PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιοδικό ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ



582
27-07-06, 17:48
Γεια χαρά.
Παρατηρώ σε αρκετά θέματα φωτογραφίες και σχέδια από το "αρχαίο" περιοδικό Ο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ.
Έχω όλα τα τεύχη, εκτός από το 1ο και το 2ο.
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω;
Έχω ήδη ρωτησει στον POP 22 , αλλά δεν...
Δεν θα με χάλαγε καθόλου φωτοτυπία ή κάποια σκαναρισμένη έκδοση σε Η/Υ.

radioamateur
28-07-06, 03:11
Ποιός είναι ο συνολικός αριθμός των τευχών του περιοδικού ο "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ";
Αν μπορείτε να κάνετε μια συνοπτική περίληψη τως σχεδίων ανά τεύχος για ιστορικούς λόγους...
Ευχαριστώ!!!

807
28-07-06, 08:10
τα εχω εγω,αν θες στειλε μου μαιλ να βρουμε τροπο να στα στειλω,σε φωτοτυπιες.

ALAMAN
08-08-06, 13:35
Πού μπορώ να το βρώ :?:

radioamateur
13-05-08, 21:34
Γνωρίζει κανείς τη θεματολογία του τεύχους 9 του περιοδικού ο "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ";

radioamateur
24-05-08, 07:38
Κανείς;

582
24-05-08, 19:31
Γνωρίζει κανείς τη θεματολογία του τεύχους 9 του περιοδικού ο "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ";

ΣΧΕΔΙΟΘΗΚΗ: ΠΟΜΠΟΣ FM 400
ΠΟΜΠΟΣ FM 55WATT - 4 ΣΤΑΔΙΑ (Α' ΜΕΡΟΣ)
ΠΟΜΠΟΣ FM 6W ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ
ΣΧΕΔΙΟΘΗΚΗ: ΠΟΜΠΟΣ MW 3KWATT
ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ DRAIN-DIP

radioamateur
24-05-08, 20:38
Ο πομπος FM των 400 watts από ποιες λυχνίες αποτελείται;
Τι τάσεις δίνει στην λυχνία εξόδου;Φαντάζομαι ότι πρόκειται για φαράκι και αν ναι ποιο;Έχει φίλτρο απόρριψης αρμονικών;
Ευχαριστώ φίλε μου 582!!!

582
24-05-08, 23:49
Ο πομπος FM των 400 watts από ποιες λυχνίες αποτελείται;
Τι τάσεις δίνει στην λυχνία εξόδου;Φαντάζομαι ότι πρόκειται για φαράκι και αν ναι ποιο;Έχει φίλτρο απόρριψης αρμονικών;
Ευχαριστώ φίλε μου 582!!!

Αυτό δεν είναι άρθρο με λεπτομέρειες κατασκευής, αλλά μόνο το σχέδιο.(ΣΧΕΔΙΟΘΗΚΗ).
Ταλάντωση = 6C4
Buffer = 5763
Final Stage = 4X150A στα 2KVolt.
Φίλτρο αρμονικών ο ΠΟΠ22 δεν περιελάμβανε σχεδών ποτέ στα σχέδια του, οποτε η απάντηση είναι αρνητικη.

Ελπίζω κάποια στιγμη να βρω χρόνο να σκανάρω τα τευχη (είναι κάτι που θέλω να κάνω εδω και καιρο).
Δυστιχως δεν εχω scanner στο σπιτι, αλλά μόνο στο γραφείο, οποτε καταλαβαινεις....

itta-vitta
25-05-08, 00:41
Ο πομπος FM των 400 watts από ποιες λυχνίες αποτελείται;
Τι τάσεις δίνει στην λυχνία εξόδου;Φαντάζομαι ότι πρόκειται για φαράκι και αν ναι ποιο;Έχει φίλτρο απόρριψης αρμονικών;
Ευχαριστώ φίλε μου 582!!!

Αυτό δεν είναι άρθρο με λεπτομέρειες κατασκευής, αλλά μόνο το σχέδιο.(ΣΧΕΔΙΟΘΗΚΗ).
Ταλάντωση = 6C4
Buffer = 5763
Final Stage = 4X150A στα 2KVolt.
Φίλτρο αρμονικών ο ΠΟΠ22 δεν περιελάμβανε σχεδών ποτέ στα σχέδια του, οποτε η απάντηση είναι αρνητικη.

Ελπίζω κάποια στιγμη να βρω χρόνο να σκανάρω τα τευχη (είναι κάτι που θέλω να κάνω εδω και καιρο).
Δυστιχως δεν εχω scanner στο σπιτι, αλλά μόνο στο γραφείο, οποτε καταλαβαινεις....

