PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό 3,5v - 32v/20A



CrazyWater
28-07-06, 16:02
Αν και σπούδασα ηλεκτρονικός είχα μεγάλη αποχή από τα ηλεκτρονικά περίπου τα 20 χρόνια, τόλμησα όμως να φτιάξω ένα μεγάλο τροφοδοτικό με μεράκι αλλά και με την πολύτιμη βοήθεια από τον Μoutoulo που χωρίς αυτόν μπορεί ακόμα να παιδευόμουν χωρίς αποτέλεσμα…..ΣΆ ευχαριστώ φίλε Γρήγορη να είσαι πάντα καλά....

CrazyWater
28-07-06, 16:03
:!:

CrazyWater
28-07-06, 16:05
:!:

robotakias
28-07-06, 17:52
Συγχαρητήρια φίλε Νίκο! Πόλύ καλή κατασκευή και μου άρεσε που όλα μέσα στο κουτί ήταν τακτοποιημένα χωρίς να γίνεται πανικός με τα καλώδια :ok: ! Καλή συνέχεια :D !

Επιστήμων
28-07-06, 23:56
Καλό και ... για μια ζωή !
Πρέπει πάντως να σου κόστισε πάνω απο 150 "ευρωλάκια".

moutoulos
28-07-06, 23:58
Αν και σπούδασα ηλεκτρονικός είχα μεγάλη αποχή από τα ηλεκτρονικά περίπου τα 20 χρόνια, τόλμησα όμως να φτιάξω ένα μεγάλο τροφοδοτικό με μεράκι αλλά και με την πολύτιμη βοήθεια από τον Μoutoulo που χωρίς αυτόν μπορεί ακόμα να παιδευόμουν χωρίς αποτέλεσμα…..ΣΆ ευχαριστώ φίλε Γρήγορη να είσαι πάντα καλά....

Παιδιά με τον Νίκο γνωριζόμαστε κοντά 6 μήνες, και η κατασκευή χρειάστηκε 3 μήνες για να ολοκληρωθεί.
Τεχνικές συμβουλές απο μένα, τεχνική υλοποίηση απο τον Νίκο, ο ένας έλεγε, ο άλλος έφτιαχνε δηλαδή.
Η κατασκευή προχωρούσε με αργά και σταθερά "βήματα" :D.

Να΄σαι καλά Νίκο !!.

Gant
29-07-06, 01:20
Μπράβο παιδιά για την κατασκευή!
Ένα τέτοιο τροφοδοτικό χρειάζεται πάντα !

CrazyWater
29-07-06, 08:44
Οσο το κοιτάζω ίσως θα μπορούσα να έκανα και καλύτερη κατασκευή αλώστε είμαι της παλιάς σχολής όταν ακόμα έφτιαχνα ραδιόφωνο ΑΜ με λυχνίες για εργασίες της σχολης.Πρόσφατα το τροφοδοτικό το δάνεισα σε ένα φίλο που το χρησιμοποίησε για ένα linear 200W και δούλεψε για 5 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα .Τώρα ετοιμάζω καινούριες κατασκευές που μόλις τις ετοιμάσω θα τις postaro... Και κατι ακόμα το τροφοδοτικό στοίχισε περίπου τα 200ευρα.

itta-vitta
29-08-06, 23:17
μήπως μπορείς να ανεβάσεις το σχέδιο;

frogman
30-08-06, 23:44
Συγχαρητήρια και από εμένα φίλε Νίκο, και στον moutoulo και το τροφοδοτικό και εξωτερικά και εσωτερικά είναι άψογο, χωρίς να γίνετε
χαμός από καλώδια, και εμένα μου αρέσουν οι προσεγμένες κατασκευές. :ok: :D :shock: :o :lol:

GSR600
29-04-09, 00:46
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???

KOKAR
29-04-09, 00:51
εδω...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220

billtech
29-04-09, 00:57
παιδια δεν ξερω τι σχηματικο χρησιμοποιεισατε και τι αλλαγες κανατε πανω του.
ηθελα να σας ρωτησω βραχυκυκλωσατε την εξοδο?αν ναι πως αντεδρασε?τι συνεπειες ειχε?

moutoulos
29-04-09, 17:09
εδω...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220

Κώστα "Γάτα" είσαι :lool::lool::lool:.



Παιδιά το τροφοδοτικό είναι αυτό που έχω βάλει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220).
Η διαφορά τους ?, είναι ελαφρώς πιο απλό, μιας και δεν
έχει δυνατότητα ρύθμισης του ρεύματος, απλά σε
περίπτωση βραχυκυκλώματος "χτυπάει" 19Α σταθερά.

billtech
29-04-09, 17:23
δηλ δεν υπαρχει περιπτωση να τα τιναξουν τα τρανζιστορ?
εγω ειχα κανει αυτο εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35679 και μολις βραχυκυκλωνε η εξοδος ειτε καταλαθος ειτε με οποιοδηποτε τροπο τελος παντων εκαιγε ενα τρανζιστορ εξοδου.καποτε ολα.
δεν κανω αυτο το σχολιο για να θυξω τη κατασκευη των παιδιων απλα για διευκρινησεις και αποριες που πραγματικα εχω.
τελικα εγω διελυσα το τροφοδοτικο και το ξανα εκανα στα 5Α με το lm338 αλλα πανε χαμενα 5Α απο το μετασχηματιστη μου αφου ειναι 24βολτ/10Α και εγω τον δουλευω σαν 24βολτ/5Α

moutoulos
29-04-09, 17:32
Απλά στη κατασκευή με το LM317 και τα PASS TRANSISTOR, δεν υπάρχει προστασία
βραχυκυκλώματος (περιορισμός ρεύματος). Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, απο
Μ/Τ 10Α, περνούσαν απο μέσα τους μπορεί και 20Α. Αν και πολύ πιθανό να είχες κάτι
λάθος γιατί θα έπρεπε να καίγονται μετά απο κάποια ώρα λόγο υπερθέρμανσης, και
όχι αμέσως ...

billtech
29-04-09, 19:34
αμεσως καιγοτουσαν.
τι ασφαλεια με τοξο εβαλα στη οξοδο. τι διοδο shotky τιποτα.με το βραχυκυκλωμα αμεσως καιγονταν.