PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας υπαρξης



TEON
27-07-06, 15:59
θελω να φτιαξω ενα ραφι στο οποιο οταν υπαρχουν πραγματα θα αναβει ενα φως και οταν ειναι αδειο θα ειναι σβηστο.το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι εσθητιρα να χρησιμοποιησω??θελω να ειναι διακριτικος και να μην εχει προβληματα με το πολη φως και τη θερμοκρασια,εχει κανεις καμια ιδεα,η κανενα site υποψην του??
ευχαριστω εκ τον προτερων

vayeros
27-07-06, 16:18
Γιατι δε βαζεις τους αισθητηρες που εχουν τα σπιτια στην εξωτερικη τους πορτα???Ποιο ευκολο δεν ειναι???

moutoulos
27-07-06, 21:29
Με δέσμη λέιζερ, που όταν "κόβεται" απο τα πράγματα, θα είναι αναμμένο ... το φώς.
Κυκλοφορούν διάφορα τέτοια με σέτ πομπού - δέκτη :wink: .

dal_kos
28-07-06, 01:19
Ενας αισθητηρας πιεσης? δεν κανει?
αλλιως οπως ειπε κι ο γρηγορης μια δεσμη λεϊζερ που θα πεφτει πανω σε φωτοαντισταση ;-)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-07-06, 11:27
Υπάρχουν στο εμπόριο "χωρητικοί" αισθητήρες οι οποίοι καταλαβαίνουν το όγκο στερεων πραγμάτων. Κάνε ένα τηλέφωνο στο 2310-865935 και ζήτα τον Σάκη. Οι αισθητήρες αυτού μοιάζουν με τους επαγωγικούς ανιχνευτές, είναι σαν βαρελάκι με διάμετρο περίπου Φ12 και μήκος περίπου 30 χιλιοστά. Φαντάζομαι υπάρχουν διάφορα μεγέθη. Νομίζω ότι είναι της Carlo Cavazzi

dikos
28-07-06, 12:23
Μπές εδώ και θα βρείς αυτό που ζητάς http://greekbotics.tk/

TEON
28-07-06, 16:17
βασικα θα χρισιμοποιουσα το κυκλοματακι απο το ρανταρ παρκαρισματος που ειναι με ενα ζευγος υπερυθρον..πιστευο ομος οτι μολις αναψει το φως να μην εχω προβλημα στη λειτουργια γιαυτο δε χρησιμοποιο και το λειζερ!!
παλιοτερα ειχα δουλεψει με κατι εσθητηρες οδοσροματος τους ειχαμε βαλει κατω και οταν περνουσε κατι απο πανω διεγιρονταν..τι εσθητηρα αλλο εκτος απο αυτους που χρησιμοποιουν φως μπορω να χρησιμοποιησω??

gsmaster
29-07-06, 16:13
Έχω δεί ένα κύκλωμα το οποίο διαμόρφωνε ένα υπέρυθρο λεντ σε κάποια συχνότητα και απο την απέναντι πλευρά είχε ένα άλλο κύκλωμα-συγκριτή το οποίο έβλεπε δύο εισόδους. μια που ερχόταν με καλώδιο απο το πομπό (σήμα αναφοράς) και ένα άλλο που ερχταν απο τον δέκτη υπερύθρου. Άν τα δύο σήματα ήταν ίδια, τότε έδινε μια έξοδο "1" σε κάθε άλλη περίπτωση έδινε 0.

Δεν καταλάβαινε τίποτα απο παρεμβολές φωτός γιατί έψαχνε να βρεί συγκεκριμένο σήμα, αυτό που έρχεται απο το καλώδιο.