PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος



chris_charmed
14-07-06, 10:45
Γεια σας. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδω και πολύ καιρο. Είμαι αρχάριος σε τετοια θέματα και θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να αρχίσω να μαθαίνω να προγραμματίζω με μικροελεγκτές και όλα αυτα. Υπάρχουν στο net βιβλία που θα με βοηθήσουν? Μπορείτε να μου προτείνεται από που να αρχίσω?

robotakias
14-07-06, 13:33
Εγώ χρησιμομποιώ τους AVR. Τους προγραμματίζω και σε Assembly και σε C. Αν θα ήθελες να ασχοληθείς με αυτούς, καλό θα ήταν να πάρεις ένα βιβλίο (ανάλογα πια γλώσσα θα χρησιμοποιήσεις) το οποίο θα λέει μέσα τις εντολές..Δηλαδή εννοώ να αρχίζει απο τις βασικές εντολές και όσο προχωράει να το εμβαθύνει το θέμα χρησιμοποιώντας εκτός απο τη θεωρία και παραδείγματα..π.χ. να σου λέει πως να ενεργοποιήσεις την πόρτα Α και να στείλεις δεδομένα σε αυτή ή πως να πάρεις δεδομένα απο την πόρτα Α..Σε αυτό θα σε βοηθήσει και το πρόγραμμα AVR Studio το οποίο το κατεβάζεις απο το site της ATMEL και εκεί μπορείς να δεις πως μπορείς να προγραμματίσεις μια πόρτα για παράδειγμα..Όσο για το net, αν ψαχτείς υπάρχουν site που έχουν εφαρμογές αλλά το καλύτερο κατα τη γνώμη μου θα ήταν να αρχίσεις με κάποιο βιβλίο για να μπεις στο πνεύμα :D !

chris_charmed
14-07-06, 16:34
και που μπορώ να βρω σχετικά βιβλία για αρχάριους? έχεις να μου προτείνεις κανένα?

robotakias
14-07-06, 16:44
Εγώ έχω ένα βιβλίο το οποίο λέγεται "Προγραμματίζοντας τον Μικροελεγκτή AVR" απο τις εκδόσεις ΤΖΙΟΛΑ του DHANANJAY V.GADRE. Για να βρεις όμως αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε σένα, θα σου πρότεινα να ψάξεις ο ίδιος σε βιβλιοπωλεία όπως Παπασωτηρίου. Επίσης μπες στις διευθύνσεις www.iwn.gr (εκδόσεις ΙΩΝ) και www.tziola.gr (εκδόσεις ΤΖΙΟΛΑ) μήπως και βρεις κατι!