PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο απο πομπό στην γέφυρα



nikos-b
24-07-06, 20:29
καλησπερα παιδια ..μηπως ξερει καποιος να μου πει ..το καλωδιο που ενωνεται ο πομπος με την γεφυρα στασιμων ποσους ποντους πρεπει να ειναι; για τις συχνοτητες 87,5 εως 108;;;; εγω το εχω 75 ποντους αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο..
ευχαριστω.

electron
25-07-06, 03:32
Θεωρητικά πρέπει να ειναι και αυτό λ/4 του μήκους κυματος.

nikos-b
25-07-06, 11:51
ειναι δυνατον; δηλαδη τη θα κανω για καθε συχνοτιτα 8α κοβο και αναλογα το καλοδιο; λες να γεμισο το σπιτι με καλοδια και κονεκτορες; κατι αλλο θα ειναι που δεν το ξερουμε ..αν μπορει να βοηθισι καπιος φιλος;

ReFas
25-07-06, 14:29
Θεωρητικα δεν χρειαζεται κοψιμο...τα στασιμα ειναι ιδια σε ολο το μηκος του καλωδιου...οποτε σε οποιο σημειο και να βαλεις την γεφυρα την ιδια μετρηση θα παρεις.

Αν αλαζεις το μηκος του καλωδιου και παρατηρεις αλλες μετρησεις τοτε συμβαινουν καποια αλλα πραγματα, δεν εχει σχεση με την αποσταση της γεφυρας αλλα το οτι αλαζει το συνολικο μηκος της γραμμης.

electron
25-07-06, 18:30
Όπως είπα το λ/4 είναι η θεωρητική προσέγγιση του θέματος,πρακτικά δεν παίζει σημαντικό ρόλο,ωστόσο γιατί να γεμίσεις διάφορα κομμάτια καλώδια;Κάθε μέρα δηλαδή αλλάζεις συχνότητα;

kostas30
25-07-06, 18:38
:ok: [-X :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :hammer: :lol: :lol:

antonis_p
25-07-06, 20:05
καλισπερα παιδια ..μιπος ξερι καπιος να μου πει ..το καλοδιο που ενονετε ο πομπος με την γεφιρα στασιμον ποσους ποντους πρεπρι να ειναι; για τις συχνοτιτες 87,5 εως 108;;;; εγω το εχω 75 ποντους αλλα δεν ξερω αν ειναι σοστο..
ευαριστο. οσο χρειαζεσαι... μονο! απο ποια θεωρια προκυπτουν αυτα τα μηκη? Να το βλεπαμε καπου γραμμενο...

nikos-b
25-07-06, 23:59
τελικα οι 75 ποντι καλα ειναι ;;η να υπολογισο το μεσο τισ σιχνοτιτας που ειναι οι 98 μεγακικλι ,,και να το κοψο λ/4;;..Αντονη; απιθανο το βλεπεις να αλαζις κα8ε μερα συχνοτιτα; εγω μεχρι τορα εχω αλλαξει 10 φορες συχνοτια!!κα8ε μερα ξεφιτρονι και απο ενας κιλοβατικος που εχει και καλα αδια ..απο το βουνο με 5 κιλοβατ και με 4 κολινεαρ ..εγω με τα 100 βατ τι θα κανο;και με ενα απλο διπολο; να πατισο πανο του ; το πολλυ πολλυ να ακουστο 500 μετρα !! ερχετε ο φιλος και σοθ λεει κλιστα μι σε παω στα δικαστιρια ..ε θα το πω δεν αντεχω ..ενο ξεχναν καποι καραγιοζιδες οτι εμεις τρεχαμε στα δικαστιρια με ποινικα μιτροα στις νομαρχιες στο δημο .με ενιμεροσις απο περιοδικα με αγονες για την υδεα τις ελευθερις ραδιοφονιας και τορα εμειες δεν εχουμε ..συχνοτιτα να βγουμε και καποι αλλοι βγαζουν λεφτα με τους δικους μας αγονες ..που τρεχαμε απο υπουργιο σε υπουργιο..
. !@#$%^^&&** .τα υπουργια μου μεσα !!εντομεταξι απορο πως τις βγαζουν αυτες τισ αδιες ρε παιδια !!εγω το χα ψαξει το θεμα και αλλιος τα ξερο..

antonis_p
26-07-06, 01:51
εγω θα σε ρωτησω απο που προκυπτουν αυτα τα μηκη;
αν δουλευες στα 160 μετρα (τελος παντων στα μεσαια)
καθε κομματι θα ηταν λ/4?
και γιατι να ειναι λ/4; τι εξυπηρετει;
ειμαστε στα καλα μας?
Αυτο που ζηταω ειναι μια παραπομπη σε αυτες τις θεωριες...

