PDA

Επιστροφή στο Forum : Dummy Load για καμμιά 15W στα FM...



Γιώργος Ανώνυμος
25-07-06, 15:21
Αγαπητοί συνάδελφοι,

λοιπόν αγόρασα ίσως το πιο cult εξάρτημα για PC (!): Ενισχυτής λαμπάτος παρακαλώ για PC. Αγαπητέ webmaster επέτρεψέ μου να κάνω γνωστό το link του προϊόντος, αφού σαφώς δεν πρόκειται για διαφήμιση αλλά πρόκειται για το περιέργο της έμπνευσης του προϊόντος:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806179,

Μετά από αυτό μου ήρθε η τρελλή επιθυμία να διαμορφώσω μέσω αυτού και των επιλεγμένων MP3 κομματιών του PC μου τον παλιό αυτοταλάντωτο αλλά σε τέλεια κατάσταση πομπό μου... Ευκαιρία να 'ξυπνήσω' λίγο τα λάδια των ηλεκτρολητικών πυκνωτών, που από την δεκαετία του 80 με κάποιες μικροεκμπομπούλες αργότερα θα έχουν καταντήσει γράσσο για πόρτα αυτοκινήτου...!!!

Φυσικά και μου είναι πρόβλημα να στείνω εξωτερικές κεραίες με καθόδους κλπ., μου αρκεί η γκόμ... (συγνώμη για την αργκώ) της διπλανής πόρτας και ο εαυτός μου (βέβαια θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και έναν πομπό για iPOD για την ίδια εμβέλεια). Μακάρι να είχα ένα ταλαντωτάκι 6C4 που με μία varicap BA102 θα έδινε την τέλεια διαμόρφωση, βέβαια μόνο για πάρτη μου αυτή την φορά και άντε και την... γκ... αν άκουγε την εκπομπή μου. Πραγματικά δεν θα ξεχάσω την άψογη διαμόρφωση της 6C4 δουλεμένη βέβαια σε πολύ χαμηλό voltage. Καμμία άλλη, ακόμα και άλλες μινιατούρες (π.χ. 6ΑΚ5-5654) δεν έδωσε αυτήν την απόκριση... Όπως δεν θα ξεχάσω και την γλυκιά απόκριση μίας 807 αυτοταλάντωτης FM (ναι δεν έγραψα λάθος). Μάλλον η 807 είχε πολύ καλή απόκριση στις μεσαίες ακουστικές συχνότητες διαμόρφωσης... Ωστόσο στο αυτοταλάντωτό μου έχω να επιλέξω μεταξύ των υπαρχόντων κατασκευών EL504 ή EL84. 6C4 δεν είχα ποτέ μηχάνημα δικό μου, αλλά οι δοκιμές ήταν μέσω μηχανημάτων φίλων...

Εντάξει δεν θα γράψω περισσότερα, όσοι καταλαβαίνουν, καταλαβαίνουν πολύ καλά τι γράφω γιατί πρέπει να έχεις ζήσει ορισμένα πράγματα για να τα αισθανθείς...

Καταλήγω στο απλό ερώτημα περί dummy load για το αυτοταλάντωτο, πιθανώς κάποια λάμπα νήματος στον connectora εξόδου π.χ. 75W, με την πιθανότητα να επιστρέφει στάσιμα και ισχύ RF στο καλώδιο διαμόρφωσης που καταλήγει στο PC με ανυπολόγιστες συνέπειες. Πραγματικά δεν με είχε απασχολήσει η παρεμβολή RF σε PC και ειδικότερα σε μαγνητικά μέσα όπως σκληροί δίσκοι κλπ. Δεν αξίζει να ρισκάρω τα data μου για ρετροπαίχνιδα... Με την ευκαιρία αν υπάρχει κανένα filtrάκι για την είσοδο διαμόρφωσης να γλιτώσω τα 'χονρά' των επιστροφών ή αν παίζει κανένας μετασχηματιστής απομόνωσης τύπου τηλεφωνίας για γαλβανική απομόνωση. Βέβαια η RF περνάει παντού...

Οποιαδήποτε ιδέα και ενημέρωση επί του θέματος καλοδεχούμενη...

Χαιρετώ προς το παρών,
Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
26-07-06, 13:16
Απλά επαναφέρω το topic...

Γιώργος Ανώνυμος
31-07-06, 10:05
Όπως λέμε μουσική δωματίου...

Δεν είναι τίποτε άλλο από έναν πομπό FM (μικρομεσαίο) που δουλεύει με dummy load και δεν επιστρέφει RF στη διαμόρφωση.

Το θέμα είναι πως τα κατασκευάζω...!!!

Φιλικά
Γιώργος

erasor
01-08-06, 00:10
Μπορείς να φτιάξεις πολύ ευκολα μέσα σε ενα κουτί απο κονσέρβα τοποθετόντας 20 αντιστάσεις των 1Κ / 2W σε παράλληλη διάταξη. Στο καπάκι , στο κέντρο βάζεις ενα θηλυκο κονεκτορ SO239 και απο μέσα κολλάς τις αντιστάσεις σε σχήμα αστεριού (κέντρο θα είναι ο ακροδέκτης του κονέκτορ και τις ακρες των αντιστάσεων τις κολλάς κατευθείαν επανω στο καπάκι) μετά κολλάς το καπάκι sto υπολοιπο της κονσέρβας , στεγανά γυρω παντου με κολληση και δεν υπαρχει περίπτωση κα ξεφύγει απο εκέι μέσα με τιποτα RF. Το σίγουρο είναι πως θέλεις και μεγαλο κολλητήρι.
Οτι αφορά την διαμόρφωση. Πας στο ντουλάπι σου και παίρνεις ενα καλαμάκι για τον Φραπέ σου! κόβεις ενα κομμάτι περιπου 7 εκατοστα και τυλίγεις επάνω του εμαγιε σύρμα 0,2 - 0,4 mm και το βάζεις σε σειρά με την διαμόρφωση.

m28
01-08-06, 09:49
Απ' ότι θυμάμαι γεμίζεις την κονσέρβα με λάδι μηχανής για θερμοαπαγωγή.

Γιώργος Ανώνυμος
10-08-06, 23:46
Από ότι γνωρίζω οι κονσέρβες σαρδέλλας περιέχουν ήδη λάδι και αναρωτιόμουν αν τις σαρδέλλες πρέπει να τις βγάλω και να συμπληρώσω με μαγειρικό λάδι...

Αστειεύομαι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον οι λάμπες πυράκτωσης αποτελούν κακή λύση...

Στην είσοδο διαμόρφωσης υπάρχει ούτως ή άλλως RFC (RF chock), απλά σε περιπτώσεις επιστροφών RF λόγω κακού συντονισμού ή υψηλών στασίμων δεν επαρκούν. Σκεφτόμουν εκτός από μετασχηματιστή τηλεφωνίας που ενδεχομένως αποκόπτει κάποιες (ακουστικές) συχνότητες να χρησιμοιποιούσα μέχρι και chock τύπου ballast για κάθετη αποκομή επιστροφών... Κάποιους φερρίτες με 1 ή 2 γυρίσματα καλωδίου σε αυτούς όπως αυτά στα καλώδια modem για PC προσωπικά δεν τα πιστεύω...

Καλά μπάνια,
Γιώργος