PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπός FM 30W περίπου?



stainless
17-07-06, 16:24
Θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο με τα ραδιοερασιτεχνικά κόλπα και ψάχνω ένα δοκιμασμένο και κάπως αξιόπιστο σχέδιο ενός πομπού για FM με ισχύ περίπου 30 βατ δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλή ισχύς αλλά πρέπει για ξεκίνημα να είναι κάτι άξιο αναφοράς.Έχω φτιάξει παλιότερα ένα της σμαρτ που έβγαζε 4 βατ αλλά δεν δούλεψε ικανοποιητικά ζεσταινόταν το τρανζίστορ στην έξοδο έκανα κάποιες τροποποιήσεις που είχα διαβάσει εδώ αλλά το τρανζίστορ κάηκε και το παράτησα. αν κάποιος έχει κάποιο σχέδιο θα ήμουνα υπώχρεως.

Το άλλο πως είναι ένας πυκνωτής 30 πίκο για fM 5 πλάκες σταθερές και 5 πλάκες κινητές σε πορσελάνινη βάσι?

Ευχαριστώ προκαταβιλικά!

iosifidisgiorgos
17-07-06, 16:35
εχω βρει ενα 45w με λυχνια και για κεραια ενα διπολο λ/2 δεν ξερω αμα το θελεις !!

stainless
17-07-06, 16:59
έχεις το σχέδιο ή είναι έτοιμο μηχάνημα? γιατί θέλω να το φτιάξω μόνος μου κατά προτίμηση κάτι με λυχνία.

iosifidisgiorgos
17-07-06, 19:21
το σχεδιο θα το βρεις www.electronicslab.com συστηματα ρφ- τρανσμιτερ 45w

vayeros
17-07-06, 19:28
Το link που εδωσες εχει ενα μικρο λαθακι.Κανονικα ειναι www.electronics-lab.com.Αλλα και στην ενοτητα "κυκλωματα" να,σε αυτο το forum,πιστευω θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

Giannis511
17-07-06, 21:00
Φίλε Αργύρη καλώς ήρθες κατ' αρχήν, καλά έκανες και γράφτηκες! Παιδιά αυτό το σχέδιο είναι ο βασιλιάς της αχρηστίας έχει γίνει κατά καιρούς συζήτηση είναι κάτι τελείως ανούσιο, χάσιμο χρόνου, χρημάτων και υπομονής ειδικά για κάποιον που δεν έχει εμπειρία πάνω σε πομπούς όπως ο φίλος stainless. Στο φόρουμ έχουν γίνει εκτενείς αναφορές.Εγώ ανεπιφύλακτα θα πρότεινα τα εξής:

1)αυτοταλάντωτος πομπός με την EL504 από τον tzitzikas. Στην τροφοδοσία βάλε ένα μετασχηματιστή με δύο δευτερεύοντα ένα στα 220 και ένα στα 6,3 για να μην μπλέκης με ανόρθωση δικτύου. Είναι +30 ευρώ αλλά προστατεύει την σωματική σου αρτιμέλεια.

2) σε συνδυασμό με αυτό στην έξοδο για να μην "μπαίνεις" σε τηλεοράσεις λόγω των αρμονικών.Στην ενότητα κεραίες θα βρης πολλά σχετικά με την κεραία. Καλώδιο θα πρότεινα RG 58.

Giannis511
17-07-06, 22:03
ΠΡΟΣΟΧΗ:Την δίοδο varicap βάλτην ανάποδα δεν είναι σωστά όπως φαίνεται στο σχέδιο!

stainless
18-07-06, 10:22
Ευχαριστώ Giannis511. Έχω μία λυχνία που είναι PL504.Κάνει?

παιδιά για τους μεταβλητούς πυκνωτές έχει την καλοσήνη κάποιος να μου απαντήσει?

Giannis511
18-07-06, 11:50
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=25573&sid=d56b26bc69bbc7554b8c6c48c06b5e12#25573

Δες εδώ.

Lampatos1980
18-07-06, 13:37
Φιλαράκο αν δεν έχεις δουλέψει με ψηλές τάσεις καλύτερα κάνε ένα τρανζιστορικό από τα κυκλώματα. Κάνε το μονόβατο και κάνε και το 25άρι το λινεράκι που έχει στα κυκλώματα και ένα τροφοδοτικό. Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά είναι κάπως ασφαλέστερο. Τώρα αν επιμένεις σε λαμπάτο κάνε το αυτοταλάντωτο που υπάρχει. Οι 504 βρωμάνε έξω και η PL θέλει 27V στα 300 mA. εγώ από αυτό ξεκίνησα είναι ωραίο κάνε και μία ground plane κεραία βγαίνει καλά. Αν σε δυσκολέψει το πηνίο εξόδου στο συντονισμό βάλε τις 3 σπείρες και τον αραιόφυλλο και αντί για τη μία σπείρα εκεί που συναντιέται το πηνίο, η τροφοδοσία και ο πυκνωτής, βάλε ένα σταθερό πυκνωτή 15 πιφι η 10 πιφι να καταλήγει στη μπόρνα της κεραίας.Εκεί στη μπόρνα, βάλε παρράλληλα και ένα μεταβλητό 50 πιφι για να αντισταθμίζης την κεραία σου. για να συντονίσης χωρίς γέφυρα στασίμων βάλε το ράδιο σε μια καθαρή συχνότητα και γύρνα τον 30 πιφι μεχρι να ακούσης τη μουσική που έχεις βάλη στο ράδιο. με τον 50 πιφι γύρνα το μέχρι να πάρης τον καλύτερο ήχο.