Το φίλτρο αρμονικών το είχε παρουσιάσει ξεχωριστά και το πρότεινε για τις κατασκευές.

itta-vitta
25-05-08, 00:41
Ο πομπος FM των 400 watts από ποιες λυχνίες αποτελείται;
Τι τάσεις δίνει στην λυχνία εξόδου;Φαντάζομαι ότι πρόκειται για φαράκι και αν ναι ποιο;Έχει φίλτρο απόρριψης αρμονικών;
Ευχαριστώ φίλε μου 582!!!

Αυτό δεν είναι άρθρο με λεπτομέρειες κατασκευής, αλλά μόνο το σχέδιο.(ΣΧΕΔΙΟΘΗΚΗ).
Ταλάντωση = 6C4
Buffer = 5763
Final Stage = 4X150A στα 2KVolt.
Φίλτρο αρμονικών ο ΠΟΠ22 δεν περιελάμβανε σχεδών ποτέ στα σχέδια του, οποτε η απάντηση είναι αρνητικη.

Ελπίζω κάποια στιγμη να βρω χρόνο να σκανάρω τα τευχη (είναι κάτι που θέλω να κάνω εδω και καιρο).
Δυστιχως δεν εχω scanner στο σπιτι, αλλά μόνο στο γραφείο, οποτε καταλαβαινεις....

Το φίλτρο αρμονικών το είχε παρουσιάσει ξεχωριστά και το πρότεινε για τις κατασκευές.
Το έχω. Θα το ανεβάσω να το δούμε αν και νομίζω παλιά κάποιος το είχε ανεβάσει σε μια συζήτηση.

radioamateur
25-05-08, 00:57
Ευχαριστώ φίλε μου Ηλια για την άμεση απάντηση.
Η κατασκευή φανταζόμουν ότι ήταν το linear που πωλούσε ως kit γιαυτο και ρώτησα.

HFProject
09-11-09, 00:55
Έχει κανείς τα τεύχη του ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ;

SV1EDG
09-11-09, 16:30
Εχω μερικά αλλά θα πρέπει να αδειάσω την μισή ντουλάπα για να τα βρώ.Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο?

HFProject
09-11-09, 23:18
Όχι κάτι συγκεκριμένο, απλά θα ήθελα να τα έχω. Για αρχειακούς λόγους.

Επίσης θα ήταν καλή ιδέα να σκαναριστούν...

vagmax1
06-08-12, 21:36
καλησπερα και εγω ψαχνω κατιτις απο τον pop22 σελιδα 6c4w with crystal το πρωτο σταδιο τα υλικα μηπως εχει κανεις την καλωσυνη να μου τα πει ευχαριστω πολυ.vagmax1

SRF
19-03-18, 21:06
Memories...
7292572926729277292872929

nikosp
19-03-18, 21:21
Πιστεύω πάντως ότι αυτα τα τεύχη θα είναι μονο για συναισθηματικούς λόγους διότι μια κατασκευή σαν και αυτές του ΡΟΡ 22 σήμερα δέν παίζει η όχι ?

aris52
20-03-18, 00:04
Μας αφησε ο Χρησταρας καλο παραδεισο να εχει.

nick1974
20-03-18, 00:11
Πιστεύω πάντως ότι αυτα τα τεύχη θα είναι μονο για συναισθηματικούς λόγους διότι μια κατασκευή σαν και αυτές του ΡΟΡ 22 σήμερα δέν παίζει η όχι ?


Οκ, οτι ηταν σχεδια για το αναθεμα δεν αμφιβαλει κανεις, αλλα οτι βγαινουν, βγαινουν με ελαχιστες μετατροπες (κυριως στις αυτοπολωσεις που σε ΟΛΟΥΣ τους πομπους ειχε μια 22Κ σε ολα τα σταδια λες και οποιαδηποτε αλλη τιμη την απαγορευε η θρησκεια του:001_tt2:)
Τωρα βεβαια κατα ποσο ειναι λογικο να βγαινουν μηχανηματα εκπομπης με τετοια σχεδια ειναι αλλο θεμα, αλλα μη νομιζεις πως ηταν και λιγοι που λειτουργουσαν -μια χαρα, τουλαχιστο απο θεματα εμβελειας- με σχεδια αγορασμενα με 50 δρχ απ τον POP (εγω στις 50 τα προλαβα, οταν ημουν δευτερα Γυμνασιου οπου εφτιαξα τον πρωτο μου πομπο, και μαλιστα κατ ευθειαν στα βαθια με σταδια, αλλα και αρκετη βοηθεια -στα επαγωγικα- και καμποση ...ψυχολογικη υποστηριξη απο γειτονα ραδιοπειρατη :lool:)

