PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρυθρες μέσω σειριακής



Panoss
15-07-06, 22:09
Θέλω να κατασκευάσω το κύκλωμα http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/631 αλλά έχω καποιες απορίες:
1. Τα leds HDSL-4220 BPV22NF είναι συνηθισμένα λεντάκια αποστολής και λήψης υπερύθρων? Άν δεν τα βρω, μπορώ να τα αντικαταστήσω με κοινά λεντάκια υπερύθρων?
2. Διάβασα το κείμενο και απ'ότι κατάλαβα το baud-rate μπορεί ,με προγραμματισμό, να αλλαχθεί. Έχει όμως και μια default τιμή. Αν δεν το προγραμματίσω, λογικά θα χει την default τιμή, οπότε δεν χρειάζεται να το προγραμματίσω. Ισχύει αυτό που λέω ή πρέπει οπωσδήποτε να το προγραμματίσω?
3. Το 'χει κατασκευάσει κανείς το κύκλωμα?

gsmaster
16-07-06, 00:43
Xmmm με είχε απασχολήσει κι εμένα αυτό το κύκλωμα παλιότερα. Απο software τι θα χρησιμοποιήσεις? εγώ εκεί κόλλησα.

Για λεντ και φωτοδίοδο καλύτερα να βάλεις έτοιμο πομποδέκτη υπερύθρων (IR led και φωτοδίοδος σε μια συσκευασία) πχ TFDS4500 το οποίο όμως είναι ακριβούτσικο γύρω στα 4 ευρώ. Εναλλακτικά μπορείς να βρείς απο κανα παλιό κινητό.

nikoskourtis
16-07-06, 16:23
Κι εγω το ειχα φτιαξει και δε μου δουλεψε. Σκεφτηκα οτι ηθελε προγραμματισμο. Μετα εφτιαξα ενα κυκλωμα που βρηκα το οποιο χρησιμοποιει το irda interface που εχουν ενσωματωμενο οι μητρικες. Ειναι απλο με κοστος 2 ευρω (το πολυ) και συνδεεται στα 4 ειδικα πινακια της μητρικης. Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν μεταφερεται τοσο ευκολα αφου συνδεεται πανω στη μητρικη.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2194&postdays=0&postorder=asc&start=0

Panoss
17-07-06, 10:20
GSmaster δεν ήξερα καν οτι θα χρειαστει Software. Ήλπιζα ότι θα το έφτιαχνα και θα δούλευε αμέσως, αλλά χλωμό το βλέπω.
Nikoskourtis: το κύκλωμα που λες το έχω φτιάξει, αλλά το πρόβλημα μου είναι στη μητρική. Ενώ πάνω στη μητρική έχει υποδοχή για υπέρυθρες (δηλαδή για ένα τέτοιο 'ματάκι') και το αναφέρει και στο manual, στο bios στις ρυθμισεις των com1 και com2 ΔΕΝ έχει επιλογη "normal", "IRDA" ή "ASKIR" ή "SIR". Έτσι τα windows δεν εντοπίζουν υπέρυθρη θύρα.
Η μητρική μου είναι Gigabyte GA-6VA7.

nikoskourtis
19-07-06, 01:39
Ισως με bios update να εκανες κατι. παντως περιεργο που δε σου βγαζει επιλογη IRDA.
Οσο για το αλλο κυκλωμα δε νομιζω οτι χρειαζεται software. Αν βαλεις το logomanager, ή το cd που εχει μεσα στη συσκευασια του κινητου δε θα δουλεψει;
Με ενδιαφερει κι εμενα αυτο το κυκλωμα. Το baud-rate βρηκες αν πρεπει οποσδηποτε να προγραμματιστει για να δουλεψει;

Panoss
19-07-06, 11:42
Δεν το χω φτιάξει το κύκλωμα,οπότε δεν ξέρω να σου πώ αν δουλεύει χωρίς να το προγραμματίσεις.
Πώς μπορώ να κάνω update του bios? Πρέπει να χω το καινούριο .hex αρχείο σε δισκέτα και απλώς θα το αντιγράφει από μόνο του στην εκκίνηση του pc? Ξέρει κανείς που το χει κάνει?
Αν αποτύχει το update θα μου μείνει απλώς(!!) ένα σβησμένο τσιπάκι bios?

nikoskourtis
20-07-06, 02:35
Αν εχεις Dual bios τοτε το update ειναι εντελως ακινδυνο. Αλλιως υπαρχουν κινδυνοι νεκρωσης της μητρικης (αν γινει κατι λαθος).
Απ οτι καταλαβα δεν εχεις ξανακανει update στο bios, γι' αυτο μην το προσπαθησεις μονος σου. Βρες καποιον που ειναι σχετικος. Στο www.giga-byte.com θα βρεις τη μητρικη σου και το τελευταιο bios γι αυτην.