)

Απο πλεύράς κινητού, τo δοκίμασα μέ το Κ700. Ο υπολογιστής εμφανίζεται στα αξεσουάρ και επιλέγεις απο το πρόγραμμα τι επιλογές θες να έμφανίζονται στο κίνητο.

Σε άλλα κινητά λέει ότι έχει επιλογές μέσω Java εφαρμογής που ίσως είναι και πιο βολικο.


ΥΓ Χρησιμοποιώ usb - bluetooth με chip της toshiba και παίζει μια χαρά.

ΥΓ2 Το θέμα χωρίστηκε.

xqtr
14-07-06, 16:47
ΥΓ Χρησιμοποιώ usb - bluetooth με chip της toshiba και παίζει μια χαρά.


Της Toshiba? χρησιμοποιεις τους drivers της toshiba η patchαρισμενους Widcomm?

Και εγω εχω ενα τετοιο αλλα πολυ δυσκολα καταφερνω να συνδεθω... ενω σε αλλο PC με ΧP2 χωρις τους drivers του usb dongle μονο με αυτους των windows εχω 100% επιτυχια.

gsmaster
15-07-06, 03:49
xmmm.... Για την ακρίβεια είναι sitecom, αλλά τα πάντα στο device manager γράφουν toshiba. Προφανώς θα έχει "κάτι" toshiba μέσα του.