http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol56.pdf
http://www.5-9report.gr/59report/5-9 REPORT vol56.pdf

m28
26-07-06, 10:24
Απο όσο ξέρω το μήκος της γραμμής μεταφοράς ιδανικά θα πρέπει να είναι ακαίραιο πολλαπλάσιο του μήκους κύματος επί τον συντελεστή του καλωδίου.
Η γραμμή μεταφοράς είναι το άθροισμα του μήκους όλων των καλωδίων σύν το μήκος της γραμμής μέσα στην γέφυρα.
Αν θες να ακολουθείς αυστηρά τον κανόνα αυτόν αρκεί να μεταβάλλεις το καλώδιο που συνδέει της έξοδο του πομπού με την γέφυρα.

nikos-b
26-07-06, 14:58
για τα λ/4 δεν το πα εγω το πε ο γιαννης ..απλα ροτισα τελικα παλι δεν πιρα απαντηση τι θα πει ρε αντονη ωσο χριαζετε;; διλαδι αν με καπνιση θα βαλω 5 μετρα καλοδιο; δεν μπορει ολο και καπιο μικος θα πρεπι να νε...μ 28 μπορεις ρε φιλαρακη να το κανεις πιο λιανικα αυτο που γραφεις..πχ συχνοτιτα 102 και καλοδιο rg 213..

antonis_p
26-07-06, 15:32
οταν λεω οσο χρειαζεσαι εννοω οσο χρειαζεσαι.
Και φυσικα αφου παντα υπαρχουν απωλειες εννοειται το κοντυτερο δυνατον.
Υπαρχει μια γενικοτερη φιλοσοφια αλλα καλο ειναι
1.να διαβασεις γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας
2.οταν σου λενε κατι, να ζητας παραπομπες (links) γιατι ο καθενας
μπορει να λεει ο,τι νομιζει οτι ακουσε και να φτανουμε σε αυτα τα φαινομενα
οπου εσυ ψαχνεις να βρεις το σωστο μηκος του καλωδιου που ενωνει τον πομπο με την γεφυρα σου.

Δηλαδη αν δεν ειναι 75 ποντους αλλα 55 ή 85, πες μου σε παρακαλω τι αλλαζει;

Διαβασες το περιοδικο που εβαλα με link στο κατω μερος του προηγουμενου μυνηματος;

Ας μου πει καποιος αυτα περι συντελεστων και πολλαπλασιων, σε ποια σελιδα του handbook τα λεει;

ta03
26-07-06, 15:35
Εγω παντως το καλωδιο το κοβω σε ο,τι μηκος τυχει.Μια χαρα συντονιζω ετσι τις κεραιες μου.Δεν νομιζω να δεις διαφορα στα στασιμα αν παιξεις με το μηκος που λες(κανε ενα πειραμα σε τελικη αναλυση).Αντιθετα το μηκος του καλωδιου μεταξυ γεφυρας και κεραιας παιζει ρολο.

Killo_Watt
26-07-06, 15:56
Ηρεμίστε!!! Το μήκος αν είναι σωστές οι προσαρμογές δεν έχει σημασία αλλιώς από το μηχάνημα στην γέφυρα έχω ακούσει χωρίς να το στηρίζω πουθενά ότι πρέπει να είναι 1/λ

nikos-b
26-07-06, 18:36
για δες τα λινκ που λες οτι εδωσες ..το ακοβατ το 1 κανι μια ωρα να ανιξι ..και δεν ανιγι στην τελικι..με 1024 5 λεπτα περιμενα.. και στην τελικη δεν ανιγι ολοκλιρο.. το δευτερο λινκ δεν ανιγι καν..και δεν ΕΙΠΑ οτι πρει να ειναι 75 η 50 ποντους απλα ΡΟΤΙΣΑ.(.Θεωρητικά πρέπει να ειναι και αυτό λ/4 του μήκους κυματος. )για δες πιο πανο εγω το εγραψα αυτο; και ο γιανννης υποθετι ο ανθροπος απλα ΡΟΤΙΣΑ αν υσχιι αυτο που εγραψε καπιος αλλος αγαπητε.

electron
26-07-06, 20:07
Παραπομπή για κάποια πληροφορία δεν υπαρχει πάντα φίλε Αντώνη.Δεν υπαρχουν όλα στο ιντερνετ.Καλό το διαδύκτιο αλλά με αυτό έχουμε ξεχάσει και τα βιβλία μου φαίνεται και επειδή θα με ρωτήσεις σε ποιό βιβλίο το διάβασα θα σου πώ απλά ότι είναι από χειρόγραφες σημειώσεις κάποιου καθηγητή που είχα όταν σπούδαζα και μας έκανε το μάθημα των κεραιών. Προσωπικά στο site και αυτό θα το γνωρίζουν καλά όσοι είναι αρκετά παλαιότερα μέλη από σενα,δεν λέω μπούρδες.Αν κάτι δεν το γνωρίζω απλά δεν το γράφω.