...εκεινη την 829 παντως δεν την καταφερα στα FM να τη βγαλω σωστα και μια λειτουργουσε καλα το ενα μισο μια το αλλο (την εβγαλα αργοτερα στα μεσαια αλλα σε παραλληλη συνδεση)

GiwrgosTH
20-03-18, 11:39
Memories...
7292572926729277292872929
Στο 3ο τεύχος ποιος είναι ο σγουρομάλλης που κάνει το αρκ? :001_smile:

makisvl
20-03-18, 20:03
Μπράβο στον Γιώργο τον SRF για τις αναμνήσεις από τα εξώφυλλα του ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ που μας ανέσυρε.
Μας άνοιξε την όρεξη και περιμένουμε και κανένα σχέδιο από μέσα από τα περιοδικά...

SRF
20-03-18, 21:26
Στο 3ο τεύχος ποιος είναι ο σγουρομάλλης που κάνει το αρκ? :001_smile:

Wild guess... Νίκος?

nikosp
20-03-18, 22:04
Οκ, οτι ηταν σχεδια για το αναθεμα δεν αμφιβαλει κανεις, αλλα οτι βγαινουν, βγαινουν με ελαχιστες μετατροπες (κυριως στις αυτοπολωσεις που σε ΟΛΟΥΣ τους πομπους ειχε μια 22Κ σε ολα τα σταδια λες και οποιαδηποτε αλλη τιμη την απαγορευε η θρησκεια του:001_tt2:)
Τωρα βεβαια κατα ποσο ειναι λογικο να βγαινουν μηχανηματα εκπομπης με τετοια σχεδια ειναι αλλο θεμα, αλλα μη νομιζεις πως ηταν και λιγοι που λειτουργουσαν -μια χαρα, τουλαχιστο απο θεματα εμβελειας- με σχεδια αγορασμενα με 50 δρχ απ τον POP (εγω στις 50 τα προλαβα, οταν ημουν δευτερα Γυμνασιου οπου εφτιαξα τον πρωτο μου πομπο, και μαλιστα κατ ευθειαν στα βαθια με σταδια, αλλα και αρκετη βοηθεια -στα επαγωγικα- και καμποση ...ψυχολογικη υποστηριξη απο γειτονα ραδιοπειρατη :lool:)

...εκεινη την 829 παντως δεν την καταφερα στα FM να τη βγαλω σωστα και μια λειτουργουσε καλα το ενα μισο μια το αλλο (την εβγαλα αργοτερα στα μεσαια αλλα σε παραλληλη συνδεση)

Ομολογώ ότι και εμένα την εποχή του 70 μαθητής με σαγήνεψαν τα σχεδιά του αλλά είχα την τύχη να έχω τον πατέρα μου ηλεκτρολόγο μηχανικό ο οποίος μου εξήγησε το τι ήταν τα σχέδια αυτά και ουσιαστικά τα απέφυγα

makisvl
20-03-18, 23:39
72960
Εκτός από πρόχειρο σχεδιασμό και πολλά σκόπιμα λάθη στα σχέδια υπερέβαλαν και στην ισχύ εξόδου στους πομπούς που μας πουλούσαν. Χαρακτηριστικά αναφέρω ένα ταλαντωτή που είχα αγοράσει από το Βασίλη αυτοταλάντωτο με το 2Ν2219 και με ισχύ 3,5 W max!!!!!

neazoi
17-01-21, 21:52
Αν και είναι παλαιό θέμα, αν δε μπει κάποιος στη διαδικασία να τα σκανάρει ή να τα φωτογραφήσει, χάθηκαν παιδιά. Όταν φύγουν οι άνθρωποι που τα έχουν θα πεταχτούν σε κανένα σκουπιδοντενεκέ.
Αν έχει τεύχη του ερασιτέχνη κανείς ας μπει στον κόπο να σκανάρει/φωτογραφήσει, έστω και με πληρωμή ρε παιδιά τι να πω...

SV7FOM
14-08-21, 12:55
Καλημέρα σας μήπως υπάρχουν τα περιοδικά του ΕΡΑΣΙΤΈΧΝΗ σκαναρισμενα; θα με ενδιέφερε, εάν μπορείτε να μου τα στείλετε με email. mpampischatzinakis@gmail.com Ευχαριστώ πολύ.