PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαφη οθονης LCD



Johnnyfive
19-07-06, 02:54
Καλησπερα εχω μια μικρη οθονη LCD η οποια ειναι συνδεμενη με τη πλακετα,με ευκαμπτη καλωδιοταινια ,η οποια στις ακρες της ειναι αυτοκολλητη,και κολλαει μ'αυτο τον τροπο στην πλακετα και κανει επαφη.
Για καποιο λογο πρεπει να βγαλω τη οθονη απ'την πλακετα,ξεκολλοντας (σιγα σιγα)την ευκαμπτη καλωδιοταινια,μετα θα εχω καποιο προβλημα,κολλοντας τη ξανα σιγα σιγα και ευθυγραμιζοντας με τις γραμμες της πλακετας???? ή αυτου του ιδους συνδεσεις ειναι μιας χρησης??????

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
19-07-06, 07:47
Επειδή έχω ανοίξει στο παρελθόν τετοιες οθόνες ειδικά από ψηφιακά ρολόγια, εχω την εντύπωση οτι οι ταινίες αυτές δεν είναι κολλημένες, απλά είναι έτσι από την παρατεταμένη επαφή. Εγώ που τις είχα "ξεκολλήσει" και τις ξαναμοντάρισα, δούλευαν κανονικά. Ισως κάποιο άλλο μέλος του foroum να έχει μεγαλύτερη εμπειρία, για να μην σε πάρω στο λαιμό μου.

chip
21-07-06, 10:05
Πέτρο εσύ αν κατάλαβα δεν αναφέρεσαι στις λαστιχιένιες συνδέσεις που έχουν τα ρολόγια για τις οποίες αναφέρεται ο jhon αλλά σε κάτι διαφάνή νάυλον καλωδιοταινίες.
ΜΗΝ την ξεκολήσεις!!!!!!!!
Αν και δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτές (1 -2 οθόνες από calculator) πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα.
Σε καμία περίπτωση να μην την ξεκωλήσεις από τη μεριά του LCD.
Όμως και απο τη μεριά της πλακέτας να την ξεκωλήσεις μάλλον θα έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί και η καλωδιοταινία δεν είναι αυτοκόλητη (δεν θα ξανακολά) και οι γραμμές της σε εκοίνο το σημείο θα καταστραφούν.

Αν φυσικά κάποιος έχει αρκετή εμπειρία με τέτοιες οθόνες ας μας δώσει τα φώτα του.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
21-07-06, 13:22
Πέτρο εσύ αν κατάλαβα δεν αναφέρεσαι στις λαστιχιένιες συνδέσεις που έχουν τα ρολόγια για τις οποίες αναφέρεται ο jhon αλλά σε κάτι διαφάνή νάυλον καλωδιοταινίες.
ΜΗΝ την ξεκολήσεις!!!!!!!!
Αν και δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτές (1 -2 οθόνες από calculator) πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα.
Σε καμία περίπτωση να μην την ξεκωλήσεις από τη μεριά του LCD.
Όμως και απο τη μεριά της πλακέτας να την ξεκωλήσεις μάλλον θα έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί και η καλωδιοταινία δεν είναι αυτοκόλητη (δεν θα ξανακολά) και οι γραμμές της σε εκοίνο το σημείο θα καταστραφούν.

Αν φυσικά κάποιος έχει αρκετή εμπειρία με τέτοιες οθόνες ας μας δώσει τα φώτα του.

Οχι αναφέρομαι στις λαστιχιένες συνδέσεις και οχι φυσικά σε καλωδιοταινίες. Μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε καλωδιοτενίες που μάλλον θα έχει πρόβλημα εάν τις ξεκολλήσει