erasor
26-07-06, 23:04
Ακέραια πολλαπλάσια του μήκους κύματος θα μπορόυσαμε να έχουμε υπό απόλυτες συνθήκες , πχ εάν τα καλώδια είχαν μηδενικές απώλειες. Χωρις να θέλω να σας μπερδέψω εγώ έχω κάνει στην πράξη τα παρακάτω για καλώδιο RG213U με αριστο αποτέλεσμα:

Για την συχνότητα εκμπομπής μου , στους 97 MHz εχουμε λ = 300/97 = 3,09278m

λ/2 = 3,0927 / 2 = 1,546m * 0,66 = 1.020m
Το 0,66 ειναι ο συντελεστής βραχυνσης του καλωδιου RG213

Αρα το συνολικό μήκος του καλωδίου απο το κονέκτορ εξόδου του μηχανήματος έως και την κεραία , συμπεριλαμβανομένου του καλωδιου συνδεσης μεταξυ μηχανήματος και γεφυρας ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ θα πρέπει να είναι ακεραια πολλαπλάσια του 1,020m παντα με δεδομένη την συχνότητα εκπομπης μου στους 97Mhz.

Στην πράξη με μετρημένη για τους 97 κεραία έχω ανύπαρκτα στάσιμα

antonis_p
26-07-06, 23:58
για δες τα λινκ που λες οτι εδωσες ..το ακοβατ το 1 κανι μια ωρα να ανιξι ..και δεν ανιγι στην τελικι..με 1024 5 λεπτα περιμενα.. και στην τελικη δεν ανιγι ολοκλιρο.. το δευτερο λινκ δεν ανιγι καν..και δεν ΕΙΠΑ οτι πρει να ειναι 75 η 50 ποντους απλα ΡΟΤΙΣΑ.(.Θεωρητικά πρέπει να ειναι και αυτό λ/4 του μήκους κυματος. )για δες πιο πανο εγω το εγραψα αυτο; και ο γιανννης υποθετι ο ανθροπος απλα ΡΟΤΙΣΑ αν υσχιι αυτο που εγραψε καπιος αλλος αγαπητε.
οκ φιλε Νικο, δεν σε μαλωσα!
προκειμενου να μην μπαινω στην διαδικασια να συμφωνω ή να διαφωνω,
εχω μοναχα να σου προτεινω να αγορασεις το antenna handbook της ARRL που ειναι η Βιβλος των κεραιων,
εκει θα τα μαθεις ολα!
Προφανως το εχει ο Παπασωτηριου αλλα μπορεις να το παραγγειλεις και online απο την Αμερικη.
Παντως οσο αφορα το "θεωρητικα" που ανεφερες, σου λεω οτι θεωρητικα εφοσον υπαρχει καλη προσαρμογη απο την κεραια μεχρι τον πομπο σου, οπου σε βολευει παρεμβαλεις την γεφυρα σου. Ακομα και στις οδηγιες της γεφυρας σου δεν προκειται να βρεις τιποτα τετοιες περιεργες απαιτησεις, μην τις δημιουργεις μονος σου!
Σκεψου να εκπεμπες στα μεσαια, θα εκανες κουλουρες τα λ/4 προκειμενου να πετυχεις τί;

nikos-b
27-07-06, 04:16
λες να μη το ειχα παρακγηλη αυτο το βιβλιο αν ειξερα αγγλικα; εδω καλα καλα τα ελληνικα δεν γνοριζο..παντος ευχαριστο ολους για την βοιθια.

electron
27-07-06, 17:59
Στα μεσαία η προσαρμογή επιτυγχάνεται με ειδικά δικτυώματα στην έξοδο του πομπού απ όσο ξέρω άρα εκεί ίσως ήταν αναίτιο να γίνει κάτι τέτοιο.

ReFas
27-07-06, 19:58
Δηλαδη με το μηκος του καλωδιου πετυχαινουμε προσαρμογη μεταξυ κεραιας πομπου :?:
Δεν υπαρχει κατι τετοιο πουθενα γραμμενο, οπως σωστα λεει ο αντονις-ρ.

Αλαζοντας το μηκος της γραμμης τα στασιμα δεν πρεπει να αλαζουν (αλλο στην πραξη που αλαζουν λιγο αλλα αυτο οφειλεται σε διαφορετικους λογους)

antonis_p
27-07-06, 23:01
μονο με συνδυασμο συγκεκριμενων μηκων
καλωδιων διαφορετικης συνθετης αντιστασης (75 και 50 ohm)
προσαρμοζουμε κεραια αλλης αντιστασης στα 50 ohms που θελει ο πομπος.
Περιπου (σχεδον, οχι ολα) ο,τι κανει το balun
Αλλα αυτο δεν μας αφορα στην συγκεκριμενη περιπτωση.
(Συμβαινει ομως στην πχ HF6V, HF9V κλπ που τυχαινει να χρησιμοποιω,
το manual υπαρχει στο site της εταιριας).