ΕΧΕ ΟΜΩΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝΕΥ ΑΔΕΙΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΜΥΑΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΧΕΣΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΟΜΠΟ. ΠΑΛΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΠΕΦΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΞΥΛΟ.

Φιλικά, Θοδωρής

iosifidisgiorgos
19-07-06, 00:46
για σας σκεφτομαι να αγορασω κατι μηχανιματα ξερει κανεις καμια διευθυνση με καλες τιμες?

radiodj105
19-07-06, 09:28
για σας σκεφτομαι να αγορασω κατι μηχανιματα ξερει κανεις καμια διευθυνση με καλες τιμες?
Τι μηχανήματα; Κουζίνα-πλυντήριο-απορροφητήρα;

Σε ενδιαφέρουν επαγγελματικά μηχανήματα ή ημι-επαγγελματικά;

(Με το παραπάνω ενοοώ αν απλά θέλεις να κάνεις το χόμπι σου ή αν είσαι επαγγελματίας)

iosifidisgiorgos
19-07-06, 23:34
θελω κατι μη επαγγελματικο για χομπι και προπαντον φθηνοοο ποσο πιστευεις θα βγει το κουστουμι

radiodj105
19-07-06, 23:41
θελω κατι μη επαγγελματικο για χομπι και προπαντον φθηνοοο ποσο πιστευεις θα βγει το κουστουμι
Σε αυτή την περίπτωση η λύση είναι Δεληγιάννης. Τα μηχανήματα του δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά για ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ χρήση, είναι ότι καλύτερο.
Εννοώ ότι έχουν καλή σχέση τιμής-ποιότητας!

stainless
21-07-06, 12:25
Aυτός ο Δελληγιάννης που είναι?

vayeros
21-07-06, 12:47
Μπορεις να τον βρεις στο www.cdm-electronics.com

ok1gr
21-07-06, 15:14
Φίλε μου γιατί θες μόνο fm? Τα μεσαία είναι μια πολύ καλύτερη μπάντα, μπορεί να χρειαστεί να δώσεις λίγα παραπάνω βέβαια αλλά τα αξίζει! Με τα βάτ που λές στην αθήνα δεν το βλέπω να βγαίνεις....

Όσο για το σχέδιο που έβαλες με την ελ34 που λέει 45βατ:
1. τα 45 δεν είναι για την ελ34 αλλά για άλλες μεγαλύτερες.
2. ένας φίλος μου παιδεύεται με αυτό το σχέδιο μήνες.... Μέχρι τώρα δεν κατάφερε εμβέλια μεγαλύτερη των 300 μέτρων!
Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι στο σπίτι σου να ακούς μόνο εσένα και να <βουλώσεις> τις τηλεοράσεις της οικοδομής.

Με αυτά που ακούω δεν θα έπερνα μηχάνημα του cdm ΠΟΤΕ!

Γιατί δεν κάνεις κάποιο linear από το site?
Αυτή είναι η ευχαρίστηση των ηλεκτρονικών, να κάνεις κάτι μόνος σου και να το βλέπεις να δουλεύει!

Giannis511
21-07-06, 16:54
Πάνο είπαμε με αυτό το σχέδιο δεν κάνεις δουλειά. Η EL34 σε push pull διάταξη σε ήχο δίνει το πολύ 60 βατ, το σχέδιο είναι κοροϊδία και αν ήμουν στη θέση του φίλου μου θα το έκανα ανταλακτικά και χαράμι πήγε και η λυχνία.Εδώ η 6146 αυτοταλάντωτη δίνει τσιταρισμένη 35 βατ και θα δώσει 45 η ελ34 σε αυτό το κ?λ?σχέδιο. Μη λέμε μ@*@κίες... Όσο για τα έτοιμα μηχανήματα δεν αξίζει γιατους λόγους που είπες. Αργύρη, φτιάξε καλύτερα κάτι μόνο σου και αφού λες ότι δεν έχεις ασχοληθεί με τέτοια θα πρότεινα το αυτοταλάντωτο. Τα μεσαία πάλι είναι ωραία και λόγω του ότι οι συχνότητες είναι σχετικά χαμηλές και σηκώνουν ατέλειωτο πειραματισμό και πολλά όμορφα βράδια. Προτείνω το 50βατο με τις 6L6 και 807. Με έναν ενισχυτή διαμόρφωσης 35 βατ θα φυσάει (βρες κανένα dublex 35 στο μοναστηράκι αλλά υπάρχουν και στις αγγελίες) και μια "απλώστρα" 50 μέτρα περίπου για κεραία.